töuitenlattïr. C)anMsbmct]tm. 2löt>frtmticn. Evangelische Yereeniging voor Zeeland. ïfederlandsche Yereeniging voor Israël. OMNIBUSDIENST MIDDELBURG—VLISSINGEN. De motie van den heer Keuchenius wordt aangeno men met 39 tegen 23 stemmen. Voor stemden de beerenGodefroi,Fokker, Blom, Gnljé, de Raadt, Dam, de Laat de Kanter, van Kerkwijk, Beens, Zijlker, Storm van 's Gravesande, van Eek, van Blom, VVesterboff, Jonckbloet, van Limburg Brouwer, van Swie- ten, Olivier, Mensonides, IJssel de Schepper, Wybenga, Fransen van de Putte, van Heukelom, Cornelis, Dullert, Virnly, van Delden, van der Maesen, Moens, van der Linden, de Bieberstein, van Nierop, Pijpers, Heemskerk, Keuchenius, van Beyma, Blnssé, Geertsema en de Poorter. Tegen stemden de beeren J. K. van Goltstein, de Lom de Berg, W. van Goltstein, Hoffman, Andreae, Taets van Amerongen, Kien, Begram, Dirks, van Lidtb de Jeude, Simons, Hoekwater, de Casembroot, van Wassenaer Cat- wijck, van Foreest, Luyben, van Voorthuysen, van Lijn den, Rockussen,de Brauw, Wttewaal van Stoetwegen, van Zuylen van Nyevelt en de voorzitter. De motie van den heer de Brauw is hierdoor vervallen. De minister van buitenlandsche zaken verklaart hierop, namens de regeering, dat deze de aanneming der motie beschouwt als eene kabinetsquaestie, waarvan zij de oplossing aan het oordeel van Z.M. den koning wenschte 'e onderwerpen. Na deze verklaring verlieten de ministers de ver gaderzaal. De vergadering heeft hierop nog 10 en 11 van het adres, en daarna het geheele adres aangenomen. Het zal den koning worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit den voorzitter der kamer, de vijf leden van redactie, zijnde de beeren van Delden, Dirks, van Limburg Brouwer, Dullert en Jonckbloet, vermeerderd met de heeren Andreae, Guljé en van Lijn den van Sandenburg. De vergadering wordt hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Algemeen overzicht. De Engelsche natie gaat steeds voort met het houden van meetings om bij de regeering aan te driugen op de uitbreiding van het stemrecht. Dezer dagen werd weder dergelijke volksvergadering te Manchester gehouden, alwaar verschillende reformisten het woord voerden en daaronder ook John Bright. Deze wees vooral op de noodzakelijkheid der aftreding van het thans aan het bestuur zijnd tory kabinet, hetwelk door aan een deel der natie zijne rechten te onthouden, eene allerverderfe- lijkste rivaliteit tusschen de maatschappelijke klassen in het leven roept, terwijl dan ook de politiek van hettegen- woordig ministerie algemeen en ten eenenmale wordt verworpen. „Alleen door getrouw te blijven aan de be ginselen van rechtvaardigheid en eerlijkheid zeide de heer Bright kan Engeland zijne plaats behouden onder do geachtste volken der wereld." Dat er dan ook tusschen conservatief en eerlijk geen noodzakelijk ver band bestaal gelijk sommigen zoo gaarne beweren behoeft waarlijk de heer Bright ons niet te herinneren. Om daarvan overtuigd te worden, is het zelfs onnoodig baar Engeland te gaan. De in Frankrijk tot minister van buitenlandsche zaken benoemde heer Moustier is gisteren te Marseille aange komen en onmiddellijk naar Biarritz vertrokken. Te liome gaat de Fransche opperbevelhebber de Mon- tebello steeds voort met het nemen van maatregelen tot voorbereiding der ontruiming van het pauselijk grond gebied door zijne troepen. Het thans uit Frankrijk aldaar aangekomen „Romeinsch legioen" zal verschillende plaatsen, door Fransche soldaten verlaten, bezetten en een Italiaansch legerkorps is op de pauselijke grenzen samengetrokken om voorloopig alle aanslagen tegen den troon van paus Pius IX, van buiten althans, te ver hinderen. De dagbladen te Florence verzekeren dat het vredes- tractaat met de Oostenrijksche regeering morgen of Maandag zal worden geteekend. Men beweert voorts dat koning Victor Emmanuel waarschijnlijk omstreeks balf October een bezoek aan Venetië zal brengen. Het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft ook omtrent de met het ministerie gerezen geldquaestie, welke met het oog op de conclusie der commissie van rapporteurs in een conflict dreigde te ontaarden, getran sigeerd en, onder inachtneming van zekere vormen zestig millioen thalers aan de rogeering toegestaan. Zeer merkwaardig waren daarbij een paar ontboezemingen van den minister van financiën von der Heydt en van den president-minister von