föuitfnlanö. te ontsnappen. Als heteenig mogelijke middel tot behoud der visschery dringt het blader op aan, dat de betrokken besturen verbieden zullen dat, ten minste vooreerst, de zoogenoemde zegens te dicht aaneen geregen zijn. Nu kunnen bij de Woudrichemsche visscbers slechts Weinige kleine visschen ontkomen en bij de Gorinchem- sche visschers zijn de mazen veel ruimer Jl. Vrijdag voormiddag werd te Rotterdam de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van de werkinrich ting voor hulpbehoevende blinden, door Jan Kloos, oud H jaren, van Schiedam, en Elisabeth Sinaling, oud 17 jaren, van Herveld, beide blinden kinderen, die voor rekening van hunne stadgenooten in de inrichting Worden verpleegd. Het Pransche fregat Astrée had de equipage van het Engelsche schip Bombay opgenomen. l>e lords der admiraliteit hebben het Franscho gouvernement eene «om van 500 pd. st. doen ter hand stellen, ten einde onder de zeelieden en officieren van de Astrée te ver- deelen. Deze hebben genoemde som gezonden aan het bureau van inschrijving, ten voordeele van de schip breukelingen der Bombay geopend. - Graaf von Bismarck, zegt de correspondent der Arnh. courant, wordt nu ook zeer populair en zijne voor spelling, twee jaren geleden gedaan„thans haat men *uij, maar in korten tijd kan ik nog de meest populaire Dan in Duitschland worden" heeft zich bewaarheid. Daarentegen raakt hij bij de jonkerpartij in discrediet en deze moet thans pogingen aanwenden om hem ten val te brengen. Gelijk het gewoonlijk gaat, worden thans op rekening van den premier alle bon mots gesteld, die men uitdenkt en waar men nu, door zijn naam er bij te voegen, meer de aandacht op wil vestigen. Zoo verhaalt men dat hij dezer dagen zon gezegd hebben„Het is niet meer dan billijk, dat de twee groote mogendheden Van Duitschland te zamen de koninkrijken deelen. Dit hebben wij dan ook gedaan: Oostenrijk heeft de konin gen en wij de rijken." Of die „aardigheid" echt is, durf ik niet verzekeren, maar zooals ik zeide: von Bismarck is populair, of wij het erkennen willen of niet. Het suc ces is altijd populair en von Bismarck is het gepersoni fieerde succes. De Hannoveranen hebben afscheid genomen van hunne koningin. Deze heeft het marmeren borstbeeld van haren gemaal aan den magistraat geschonken die het door eene deputatie plechtig in ontvangst heeft genomen; 24 burgers, bij hare majesteit in audiëntie ontvangen, overhandigden haar namens 15,000 stadge nooten een heilwenscb voor prins Ernst August. De koningin noodigde hen uit die persoonlijk aan den prins te Weenen aan te bieden. Een soortgelijk ge schrift werd haar door eene andere deputatie namens 100,000 onderdanen aangeboden. Maar eene demon stratie van nog treffender aard valt dagelijks aan de koningin ten deel. De Hannoversche vlaggen zijn verboden, maar het verbod kan zich moeilijk uitstrekken tot bet kinderspeelgoed: de Pruisische politie zou zicü belachelijk maken, en nu ziet men den ganschen dag de kinderen van alle standen op straat in den omtrek van Herpenhausen soldaatje spelen met de Duitsche, Welfische en Altenburgsche vaandels en kleuren. De politie houdt zich of zij dit niet opmeikt. Zondag vertrekt de koningin baar Marienburg. Omtrent de feestviering te Berlijn op Zaterdag leest men Ofschoon het weder in den ochtend van den 2len wederom niet veel belovend was, waren toch de tribunes op de Pariser plaats en alle vensters der huizen van de Einden-promenade te Berlijn, reeds in den vroegen morgen door ontelbare belangstellenden bezet. Een dichte drom bewoog zich aan beide zijden van de middellaan, die ten behoeve van het feest was afgezet. De leden van de verschillende gilden hadden de voor beu bestemde plaatsen des morgens te 9 uren reeds ingenomen. Ongeveer te lij uren het weder was inmiddels zeer fraai geworden had de intocht van troepen plaats, even als den vorigen dag. Alleen de aanspraken