BfftijöinQcn. £)anM$berid)tm. 2lüDcr tent int. LV\bU0lllVTf\T()«\STELLIVG BRIEVEN UIT BELGIË. 18 Scp^mSsee.G. L. INKMAN. trachten te geven beweerd dat de resultaten van den laatsten oorlog de „noodzakelijkheid" aan Frankrijk heb ben bewezen, om „zonder verwijl" de militaire organisatie te verbeteren, „hetgeen echter door niemand als eene bedreiging moet beschouwd worden." Wij willen thans, met bovenbedoeld stuk voor oogen, niet gissen naar de Napoleontische politiek, welke uit deze circulaire zou moeten voortvloeien ten opzichte der Oostersche qnaestie. Bepalen wij ons te dien aanzien heden weder tot het constateeren der uitbreiding van de onlusten onder de tot Turkije behoorende Grieksche be volkingen. In een brief uit Athene van 6 September wordt bevestigd dat Epirtts, Albanië en Bosnië reeds in opstand zijn en dat ook het eiland Samos in verzet dreigt te kometi tegen het Turkech bestuur. Een bericht uit Konstantinopel zegt voorts, dat van daar versterking is gezonden naar het tegen de opstandelingen op Candia ageerend leger. De Oostenrijksche dagbladen zijn inmiddels reeds vervuld met allerlei schrikbeelden op het terrein der Oostersche qnaestie. Mocht men hen gelooven, dan zou de nauwe alliantie tusschen den knoet en de Phrygiscbe muts zich zelts op dat gebied weldra beginnen te uiten. Men beweert dat de opstandelingen op Candia door Amerikaansche schepen van wapenen en krijgsbehoeften zijn voorzien. Een Russisch leger wordt inmiddels samen getrokken aan den Donau in afwachting van de dingen die komen zullen. Op de zeer natuurlijke vraag echter Welk belang de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zouden hebben om hunne medewerking te verleenen tot Uitbreiding van Rusland ten koste van Turkije, ant woorden de Oostenrijksche organen dat de alliantie strekken moet om Rusland een albeheerschenden invloed in Europa te verschaffen, terwijl daarentegen de Ver eenigde Staten hunne suprematie over geheel het vaste land van Amerika zouden kunnen uitstrekken en hunne heerschappij vestigen over den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee. Het behoeft echter geen betoog dat ons deze staatkundige voorspellingen ten eenenmale ongerijmd voorkomen en zoo bepaald in strijd met de beginselen, waarop de groote Amerikaansche republiek is gegrondvest, dat het ons verwondert hoe men in vol len ernst dergelijke absurditeiten aan het publiek kan opdisschen. Een bericht aan het Fransche dagblad 1'Opinion natio nale meldt, dat de volksstemming in Venetië weldra zal plaats hebben. Alle hoofden van huisgezinnen zullen daarbij de drie volgende vragen hebben te beantwoorden Zal Venetië onder Oostenrijksch bestuur blijven? Zal het bij Italië worden gevoegd? Zal het een onafhankelijk koninkrijk vormen onder een door de bevolking zelve te verkiezen vorst? - In alle gemeenten van Venetië is men ijverig bezig met het opmaken der kiezerslijsten. Sedert de Italiaansche troepen naar het tooneel van den oorlog waren opgerukt, maakten de mededeelingen uit Florence melding van het toenemen der rooverben- den op Sicilië. Deze zijn in de laatste dagen zoo vermo tel geworden dat zij zelfs een aanval op de stad Palermo hebben beproefd. Met behulp van de aanwezige militaire macht en de nationale garde heeft men echter den aanval afgeslagen. Een telegram uit St. Petersburg meldt dat keizer Alexander heeft toegegeven aan de dringende vertoogen van een deel zijner omgeving, welke overtuigd was van de noodzakelijkheid der executie van het tegen Karako- zoff uitgesproken doodvonnis. Deze executie heeft dan ook plaats gehad, maar daarbij moest een volksoploop door de gewapende macht onderdrukt worden, hetgeen aanleiding gaf tot eene botsing, waarin eenige gekwetsten vielen. Een telegram uit New-York door Reuter's agentschap ontvangen, meldt wederom dat volgens te Mexico ver spreide geruchten, keizer Maximiliaan spoedig naar Europa zou terugkeeren. Men brengt hiermede in ver band een bericht uit Weenen, dat een Oostenrijksch fregat naar Vera-Crttz onder zeil zou zijn gegaan. Brussel15 September. De gemeenteraad van Brussel heeft heden besloten de September feesten en die van den tir national, welke dit jaar door de tegenwoordigheid der 500 Engelsche rifflemen oene bijzondere beteekenis moest hebben, uit te stellen. Denk echter niet dat de dwaze bedreigingen van de International van Londen, die zich over de aangekon digde tegenwoordigheid der rifflemen reeds zenuwachtig maakte, dat, zeg ik, de dwaze verzinselen van dit Fransch-Engelsch orgaan eenigen invloed zouden hebben uitgeoefend op het besluit om voor de eerste maal sedert 1831 de viering van deze feesten uit te stellen. Het is, helaas! op raad vau den