MIDDELBURGSCHE COURANT. N' 142. Zaterdag 1866, 8 September. öimtmlaitiE Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Editie van Vrijdag avond 8 uren. 1. De gemeentebegrooting van Middelburg voor 18G7; 2. Verslag betreffende de zitting der tweede kamer van jl. Maandag 3. Idem betreffende den gemeenteraad van Goes, zitting van 29 Augustus; 4. Idem betreffende den gemeenteraad van Zierikzee, zitting van 29 Augustus 5. Vervolg van het verslag in de courant betreffende den gemeenteraad van Vlissingen,zittingvanjl.Dinsdag. De RAAD der gemeente St. Maartensdijk beeft, in zijne vergadering van heden, besloten de Kermis aldaar dit jaar niet te doen plaats hebben, en noch kra mers, nocli liedjeszangers, orgeldraaiers of dergelijken toe te laten. St. Maartensdijk^ den 4 September 1866. De Burgemeester, LUIJK. Middelburg 9 September. De aanneming der motie betrekkelijk de afdamming van de Ooster Schelde, waarmede de tweede kamer zich Woensdag vereenigd heeft, komt ons voor een alleszins bevredigend resultaat te zijn van de bemoeiingen der tweede kamer ten opzichte van de handelwijze der regeering. In de eerste plaats toch wordt in die motie op de meest stellige wijze uitgedrukt dat de kamer het recht van Nederland, om op zijn eigen gebied werken uit te voeren, onbetwistbaar blijft achten. Wij hebben daardoor dus bet bewijs, dat onder de stukken welke door de regeering onder voorwaarde van geheimbonding zijn overgelegd, er zich geene bevinden die voor de meerderheid der leden van de tweede kamer dat recht twijfelachtig maken. Ten anderen zien wij in den uitgesproken wensch, dat de aanleg van den Zeeuwschen spoorweg moge bespoe digd worden, niet alleen een votum, hetwelk de regeering bij het aannemen eener krachtige houding tegenover België steun geeft, maar ook een nadrukkelijke aanspo ring, welke de regeeriDg zeker zal ter harte nemen. Geen der bij deze zaak betrokken ministers toch, kan wenschen dat woorden als in het debat over deze zaak tot hen gericht zijn, op nieuw in 's lauds vergaderzaal zouden moeten weêrklinken. Voor zooveel wij voorts de zaak in haar geheel kunnen beoordeelen, gelooven wij, dat door het plaats gegrepen incident een van Zeeland's grootste belangen bij slot van rekening zeer is bevorderd. Vrij opmerkelijk is betgeen de heer Coomans, het door Turnhout afgevaardigde lid van de Belgische kamer vertegenwoordigers en een der leden van de oppositie tegen de afdamming van de Oosterschelde, in het onder zijne leiding staande dagblad la Paix schrijft, nadat hij van een uitstapje naar Nederland was wedergekeerd. Wij lezen namelijk in dat blad het volgende: „Ik heb de Ooster-Schelde wedergezien, waarvan de scheepvaart eene belangrijke wijziging zal ondergaan ten voordeele van den landbouw en inzonderheid van den spoorweg van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Mannen, die ik onmogelijk voor onbevoegd kan hou den. eenvoudige zeelieden, die met elke kronkeling van den stroom bekend zijn, hebben mij verzekerd, dat de sluiting van bet kanaal van Bath naar Tholen in geen opzicht de vaart naar Antwerpen zal belemmeren. Het zij zoo! Het Belgische gouvernement protesteert tegen dit herculische werk; de redenen, die het daarvoor opgeeft, worden op dit oogenblik door eene gemengde commissie onderzocht. Wat deze ook beslisse, het werk zal worden voltooid zoo als hetin den Haag is ontworpen. Dat wist ik reeds sinds het vorige jaar; ik heb thans het recht tot onze vegeering te zeggen, dat zij beter had ge daan zich stil te houden, dan twist te zoeken met den waterstaat, een twist, waarvan zij niet besloten had de uiterste gevolgen af te wachten." Wij vernemen dat de commissie van gemachtigden tot den aankoop der perceelen, noodig voor den aanleg der spoorweg- en kanaahverken op het eiland Walcheren, hare taxatie-werkzaamheden nagenoeg geheel heeft Volbracht en reeds met den aankoop der onder de gemeenten Vlissingen en Vrouwepolder benoodigde eigendommen een aanvang heeft gemaakt. De aftredende wethouders te Zierikzee en te Goes, de