ontbraken. Ook graaf von Bismarck was tegenwoordig. Wederom heerschte er eene onbeschrijfelijke geestdrift. Nadat de koning de fronten der troepen, die in slagorde stonden geschaard, was voorbij gereden, keerde Z. M. naar de stad terug en begaf zich met zijn schitterend gevolg baar de Operaplaats, waar bij het binnenrukken der troepen aanschouwde. De koning riep verschillende offi cieren en manschappen toe, prees hen en drukte hun de hand, zooals gisteren ook geschiedde. Daarna begaf de koning zich naar den Lnstgarten, alwaar zich verschil lende deputatiën van de binnengerukte regimenten hadden geposteerd, terwijl op eene bijzondere tribune alle leden van het heerenhnis en die van het huis van afgevaardigden bijeen waren,om hetTe Deum bij te wonen. Te 1 uur verscheen Z. M. in de koningstent en werd door een driewerf herhaald „hoerah" ontvangen. Na den koning verschenen de koningin, de kroonprinses met hare oudste zonen, prinses Karei, prinses Frederik Karei 'net hare dochters, de prinsessen Louiseen Alexandrine, de groothertogin van Mecklenbnrg-Schwerin, de prin sessen Frederik en Maria der Nederlanden, daarna de kroonprins, prius Karei, de prinsen Frederik Karei Al- hrecht (iader en zoon), Adelberf, Georg en Alexander, de prins van Ilohenzollern-Sigmaringen, de groot hertogen Van Weirnar en Mecklenburg, de hertog van Cobnrg en prins Frederik der Nederlanden. Aan de rechterzijde van de vorstelijke personen namen de gezamenlijke bevelvoerende generaals plaats, die aan den intocht hadden deelgenomen, benevens de Russische eu Itali aansche militaire gevolmachtigden en de Italiaansche gezant. Ter linker zijde stonden de ministers en vele hooge ambtenaren geschaardalleen de heer v. Bismarck ontbrak. 104 geestelijken van.alle gezindten hadden aan den voet van het altaar plaats genomen. Na het koraal gezang: „Een vaste burg is onze God", sprak de veld prediker Tbielen paar aanleiding van Psalm 118 vers 23: „Dat heeft de Heer gedaan, en het is een wonder in ohze oogen." Hij begon aldus: U zij dank o God! gij hebt ons de overwinning geschonken door Jezus Christus. Amen! Hij prees voorts de wonderen vau dapperheid door het leger volbracht; hij schetste enkele veldslagen; gedacht de dapperheid des grijzen konings, die heden aan de spits van het zegevierende leger de stad was binnengeruktmet weemoed sprak bij over hen, die het vaderland ten offer waren gevallen, en troostte hen dia verliezen hadden te betreuren. Ten slotte riep hij den teruggekeerden toe, om den eed van trouw aan den koning te hernieuwen, opdat steeds de leuze zou zijn Met God voor koning en vaderland! Nadat hij het „Ouze Vader" had uitgesproken, werd een lofzang aangeheven, die door kanonsalvo's werd afgewisseld. Ten 1^ ure was de godsdienstoefening afgeloopen, waarna de koning de tent verliet. Het diner, dat door de stad Berlijn aan Z. M. den koning, de koninklijke prinsen, de generaals enz., op Zaturdag a. s. in de Turnhalle zal worden aangeboden, zal door ongeveer duizend personen worden bijgewooud. De gala-opera werd door den koning en de koningin, de prinsen en vreemde vorstelijke personen bijgewoond. Z. M. werd met de grootste geestdrift begroet; het publiek zong staande het volkslied. Thernioincterstand. 22 Sept. 's av. 11 u. 53 gr. 23 'smorg.7u.51gr.'smidd.lu.63gr.'sav.llu.55gr. 24 'sinorg.7 u.55 'smidd. 