MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 135. Zondag 1866. 26 Augustus. Editie van Zaterdag avond 8 uren. I Middelburg 25 Augustus. De internationale commissie voor het onderzoek be trekkelijk de afdamming- der Ooster-Schelde, bestaande nit de lieeren J. A. Beijerinck, inspecteur van den water staat te 'sUiige, P. Galand, ingenieur van den waterstaat te Delft, il. Mans, hoofdingenieur te Bergen in Hene gouwen, en M. Botidin, ingenieur der bruggen en wegen te Gent, hebben zich reeds, bijgestaan door den ingenieur M. Simon, in loco met de opgedragen taak bezig gehouden. De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft aange kondigd dat op de prijsvraag, uitgeschreven volgens besluit der algemeene vergadering van 1865, waarbij een geschrift over volksvermaken werd verlangd, bij het hoofdbestuur negen antwoorden zijn ingekomen, waar van dat van den heer F. Nagtglas, secretaris van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen, de bekrooning is waardig gekeurd. Naar aanleiding van de gunstige meening door beoor deelaars uitgesproken over het antwoord no. 6, geteekend met de spreuk: „Wer Vieles bringt, wird Manchem etwas bringen," noodigt het hoofdbestuur den schrijver uit zich bekend te maken, om met hem in overleg te treden over de wijze, waarop almede van zijn arbeid voor de oogmerken der Maatschappij zou zijn gebruik te maken. Uit Vlissingen schrijft men ons: „Naar ik vernomen heb worden van 's rijks werf alhier 68 geëmploieerden naar elders overgebracht en zou deze overplaatsing als een begin te beschouwen zijn, vau eene later te volgen algeheele opheffing van het marine etablis sement alhier. Dat dergelijke verplaatsingen van werk lieden, waarvan een groot aantal gehuwd zijn en kinderen hebben, belangrijk zal bijdragen tot vermindering der bevolking, is licht te begrijpen." x- Men schrijft ons uit Haarlem, dd. 22 dezer: „Sinds lang heb ik niets van mij laten hooren omdat in mijne zoo rustige woonplaats in den laatsten tijd weinig merkwaardigs is voorgevallen. Nu echter ieder een' den mond vol beeft van de verkiezingen mag ik niet naiateu u den waren Btand der kasten te doen kennen. „Zooalsunit deHaarlemscbe courant gebleken zal zijn, hebben de kiesvereenigingen te Haarlem bnnne candida- ten gesteld. De liberale vereeniging „Eendracht" heeft met twaalf tegen zes stemmen den afgetreden minister Geertsema gekozen, terwijl de conservatieve vereeniging „Burgertrouw" den heer vau der Hucht tot haien can didaat heelt geproclameerd. Wanneer nu de vertegen woordiger voor Haarlem en omstreken alleen moest geko zen worden, leed het niet den minsten twijfel of de vermogende te Haarlem wonende oud-gast zou een groote meerderheid van stemmen op zich vereenigen. Doch de Zaanstreek, welke sedert een paar jaren aan het kies district Alkmaar ontnomen en bij Haarlem gevoegd is, gevoelt niet de minste neiging om het aantal conserva tieven in de tweede kamer te vermeerderen. Daarbij komt, dat hoogdravende dagblad-advertentiën evenmin als aanbevelingen in het orgaan van den hoogleeraar de Bosch Kempcr haar de overtuiging hebben gegeven, dat de beer van der Hucht eenige waarborgen oplevert van een goed vertegenwoordiger te zullen zijn. Wat men omtrent dien caudidaat te weten heeft kunnen komen, komt hierop neder, dat hij als industrieel in Oost-Iudië zich een groot vermogen heeft weten te verschaffen dat hij gedurende eenigen tijd majoor is geweest van de Haarlemscbe schutterij; dat zijne borst naar aanleiding daarvan versierd is met liet kommandenrs-kruis van de Eikenkroon; dat bij zich thans lanceert in de patricische familiën te Haarlem, en, vooral in den laatsten tijd, bij wijnkoopers, banketbakkers en andere leveranciers be langrijke bestellingen doet, en jegens iederen kiezer eene meer dan gewone beleefdheid in acht neemt. Dat de heer van der Hucht eene wetenschappelijke opleiding zou hebben genoten, dat hij door gezette studie zich zou hebben bekend gemaakt met hetgeen de publieke zaak bevat, en dat bij door ernstige» arbeid zich in staat zou hebben gesteld, om goede adviezen te geven in de meest belangrijke publieke aangelegenheden, dat zijn zaken, waaraan de Zaanstreek geen geloof slaat, en ook geen geloof zal slaan. Want op geen enkel precedent kan de heer van der Hucht of zij, die hem pousseeren, zich