Vossemeer, 1 te Philippine, 1 te Rilland, 2 te Scherpe- nisse, 51 te Sint-Annaland, 1 te Sint-Jansteen, 11 te Sint-Maartensdijk, 1 te Stavenisse, 6 te Tholen, 2 te Vlissingen, 18 te Wemeldinge en 1 te Zierikzee, te zatnen 149. - Overleden 1 te Breskens, 1 te Bruinisse, 3 te Goes, 7 te Hoek, 1 te Kats, 3 te Kruiningen, 1 te Middelburg, 8 te Neuzen, 1 te Philippine, 1 te Rilland, 1 te Scherpenisse,40 te Sint-Annaland, l te Sint Jansteen, 7 te Sint-Maartensdijk, 1 te Stavenisse, 5 te Tholen, 1 te Vlissingen,9teWemeldingeen 1 te Zierikzee, tezamen 93. Utrecht: aangetast 63, overleden 43 (waarvan 15 te Amersfoort en 11 te Utrecht). Sedert het begin der ziekte aangetast 3,827, overleden 2,442. Friesland: aangetast 17, overleden 9 (waarvan 6 te Leeuwarden). Sedert het begin der ziekte aan getast 599, overleden 371. Overijsel: aangetast 88, overleden 42 (waarvan 9 te Deventer, 9 te Kampen en 5 te Zwolle). Sedert het begin der ziekte aangetast 1427, overleden 817. Groningen: aangetast 88, overleden 67 (waarvan 37 te Groningen). Sedert liet begin der ziekte aan getast 2291, overleden 1319. Drenthe: aangetast 14, overleden 10 (waarvan 4 le Meppel). Sedert het begin der ziekte aangetast 555, overleden 332. Limburg: aangetast 19, overleden 15 (waarvan 9 te Maastricht). Sedert het begin der ziekte aange tast 73, overleden 43. Algemeen totaal: aangetast 952, overleden 648. Sedert het begin der ziekte aangetast 25,329; overleden 15,369. Recapitulatie: In de week van 29 April—5 Mei. 6-12 13-19 20-26 27 Mei—2 Juni. 39 Juni. 10-16 17—23 24—30 1- 7 8-14 15-21 22-28 29 Juli 5—11 Aug. 12-18 Juli. 4 Aug. Aangetast 305 222 192 179 312 1070 2295 1738 2501 3687 2086 3676 2681 1993 1404 952 Overleden 159 120 118 100 166 591 1396 1117 1478 2136 1368 2067 1647 1270 887 648 Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer S. W. liuyssenaers, Zr. Ms. consul-generaal in Egypte, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van het Legioen van eer en kommandeur der Medjidié orde, hem respectievelijk door hunne majesteiten den keizer der Franschen en den sultan van Turkije geschonken. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor hunne langdurige aan den lande bewezen diensten, aan de heeren: jhr. 0. van den Santhenvel, uit zijne betrekking van provincialen directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen in Groningen, en G. D. Simon, uit zijne betrekking van provincialen directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen in Friesland. Opgeheven de provinciale directie der directe belas tingen, in en uitgaande rechten en accijnsen in Drenthe, met den 1 October aanstaande, en vereenigd tot éeue directie met de provinciale directie van Groningen. Benoemd tot provincialen directeurder directe belastin gen, in- en uitgaande rechteh en accijnsen in Friesland de heer J. J. O. Pfister, thans provinciaal directeur in Drenthe. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te Zwijndrecbt c. a. de heer J. W. E. de Groot, thans controleur der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Zutfen. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en entreposeur te Dordrecht en Dubbeldam, de heer M. J. A. Bannier, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gouda c. a., en tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Beerta c. a. jhr. E. W. Polman Gruys, thans ontvanger derzelfde middelen te Wedde c. a. marine. Op verzoek eervol afgevoerd uit het korps zeeofficieren der Nederlandsche marine, met den laatsten September a., de luitenant ter zee le klasse O. van Sloo- ten; en met 1 October daaraanvolgende, de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting in het le district te Groningen, waarmede hij thans tijdelijk is belast, bepaaldelijk aan hem opgedragen. hoogere burgerscholen. