töuitmlcmö. doch zich in dat ruwe weder eene wandeling over don Westhavendijk moesten getroosten. De boot is hier binnengebracht en wordt thans gerepareerd." Volgens een telegram uit Florence aan do Amster- damsche courant heeft Italië aanzoek gedaan, om Borneo of eenitr ander Oost-Indisch eiland te koopen, ten einde er een strafkolonie te vestigen. De kerkeraad van Haringhuizen leende in 1863 aan iemand geld uit de kas der diaconie, zonder de ver- eischte goedkeuring van het classicaal bestuur, welk geld niet gerestitueerd werd, terwijl de borg ook onwillig bleef om te betalen. Vandaar dat de kerkeraad aanspra kelijk werd gesteld voor de uitgeleende som en deze door de leden, elk een evenredig aandeel, werd op gebracht. Alleen C. Stamming, indertijd onderling, weigerde de f 64.04, die hij moest geven, in de diaconie- kas te storten, omdat hij indertijd zich tegen het leenen van de som in quaestie had verzet. Daar intns- schen van zoodanig verzet in de notulen niets bleek, daar de getuigen, door hem opgeroepen, van dat verzet niets wisten en daar hij later ook de rekening had goed gekeurd, zonder eenige aanmerking, zoo verklaarde de synode hem vervallen van de bevoegdheid tot het uit oefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen, voor onbepaalden tijd. Te Parijs zijn thans twee inrichtingen voor het rer- koopen van paardevleesch als een artikel van consumtie, en wel onder toezicht van het gouvernement. Spoedig zal een derde geopend worden en er worden schikkingen getroffen om twintig winkels in te richten, waar de arme volksklassen paardenvleesch-soep zullen kunnen be komen. Men spreekt ook van eene restauratie op groote schaal, die eerlang geopend zou worden en waar paardevleesch, tot verschillende smakelijke schotels bereid, het hoofdartikel der dagelijksche menu zak uit maken. Men zal zich herinneren dat wij onlangs mededeelden hoe te Brussel iemand, aan wien werd te laste gelegd: een anderen naam te dragen dan in zijne geboorte-acte vermeld stond, werd gearresteerd, in zijne preventieve gevangenschap een aanval van krankzinnigheid kreeg en, altijd in preventieve detentie, naar het gesticht bij Brugge werd gevoerd. L'Indépendance Beige verneemt thans dat hij op 10 September naar Brussel in eene gevangenwagen is teruggevoerd en aldaar in vrijheid gesteld, in afwachting dat in zijne zaak uitspraak zal worden gedaan. Men heeft dus dezen persoon drie maanden in preventieve hechtenis gehouden, en nu weder, volgens het bon plaisir der rechterlijke autori teiten, in vrijheid gesteld. Het ware wenschelijk dat de dagbladen, ook hier te lande, de misbruiken der preven tieve detentie aan het publiek mededeelden. Het aantal dier misbruiken zou dan blijken bijzonder groot te zijn. Een bericht uit Berlijn van gisteren meldt, dat de ziekte des ministers von Bismarck, waaraan hij sedert eenige dagen lijdt, is verergerd, zonder echter van onrustbareuden aard voor 's mans leven te zijn. Dezer dagen richtte de prefect van een der Fransche departementen eene circulaire aan den maire eener ge meente, waarbij aangedrongen werd op het nemen van maatregelen met het oog op de cholera. Weldra ontving de prefect een antwoord, strekkende om hem te berichten dat de noodige voorzorgen waren genomen en men het uitbreken der cholera in zijne gemeente thans met zekere gerustheid kon afwachten. Men informeerde nader naai de genomen maatregelen en nu bleek het dat de maire een groot aantal graven had doen delven op het kerkhof, voldoende om de halve bevolking te begraven. Men weet dat zich eene lichte aardbeving te Parijs en in onderscheidene andere plaatsen van Frankrijk heeft doen gevoelen. Men verneemt nader daaromtrent het vol gende: Den 14 dezer des morgens te 5 uren heeft men te Parijs vijf of zes lichte schokken waargenomen, inde richting van het Zuiden naar het Noorden. De schudding werd