be roepen, om te bewijzen dat hij die kundigheden bezit. Of zou men daartoe wellicht de herinnering verlevendi gen aan een paar brieven, indertijd door den beer van der Hucht in Oost lndië geschreven, en in 1864 door wijlen do Haagsche courant gepubliceerd; een paar brie ven, waarvan de stijl niet tot het middelmatige reikt, en waarin de allereerste regelen van orthographie met voeten werden getreden? Op de Zaanstreek kan do heer van der Hucht dus niet rekenen; de heer Geertsema zal aldaar bijna algemeen gestemd worden. Doch, ter eere van Haarlem zij het gezegd, ook bezuiden het Y zal menige stem op den oud-minister worden uitge bracht. Want, al is het aantal leden van „Eendracht" niet groot, tot dit aantal behooren de meest invloed rijke ingezetenen. Aan pogingen van de ineest verschil lende soort, otn den heer Geertsema togen te werken, heeft het in 't geheel niet ontbroken. Eene daarvan ver dient nadere vermelding. Men beweerde, dat de heer Geertsema zich gegriefd gevoelt over zijne niet benoe ming tot staatsraad. Bovenal zou hij zich teleurgesteld gevoelen met betrekking tot het commissariaat des konings in Drentbe. Want te 's Hage is het geen geheim meer, dat uiet de heer Geertsema doch de graaf van Heijden Reinestein, het lid der tweede kamer, tot die betrekking verheven zal wordeu. Nu beweerde men, dat de heer Geertsema zich door het een en ander dermate gegriefd zou gevoeleu, dat hij, eensgekozen, een persoon lijken strijd zou voeren tegen het ministerie' en geene middelen zou ontzien om dat te doen vallen. Doch eenige krachtige woorden van den staatsraad mr. G. de Vries, welke omtrent deze eventueele oppositie in de vergade ring van „Eendracht" zijn voorgelezen, hebben huune uitwerking niet gemist. Een gevolg daarvan is geweest, dat de candidatnur van jbr. C. A. Sypestein, referen daris bij het ministerie van koloniën, in petto is gehou den tot eene volgende, meer gunstige gelegenheid. In welken zin de beslissing zal uitvallen is moeilijk te zeggen. De strijd zal in ieder geval hard wezen. Veel zal van de catholiekendie vrij talrijk zijn in dit district afhangen. Bijaldien deze bevel ontvangen om den conservatieven candidaat te steunen, en met het oog op de onderwijs quaestie is dit geenszins onmoge lijk, kan de kans voor den heer Geertsema gering zijn. Geschiedt dit echter niet, dan zal deze meer kans hebben dan de beer vau der Hucht. In ieder geval zal de Haar- I lemsche courant er weer wel bij varen. A propos, heeft I het ook u niet, met veel anderen, getroffen op hoe behen dige wijze de conservatieve candidaat in de neutrale „Opregte" wordt aanbevolen onder de uittreksels uit hoofdartikelen? Dat het Volksblad het welbekende orgaan is van den hoogleeraar de Bosch Kemper wordt quasi zondor oogmerk den volke verkondigd. De presi dent van „Burgert-rouw" is ook niet voor niet de schrij ver van die uittreksels." Ook de Zaandamsche kiesvereeniging heeft den heer mr. J. H. Geertsema Cz., voormalig minister van binuen- landsche zaken, tot candidaat voor bet lidmaatschap der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem gekozen. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 23 dezer zijn aangetast te Amsterdam 8, overleden 13; 's Gravenhage 3, overleden 3; Rotter dam 1, overleden 2; Dordrecht 1, overleden 2; Utrecht 1, overleden 2; Amersfoort 6, overleden 1; Arnhem 5, overleden 4; 's Hertogenbosch 1, overleden 2. Den 22 dezer zijn aangetast: te Haarlem 0,overleden 1; Meppel 2, overleden 2; Groningen 0, overleden 1. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 0 te Scheveningen, van de overledenen 1. De Staatscourant van jl. Dinsdag bevat opgaven betref fende de cholera over de week van 5—11 Augustus. Noord-Brabant: aangetast 148, overleden 69 (waar van 23 te 's Hertogenbosch en 14 te Roosendaal). Sedert bet begin der ziekte aangetast 709,overleden 384. Gelderland: aangetast 174, overleden 95 (waarvan 23 te Arnhem). Sedert het begin der ziekte aangetast 1113, overleden 638. Zuid-Holland: aangetast 417,overleden 255 (waar van 50 te 's Gravenhage en 46 te Rotterdam). Sedert liet begin der ziekte aangetast 11,368, overleden 6,696. Noord-Holland: aangetast 191, overleden '164 (waarvan 89 te Amsterdam en 5 te Haarlem). Sedert het begin der ziekte aangetast 2,586, overleden 1,789. Zeeland: aangetast 13, t. w.: 10 te Hoek, 1 te Neuzen, 1 teSint-Annaland en 1 te Wemeldiuge. Overle den G, waarvan 4 te Hoek, 1 te Neuzen en 1 te Wemel dinge. Sedert het begin der ziekte aangetast 118, zijnde 2 te Breekens, 3 te Bruinisse, 10 te Goes, 11 te-Hoek, 1 te Kats, 1 te Middelburg, 13 re Neuzen, 1 te Oud-Vossemeer, 1 te Philippiue, 1 te Rilland, 51 te Sint-Annaland, 2 te Sint-Maartensdijk, 1 te Stavenisse, 6 te Tholen, 2 te Vlissingen, 11 te Wemeldinge en 1 te Zierikzee. Over leden 75, waarvan 1 te Breskens, 1 te Bruinisse, 2 te Goes, 4 te Hoek, 1 te Kats, 1 te Middelburg, 7 te Neuzen, 1 te Philippine, 1 te Rilland, 40 te Sint-Annaland, 1 te Sint-Maartensdijk, 1 te Stavenisse, 5 te Tholen, 1 te Vlissingen, 7 te Wemeldinge en 1 te Zierikzee. Utrecht: aangetast 170, overleden 117 (waarvan 44 te Amersfoort en 37 te Utrecht). Sedert het begin der ziekte aangetast 3,764, overleden 2,399 (waarvan 1513 te Utrecht). Friesland: aangetast 48, overleden 38. Sedert het begin der ziekte aangetast 582, overleden 362. Overjjsel: aangetast 108, overleden 58 (waarvan 17 te Kampen en 13 te Zwolle). Sedert het begin der ziekte aangetast 1339, overleden 775. Groningen: aangetast 93, overleden 57 (waarvan 24 te Groningen). Sedert het begin der ziekte aan getast 2203, overleden 1252 (waarvan 920 te Groningen). Drenthe: aangetast 30, overleden 22 (waarvan 10 te Hoogeveen). Sedert het begin der ziekte aangetast 541, overleden 322. Limburg: aangetast 12, overleden 5.Sedert bet begin der ziekte aangetast 54, overleden 28. Algemeen totaal: aangetast 1404,overleden 886. Sedert het begin der ziekte aangetast 24,377overleden 14,720. Recapitulatie: In de week van Aangetast Overleden 29 April— 5 Mei. 305 159 6-12 222 120 13-19 192 118 20-26 179 100 27 Mei-2 Juni. 312 166 39 Juni. 1070 591 10-16 2295 1396 17-23 1738 1117 24-30 2501 1478 1-7 Juli. 3687 2136 8-14 2086 1368 15-21 3676 2067 22-28 2681 1647 29 Juli—4 Aug. 1993 1270 5— 11 Aug. 1404 886 Kerknieuws. De heer A. A. Looijen, predikant bij de hervormde gemeente te Wissekerke, is beroepen te Ileemse, classis Zwolle. ITIai-ine en leger. Even als ten vorigen jare beeft de minister van oorlog bevolen, dat bij de verschillende infanteriekorpsen tot 31 Oetober net aantal sergeanten-titulair van 9 tot 18 per regiment zal worden vermeerderd. Daarvoor zullen die korporaals moeten worden gebezigd, die zich door een flink militair gedrag en wijze van dienen onderscheiden. Rechtszaken. Eergisteren stond voor de arrondissements-rcchtbank alhier terecht Abraham Hubregtse, ond 57 jaren, zwavel- stokken-verbooper, vroeger opkooper van vodden alhier, beklaagd van eenvoudigen diefstal. Bij het vervoer van een wagen, met balen lompen geladen, van hier naar Vlissingen, door den heer Emanuel alhier gezonden aan den beer Polak aldaar, was een der zakken op den Vlissingschen weg van den wagen gevallen. De voerman kon den zak wegens zijne zwaarte niet opnemen en liet hem dus aan den zijkant van den weg liggen, om hem van daar later te doen weghalen. Do beklaagde heeft die baal echter ontdekt en zich toegeëigend, en de lompen in twee partijen bij J. Montenari alhier verkocht. Hij gaf op dat hij -1 ie baal als eene vondst heeft beschouwd, doch deze bewering is door de rechtbank niet aange nomen, want gisteren werd bij schuldig verklaard aan bet hem ten laste gelegde feit, gepleegd onder verzach tende omstandigheden, en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. II. Verhatmne, oud 32 jaren, landmansknecht te Waterlandkerkje die, blijkens mededeeling van bet openbaar ministerie, ten jare 1847 door het, bof alhier tot. een jaar gevangenisstraf, in 1863 tot zes maanden en geldboete en in 1864 weder tot een jaar gevangenisstraf en drie geldboeten is veroordeeld is thans weder door de rechtbank schuldig verklaard aan beleediging met woorden en dreigementenjegens een agent der gewapende macht (demaiéchaussées J. B. Withaes en A. Doij) in de waarneming hunner bediening, lij is te dier zake veroordeeld tot eene geldboete vau f 25 en in de kosten, de boete bj niet betaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen door zeven dagen gevangenisstraf. De te Goes geboren en alhier wonende straatmuzikant Jaoobns de Wit. is veroordeeld tot zes dagen gevange-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1