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht de heer W. B. Stoof. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Pruisen te Paramaribo de heer A. von Königslow. Kerknieuws. De heer J. T. F. U. Lauts, predikant bij de hervormde gemeente te Vrouwepolder, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente te 'slleer Hendrikskinderen. Do heer G. J. van Lindonk, predikant te Burum, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Bieselinge bedankt. Te 'sHeerenhock is tot predikant beroepen de heer J. Brtisse, candidaat en hulpprediker te Rijssen. De heer A. Loeff, predikant bij de hervormde ge meente te Leusden, is beroepen te Oostzaan. Rechtszaken. Heden stond voor het provinciaal gerechtshof in Zee land terecht Maarten Hendrikse, oud 23 jaren, geboren en wonende te Vlissingen, vroeger kantoorbediende, thans zonder beroep, gedetineerd alhier, beschuldigd van: valschheid in geschriften van koophandel, door het daarin verzinnen van overeenkomsten, beschikkingen en ver bintenissen; valschheid in onderhandsch geschrift, door het daarin verzinnen van eene overeenkomst, beschikking en verbintenis,en het stellen eener onware handteekening, alsmede van het desbewust gebruik maken van die val- sche stukken; en beklaagd van misbruik van vertrouwen. In deze zaak zijn negen getuigen gehoord ter staving van de beschuldiging. De beschuldigde bekende trouwens hetgeen hem ten laste werd gelegd. Het openbaar ministerie requireerde schuldig verkla ring van den beschuldigde, met aanneming echter van verzachtende omstandigheden, en veroordeeling tot de bij de wet bepaalde straf [tuchthuisstraf van vijf tot vijftien jaren], of tot zoodanige lichtere straf als het hof, met toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854, vermeenen zal te behooren. De verdediger mr. A. J. van Deinsejr. bestreed do aan de handelingen van den beschuldigde gegeven qna- lificatie, daar die handelingen zijns inziens alleen kun nen gebracht worden tot abus de confiancc en escroquerie. Hij concludeerde tot vrijspraak ten aanzien van enkele punten en overigens tot toepassing van het minimum der straf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op a. Vrijdag, des morgens te tien uren. In een volgend nommer deelen wij de voornaamste bijzonderheden van dit geding in het kort mede. Voor de arrondissements-rechtbank alhier stonden eergisteren twee jeugdige knapen uit Sluis terecht, die, hoewel zij ter terechzitting zich zeer bescheiden voor deden, bij het plegen der hun ten laste gelegde feiten blijken van meer dan gewone brutaliteit hebben gegeven. Het waren J. H. Kruger, oud 14, en A. van den Berghe, oud 11 jaren, die het alleen aan hunnen jeugdigen leef tijd te danken hadden dat zij slechts correctioneel zijn vervolgd. De feiteu, hun ten laste gelegd, waren namelijk niet minder dan herhaalden diefstal met inklim ming, binnenbraak en gebruik making van een valschen sleutel in een ter bewoning geschikt huisen bovendien aan den tweede beklaagde, diefstal met gebruik maken van een valschen sleutel in een bewoond huis, en aan den eersten beklaagde, medeplichtigheid daaraan, door het in ontvang nemen en ten eigen bate aanwenden van het gestolene. In de gemeente Sluis bevindt zich een huis van de familie Blankert, hetwelk sedert April jl. door de bewoners tijdelijk is verlaten en ledig staat, doch van huisraad voorzien en ter bewoning geschikt is. In den morgen van den 17 Juli jl. brachten de heer mr. F. J. Hennequin uit Oostburg en zijne echtgenoot aan bedoeld huis hunner ouders een bezoek. Al spoedig ontwaarden zij dat in ver schillende vertrekken, zoo boven als beneden, het huis raad was verplaatst, laden en kasten gewelddadig open gebroken, en sommigen