Bismarck. De heer von der Heydt uitte zich aldus: „Onze positie is nog niet gevestigd; de vrede met Saksen is nog niet gesloten en de verhouding van den Noord Duitschen bond met de staten van het zuiden is nog niet geregeld. Pruisen moet in staat zijn om te verdedigen wat het thans verkregen heeft. Het is niet ten onrechte gezegd dat in de plaats van hot oud systeem, de vrijheid van alliantiëu is getreden. Nu is echter slecht3 dengene deze vrijheid tot voordeel, die op zeker oogenblik daarvan gebruik kan tnaken. Steeds blijft de financieele quaestie daarbij hoofdzaak. Thans alzoo moet Pruisen op elk oogenblik in staat zijn om geheel het gewicht zijnet- militaire macht in de schaal te leggen, zonder belemmerd te worden door bezwaren van financieelen aard. En bet juiste oogenblik kan zeven jaren, zeven weken, ja, maar ook slechts zeven dagen duren. Dan moet men de band aan het zwaard hebben en een volle schatkist bezitten." De minister von Bismarck sprak bij de debatten deze merkwaardige woorden: „Ik hoop dat wij, hetgeen wij tot heil van Dttischland gedaan hebben, in vrede zullen kunnen ontwikkelen. Zekerheid hebben wij daaromtrent echter niet. Officieele mededeelingen overtuigen ons dat in den keizerlijken hofburg te Weenen met den vrede daarom nog de toenaderingsgezindheid niet gekomen is, welke wij wenschen. De toestand in het Oosten is u bekend. Mocht te dien opzichte de vrede gestoord worden, dan zouden, mijne heeren, de gevaren van een ernstig Europeesch conflict zich plotseling voordoen." Beide aangehaalde ministerieele uitingen zijn vooral te merkwaardiger, omdat men hier openlijk in zeer coutrasteerend verschil met de Lavalette's circulaire de vrees, of hoop misschien, hoort uiten dat de vrede zal verstoord worden, zoodat Pruisen „op elk oogenblik" moet gereed zijn de hand aan het zwaard te slaan om „de grenzen des lands te verdedigen." Wat deze uitdruk king in von Bismarck's politiek woordenboek beteekent, hebben de inwoners van Hannover, Nassau, Keurhessen en Frankfort ondervonden. De tijdingen van het eiland Candia brengen het aldaar volgens de overlevering bestaan hebbend labyrinth weder in herinnering. Zonder de draad van Ariadne te bezitten, kunnen wij te midden van al deze zeer verwarde berich ten den weg niet vinden om tot de waarheid te komen; wij bepalen ons tot de vermelding dat uit al deze tegen strijdige mededeelingen althans blijkt hoe eene reeks gevechten is geleverd zonder beslissend resultaat. Voorts wordt door het dagblad la Patrie gemeld, dat de Griek- sche regeering geweigerd heeft om tusschenbeide te treden, maar voorloopig hare neutraliteit zal bewaren, terwijl Engeland en Frankrijk zonden zijn overeen gekomen om bij den sultan van Turkije nader aan te dringen op het verleenen van concessiën aan de opstan delingen op Creta. Prijzen van effecten. Amsterdam 28 September 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 54 dito dito dito 3 64f dito dito dito 4 861 Aand. Handelmaatschappij 41 België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 951 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 771 dito dito Leening 1860 41 831 Certificaten 6 41 Aand. spoorweg1821 Polen. Schatkistobligatiën4 59J Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 46t5r dito 1847/1852 21 231 dito rente Amsterdam5 69 dito nationale5 49^ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 21 33| Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 42-ft dito 1856—1862 3 42f Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)5 30 Vereen.Stat.dito (1882) 6 73$ Illinois. dito7 B Mexico. dito 3 15J Grenada. dito afgestempeld4£ Venezuela dito 3 Graanmarkten enz. Amsterdam 28 Sept. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 411. Lijnolie op zes weken ƒ41 j. Oostburg 26September. Bij matigen aanvoer bestond heden weinig vraag voor de meeste artikelen, en waren houders weder veel te hoog gestemd; alleen van gerst werd veel verkocht tot 20 cent hooger voor de beste mon- steis. Jarige en tweejarige tarwe 10 a ƒ11.25. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe ƒ9 a 11. Nieuwe Zeeuwsche rogge ƒ6.50 a 7.25. Nieuwe wintergerst 6.25 a 6.90. Dito zomergerst 6 a 6.50. Haver 2.50 h 3.50. Groene erwten 8 a 9.50. Middelburg 27 September. Bij tamelijken aanvoer van granen uit onze naburige eilanden was er uit Wal cheren algemeen iets meer dan sedert eenige weken ter veil. De gunstige weersgesteldheid bleef op de koopers niet zonder invloed, want allen waren lager gestemd en daar houders veelal op vorigen weekprijs hielden, ging er in den handel weiuig om. Jarige tarwe werd 50 cent en nieuwe 25 a 50 cent onder vorigen weekprijs naar deugd gekocht. Rogge met weinig handel; jarige hield men 25 cent hooger. Gerst was alleen in puike soort begeerd en bleef goed prijshoudend. Walchersche witte- boonen (1865) 50 cent lager. Nieuwe dito bruineboonen ruim 3 lager. Dito paardenboonen, waarvan eenige partijtjes ter veil, hadden om de wakheid weinige koo pers. Walchersche groene erwten ruimer ter veil en 50 a 60 cent het mud lager. Koolzaad met zeer weinig handel. Jarige Zeeuwsche tarwe was einde beurs nog onverkocht. Nieuwe dito 10.75 a 10 naar qnaliteit. Puike jarige Walchersche tarwe werd van ƒ11.75 a ƒ11.50 het mud verlaten. Dito nieuwe 10.75 a ƒ10.50, mindere naar rato. Jarige Zeeuwsche rogge 7.75 a ƒ7.50. Puike nieuwe dito 7.50. Puike Zeeuwsche wintergerst 6.50 a 7, mindere naar rato. Dito zomergerst 6 a 6.25. Walchersche dito 6.50 betaald. Dito witteboonen (1865) ƒ12 a ƒ12.50. Nieuwe dito bruineboonen ƒ18, ƒ17, ƒ16 a 14 naar droogte. Dito paardenboonen 7.25 f 6. Dito groene erwten 10 de beste, 9.75 a ƒ9, de overigen naar qnaliteit. Puike Zeeuwsche groote erwten hield men op 10.75 het mud. Koolzaad 12.50 a 12 het mud ge kocht. Raapolie 41. Patentolie 43. Lijnolie 45 op zes weken, contant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.50 en rogge 7.25 Aardappelen ƒ3.a ƒ3.60 per Ned. mud. Versche oter ƒ1.— a 1.10 per Ned. pond. Op de varkenmarkt te Oostburg waren aangebracht 317 stuks, die bijna allen werden verkocht. Getrouwd: TH. CORBELIJN, Hees, bij Nijmegen, Weduwnaar van J. L. Simmons, den 25 September 1866. roet L. A. GEORGE. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd A. L. J. GOETHALS, Middelburg, Weduwnaar van J. C. Adriaansrn, 28 September 1866. met J. H. ROSSET, Weduwe van F. Schijf. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd: W. PETERS en C. A. AGELINK VAN RENTERGEM. Middelburg,28 September 1866. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon W. C. W1TTEBOL—LÜKEY. Retranchement, 22 September 1866. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. GROENEVELD DE KA TER, Echtgenoote van Groede, J. BEVELANDER SCHOO. 25 September 1866. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. S. DE HAAN, geliefde Echtgenoot van Middelburg, F. H. MICHELSEN. 24 September 1866. Bevallen van een Zoon M. HUYSS00N—DEMUYNCK. 't Zand, 28 September 1866. Voor de vele bewijzen van attentie genoten bij zijnen 50sten Jaardag, betuigt de ondergeteekende bij dezen zijnen welmeenenden dank. A. F. DE BRUGE, Ontvanger der Loodsgelden te Vlissingen. Gelijk bekend is stelde tot heden deze Vereeniging zich ten doel om onder de Roomsch-Katholieken in deze Provincie den Bijbel te verspreiden. Thans wenscht zij echter haar arbeidsveld uit te brei den, door haren Colporteur-Evangelist ook uit te zenden ter Evangelisatie onder de Arbeiders van de Spoorweg- werken in Zeeland. Dezen wensch heeft zij kenbaar gemaakt door de rond zending eener Circulaire; maar daar deze niet aan alle Vrienden en Belangstellenden konde gezonden worden, heeft zij de eerdoordezeAdvertentieaanceniegelijk hiervan kennis te geven, met de bede dat velen zich opgewekt mogen gevoelen om dezen gewichtigen arbeid wel te doen slagen door hunne krachtige ondersteuning. De ondergeteekenden zijn bereid op aanvrage Circu laires of andere nadere inlichtingen te geven; gelijk zij tevens zich gaarne aanbevelen tot de ontvangst van giften of inteekeningen ten behoeve dezer zaak des Heeren. Namens het Bestuur der Vereeniging, Middelburg, J. P. NONHEBEL, Pres. September 1866. G. C. B00MER, Secret. OPENBARE BIDSTOND Zondag 30 September 1866, 's avonds 6 uren, in de Zendingskerk. Voorganger: Eer waarde Heer A. MOOIJ. ZEVENDE JAARVERSLAG der Zuster-zending- vereeniging, Maandag 1 October 1866, 's avonds 7 uren, in het Notarishuis in de Abdij, waarbij begnnstigsters en belangstellenden vriendelijk worden uitgenoodigd. f (Firma VAN DER WEELE C°.) UITLÓTINGi van aandeelen en betaling van intres ten, Maandag LOctober a. in de Bovenzaal van de Socië teit de Vergknpeging, op de Grpote Markt alhier, des avonds te 6 uren.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3