MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N* 154. Zaterdag 1866. 29 September. öinttmlanï». Editie van Vrijdag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag, den 5 October 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het leveren en storten van 2800 lasten steen ter voortzetting van de oeververdediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van hetminis- terie van binnenlaudsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko men bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de üoodige aanwijzing in loco worden gedaan; voorts zijn Nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur te Neuzen. 's Gravenhage, 4 September 1866. Van wege den minister, De secretaris generaal, J. SCHRÖDER. PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend, dat het Kohier van den hoofdelijke» omslag voor het jaar 1866, door den gemeenteraad in zijne zitting van gisteren is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, ter gemeente secreta rie voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Vlissingen, den 27 September 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Nliddelburg 38 September. De motie, door den heer Keuchenius in de zitting der tweede kamer van Woensdag voorgesteld, luidt aldus „De kamer, de gedragslijn van het kabinet ten opzichte van de uittreding van den minister van koloniën, mr. P. Mijer, afkeurende, gaat over tot de orde van den dag." In de zitting der kamer van gisteren is deze motie met 39 tegen 23 stemmen aangenomen. De minister van Zuy- len verklaarde daarop, dat hij het oordeel van den koning zon inroepen, en verliet met zijne ambtgenooten de zaal. Vervolgens werd het ontwerp-adres van antwoord op detroonredemetalgemeene stemmen aangenomen, waarna de kamer tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Wij vernemen heden uit 's Gravenhage dat het besluit tot ontbinding der tweede kamer reeds geteekend is en de kamer morgen wordt gesloten. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, 27 dezer: „Gij zult, zoo kort na de ontvangst van mijn vorigen, voorzeker mot verwondering vernomen hebben, wat in de tweede kamer is voorgevallen. „Toch heb ik u niet verkeerd ingelicht. De toedracht der zaak is, dat de meerderheid in de tweede kamer bij het adres van antwoord slechts een weerklank op den vrij warmen toon van sommige zinsneden in de troon rede heeft willen geven en het politiek debat tot de begrooting verdagen. Dat bleek ook uit de verklaringen van de adres-commissie. „Twee dagen geleden gaf de heer Keuchenius echter kennis van zijn voornemen om eene motie voor te stellen. Die motie, de heer van Nieiop heeft het terecht gezegd, drukte het gevoelen van de natie uittoen is de strijd aangevangen en heden beslist. Zelden was een strijd heftiger. „De uitslag is u bekend. Ik acht dien heilrijk voor Indië. „Hier loopen geruchten van ontbinding van de tweede kamer. Zal dat baten? Voorzeker niet. Alleen een waarlijk conciliant liberaal kabinet is mogelijk. Wat gebeuren zal, is evenwel hoogst onzeker. „Intusschen heeft mr. P. Mijer reeds ƒ60,000 voorschot en ƒ33,000 voor uitrusting ontvangen." In de zitting der tweede kamer van jl. Dinsdag werd door den heer Fokker het onderzoek der gemengde commissie omtrent de zaak der afdamming van de Ooster-Scbelde andermaal ter sprake gebracht. Hij vroeg of de regeering reeds iets betreffende den uitslag van dat onderzoek kon mededeelen, en of de minister van binnenlandsche zaken het verslag dier commissie aan de kamer wilde overleggen. Blijkens het antwoord van den minister waarvoor wij naar het in dit nommer opgenomen verslag der zit ting verwijzen is het doel der zending van de com missie in groote mate bereikt, en zal het rapport, wanneer de kamer dit verlangt, aan haar worden medegedeeld. De staatsbegrooting voor 1867 is volgenderwijze inge deeld: le Hoofdstuk. Huis des konings ƒ750,000. Gelijk cijfer als voor bet loopende jaar. 2e Hoofdstuk, nooge collegiën van staat en kabinet des konings ƒ583,077.50, zijnde 3,389.50 meer dan is toe gestaan voor 1866. 3e Hoofdstuk. Departement van buitenlandsche zaken ƒ517,593, of ƒ589 minder dan voor 1866. 4e Hoofdstuk, a. Departement van justitie ƒ2,894,360, zijnde ƒ61,824 minder dan voor 1866. b. Administratie voor de zaken van den roomsch-catbolieken eeredienst ƒ683,411.90 of ƒ4,064 meer dan voor 1866. 5e Hoofdstuk. Departement van binnenlandsche zaken ƒ20,556,625.39 of ƒ3,132,936.66 minder dan voor 1866. 6e Hoofdstuk. Departement van marine ƒ11,205,743 of ƒ2,162,697 meer dan voor 1866. 7e Hoofdstuk. Nationale schuld ƒ28,842,876.99,zijnde ƒ13,661,612.40 minder dan voor 1866. b. Departement vau financiën ƒ13,721,966.92, of ƒ2,121,886.42 m e e r dan voor 1866. c. Administratie voor de zaken van den her vormden eeredienst enz. ƒ1,742,378.50, of ƒ7,685 meer dan voor 1866. 8e Hoofdstuk. Departement van oorlog ƒ12,910,000, of ƒ144,000 meer dan voor 1866. 9e Hoofdstuk. Departement van koloniën ƒ2,347,829.42, of 1,393,236.58.j minder dan voor 1866. 10e Hoofdstuk. Onvoorziene uitgaven ƒ50,000, zijnde hetzelfde cijfer als voor 1866. Het eindcijfer is ƒ96,805,862.62. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 26 dezer is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, die in het hoofdkiesdistrict Amersfoort moet plaats hebben, daar de betrekking van commissaris des konings in Drenthe door jbr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck aangenomen is, zal geschieden op Dinsdag 16 October aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 30 October aanstaande. Uitgoede bron wordt verzekerd, dat bij de dijksbesturen in Friesland en Noord-Holland zóo veel bezwaren bestaan tegen het ontwerp van gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, dat het voornemen bestaat de belanghebben den bijeen te roepen, om gezamenlijk hunne belangen te verdedigen en pogingen aan te wenden, om op meer afdoende wijze, dan de zoogenaamde proeve van den in specteur Beijerinck aangeeft, de gevaren en schaden af te wenden, waarmede hunnedijken iederen winter worden bedreigd, zoolang de Zuiderzee onze kusten bestookt. De belangstelling, die dit onderwerp ondervond, zoowel in de laatste vergaderingen der staten van Friesland en Noord-Holland als in die der heemraadschappen, die bereids gelden toezonden voor het opmaken van een plan tot afsluiting der Zuiderzee, doen met grond ver wachten, dat eene dergelijke vereeniging van krachten tot goede uitkomsten zal kunnen leiden en veel zal kunnen bijdragen tot verwezenlijking van het grootsche ontwerp. Hoornsche cour.) De Staatscourant van eergisteren bevat de wet van den 15 September jl. tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866, alsmede het koninklijk besluit van den 21 September jl. tot vaststelling van een voorloopig tarief van havengeld voor de haven te Breskens en tot afschaffing van het passagegeld. De minister van financiën heeft ter kennis der belang hebbenden gebracht, dat in den loop van de maand November aanstaande, inliet lokaal van het departement van financiën te 's Gravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie,een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe acht plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Benoemingen en besluiten. havenmeesters. Benoemd tot rijks havenmeester aan de haven van Breskens, P. de Roo aldaar. consulaten. Benoemd tot kanselier van het Neder- landsch consulaat in Japan, de heer L. T. Kleintjes. KonoNiëN. Benoemd bij de algeraeene rekenkamer in Nederlandsch Indiëtot voorzitter de heer J. J. Lefèbcr, president van dat college; tot leden de heeren W. E. Schenk, J. W. van Weelderen, G. H. Rensing, A. A. Clu- wen, leden van dat college; J. C. P. Evers, ambtenaar ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië; en J. S. van Coevorden, secretaris van meergemeld college. Kerknieuws. De heer Ploos van Amstel, predikant te Anjum, beeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. marine en leger. Zr. Ms. schrocfstoomschip Willem, onder bevel vau den kapitein ter zee F. L. Geerling, is in den namiddag van den 25en dezer van de reede van Texel naar zee ver trokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost Indië. Het état-major is samengesteld ais volgtW. F. L. Geerling, kommandant; F. M. Parker Verboom, le luit., le officier; W. A. Arriens, G. J. Coster en L. A. Wallaardt Sacré, 2e luitenants; J. van Lith Harreboom, officier van gezond heid 3e klasseA. Peters, officier van gezondheid 2e klasse; J.L. K. van der Heyde, administrateur le klasse; P. Roest, adjunct administrateur; B. JanseD, klerk. Adelborsten, Dolleman, Groenemeijer, van OsnabruggeWouters, Ledeboer, vau Hasselt, van Hoorn van Burgten Voetelink. Zr. Ms. stoomschip de Valk is gisteren te Vlis singen in het dok gekomen, met bestemming om de naar het Nieuwediep overgeplaatste werklieden met hunne gezinnen derwaarts over te brengen. Eene compagnie van het 6e regiment infanterie is uit Sluis vertrokken, met bestemming naar Doesborgh. Te Sluis zullen nu ongeveer 25 man gedetacheerd worden. Ter kennis van de militaire en administratieve auto riteiten bij het leger is gebracht het navolgend besluit van Z. M. den koning 1. dat voortaan tot eene vrijwillige verbintenis bij het leger voor den tijd van driejaren zullen worden toe gelaten ongehuwde personen, die den ouderdom van 22 jaar zijn ingetreden of vroeger, wanneer zij van den dienst der militie definitief vrijgesteld zijn, en hun 36e jaar niet hehben bereikt; voor twee jaren kunnen zich verbinden, mits niet bij de bereden korpsen, zij, die te voren bij het korps mariniers, het leger of de koloniale troepen hebben gediend. 2. dat onderofficieren en militairen van minderen rang gedurende of bij het einde van hunne loopende verbin tenis zich voor een jaar kunnen reëngageeren, zullende wijders het bedrag der sommen voor hand- en aanbreng- geld te goed worden gedaan in evenredigheid van het aantal jaren, waarvoor zij zich verbinden. Gemengde berichten. Jl. Zaterdag hebben te Neuzen, volgens een bericht in hot Algemeen Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwseh-Vlaanderen, tusschen militairen van het gar nizoen eu polderwerkers ongeregeldheden plaatsgehad, waarbij een der laatstgenoemden eene zoodanige wonde in den buik schijnt gekregen te hebben dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Men schrijft uit Leiden, dat gisteren avond, na het bekend worden van den uitslag der stemming over de motie Keuchenius in de tweede kamer, een groot aantal studenten zich naar de woning van dien afgcvaaidigde hebben begeven, om hem als blijk hunner onverdeelde sympathie voor zijne houding in deze aangelegenheid eene serenade aan te bieden. De heer Keuchenius be dankte voor deze hulde cn gaf te kennen, dat hij in deze slechts zijn plicht als volksvertegenwoordiger had be tracht. Thans circuleert aldaar onder de studenten een adres van sympathie voor de waardige houding, door den heer Keuchenius in de zitting der tweede kamer van 26 en 27 September aangenomen. Dit adres is reeds van vele handteekeningen voorzien.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1