1° 1 i e z. zw. De heer ten Knte is ditmaal in het rijtnig blijven zitten, doch met weinig gunstig gevolg. Hij is er uitgeworpen en op het aangezicht voorover gestort. Door toesnellen den opgenomen, is hij naar Loosdrecht vervoerd. De be richten intusschen omtrent zijn gezondheid zijn niet ongunstig. Het Court Journal wil weten, dat er sprake is van een huwelijk tnsschen den prins van Oranje en de prin ses Frederika van Hannover. Volgens door de Rotterdamsohecourant ingewonnen informatie, zou de notaris G. Wenk, te Rotterdam, bij vonnis van de kamer voor burgerlijke zaken van de arrondissements rechtbank aldaar, op den 17 September 11. in het openbaar uitgesproken, van zijne bediening van notaris zijn afgezet. Men moet zeggen dat Engeland zich erkentelijk betoont jegens zijne uitstekende mannen, al zijn het ook boksers. Op een der fraaiste kerkhoven van Londen, namelijk dat vau Highgate, verheft zich een prachtig gedenkteeken van marmer. Het heeft den vorm van een massieven toren; de voorzijde prijkt met de beeltenis van den overledene. Dit kostbaar monument is opgericht ter gedachtenis aan Thomas Sayers, den vermaarden vuistvechter. De kosten zijn bestreden door eene alge- meene inschrijving, welke was opengesteld door de vrien den en bewonderaars van dien meester in de kunst. Gedurende zijne schitterende loopbaan (uiteen Engelsch oogpunt beschouwd) heeft Sayers met behulp zijner vuisten 66 kinnebakken verpletterd. Uit het proces verbaal der boksvereeniging blijkt, dat hij 269 neuzen heeft plat geslagen, 431 oogen ingedrukt en aan 36 zijner tegenstanders het nekbeen gebroken. Jl. Zaterdag, toen de beroemde Chineesche reus Ching-Ching Chihg, die zeven Engelsche voeten en 9i duim groot is, eene voorstelling te Worchester gaf, heeft de ongelukkige een misstap gedaan. Hij viel en toen zag men twee levende lichamen op den grond rollen. De reus was samengesteld uit twee mannen die op elkaêr stonden. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. September 1866. Wind. 91 o; ■k -O O 43 fi 6C .g Jë aromete bij Oo. 6 to 91 J= ÏC -jj? js is P -CJ C* p p O3 tic Aanmerkingen. Pi ca Oh 91 O S.-a K al 9 ZWest. 758 1 19.2 0.77 12 85 108 bew. regen lichtbew. 10'Z. t. W. 9 753.3 160 0.90 1230 02 bew. betrokk. regen. 11 25 754 0 140 0.83 10 60 28 bewolkt betr. regen. 3 2 W.NW 9 *60 8 14.3 0.77 951 35 bewolkt betrokken. 13 W.t. N. 6 758 3 17.2 0.76 11.31 00 bewolkt regen. 34 West 21 752 4 16.4 0 63 9 58 1 5 betrokk bew. regen. 15 W.t. Z. 3 757-4 15 8 0.72 9 73 3.3 l.bew. regenb. dond. Thermometers tand. 19 Sept. 's av. 11 n. 56 gr. 20 's morg.7 u. 53 gr. 'smidd.1 u.60gr. 'sav. 11 u.57 gr. 21 's uiorg.7 u.58 'smidd. 1 u.59 gr. Sta ten-generaal. EERSTE KAMER. Bijeenkomst van Dinsdag 17 September. De voorzitter laat den griffier voorlezing doen van het koninklijk besluit, waarbij hij,mr. J. A.Philipse, benoemd wordt tot voorzitter der eerste kamer, gedurende het zittingjaar 186667. De voorzitter zegt dat het getal leden niet genoeg zaam is om vergadering te houden, eu laat door den griffier voorlezing doen van de namen der afwezige leden. De bijeenkomst wordt hierop gesloten. Te 3 uren is er weder openbare vergadering gehouden. Alstoeu was het getal leden voldoende om zitting te kunnen houden. De heer Philipse heeft toen het voorzitterschap der kamer met eene rede aanvaard, waarin hij er aan herin nerde, dat het thans de zestiende keer was dat hem het voorzitterschap was opgedragen. Onder inroeping van Gods bijstand en bemoedigd door de hoop dat de leden hem weder welwillend zullen ondersteunen, verklaarde hij het voorzitterschap te aanvaarden. Het nieuw benoemd lid, de heer Rahusen is, na on derzoek zijner geloofsbrieven, toegelaten. Door den voorzitter zijn benoemd: tot leden der commissie voor de