vermoedelijk door middel van een valschen sleutel geopend waren. Op deze ontdekking volgde natuurlijk een rechterlijk onderzoek, hetwelk ten gevolge had dat de beide bovengenoemde knapen, die sommige der door hen ontvreemde voorwerpen hadden verkocht, werden verdacht en aangehouden. Volgens hunne bekentenis hebben zij zich door overklimming van een muur toegang verschaft in den tuin van het huis en vervolgens door opening van een keukenraam in bet ge bouw zelve, waar zij èn door braak èn door gebruik making van een valschen sleutel,zich in het bezit hebben gesteld van de volgende voorwerpen: drie fichesdoosjes, een sleuteltje, een glazen fonteintje, een doosje met fluitje, een horlogebandje met goudeu tonnetje, een siga renkoker, een blikken tabaksdoos, een koperen lucifers doosje, een glazen en twee beenen sigaarpijpjes, een brillenhuis, een stop van een eau-de-cologne-flesch, een snuifdoos, twee stukken behangselpapier, een zakkompas, een zwart fluitje, een tinnen spuitje, een kanonnetje, een stuk gomelastiek, een verrekijkertje, twee gedrukte prenten, een veldfleschje en een beenen pijperoer. De tweede beklaagde heeft voorts den 5 Juli jl. ten nadeele van J. B. van Wijckhuize, te Sluis, uit eeu aan dezen toebehoorenden gesloten lessenaar met gebruik making van een valschen sleutel ontvreemd twee flank stukken, een vijftigcent stuk en twee en dertig centen. De moeder des beklaagden woont in hetzelfde huis, dat door van Wijckhuize wordt bewoond. De eerste beklaagde maakte zich, zooals hiervoren is gezegd, aan medeplichtigheid schuldig. Het openbaar ministerie requireerde schuldigverkla ring van beide beklaagden aan de hun ten laste gelegde feiten, met veroordeeling tot gevangenzetting in een ver beterhuis voor niet minder dan twee en niet langer dan zeven jaren, alsmede solidair in de kosten vau hetgeding. Gisteren heeft de rechtbank uitspraak gedaan en de beklaagde schuldig verklaard aan de hun ten laste ge legde feiten, gepleegd met oordeel dos onderscheids. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden heeft zij hen veroordeeld tot drie maanden gevangen zetting in een verbeterhuis en solidair in de kosten. I J. Zeeveld, landbouwer in de gemeente Vlissingen, is, j onder aanneming van verzachtende omstandigheden I schuldig verklaard: 1. aaneenvondigen diefstal eendam- staak ter waarde van tien cent en 2. aan bet vissehen met verboden vischtuig. Hij is te dier zake veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf eu eene geldboete van f 10, alsmede in de kosten, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig en den gevangen visch,waarvan de waarde is geschat op tachtig cent., welke waarde, bij gebreke van de afgifte van den visch, moet worden vergoed. Tot geldboete van vijftig cent en in de kosten zijn voorts, met aanneming van verzachtendeomstandigheden, veioordeeld: J. Verslnys, werkman te Breskens, wegens het door achteloosheid of onvoorzichtigheid veroorzaken van kwetsuren; J. le Cocq, arbeider te Breskens, wegens het moed willige toebrengen van slagen; B. Ziegers en II. D. deVos, beide zeevarenden, wegens het niet voldoen aan de oproeping tot opkoming als loteling ter voltalligmaking der lichting van de nationale militie in de gemeente Vlissingen. De hooge raad der Nederlanden heeft verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Louis Jean Goewie, tegen een arrest van het hof in Noord-Brabant, waarbij hij is schuldig verklaard aan het, als drukker en uitgever vau den Tilburger-Bode, in die courant van 11 Novem ber 1865, no. 72, plaatsen van een artikel, dat den gemeente-architect aan den haat zijner medeburgers kon blootstellen, en te dier zake veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. Gemengde berichten. De heer Savart, van