door den burgemeester Anspach bijeengeroepen geneeskundigen raad, dat dit besluit is genomen. De cholera blijft in onze stad heerschen, en men is niet zonder reden beducht, dat eene ophooping van menschen, een natuurlijk gevolg van dergelijke feesten, de ziekte op nieuw zou doen toenemen. Om dezelfde reden wenschen de koning en koningin hunne reis door de verschillende Bteden van België niet voort te zetten. Eerst op het drin gend verzoek van den burgemeester en de autoriteiten van Arlon is het vorstelijk paar tot het besluit gekomen zich daarheen te begeven. Morgen zullen zij hunne joyeuse entree in de stad Door nik doen. Die „blijde inkomste" heeft echter een zeer treurigen nasleep,daar het in bijna alle steden, waarfeesten hebben plaats gehad, gebleken is dat zij het getal sterf gevallen beduidend vermeerderden. De International zal zooveel te minder reden hebben om zich over het uit stellen van de feesten van den tir national te verheugen, daar zij toch inde maand Octobermet grooten luister zullen plaats hebben. Men zegt zelfs dat 300 Fransche schut ters er aan deel zullen nemen. Zooveel te beter. Terwijl België voor de Engelsche rifflemen eene goede ontvangst bereidt, vergeldt het hun sléchts de beleefdheid, die men onze landgenooten op den onlangs plaats gehad hebbenden tir te Wimbledon heeft aangedaan, en men heeft zoo weinig plan eene anti Franscbgezinde demonstratie te doen, dat de Fransche schutters zeker zeer goed ontvangen zouden worden, indien zij zich herwaarts begaven. Zij konden met de Engelschen en Belgen naar het slagveld van Waterloo gaan om zich daar te verzoenen. Maar, helaas, het is thans geen tijd van verzoening! Men hoort van alle kanten van eene nieuwe wapening en eene her vorming van het militaire stelsel spreken. Alle landen, groot of klein, worden in dezen nood- lottigen maalstroom inedegesleept. Gij herinnert u zeker wel, dat reeds het vorige jaar de minister van ooriog Chazal een rapport moest indienen over eene reorgani satie van het leger. De beet van een aap, waardoor het leven van den heer Chazal in gevaar werd gebracht, heeft de inlevering van dit document, dat tot eene lange dis cussie aanleiding zal geven, vertraagd. Het zal zeker in de volgende zitting behandeld worden, en nu wordt de minister wel eenigszins door omstandigheden gesteund. De tegenstanders van het budget van oorlog zullen niet veel oppositie durven maken, want indien geheel Europa in het vooruitzicht van een oorlog tusschen Frankrijken Pruisen zich van achterlaadgeweren voorziet, is het geen zaak op ontwapening aan te dringen. Er zijn zelfs menschen, die in vollen ernst beweren dat, indien Frankrijk het Pruisisch stelsel dat den mili tairen dienst voor ieder verplichtend maakt, aanneemt, België er niet van tusschen zal kunnen, dit voorbeeld na te volgen. Nogtan3 heb ik alle hoop niet opgegeven, dat Frankrijk een voor de vrijheid zoo noodlottig stelsel niet zal aan nemen. Als ik zeg Frankrijk, dan bedoel ik natuurlijk den keizer, die wel moet inzien dat het op dit oogenblik niet raadzaam is de publieke opinie, die zich door den ongunstigen uitslag der Fransche politiek ten opzichte van Mexico en Duitschland reeds genoeg gekrenkt betoont, te zeer tegen zich in te nemen. Op de beurs was heden het gerucht in omloop, dat de keizer op nieuw ernstig ziek was geworden. Ik heb er echter geene bijzonderheden van kunnen te weten komen. Alleen dit kan ik u verzekeren, dat alle mannen van het vak het hierover eens zijn, dat de kwaal, waaraan de keizer lijdt, ongeneeslijk is. Gij kunt nagaan, welke ver anderingen de plotselinge verdwijning van Napoleon III van het wereldtooneel ten gevolge zou hebben. Groot- en kleinhandel kwijnen hier buitengewoon. Zelfs in 1848 heeft de nationale bank, die toch alleen wisselbrieven van drie handteekeningen voorzien, aan neemt, niet zooveel protesten gehad. Alles staat stil. Het geld is schaarsch en het weinige dat er is wordt teruggehouden. Daarbij komt nog eene groote duurte in de levensmiddelen, die steeds toeneemt; de winter van 186667 wordt dus wel onder treurige voorteekenen te geinoet gegaan. Men merkt dit ook in het Grand théatre de la Monnaie, waar de debuten van de nieuwe altisten veelminder men schen trekken dan gewoonlijk. Ook elder3, te Ostende, Blankenberg en zelfs te Spa, is het getal vreemdelingen zeer gering geweest. Zij, die er heengingen, waren voor het grootste gedeelte Belgische families, die naar versche lucht smachtten en de cholera trachtten te ontvluchten. Onze dokters en ziekenverplegers in de hospitalen geven blijken van een onvermoeide plichtsbetrachting. Het is te hopen dat het gouvernement hun heldenmoed rijkelijk zal beloonen, want