heeren jhr. J. L. de Jonge en G. H. Kakebeeke, zijn beide herkozen. Te Cortgene is tot wethouder herkozen de heer J. W. Vader. Het Provinciaal blad no. 98 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland aan burgemeester en wethouders der gemeenten dezer provincie, dd. 1 dezer, betrekkelijk de oprichting van bewaarplaatsen van petroleum. Zij is van den volgenden inhoud: „De brand, welke dezer dagen fe Antwerpen heeft gewoed, verkreeg, volgens de in dagbladen medegedeelde berichten, eene geduchte uitbreiding ten gevolge van de aanwezigheid van groote verzamelingen van petroleum in eene volkrijke buurt. „Uit heeft aan zijne exc. den minister van binnenland- scbe zaken aanleiding gegeveD, ons te verzoeken u te wijzen op het groote gevaar om in dicht bewoonde buur ten en in de nabijheid van andere magazijnen de oprich ting van bewaarplaatsen van petroleum toe te staan, en u ernstig uit te noodigen bij het beschikken op verzoeken tot oprichting van zoodanige bewaarplaatsen, ingevolge bet koninklijk besluit van 29 April 1864 (Staatsblad no. 39), nauwlettend toe te zien." De algemeene beraadslaging over de Oost-Indische begrooting is gisteren door de tweede kamer ten einde gebracht. Heden had de stemming plaats over verschillende amendementen, en wel in de eerste plaats over een van den heer van Heukelom, strekkende om den post voor de verhoogde bezoldiging der hoofden met een millioen te verminderen. Reeds gisteren was dit amendement in omvraag gebracht, doch toen staakten destemmeu. Heden is het met 30 tegen 29 stemmen aangenomen, f Voorts is met 35 tegen 24 stemmen aangenomen een amendement van den heer Blom, op artikel 26, om de uitgetrokken som voor tegemoetkoming van suiker contracten van f 880,000 te schrappen als geheel onvol doende zijnde. Het amendement van den heer Rochussen op art. 35, ten doel hebbende de subsidie voor de stoomvaart op Australië met 100,000 te verminderen, is met 49 tegen 9 stemmen aangenomen. Eindelijk is een voorstel-van den heer Kappeyne om een nieuwen post op de begrooting te brengen voor de afschaffing der heerediensten, met 45 tegen 13 stemmen verworpen. Gisteren was een amendement van den heer van der Linden, om de bezoldiging voor de hoofden te verhoogen met het oog op de afschaffing der heerediensten, met 40 tegen 17 stemmen verworpen. De kamer zet heden avond de behandeling voort. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 2 en 3 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 24, overleden 28; Leiden 1, overleden 1; 's Gravenbage 5, overleden 4; Dordrecht 0, overleden 1; Utrecht 5, over leden 5; Amersfoort 0, overleden 1; Zutfen 4, overle den 2; 's Hertogenbosch 27, overleden 13. Den 1 dezer zijn aangetast: te Zwolle 0, overleden 1; Groningen 1, overleden 1. Te Scheveningen deed zich geen geval voor. Den 5 September zijn aangetast: te Amsterdam 7, overleden 6; 's Gravenbage 5, overleden 2; Rotterdam 7, overleden 3; Dordrecht 1, overleden 2; Amersfoort 1, overleden 1; Arnhem 7, overleden7; 'sHertogenbosch 14, overleden 9. Den 4dezer zijn aangetast: Haarlem O,-overleden 2; Kampen 0. overleden 1; Zwolle 2, overleden 1; Zutfen 4, overleden 1. Te Scheveningen deed zich geen geval voor. Kerknieuws. Jl.Woensdag avond is tot predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen beroepen de heer J. Vermeer, predikant te Linscboten. Ook is bericht ontvangen dat de beer E. A. Faure, predikant te Bergsehenhoek, voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente heeft bedankt. