MIDDELBURGSCHE COURANT. ir i5o. Zaterdag 1866, 22 September. öimtenlattö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, doen te weten: dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 27 Juni 1866, is vastgesteld het volgende, bij koninklijk besluit van den29 Augustus 1866, no. 50, goedgekeurde besluit: De gemeenteraad van Vlissingen, In aanmerking nemende, dat de ondervinding geleerd heeft, dat van het onderwijs in de Engelsche en Hoog- duitsche talen, dat op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes des avonds gegeven wordt, weinig of geen gebruik wordt gemaakt; Overwegende, dat deze omstandigheid, ook naar het gevoelen der plaatselijke school commissie schijnt te moeten toegeschreven worden aan het hooger schoolgeld, dat voor het aanleeren dezer twee talen moet betaald worden dat het derhalve in het belang der schooljeugd geacht wordt, éen schoolgeld te bepalen voor al de vakken, welke op die school onderwezen worden. Besluit: Met 1 Juli 1866 in te trekken en buiten werking te stellen het tweede gedeelte (litt. a-d) van het besluit tot heffing der schoolgelden voor het meer uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Vlissingen, vastgesteld den 12 November 1860 en te doen vervangen door het vol gende: 2. Op de school voor meisjes: a. voor het gewoon lager onderwijs en het onderwijs in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen en in vrouwelijke handwerken, dertig gulden; b. voor twee, of meer kinderen van hetzelfde gezin, gelijktijdig schoolgaande, voor ieder kind vier en twintig gulden voor het onderwijs in een der bovengenoemde talen, voor leerlingen die alleen de avondschool bezoeken, twintig gulden. Alle welke schoolgelden per jaar worden gerekend. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 27 Juni 1866. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, T. C. DOMMISSE, L. S. Behoort bij het Koninklijk besluit van den 29 Augus tus 1866, no. 50. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken, Namens den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. Accordeert met het origineel, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 September 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 31 September. Bij de opening op eergisteren der Dinsdag in het hooldkiesdistrict Leiden ingeleverde stembiljetten, voor de verkiezing van een lid der tweede kamer van de statcngeneraal, is gebleken dat waren uitgebracht 1119 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 560. Op den heer O. baron van Wassenaer Catwijck waren 693 stemmen uitgebracht, zoodat deze is ver kozen. Jbr. mr. W. T. Gevers Deynoot had 374 stem men op zich vercenigd. Het getal kiezers in dat hoofdkiesdistrict bedraagt 2588. In 1858 stemden 1085, in 1860 620, in 1862 1123, in 1864 1689, in Juni 1866 1322 en thans 1119 kiezers. Ten gevolge der benoeming van jhr. mr. H. A. M. van A.sch van Wijck tot commissaris des konings in de pro vincie Drenthe, is eene vacature in de tweede kamer ontstaan, en zal eene verkiezing moeten plaats hebben m het hoofdkiesdistrict Amersfoort. De hier gevestigde Nijverheids-Vereeniging hield eergisteren avond hare tweede jaarlijksche algemeene vergadering. Een en zeventig leden woonden die ver gadering bij. Uit het door den secretaris, namens het bestuur, uit gebracht jaarverslag bleek, dat het ledental bij het einde van het maatschappelijk jaar bedroeg 283, zijnde 120 van de eerste en 163 van de tweede afdeeling. De verga dering heeft thans het bestuur gemachtigd tot oprichting eener derde afdeeling, wanneer zich daartoe nog eenige personen mochten aanmelden, daar reeds enkelen zich hebben aangegeven. Deze derde afdeeling begint dan weder op dezelfde wijze als vroeger de tweede, en moet mede strekken, niet om den geldelijken, maar meer om den zedelijken steun der vereeniging te verzekeren. Ten aanzien van het in het afgeloopen jaar verrichte werd onder anderen