vooral gevoeld op den weg van Versailles en in de straten Boileau en Molière. In laatstgenoemde straat kreeg een der huizen zulk een schok, dat de bewoners het in allerijl hebben verlaten. Te Boulogne en Anteuil stonden bij sommige ingezetenen de voorwerpen in de kasten enz. te dreunen. Te Creteil is van een huis een binnenmuur gescheurd. Te St. Clotid beeft men niet alleen de schudding aan meubelen waargenomen, maar deelde deze zich ook aan de klokken en bellen zoodanig mede dat de klepels aansloegen. In een der hotels te Tours is het pleisterwerk van een plafond nedergevallen. Ook hoorde men aldaar een onderaardsch geluid. Te An- goulême heeft men twee schokken in eene zuidoostelijke richting waargenomen. De barometer daalde aldaar 6 millimeters; de thermometer bleef onveranderd. Bij den eersten schok daalde de waterstand der Charente 5 centimeters. Te St. Marck, in het dep. Loiret, zijn een aantal ruiten gebroken en deuren open gesprongen. Men verzekert, dat er muren in het kruitmagazijn teClermont zijn ingestort. Ook vaneen aantal andere plaatsen zijn dezelfde berichten ingekomen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 15 dezer: C. de Keijzer, jm. 41 j. met M. J. Singels, wed. 45 j. P. J. Speckens, jm. 32 j. met J. Mes, jd. 29 j. D. San- derse, jm. 26 j. met S. P. Scheffer, jd. 24 j. (Van 8 tot 15 September.) Vi.issingen. Bevallen: A. J. Tanis, geb. de la Hous- saye, z. S. Kooij, geb. de Koek, z. A. M. L. Bos, geb. ten Hacken, d. Overleden: A. Mets, jm. 22 j. M. de Kijckc, wed. van Z. J. Meeuse, 62 j. E. Kademaker, jd. 22 j. J. F. Stutter- heim, wedutfm. van A. C. Centen, 64j. M. li. Quite, d. 16 m. f Goes. Bevallen: A. van den Ende, geb. Bonse, d. J. Ortelee, geb. van Offenbeek, z. A. P. de Groot, geb. Sloover, d. C. Wessels, geb. Hamelink, z. Overleden: L. M. van der Does, z. 8 m. P. M. Smolders, man van N. M. de Smit, 63 j. Zierikzee. Bevallen: M. C. Simons, geb. Geijsen, d. A. K. Eijeriks, geb. Korzilins. d. M. M. Mulock Houwer, geb. van Andel, d. N. van Wijk, geb. Leeuwe, d. M. J. Viergever, geb. van Sas, z. OverledenJ. C. M. Guinee, d. 7 m. B. Schoenmakers, weduwn. 43 j. J. Mallander, d. 5 m. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden 1. een woonhuis met erf, in den Langendelft alhier, wijk B nos. 142 en 143. Opgehouden op f 10,000. 2. Een huis met erf en tuin, op de Wal alhier, wijk B nos. 58 en 59. Opgehouden op f 4000. Tlierniomcterstand. 17 Sept. 's av. 11 n. 53 gr. 18 'smorg.lu.öegr.'smidd.lu.eogr.'sav.llu.öegr. 19 'smorg.7 u.58 'smidd. 1 n.61 gr. Sf aten-generaal. Maandag is de gewone vergadering der staten-generaal van 1866/67 in een vereenigde zitting der beide kamers door Z. M. den koning op de gebruikelijke wijze geopend. De koning sprak bij die gelegenheid te volgende troon rede uit: „Mijne heeren! „Ik waardeer het voorrecht, mij wederom te midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te bevinden. „Heeft mijn huis sedert eenwen lief en^leed met dat volk gedeeld, die banden zijn door onze grondwettige instellingen bevestigd. Zij zullen, door eendrachtige samenwerking voor hetgeen het heil des vaderlands gebiedt, meer en meer versterkt worden. „Nederland heeft de zegeningen des vredes mogen blijven genieten, terwijl een oorlog op onze grenzen was uitgebarsten en ik verheug mij te kunnen betuigen, dat onze betrekkingen tot de huitenlandsche mogendheden ook gedurende dien oorlog, steeds de blijken gedragen hebben eener gewenschte, wederzijdsche goede verstand houding. „Hoe bevredigend deze verklaring zijn moge, in dezen veel bewogen en ernstigen tijd behoort ons volksbestaan, naast God, in zich zeiven zijn hechtsten steun te zoeken. De oprichting van vrijwillige vereenigingen tot ge meenschappelijke oefening in den wapenhandel, heb ik, als blijk van den nationalen geest, met genoegen gezien. „Een gewijzigd ontwerp van wet