verzoekschriften, de heeren Sassen, Nobel, Viruly, Geertsema en Rahusen, en tot leden der gemengde commissie voor de stenographie, de heeren Blankenheym, van Eysinga en Hartsen. Op voorstel des voorzitters is besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na trekking der afdeelingen is de vergadering ge scheiden. Zitting van Woensdag 19 September. De voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen be noemd zijn tot voorzitters, de heeren Cost Jordens, Smit, van Nispen van Pannerden en Schimmelpenninck van der Oije; en tot onder-voorzitters de heeren van der Lek de Clercq, Michiels vau Kessenich, van Beeck Vollenhoven en van Swinderen. Tot leden der commissie voor het adres in antwoord op de troonrede, zijn benoemd de heeren van der Lek de Ciercq, Cremers, Huydeeoper van Maarsseveen en Schim melpenninck van der Oije. Deze commissie is reeds gereed met haar ontwerp, dat naar de afdeelingen wordt verzonden, waarna de zitting geschorst wordt tot heden middag te 3J uren. Tot leden der huishoudelijke commissie zijn aistoen herbenoemd de heeren van Nispen van Pannerden en van Beeck Vollenhoven. Zitting van Donderdag 20 September. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is met algeroeene stemmen aangenomen. Bij de discussie daarover heeft de minister van buiten- landsche zaken verklaard dat de nieuwe minister van koloniën het programma van zijn voorganger ten volle beaamt. Op de gevraagde inlichtingen betrekkelijk de verhou ding van Limburg tot den Noord Duitschen bond heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat er niet over eene toetreding tot den nieuwen bond on derhandeld wordt. De tegenwoordige feitelijke toestand is echter nog niet bekrachtigd. Dit is de reden dat in de troonrede niets omtrent deze aangelegenheid voorkomt. Het adres luidt als volgt: Sire! 1. De eerste kamer waardeert hoog het voorrecht, dat zij uwe majesteit op nieuw te midden der staten-generaal heeft mogen zien. Sedert eeuwen is uw vorstelijk huis aan het Nederlandsclie volk verbonden. Die band, door onze grondwettige instellingen bevestigd, wordt steeds hechter door eendrachtige samenwerking voor het, heil des vaderlands. 2. Gelukkig voor Nederland, dat, ook in den jongsten oorlog, onze betrekkingen tot de buitenlandsche mogend heden de blijken hebben gedragen eener gevvenschte goede verstandhouding. Wij deelen in uwer majesteits overtuiging, dat ous volk, naast God, in zich zelfden sterksten steun voor zijn bestaan behoort te zoeken. Moge dan ook ten allen tijde gehechtheid aan onze nationale instellingen en onderlinge eensgezindheid, ge schraagd door eene wel beraamde en krachtige volks wapening, dien steun verschaffen. Met genoegen Verna men wij wederom het gunstige getuigenis, door uwe majesteit omtreni de zee- en landmacht afgelegd. 3. Wij hopen met n, sire! dat de geduchte ziekte, die zoo velen in de jongstverloopen maanden heeft weggerukt, weldra een einde zal nemen. Mogen de wettelijke maat regelen, onlangs tot bestrijding van den veetyphns vast gesteld, met een gewenschten uitslag worden bekroond. 4. Ook wij hechten groote waarde aan al wat tot be vordering van het onderwijs, zoo openbaar als hijzonder, geschiedt. Wij zullen gaarne de voordracht eener nieuwe regeling van het hooger onderwijs, door de grondwet gebodeu, ontvangen. 5. Het was een verblijdend verschijnsel, te zien hoe krachtig onze handel, scheepvaart en nijverheid den druk der laatste ongunstige omstandigheden hebben doorgestaan. De tentoonstelling in de hoofdstad gaf voor zeker bewijzen van vooruitgang. De landbouw echter draagt vry algemeen de gevolgen der weersgesteldheid van den zomer. Alleen de visscherijen mogen zich in zeer voordeelige uitkomsten verblijden. Bij de voortzet ting en voltooiing van werken van openbaar nut heeft de volkswelvaart in al hare onderdeelen het grootste belang. 