het volgende in het verslag gemeld. De rekening der Middelbnrgsche vlasserij is,ten gevolge van de schier geheele mislukking van den vlasoogst, met een aanzienlijk verlies gesloten, waarin de nijverheids-vereeniging voor een bedrag van 581,08i deelt. Het is echter gebleken dat het hier geteelde en bereide vlas in waarde kan wedijveren met dat uit andere streken, en dat de vlasserij aan velen, vooral in het winterseizoen, werk en brood versohaft. Met het uitleenen van niet gebruikt wor dende gelden tegen voldoend onderpand, ten behoeve der Nijverheids-Vereeniging, is eene som van f 66,23^ verdiend. De in de vaart gebrachte hoogaars, bestemd om Middelburg van versche visch te voorzien, heeft om verschillende aangevoerde redenen dit jaar niet aan de gekoesterde verwachting als ventjager beantwoord. Sedert het laatst van Mei echter gaat zij ter garnalen- vangst van Arnemniden uit, hetgeen met succes plaats heeft, zoodat de post op het einde van Juni nog met winst van ƒ35.84 is kunnen worden afgesloten. Met het naderend seizoen zal evenwel andermaal getracht worden, de schuit tot haar oorspronkelijk doel terug te brengen. De kousenbreierij geeft aanvankelijk goede uitkom sten, zijnde in het geheel door veertig a vijftig vrouwen en meisjes 423 paren gebreid, terwijl de rekening met winst van 22.78 j is gesloten, nadat aan breiloon 105.50 was uitbetaald. Op medewerking der ingezetenen viel echter niet te roemen, daar slechts een drietal winkeliers den verkoop hebben willen beproeven. Omtrent de aanhangige onderwerpen werd medegedeeld, dat betreffende de voorgenomen oprichting eener was c h- en bad-inrichting van eene daartoe benoemde com missie eerlang een doorwrocht verslag wordt tegemoet gezien, om daarna pogingen aan te wenden deze zaak tot stand te brengen. Voorts werd een overzicht gegeven van bet verrichte ten aanzien eener hier te stichten meel- en broodfabriek, waaruit bleek dal in eene vergadering van de ongeveer zeventig voorloopige inschrijvers tot het oprichten eener vennootschap, beslo ten is deze zaak van de Nijverheids-Vereeniging over te nemen, terwijl zij uit hun midden eene commissie van vijf leden benoemden tot voortzetting van het aange vangen onderzoek. De Nijverheids-Vereeniging zal ech ter eenig aandeel nemen ingeval de fabriek wordt gesticht en de te ontwerpen statuten met hare ziens wijze strooken. Uit de goedgekeurde rekening en balans bleek dat door het verlies van 521.26 de leden der eerste afdeeling ieder van het gecontribueerde slechts 3.89-1 en die der tweede afdeeling slechts f .53 per hoofd verloren zien. - Het gemeenschappelijk kapitaal is nu 5418.10, zijnde voor de leden der eerste afdeeling 31.60j- en voor die der tweede afdeeling f 9.97 per hoofd. Tot wethouder der gemeente Westkapelle is door den gemeenteraad aldaar benoemd J. A. Verhulst, in de plaats van wijlen L. Verhuist Wz. Dinsdag heeft voorts de verkiezing plaats gehad van een lid van den raad, ter vervulling der door het over lijden van L. Verhulst Wz. ontstane vacature. Woensdag is bij het opnemen der stemmen gebleken, dat vau de 63 uitgebrachte geldige stemmen (zijnde een meer dan het getal kiezers diegestemd hebben) hebben verkregen Jakobus Minderhond Az. en Willem Claris e ieder 25, D. Dekker 6, Jb. Lous Iz. 2 en vijf andere personen ieder 1 stem. Tnsschen de twee eerstgenoemden moet eene herstemming plaats hebben. In de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen de verslagen der commissiën belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs: 1. in de wis- en natuur kundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teekenen en boetseeren; en 2. in de Nederlandsche taai en letterkunde, de geschiedkundige wetenschappen, de staatshuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, ingediend aan den minister van binnenlandsche zaken. De Nieuwe Noordbrabander zegt van go«4 ingelichte zijde te kunnen verzekeren, dat bij de regeering het plan bestaat om de geneeskundige faculteiten van al onze hoogescholen over te brengen naar en te vereenigen te Amsterdam zoodat voortaan alleen in de hoofdstad de gelegenheid zou bestaan om van rijkswege lessen in de geneeskunde te bekomen. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 18 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 4, over leden 7:s Gravenhage 2, overleden 2; Delft 4, overleden 1; Rotterdam 4, overleden 2; Dordrecht 0, overleden 1; Arnhem 6, overleden 3; Zutfen 0, overleden 1; 's Her togenbosch 4, overleden 4; Breda 1, overleden 1. Den 16 en 17 dezer zijn aangetast: te Haarlem 0, over leden 1; Culemborg 4, overleden 4; Helmond 1, over leden 1; Groningen 3, overleden 2. Te Scheveningen deed zich geen geval voor. De opgaven over Helmond loopen alleen over den 16 September. Benoemingen en besluiten. VEETYPtius. Ontbonden de commissie, benoemd bij beschikking van den 25 Augnstus 1865, en met het toe zicht over den veeartsenijkundigen dienst tot wering van van den veetyphus belast, de heeren G. J. Hengeveld, J. A. Alers, L. Swart en W. J. E. Hekmeijer. Marine en leger. De adjunct-administrateurs J.P.Vasseuren W.F.G. L. Faubel, dienende de eerste op Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau, en de tweede op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, worden met den laatsten dezer maand op non activiteit gebracht en ver vangen, de eerstgemelde door den benoemden adjnnct- administratenr N. W. Lasonder, van het wachtschip te Willemsoord, en de tweede door den benoemden adjunct- administrateur P. K. S. Metman, van het wachtschip te Amsterdam. De verplaatsing met den 1 dezer in de bovenrol van Z. M. transportschip met stoomvermogen Java, van den luitenant ter zee 2e klasse C. A. Bosch wordt ingetrokkeu, en gerekend dat hij met dien datum is op non activiteit gebracht. Met den 25 dezer wordt op gemeld transportschip ge plaatst de luitenant ter zee 2e klasse jhr. C. H. O. van Heemskerk van Beest. De état-roayor van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden, bestemd naar Java, is samengesteld als volgt: komman- dant, kapitein-luitenant ter zee A. J. Kroef; luitenant ter zee 1 kl., Ie officier, D. Schuurman; Initenant ter zee le klasse (bovenrol) H. Hovy; luitenants ter zee 2e kl. J. van Burg, D. G. Brand, H. J. R. Sntherland; adelbor sten le klasse A. E. Arkenbout Schokker, B. F. W. van Hasselt, L. Haremaker, E. Kempe, H. O. Achenbaeh, J. E. Sickens (bovenrol), V. C. Dijckmeester en O. Kreet de Virien; officier van gezondheid 2e klasse P. J. Feitkamp, idem 3e klasse A. G Vordermanofficier van administra tie le klasseB. A. Stieler; adjunct-administrateur (boven rol) D. A. van der Laanscheepsklerk P. Gallas. Rechtszaken. Jannetje van Honte, die bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van 17 dezer is schuldig verklaard aan vergiftiging van haren manen veroordeeld tot de straf des doods, heeft tegen dat arrest cassatie aangeteekend. Gemengde berichten. In de II. Zaterdag te Goes gebonden algemeene ver gadering der vereeniging voor Zeenwsche muziekfeesten, is besloten, dat in het volgend jaar aldaar een muziekfeest zal gegeven worden. Op den eersten dag zal Haydn's „schepping" worden opgevoerd; op den tweeden dag: de symphonie A mol van Mendelssohn Bartholdy of de symphonie no. 2 van Beethoven,de Lorelei van Hiller, de Freisehütz,ouverture van C. M. von Weber en de Hymne tfan Spohr. Men meldt ons uit Amsterdam, dat de heer J. J. L. ten Kate, voorS dagen opnieuw een ongeluk heeft gehad, met klein verschil van omstandigheden, op gelijke wijze als voor eenige maanden. De heer ten Kate logeerde te Ond-Loosdrecht ten huize van den heer Ilacke, bij gele genheid van het huwelijk van diens dochter. Rijdende naar het station, is, naar men zegt ten gevolge van de dronkenschap van den koetsier, het paard op hol geraakt.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1