St. Michel, een gehucht nabij St'. Quentin, beeft dezer dagen aldaar een door hem ge sticht weeshuis plechtig doen inwijden. Zeven en twintig jaren geleden trok die heer,als eenvoudig werkman, van zijne geboorteplaats naar Parijs. Thans is hij een der rijkste industrieelen, die aan p. m. 5000 werklieden het dagelijksch brood verschaft. Het door hem gestichte weeshuis kan 500 meisjes bevatten. Het stedelijk bestuur van Birmingbam is voorne mens eenige straten met ijzeren blokken, in plaats van met steen te doen plaveien, om alzoo tot het resultaat te komen, welk materiaal in alle opzichten het best geschikt zij tot bestrating. Onder de gemeente Soest isjl. Dinsdag een schro melijk onheil voorgevallen: De landman Wantenaar en twee boerenknechts vonden eene der granaten, welke de veld-artillerie uit Amersfoort dezer dagen bij hare prac- tische oefeningen bezigt. Om te beproeven of er nog kruit in voorhanden was, legde een hunner een weinig vuur er in, met het gevolg dat de granaat eerst thans uiteen sprong en alle drie door een aantal kogels deerlijk aan hoofd, armen en beenen weiden getroffen. Een der knechts is reeds een arm geamputeerd, terwijl de beide andere verminkten in hoogst gevaarlijken toestand verkeeren. De volgende gebeurtenis heeft te Prossnitz, iu Oostenrijksch Silezië, plaats gevonden. De boer Züsch- misch had bij het inrukken der Pruisen te Prossnitz zijne vrouw en twee kinderen van 5 en 3 jaren, in een in het veld liggenden kelder geborgen, waarvan hij den iDgang met steenen versperde, met de belofte dat zoodra hij gezien had hoe de Pruisen zich gedroegen, hij hen zou afhalen of van nieuwe levensmiddelen voorzien. Maar het viel anders uit. De Pruisen requireerden den boer, en hij moest hen volgen, in spijt van zijn bidden en smeeken, dat bij eerst zijn familie wilde redden. Men hield dit voor een uitvlucht om op den loop te gaan. Drie weken moest hij met het Pruisische leger rond trekken en reizen, en werd toen ontslagen. Toen hij te huis kwam en er zijne familie niet vond, ging hij naar den kelder en vond dien zooals hij hem verlaten had. Een vreeselijk voorgevoel maakte zich van hem mees ter. Hjj ruimde de steenen weg en opende den kelder. Zijne vrouw, tot een geraamte vermagerd, lag met ver wrongen gelaatstrekken dood op den grond, en naast haar, met al de martelingen van hongerdood op hunne bleeke gezichten, de beide kinderen. De ongelukkige, van goed en bloed beroofde man moest naar een krank zinnigengesticht overgebracht worden. Eenige jongelingen te Gemonde (N.-Brabant), waaronder twee broeders, een van 11 en een van 9 jaren, den 30 Juni jl. op weg zijnde naar school, vonden een vogelnestje met eieren. Uit de niet juiste verdeeling van die eieren ontstond een broedermoord. De oudste, die bij die deeling zijn zin niet kreeg, trok zijn klomp uit en sloeg daarmede zijn 9jarigen broeder met zooveel geweld op bet hoofd, dat hem uit hersenen, neus en mond hef bloed stortte en hij onmiddellijk overleed. De dader, een naar lichaam en geest ontwikkeld jongeling en driftig van aard, is voor die misdaad, als hebbende gehandeld met oordeel des onderscheids, door de rechtbank te 's Bosch veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf. Onder de gevolgen van de Pruisische annexatiën is er een, dat wel geen ernstige politieke beteekeuis heeft, maar piquant genoeg is om vermeld te worden. Namelijk het vervallen van acht ridderorden: in Hannover de orde van St. George endeGuelphen orde; in Keurhessen de orde van den Gouden leeuw, de orde van keurvorst Wilhelm, de orde voor militaire verdiensten en de orde van den IJzeren helm; in Nassau die van den Gouden leeuw en die van Adolf van Nassau. Om geen ontevre-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2