1 u.59 gr. Statcn-generaal. De tweede kamer heeft heden de behandeling aan gevangen van het adres van antwoord op de troonrede. Met de algemeene strekking van het ontwerp heeft de katner zich vereenigd. Bij de beraadslaging heeft het kabinet, met betrekking tot de benoeming vau den heer Mijer, heftige aanvallen te verduren gehad, vooral van de zijde van de heeren Storm van's Gravesande, Keuchenius, Godefroi en van Heukelom. Eerstgenoemde vond dat het kabinet zich in deze zaak „onwaardig" had gedragen. Het ontwerp luidt als volgt: Sire! 1. De tweede kamer der staten generaal stelt er, vooral in dezen ernstigen en veelbewogen tijd, hoogen prijs op, bij uwe majesteit de tolk to zijn van de liefde en trouw, die het Nederlandsche volk bezielen jegens uwer majesteits doorluchtig huis, dat sedert eeuwen lief en leed met dat volk heeft gedeeld. Wij wenschen niets vuriger, sire, dan den dus geknoopten baud, die door ouzetgrondwettige instellingen nog nauwer is toegehaald, te helpen versterken. De leus der vaderen: „Eendracht maakt macht" is nogde ouze, en kan bet,ook bij verschil van zienswijs, zijn, waar éen doel door allen beoogd wordt: het heil des vaderlands. 2. Met diepe erkentelijkheid waardeeren wij het voor recht, dat Nederland, terwijl de oorlog naburige rijken teis terde, de zegeningen des vreaes mocht blijven genieten; en wij verheugen ons in uwer majesteits IrëvrFdigeude verklaring, dat onze betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden steeds de blijken dragen eener gewenscbte goede verstandhouding. Wij mogen den wensch niet onderdrukken, dat die betrekkingen door wijs beleid worden in stand gehouden, en dat Nederland niet vergete, dat handhaving van eigen rechten en eerbiediging van die van anderen, de beste waarborgen zijn voor het behoud van den rang, dien wij onder de Europeescbe staten innemen. 3. Wij zien in de velerzijds aangewende loffelijke po gingen, om in den geest der grondwet 'slands weerbaar heid te versterken, een waarborg dat, bij eene hervorming der schutterijen, te beter het doel dier instellingver dediging des vaderlands en behoud der inwendige rust zal worden bereikt. Met belangstelling verwachten wij het ons toegezegde daarop betrekkelijke wetsontwerp. Wij verheugen ons met uwe majesteit dat, als van onds, de zee- en landmacht zich ailerwege goed gekweten hebben van hare belangrijke taak. 4. De kamer zag met diep leedwezen hoe talrijke offers de heerschende epidemische ziekte in ons vaderland heeft geëischt. Gelukkig mag men de boop voeden, dat zij weidra een einde zal nemen. Moge ook de toepassing der beraamde krachtige maat- regelen tot bestrijding der veeziekte, die zoo groote verwoestingen in onzen veestapel aanricht, weldra met gewenscht gevolg worden bekroond! 5. Even als door U. M. wordt ook door ons de gewich tige aangelegenheid van het openbaar en bijzonder onderwijs mot voortdurende en levendige belangstelling gadegeslagen. Het ons geopend vooruitzicht, dat nog in den loop dezer zitting omtrent het hooger onderwijs een ontwerp ter overweging zal worden aangeboden, was ons te aangenamer, naarmate de overtuiging veld wint, dat aan die wet behoefte bestaat. 6. Wij verheugen ons, dat handel, scheepvaart en nijverheid te midden van de drukkende omstandigheden van den jongsten tijd eene levenskracht hebben aan den dag gelegd, die gegronde hoop geeft op toenemenden bloei. De tentoonstelling in de hoofdstad kan daartoe medewerken. Zijn de uitkomsten van den oogst over het algemeen slechts middelmatig, gelukkig was het afgeloopen jaar voor de visscherijen onder de meest voordeelige te rang schikken. Op de toekomst van al onze bronnen van volkswelvaart zal ongetwijfeld het voortzetten en voltooien van werken van openbaar nut, zoo van rijkswege als door samenwer king vau pai ticuliere krachten, gunstigen invloed oefenen. 7. Wij vernamen met genoegen uwer majesteits mede- deeling omtrent den voldoenden toestand, waarin zich 's lands geldmiddelen bevinden. De spoedige indiening eener wet. regelende hun beheer en verantwooiding, komt ons wenschelijk voor. 8. Met nauwgezetheid zullen wij de ontwerpen van wet, de hervorming van ons rechtswezen betreffende, en de toegezegde nadere voordracht tot afkoopbaarstelling der tienden overwegen. 