6. De kamer vernam met genoegen de bevredigende mededeeling, welke uwe majesteit aangaande den toe stand van 'srijks geldmiddelen heeft gegeven. 7. Gaarne zullen wij de verschillende wets ontwerpen, die voor de invoering eener nieuwe rechterlijke inrich ting onontbeerlijk zijn, en ook eene voordracht tot afkoopbaarstelling der tienden nauwgezet overwegen. 8. Wij hebben, sire, uwe mededeelingen omtrent'srijks koloniën en bezittingen in andere werelddeelen met de meeste belangstelling vernomen, en hopen dat het beleid uwer regeering deze bezittingen steeds nauwer aan het moederland verbinden en aller bloei en helvaart meer en meer bevorderen zal. 9. Moge Gods zegen rusten op uwe majesteit en uw doorluchtig huis, en den arbeid der wetgeving doen strekkeD tot heil van vorst en volk. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 September. In deze zitting is, nadat tot toelating van al de nieuw benoemde leden besloten was, de candidatenhjst vast gesteld, waaruit Z. M. eene keuze voor president zal doen. Tot candidaten zijn gekozen de heeren van Reonen met 43, Dullert met 29 en J. K. van Goltstein met 27 stemmen. De candidaten-hjst zal den koning door eene commis sie worden aangeboden. Zitting van Donderdag 20 September. De heer van Reenen, door den koning tot voorzi'.ter benoemd, heeft het voorzitterschap met een bekn >pte toespraak aanvaard. Van den heer van Asch van Wijck is bericht ingeko men, dat hij, tengevolge zijner benoeming tot commis saris des konings in Drenthe, als lid der kamer zijn ontslag neemt. De kamer benoemt vervolgens een commissie voor de redactie van het ontwerp adres in antwoord op de troon rede, waartoe worden gekozen do heeren van Delden, Dirks, van Limburg Brouwer, Dullert en Jonckbloet. Zitting van Vrijdag 21 September. Het ontwerp adres van antwoord op de troonrede is ingekomen en aan de sectiën verzonden. De heer van Wassenaer Gatwijck heeft in handen des voorzitters den eed afgelegd. Morgen namiddag te drie uren zal de kamer een zitting houden, waarin de begrootingswetten voor 1867 zullen worden ingediend. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Maandag 17 September. Voordracht aankoop huis; rapport petroleum-bergplaatsmededeeling goedkeu ring raadsbesluit. Voorzitter de heer Callenfels. Waarnemend secre taris de heer T. C. Dommisse, griffier.Afwezig de heer Tideman. Na goedkeuring der voorgelezen notulen, deelt de voorzitter mede dat burgemeester en wethouders, naar aanleiding der hen door den raad daartoeonlangs gegeven machtiging, hebben rondgezien naar êerie woning met geschikt schoollokaal, ten behoeve der school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes; dat zij verschillende huizen hebben gezien, waaronder een in de Beursstraat, toebehoorende aan den heer Borgh- mans, hetgeen hun het meest geschikt is voorgekomen; dat zij in dezen niet overhaast hebben willen handelen, doch in den loop der vorige week door den heer Borgh- utans bepaald zijn afgevraagd, of zij het gebouw nog koopen wilden, daar er reeds door een ander een bod was gedaan; en dat, daar de gelegenheid zeer voldoende en de eiseh van den heer Borghmans niet groot was, zij gemeend hebben den koop te moeten toeslaan voor den matigen prijs van 3200, in de hoop dat de raad dit zal goedkeuren. De heer Ilector vraagt, of hierbij in acht is genomen de door hem dezer dagèn in de Gemeentestem gelezen aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen, dat er op worde toegezien dat het licht in de schoollokalen links op de tafels der scholieren valle, en ook of er aan gedacht is dat geen schoolgebouw mag worden ingericht zonder vooraf den schoolopziener en den inspecteur te hebben gehoord?