MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 134. 1866. Zaterdag 25 Augustus. ötnncnlartti. Editie van Vrijdag avond 8 uren. De Burgemeester van Poortvliet maakt bekend, dat de Kermis aldaar, invallende den 13 en 14 Sep tember, dit jaar niet zal gehouden worden. De Burgemeester, P. DAANE VAN STAPELE. Ridddburg 24 Augustus. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen 7 September. Gisteren Interpelleerde de heer Keuehenius in de tweede kamer do regeering over de richting die zij op binnenlandsch gebied, voornamelijk met betrekking van de onderwijs quaestie, is toegedaan. De ministers van binnenlandsche zaken, van koloniën en van buitenland- sche zaken verklaarden dat het kabinet omtrent dat punt eenstemmig dacht. Het erkende dat bij vele inge zetenen gemoedsbezwaren bestaan, maar zou toch geen wijziging voorstellen in de wetten, waaraan deze bezwaren bun oorsprong ontleenen. Met de verklaring van den heer Keuehenius, dat hij niettemin de homogeniteit van het ministerie blijft in twijfel trekken, is deze bij uitstek practische interpel- jatie geëindigd. Het wetsontwerp tot onschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast en daarvan verdacht vee is gisteren, na belangrijke wijziging, door de tweede kamer der staten-generaal met 33 tegen 12 stemmen aangenomen. De commissie uit de tweede kamer, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen van den minister van bin nenlandsche zaken op het adres van de dijksdirectie van den Nieuw Neuzenpolder, houdende verzoek tot uitvoe ring voor rekening van den staat van de aan dien polder noodzakelijk geachte werken, heeft verslag over die inlichtingen uitgebracht en als haar oordeel te kennen gegeven: dat er alless^ns termen bestaan om aan het verzoek der adressanten te voldoen, strekkende dat zoo spoedig mogelijk ten koste van het rijk aan den polderde werken worden uitgevoerd door den raad van waterstaat, blij kens zijn verslag van 30 October 1861, noodzakelijk geacht; of den polder in de kosten zijner oeververdedi ging te hulp te komen door een rijkssubsidie of een renteloos voorschot van plus minus f 200,000; en dat; vermits ook het rijksbelang bij bet maken der nood zakelijke werken betrokken is. de regeering niet ver antwoord is, wanneer zij nalaat het noodige crediet tot het maken of tot het subsidieeren van die wer ken aan de vertegenwoordiging aan te vragen, wegens een geschil met de staten der provincie over dezer ge houdenheid tot bijdrage in de kosten van die werken, eene gehoudenheid waarvan der commissie niet vol doende gebleken is. Het advies van den minister van binnenlandsche zaken Geertsema van 24 April 11. strekte om geen sub sidie van rijkswege te verleenen, zoolang niet de belang hebbenden zeiven handen aan het werk slaan en de provincie met subsidieeren voortga. Gedeputeerde staten waren namelijk naar het ons voorkomt te recht niettegenstaande de aansporing van den minister, ongezind gebleven tot het geven eener subsidie uit de provinciale fondsen mede te werken, even als zij weigerachtig bleven om den polder cala- rniteus te doen verklaren. In de Nieuwe Rotterd. courant van heden lezen wij „Wij vernemen met zekerheid, dat do heerenBeijerinck, hoofd-ingenieur, en Caland, ingenieur van den water staat, door de regeering zijn aangewezen, om met twee Belgische ingenieurs uit te maken de gemengde com missie van arbitrage betrekkelijk de bezwar.en, door het Belgische gouvernement tegen de afdamming der Ooster Schelde opgeworpen. Reeds gisteren is de heer Beijerinck naar het terrein vertrokken, en ook de Bel gische ingenieurs, die gisteren een uitstapje naar den Haarlemmermeerpolder hebben gemaakt, zullen zich heden naar Zeeland begeven. „Het schijnt dus dat de regeering, dis inde zitting van 11. Maandag verklaard heeft, dat er nog geenerlei instruc tie voor de commissie was ontworpen, en nog steeds in gebreke is gebleven de tot deze zaak betrekkelijke stuk ken aan de kamer over te leggen, de vertegenwoordiging voor een fait accompli wil plaatsen en de zaak onherroe pelijk maken, voordat de verdere disenssiën, die, gelijk men weet, tot na de overlegging der stukken zijn ver daagd, zullen aan de orde komen." De Staatscourant van gisteren bevat de lijst van bekrooningen, toegekend door de jury voor de algemeene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid te Amsterdam. Van de inzenders uit Middelburg wier namen wij in ons nommer van den 5 Juli mededeelden heb ben de volgende eene bekrooning ontvangen: de heer J. H. Grips, een bronzen medaille voor no. 999 van den catalogus (vilten hoeden, zooals gedragen worden op Walcheren, Noord- en Znid-Beveland en in Axeler- Ambacht)de heeren Jan Fak Brouwer Zonen, een getuigschrift voor 110.236 (chocolaad en poederchocolaad); Snijders en Zoon, een getuigschrift voor no. 272 (likeu ren, vruchtenwijn en citroenolie); B. A. Fokker, een getuigschrift voor no. 583 (metalliek en gewoon touw werk); A. Boasson, een getuigschrift voor no. 1007 (gezondheids-corset, toilet- en negligé-eorsetten, kinder- corsetten enz.) en J. C. W. Altorffer, een getuig schrift voor no. 1511 (druk- en bindwerken). Voorts zijn in deze provincie bekroond: Te Vlissingen, de heerenJ. P. Riemens, een bronzen medaille voor no. 183 van den catalogus (scheepsbeschuit cn honigkoeken)P. L.de Mnnck, een getuigschrift voor no. 186 (scheeps- en stoombeschuit)H. A. J. Klijberg, een getuigschrift voor no. 