op de schutterijen zal eerlang aan n ter overweging worden aangeboden, met het doel om 'slands weerbaarheid te versterken. „Ik verheug mij de goede getuigenis te kunnen herha len, welke ik steeds in uw midden moebtafleggen omtrent de wijze waarop zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de Overzeesche bezittingen, hunne moeielijke taak vervullen. „Terwijl ik metdiepleedgevoel gewaag van de talrijke offers weike de heerschende epidemische ziekte in ons vaderland heeft geëischt, mag ik de hoop voeden dat zij weldra een einde zal nemen. „Ik vlei mij met de verwachting dat de toepassing van krachtige maatregelen, die elders tot bestrijding der veeziekte doeltreffend werden bevonden, ook hier met gewenscht gevolg zal plaats hebben. „Met voortdurende en levendige belangstelling wordt het oi^lerwijs, zoo openbaar als bijzonder, door mij gadegeslagen. Een voorstel van wet tot regeling van het hooger onderwijs zal u, zoo ik vertrouw, in den loop dezer zitting worden aangeboden. „Handel, schoepvaarten nijverheid hebben den invloed ondervonden der drukkende omstandigheden, waarin Europa gedurende de laatste maanden verkeerde. „De wijze waarop zij die gebeurtenissen hebben door gestaan, getuigt van hunne levenskracht en,opent het vooruitzicht op de toenemende ontwikkeling dier bron nen van volkswelvaart. „De tentoonstelling in de hoofdstad bewijst den voor uitgang der nationale nijverheid in verschillende harer vakken. „De uitkomsten van den oogst, hoezeer voor enkele gewassen niet onvoordeelig, waren over 'talgemeen in bet jaargetijde dat nu ten einde spoedt, slechts mid delmatig. „Wat de visscherijen betreft, kan het jaar onder de meest voordeelige worden gerekend. „Zoowel van rijkswege als door samenwerking van particuliere krachten, werden werken van openbaar nut ijverig voortgezet of voltooid. „De toestand van rijks geldmiddelen laat toe, zonder buitengewone maatregelen noch vermeerdering van las ten, in alle eischen van den dienst te voorzien; de uit gaven, voor onze weerbaarheid benoodigd, te bestrijden en met den aanleg der staats spoorwegen geregeld voort te gaan. „De invoering der nieuwe rechterlijke inrichting wordt ijverig voorbereid. „De ontwerpen tot vaststelling van een nienw wetboek van strafvordering zullen u andermaal worden voor gelegd, en in den loop dezer zitting door die tot herziening van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering worden gevolgd. Ook de aanbieding van eene nadere voordracht tot afkoopbaarstelling der tienden kan spoedig worden tegemoet gezien. „De toestand van Nederlandseh-Indië wekt meer dan ooit mijne bijzondere belangstelling. Een mild, recht vaardig en krachtvol bestuur, gegrond op de handhaving van ons hoog gezag en op de eerbiediging van de gebrui ken en instellingen der volken onder onze heerschappij geplaatst, zal hun vertrouwen in de Nederlandsche regeering bevestigen. „Bij de zorg voor de instandhouding der rijks-inrich tingen van landbouw en nijverheid zullen aan den bijzonderen ondernemingsgeest nieuwe uitwegen worden geopend. „In West Indië openbaart zich vau lieverlede de gun stige invloed der emancipatie op de zedelijke en stoffelijke belangen der bevolking; deze blijven echter nog in hooge mate afhankelijk van den aanvoer van arbeiders. „Het nieuw ingevoerde regeerings-regleinent in die koloniën schijnt aanvankelijk voldoende uitkomsten te beloven. „De behandeling van meer andere voorstellen aan uwe overweging te onderwerpen, zal het gewicht van de werkzaamheden der wetgevende macht, in dit zittingjaar, nog verhoogen. „Mogen zij, door gods zegen bekroond, tot duurzaam heil van het vaderland strekken. „Ik verklaarde gewone vergadering der staten-generaal geopend." De commissie benoemd om den koning te ontvangen, in- en uitgeleide te doen, bestond uit de heerenvan Beeck Vollenhoven, van der Lek de Clercq, Zijlker, van der Veen, Jonckbloet, IJssel de Schepper, Tonckens, Verschoor, van Limburg Brouwer, Keuchenius, Menso- nides, van Heukelom, Cremers, Schot, de Casembroot, van Kerkwijk, Guljé en van den Heuvel. TWEEDE ÏAME». Zitting van Maandag 17 September. Tijdelijk voorzitter, mr. J. K. van Goltstein. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde leden, die gesteld worden in handen van twee commissiën. De eerste be staat uit de heeren Hollingerus Pijpers, de Laat de Kanter en van Eek; de tweede uit de heeren van Foreest, van Voorthuysen en van Limburg Brouwer. De vergadering is gescheiden tot morgen te 1 uur. Algemeen overzicht. Napoleon III heeft weder in de rol van den abt de- Saint-Pierre gelieven op te treden. In de thans eindelijk openbaar gemaakte circulaire van den minister van buitenlandsche zaken ad interim, de Lavalette, wordt de toestand van Europa beschouwd uit een oogpunt alsof de gouden eeuw van algemeenen vrede iu Europa was aangebroken. Napoleon III heeft goedgevonden om voor het oogenblik de in Duitschland plaats gehad hebbende gebeurtenissen als zeer gunstig voor Frankrijk te doen voorkomen. De coalitie der drie hoven van het Noor den zegt hij is verbroken. Het nieuw „beginsel", thans in Europa aangenomen, is de vrijheid der allian- tiëu. Alle groote mogendheden zijn thans teruggekeerd tot het volle bezit harer onafhankelijkheid en in staat gesteld on zich regelmatig te ontwikkelen. Het thans vergroot Pruisen verzekert de onafhankelijkheid van Duitschland en heeft zich niet daardoor van Frankrijk verwijderd, maar meer met Frankrijk verbonden. Voorts zegt de keizer van Frankrijk dat de tegenwoordige machtsverhouding der Europeesche staten geen onge rustheid kan inboezemen. Zeer merkwaardig is echter de volgende zinsnede in de circulaire en voor Nederland en dergelijke kleinere staten van het hoogste belang: „Een onwederstaanbare macht, en waarom zon men dit betreuren, drijft de natiën om zich tot groote lichamen te vereenigen en de kleinere staten te doen verdwij- nen. Deze tendenz ontstaat uit het verlangen om aan de algemeene belangen betere waarborgen te schenken. Wellicht is zij het gevolg van een soort van providen- tieelen blik in het toekomstig lot der wereld. Terwijl toch de oude bevolkingen op het vaste land, binnen hare beperkte grenzen besloten, slechts zeer langzaam ver- roeerderen, kunnen Rusland en de republiek der Vereenigde Staten van Amerika, voor het eene eeuw verder is, ieder honderd millioen zielen tellen. Hoewel nu de ontwikkeling dezer beide groote rijken ons geen on gerustheid inboezemen moet, en hoewel wij integendeel hunne pogingen ten gunste van onderdrukte rassen toe juichen, is het in het belang der natiën van Midden- Europa, om niet langer verbrokkeld te blij ven in zoovele machtelooze staten zonder geestkracht." De staatkunde, zegt verder Napoleon III, moet. zich verheffen boven kleingeestige vooroordeelen, welke in eene andere eeuw te huis behooreD. Ook Napoleon I wilde groote staten in het leven roepen en deed daartoe in Duitschland twee honderd drie en vijftig onafhanke lijke staten verdwijnen. Ook Nederland werd door Napoleon I met een penne- streek uit de rij der Europeesche staten weggeschrapt en Napoleon III hooren wij thans evenzeer zonder veel omwegen verklaren: dat al dergelijke kleine staten moe ten verdwijnen. Er ontbreekt nog slechts, doch dit zal bij eene andere gelegenheid wel medegedeeld worden, op welke wijze men deze nog in Europa overgebleven staten in de groote rijken zal oplossen. De kleine staten zijn thans intusschen gewaarschuwd. België en Nederland mogen deze waarschuwing ter harte nemen. In het slot der circulaire wordt eindelijk eenigszins in tegenspraak met de vredelievende strekking welke men, de kleine staten daargelaten, aan dit stuk heeft

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2