*) De voorzitter antwoordt dat het reeds vroeger bekend was, wat nu ten aanzien van het licht, in de schoollokalen in herinnering wordt gebracht. De heer Winkelman voegt hierbij, dat ook de goedkeuring van cenig school lokaal door den inspecteur in de wet wordt voorgeschre ven, zoodat men ook met de noodzakelijkheid daartoe bekend was. De heer van der Os vraagt, of het dagelijksch bestuur niet te ver is gegaan, daar hij zich niet herinnert dat de raad een besluit tot aankoop van een huis voor school gebouw genomen heeft. Hij hoort nu dat het buis in de Beursstraat, hetgeen zijns inziens bij openbaren verkoop geen f2500 zou opbrengen, door burgemeester en wet houders is aangekocht voor 3200. Daarenboven heeft hij vernomen dat bedoeld huis donker en voor school geheel ongeschikt is, daar men het zelfs uiet eens voor soeieteit geschikt, heeft geoordeeld. Voor zoodanig ge bouw acht hij f 3200 veel geld, te meer omdat daarbij nog aanmerkelijke kosten voor inrichting en onderhoud zullen moeten komen. Spreker meent dat men meer de drukkende tijden in aanmerking moest nemen, en heter had gedaan met een huis te huren. IIij is althans tegen den aankoop van dat huis. De voorzitter merkt op, dat f 3200 voor dat huis niet duur is en er reeds een schriftelijk bod van f 3000 door een ander was gedaan. Het huren van een huis acht hij on doenlijk, daar het dan toch geheel voor school moet inge richt worden, terwijl het ook zeker niet goedkooper zou zijn. De kosten van het hier bedoelde huis, met die van inrichting tot 4000, desnoods tot f 5000 klimmende, dar, bedraagt de jaarlijksche intrest slechts hoogstens ƒ250, eene som welke men voor het huren van een goed huis zeker ook zou moeten besteden. De heer van der Os releveert andermaal zijne bezwaren togen den stand en het ongeschikte van het gebouw in de Beursstraat; hij wijst ook op de daaraan verbonden lasten en op de waarschijnlijkheid dat in den tijd dien Vlissingen te gemoet gaat de gebouwen nog in waarde zullen verminderen, zoodat het wenschelijker zon zijn met den aankoop tot later te wachten. De heer Rnysch wenseht te weten, of door burgemees ter en wethoudeis aan het raadsbesluit in den geest der leden is voldaan, en verlangt daartoe van bedoeld besluit voorlezing. Hierop merkt de heer van Uije Pieterse op, dat er nog geene vaste, maar slechts eene voorloopige overeen komst is gesloten, zoodat de raad, als hij den koop van het huis niet gewenscht acht, zijne goedkeuring aan die voorloopige overeenkomst kan onthouden, waardoor zij alsdan vervalt. De heer Ruysch dankt voor de ontvangen inlichting. Hij wijst echter op den trenrigon toestand, waarin Vlis singen verkeert. Het schiint, volgens hem, of thans alle gevoel van welwillendheid van het bestuur voor de burgerij is uitgedoofd; de fundamenten van Vlissingen worden geschokt; de hand van liet staatsbestuur wordt er van afgetrokken; de ingezetenen met ijdele uitzichten gevleideen tal van ongelukkige menschen van hier naar elders gesleurd; de grondeigenaar, koopman of winke lier dientengevolge achteruit gevoerd. De toekomst van Vlissingen is, volgens spreker, allerduisterst. De regee ring heeft nooit iets voor deze stad gedaan. In den raad komende had hij evenwel gehoopt iets te zullen hooren van pogingen in het waarachtig behing der ge meente. ten einde het duistere der toekomst zoo mogelijk te zien weggenomen, maar ook in die verwachting zag hij zich teleurgesteld, daar hij over niets hoort praten dan over beerputten, uitgaven voor onderwijzers, aan koop van schoollokalen en dergelijke. Bevordering van onderwijs acht hij op zich zelf goed, maar hij betwijfelt Bedoelde aanschrijving, dd. 24 Augustus jl., is mede opgeno men in het Provinciaal blad no. 97. Bed.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2