920 (zeelaarzen, bruine Gari baldi dameslaarsjes en witte satijnen damesschoentjes); J. Laton, een getuigschrift voor no. 1176 (gaskachel ter verwarming, met gasverbruik van 1 cub. el in 8 uur). Te Goes: de heer E. de Meulemeester, een getuig schrift voor no. 290 van den catalogus (azijnspiritns). Te Sluis: de Koninklijke kantwerkschool,een zilveren medaille voor no. 1011 van den catalogus (kantwerken). Te Hulst: de Instelling van particuliere liefdadigheid, een getuigschrift voor no. 1429 van den catalogus (mat werk, door gebrekkige menschen vervaardigd). Tot lid van den gemeenteraad te IJzendijke is met 38 van de 47 geldige stemmen benoemd de heer H. A. Galon, in plaats van den heer I. C. O. Benteyn, die als zoodanig zijn ontslag genomen heeft. Z. M. de koning is gisteren namiddag van het Loo in de residentie teruggekeerd. De kiezersvereeniging Eendracht, te Haarlem, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal benoemd den heer mr. J. H. Geertsema. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 21 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 12, over leden 6; 's Gravenhage 4, overleden 1; Schiedam 1, over leden 2; Rotterdam 7, overleden 4; Dordrecht 0, over leden 1; Amersfoort 3, overleden 4; Arnhem 2, over leden 2; 's Hertogenbosch 4, overleden 4. Den 19 en 20 dezer zijn aangetastHaarlem 2, over leden 1; Groningen 4, overleden 2. Van de aangetasten en van de overledenen te 's Gra venhage woonden er geen te Scbeveningen. Den 22 dezer zijn aangetast te Amsterdam 5, overleden 1; 's Gravenhage 7, overleden 3; Rotter dam 6, overleden 1; Gouda 0, overleden 1; Utrecht 3, overleden 2; Amersfoort 0, overleden 1; Arnhem 1, overleden 1; Zutfen 0, overleden 1; 's Hertogenbosch 7, overleden 4. Den 21 dezer zijn aangetast: te Haarlem 1,overleden 1; Groningen 2, overleden 2. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 1 te Scheveningen, van de overledenen 0. Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als vice-consul van België te Samarang, de heer H. Ledeganck. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huis onderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 3 October aanstaande en volgende dagen. Marine en leger. Volgens de Amhemsche courant wordt te 's Hage veel gesproken over eene aanstaande reorganisatie bij bet leger en zouden 36'eerste luitenants tot kapitein benoemd worden. Gemengde berichten. Sedert eenige dagen wordt de stoombootdienst op de Wester-Schelde waargenomen door de oude stoomboot de Schelde, dezelfde die reeds sedert onheugelijke jaren bij onze gewestgenooten aan gene zijde van den riviermond met den eigenaardigen naam van „de padde" bestempeld is. De eerste maal dat dit oude, doch in vroegeren tijd alle waarborgen voor veiligheid aanbiedend vaartuig don dienst weder verrichtte, was „de Zeeland" in de nabijheid. Of dit bij latere tochten ook nog het geval is geweest weten wij niet. Het denkbeeld echter om beide booten te laten varen, zon nog zoo kwaad niet zijn. Indien op die wijze de kreupele aan den lamme hulp verleent, wordt de kans der passagiers om levend den overkant te bereiken, altijd eenigszins verbeterd. Het heeft de aandacht getrokken dat de te Frank fort wonende Amerikanen geen den minsten last hebben van inkwartiering gedurende de Pruisische bezetting. Bij het binnenrukken der Pruisen te Frankfort had de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten te dien op zichte vertoogen ingediend bij den generaal von Man- teuffel. Deze beweerde echter dat hij de Amerikanen niet kan ontheffen van inkwartiering. De heer Murphy antwoordde hierop slechts: „vergun mij u te doen op merken, mijnheer de generaal, dat onze vloot zich in de Baltische zee bevindt," en had daarop den Pruisischen opperbevelhebber verlaten. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog, in overleg met zijn ambtgenoot, den minister van bin nenlandsche zaken, eene aanschrijving gedaan aan de directeuren der verschillende hoogere burgerscholen, waarin zijne exc. den wensch beeft uitgedrukt, dat de jongelingen onderwijs zullen genieten in den wapen handel. (A. Roti. cour.) Uit Antwerpen wordt gemeld dat uit de ruïnes van den brand sedert Dinsdag morgen nogsteeds rook opstijgt, maar het vuur bijnageheel is uitgedoofd, zoodat de spui ten niet meer moeten werken. Het stoomschip Brniser, van de Generaal Steam Navigation Company, op reis van Huil naar Londen, zonk Zondag ochtend te half drie uren in de nabijheid van Aldborough, ten gevolge van eene botsing met het schroefstoomschip Oswald, van Londen naarSunderland. Aan boord van de Bruiser bevonden zich 120 a 130 personen. Binnen een kwartieruurs was het schip in de diepte weggezonken; de kapitein van de Oswald had echter nog tijd genoeg om 99 passagiers aan boord van zijn schip op te nemen. De anderen worden ondersteld het leven te hebben verloren, niet uitzondering van een heer en eene dame, die door deu schoener Perseverance werden opgevischt. De oorzaak van de botsing kon bij de heerschende verwanijig niet worden geconstateerd. Te Bern is uit Aleppo de treurige tijding ontvan gen, dat op22 Juli in Mcsopotamië.tuaschen den Euphraat en den Tigris, in do nabijheid van Diarbekir, in een omtrek van 30 uren 16 dorpen met hunne gcheele bevol king, tengevolge van het zich plotselingopenen der aarde, zijn gezonken en verdwenen. Nadere bijzonderheden

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1