9. Ook onze belangstelling in den toestand van Neder- landsch Indië is levendig, sire! Wij zijn diep doordron gen van het besef, dat de Nederlandsche heerschappij aldaar zich moet kenmerken door een krachtvol, recht vaardig en verlicht bestuur, dat door ijverige beharti ging van de onstoffelijke en stoffelijke belangen der be volking, haar vertrouwen in de Nederlandsche regeering bevestigt. Met uwer majesteits regeering deelen wij ten volle in de overtuiging, dat wettelijke regeling der cultuur-aan gelegenheden voor Nederlandsch Indië eene onmisken bare behoefte is. De ten vorigen jare door uwe majesteit toegezegde wettelijke regeling der drukpers in Oost-Indië achten wij nog steeds noodig. 10. Met bijzonder genoegen ontvingen wij de mede- deeling omtrent de voldoende uitkomsten, die de nieuw ingevoerde regeerings-reglementen in West-Indië aan vankelijk schijnen te beloven, en omtrent den gunstigen invloed der emancipatie op de bevolking. Wij erkennen, dat de bloei dier koloniën in hooge mate afhankelijk is van den aanvoer van arbeiders. 11. Gewichtige werkzaamheden wachten ons weder in dit zittingjaar: mogen ze, onder Gods zegen, worden ten einde gebracht, tot duurzaam heil van het ons allen dier baar vaderland! Algemeen overzicht. Gelijk wij wel vermoed hadden wordt het gerucht uit Constantinüpel, als zonden de Turksche troepen in den slag tegen de opstandelingen op het eiland Candia eene schitterende overwinning hebben behaald, geenszins bevestigd. Mededeelingen uit Athene en St. Petersburg stellen de zaak geheel anders voor en verzekeren in tegendeel dat de Turksche en Egyptische troepen eene geduchte nederlaag hebben geleden. Na een verlies van drie duizend man zouden zij zich hebben moeten terug trekken, waarbij het Egyptisch leger zelfs geheel en al van de Turksche troepen zon zijn afgesneden geworden. Ook een paar gevechten van minder beteekenis zouden ten nadeele van het Turksch gezag afgeloopen zijn. Vijf schepen met troepen zijn uit Constantinopel naar Candia vertrokken. Overigens blijft de beweging zich uitbreiden, terwijl de Grieksche bevolking al meer en meer hare stem begint te doen hooren ten gunste van het algemeen ver zet in de Grieksch-Turksche provinciën. De dagbladen van St. Petersburg voorspellen insgelijks dat een geduchte storm in het Oosten nadert en dat Rusland de partij moet kiezen der Grieksche bevolkingen, om te zorgen dat zij werkelijk onafhankelijk worden en niet ten speelbal ver strekken aan de eene of andere Westersche mogendheid. De Westersche mogendheden schijnen intusschen nog huiverig te zijn om zich omtrent de Oostersche aange legenheden uit te spreken. Weldra zal echter het uur slaan waarop de maskers moeten worden afgelegd. De ongeregeldheden op Sicilië schijnen een vrij ernstig karakter te dragen. De aanstaande opheffing der kloos ters heeft de geestelijkheid op middelen bedacht doen zijn, om hare tegenwoordige positie te handhaven. Deze handhaving eener gewaardeerde positie tracht de geeste lijkheid veeltijds te verkrijgen door de eene of andere coalitie. Hier verbindt zij zich met de regeering om den voortdringenden stroom welke tegen haar is gericht af te leiden. Ginds bezigt zij de allerlaagste volksklasse als werktuig tegen de kern der natie, welke godsdienst en geestelijkheid niet wil identificeren. Elders kiest zij, door eigenbelang geleid, partij voor ten Santa Anna zoowel tegen een Juarez als tegen een Maximiliaan. Op Sicilië heeft zij een teeder verbond gesloten met eenigo moordende en plunderende rooverbenden, welke, nftt verandering van hun: leve koning Frans II! in een: leve de republiek! thans het land afloopeii en nu een toevluchtsoord vinden in de kloosters. Wel overtuigd van den invloed der geestelijkheid op de groote meer derheid der ^eer weinig ontwikkelde Siciliaansche be volking, heeft de Italiaansche regeering na den aanslag op Palerino eene vj/ij, aanzienlijke macht naar het tooneel van (len opstand afgezonden. Ook zijn eenige Fransche ep Engelsche Sioilogsbodems te Messina en te Syracuse

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3