waarlijk er behoort meer toe om dag en nacht in de hospitalen door te brengen dan zijn leven op het slagveld te wagen. Verscheidene ge- neesheeren zijn reeds het slachtoffer geworden van hunne gewichtige maar treurige taak. Een daad van schandelijk vandalisme werd dezer dagen op de tentoonstelling van schoone kunsten bedreven. Eene misdadige hand heeft met behulp van een dolk ver scheidene der merkwaardigste schilderijen doorstoken, waaronder er eenige waren die door den koning en den graaf van Vlaanderen waren aangekocht. De bewerker van dit schandaal heeft men nog niet kunnen ontdekken. Aan den heer Alma Tadema, Hollander van geboorte en leerling van den heer Leys van Antwerpen, is een der medailles te beurt gevallen die voor vreemde artisten bestemd zijn. Die schilder ontleent bij voorkeur zijn onderwerpen aan de Grieksche en Romeinsche geschie denis. Hij is een man van ernstige studie en een groot colorist. Ook op de laatste tentoonstelling te Parijs had zijn werk veel succes. Volgens telegram uit Falmouth 18 dezer, bekwam het barkschip Stad Middelburggezagv. D. D. Ouwehand, order voor Rotterdam; en zou de gezagv. den daaraan- volgenden dag de reis aanvaarden. Heden is ter reede van Veere gekomen de schooner Hannah.gezagv. W. II. Gibbs, van Newcastle met kolen, naar Middelburg bestemd. Heden zijn te Vlissingen in de haven gekomen de Nederlandsche schooner Maria Adolphinagezagv. H. Meuldijk, en de galjoot Adriana Francisca, gezagv.'' A. van Eijk, beide van Engeland met steenkolen voor die stad. Graanmarkten enz. Amsterdam 19 September. Raapolie op zes weken f 41j. Lijnolie op zes weken ƒ42. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 September 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 551 dito dito dito 3 65$ dito dito dito 4 87| Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 77$ dito dito Leening 1860 4$ 84$ Certificaten6 Aand. spoorweg181 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 46$ dito 1847/1852 2$ 23$ dito rente Amsterdam5 68$ dito nationale5 49$ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 33$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 42$ dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe) 5 14$ Turkije. dito (binnenl.) 5 30$ Vereen.Stat. dito (1882) 6 74$ Illinois. dito7 72 Mexico. dito3 15$i Grenada. dito afgestempeld4$ 14 Venezuela, dito 2 12$ Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter L. M. S. DAMAN, geliefde Echtgenoot van Middelburg, J. VERMAAS, 18 September 1866. Horologiemaker, Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon J. E. KUNST, geliefde Echtgenoot van - Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoow Vrouwe M. S. W. C. HIRSCIIMANN, geliefde Echtge- noote van Middelburg, H. SASBURG. 18 September 1866. Heden overleed de jongste onzer lievelingen JAN HENDRIK, ruim 6 maanden oud. Poortvliet, C. DE WILDE Cz., v. d. m. 17 September 1866. A. A. S. DE WILDE, Algemeene kennisgeving. Gravenstein. Heden overleed, in den jeugdigen leeftijd van bijna twee en een halfjaar, ons zoo zeer geliefd Kind COR- NELIA. Vrienden en Begunstigers gelieven dit als algemeene bekendmaking aan te nemen. Middelburg, A. FLIPSE, mr. Timmerman. 18 September 1866. B. HEUZEVELDT. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, W1LLEM1NA TIIONA TERMON, Weduwe J. OOST L1EVENSE, in den ouderdom vau 52 jaren. Middelburg, Uit aller naam, 18 September 1866. J. J. OOST LIEVENSE. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, door hen bij het afsterven van hunnen geliefden Broeder, wijlen den Heer AARNOUD BEYDALS, ondervonden, betuigen de Broeder, Zusters en Behuwdbroeders hunnen harte lijker! dank. Middelburg, 19 September 1866. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het treurig overlijden van mijn geliefden Echtgenoot W. BLAAKHERT, betuigen de Weduwe, Kinderen en wederzijdsclie Betrekkingen hunnen hartelijkeu dank. Middelburg, Wed. W. J. BLAAKHERT, 19 September 1866. geb. Faggingek Auer, TE SEKOOSKEKKE, op Dinsdag den 25 (September 1S66. De Tentoonstelling zal geopend zijn van des voormid dags 11 uren tot des namiddags 4 uren. De Leden der Maatschappij hebben, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, voor zich en eene Vrouw den vrijen toegang tot de Tentoonstelling. Alle andere bezoekers moeten aan den ingang der Tentoonstelling een toegangkaart afgeven welke voor 25 cent verkrijg- ticLsr is. MEZIJK op het TentoonstelIIngs-Terrein van 1 tot 4 uren. OMJtTBUSSKN rijden af van de Markt te MID DELBURG naarSEROOSKERKE 's voormiddags 11 uren en "*8 namiddags 1. uur. Van SËEOOSKERKE naar MIDDELBURG 's namid dags 4 urea.-i \i>

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3