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de jl. Zaterdag behandelde en in ons nommer van jl. Dinsdag in hoofdzaak medegedeelde zaak van Maarten IIendrikse,oud 23 jaren, geboren en wonende te Vlissingen, vroeger kantoorbediende, thans zonder beroep, gedetineerd alhier, beschuldigd van valschheid in geschriften van koophandel, door het daarin verzinnen van overeenkomsten, beschikkingen en verbintenissen, valschheid in onderhandsch geschrift, door het daarin verzinnen van eene overeenkomst, beschikking en ver bintenis, en het stellen eener onware bandteekening, alsmede van het des bewust gebruik maken van die valsche stukken; en beklaagd van misbruik van vertrouwen. Bij verzameling der als bewezen aangenomen feiten heeft het hof bij uitvoerig arrest den beschuldigde schuldig verklaard aan zeventien feiten t. w.: aan twaalf feiten van verduistering of weerloosmaking van hem toevertrouwde geldsommen, zijnde misbruik van ver trouwen; aan drie feiten van valschheid inde koopmans boeken van den scheepsmakelaar Benier te Vlissingen!; aan een feit van valschheid in onderhandsch geschrift en aan gebruikmaking van dit laatste stuk. Overigens heelt het hem niet-schnldig verklaard aan en mitsdien vrijgesproken van de andere hem bij acte van beschul diging ten laste gelegde feiten. Met toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad no. 102) op grond van den jeugdigen leeftijd, de zeer volledige bekentenis en het berouw van den beschuldigde, alsmede het afziju van alle schade, daar deze is vergoed is de beschuldigde veroordeeld tot eene eorrectioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, vijf geldboeten van ƒ50 en twaalf geld boeten van 12.50 ieder, benevens in de.kosten van het geding. Heden heeft het hof eeu aanvang gemaakt met de behandeling van het proces ten laste van Jannetje van Houte e. s., beschuldigd van vergiftiging van wijlen haren man Marinus van Weele, molenaar te Waarde. Het getuigenverhoor wordt morgen ochtend te tien uren voortgezet. GemeDgde berichten. Volgens berichten uit Londen wordt verwacht dat the Great Eastem morgen Newfoundland zal hebben be reikt en de tweede telegrafische verbinding tusschen Europa en Amerika zal zijn tot stand gebracht. Men verneemt dat er jl. Dinsdag ongeregeldheden onder een gedeelte van het uitgebreid arbeiderspersoneel, hetwelk zich thans te Velzen bevindt, plaats vonden, welke zich lieten aanzien van dien aard te worden, dat de tusscheokomst der militaire macht werd noodig geoor deeld. Dientengevolge is Dinsdag avond een peloton dragonders van Haarlem derwaarts vertrokken, terwijl een nog grooter aantal in gereedheid werd gehouden, om, zoo noodig, later mede derwaarts op te rukken. Tegen het middernachtsuur was echter dit peloton reeds weder teruggekeerd, naardien de rust hersteld was. Later echter zijn sterker afdeelingen infanterie en cavalerie naar Velzen vertrokken. Eene ernstige botsing heeft daarop plaats gehad om zekeren Engelschman Maas in banden te krijgen, die een polderjongen had doodgescho ten en weigerde om zich over te geven. Op de sommatiën daartoe loste hij verscheidene schoten, zoodat men be sloot om het huis waarin hij zich bevond, in brand te steken, waarop hij in handen der justitie viel. Een brigadier-majoor is doodelijk gewond geworden, terwijl het geheel getal dooden en gekwetsten nog niet bekend is. De infanterie ligt thans te Beverwijk; de cavalerie te Velzen. Volgens de laatste berichten was de rustniet meer verstoord. The times zegt, dat er in Engeland groote ontevre denheid heerscht over de hooge prijzen voor het over seinen van berichten langs den nieuwen Atlantischen telegraafkabel. De eigenaars van dagbladen weigeren om ze te betalen en hebben aan de maatschappij een voorstel gedaan, om een dollar goud per woord te ver goeden. Er is middelerwijl eene maatschappij in het leven geroepen, om de eerste onderneming concurrentie aan te doen. Het plan is om een kabel van New-York, via de Azorische eilanden, naar Lissabon te leggen. Het kapitaal zal tien millioen dollars beloopen. Staten-generaal. TWItEDE KAMKR. Zitting van Dinsdag 4 September. Beraadslagingen over da motiën van orde van de heeren Fokker en de Brauw, nopens de benoeming der gemengde commissie in de zaak van de Afd.aiiim.in.g' der Ooster-Sclielde. De voorzitter verandert de vergadering in eene zitting met gesloten deuren, die tot 4 uren voortduurt, waarop beslóten is de beraadslagingen voort te zetten in eene heden avond te acht uren te houden zitting.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1