MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 132. Dinsdag 1866, 21 Augustus. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg ÏO Augustus. De geruchten omtrent de houding van den minister Van buitenlandsche zaken met betrekking tot de afdam ming der Ooster-Schelde, hebben den heer Fokker aan leiding gegeven de regeering daarover te interpelleeren. In de zitting der tweede kamer van heden deed hij eenige vragen, welke werden beantwoord 1. door den minister van binnenlandsche zaken Heems kerk, die mededeelde dat het werk zal worden gegund 2. door den minister van buitenlandsche zaken van Zuijlen, die verklaarde, dat er een internationale com missie van ingenieurs benoemd is, doch alleen met het doel om België te overtuigen dat de door zijn gouverne ment ingebrachte bezwaren ongegrond zijn. De heer Fokker stelde daarop de motie voor, dat de vergadering het betreurde dat door de regeering aan den eisch van België werd toegegeven, en dat zij aan dringt op eene onverwijlde voltooiing der afdamming. De beer de Branw stelde voor dat men zich tot het aandringen op eene spoedige voltooiing van dat werk zou bepalen. De motie van den heer Fokker werd ondersteund door de heeren van Heukelom, de Kanter en Kappeyne. De heer Andreae keurde het benoemen der commissie af, doch was tegen de motie van den heer Fokker. Ten slotte is een voorstel van den heer van Heukelom mee 26 tegen 19 stemmen aangenomen om de beslissing over de voorgestelde motiën uit te s( ellen tot de regeering eenige toegezegde stukken zal hebben overgelegd. Het Dagblad van Zuid-Holland beijvert zich den minis ter van Zuylon in bescherming te nemen tegen de ge ruchten betrekkelijk diens bemoeiingen in de Schelde- quaestie. Dat liet Dagblad in zijn ijver veel te ver is gegaan en zich weêr deerlijk compromitteert is uit boven staand bericht gebleken. „Het Handelsblad bevat heden een lang en moeielijk geschreven artikel, om de openbare meening op te zetten tegen den minister van buitenlandsche zaken, op grond vanquasi-mededeelingen,die,niets meer en niets minder, uit de lucht zijn gegrepen. „Volgens dat blad zou nl.de regeering op voorstel van België de zaak van de afdamming der Ooster-Schelde „internationaal-commissoiïaal"geinaakt hebben, en zulks ondanks to dezer zake ons vast en goed recht bewezen was. Door deze daad zou, aldus luidt het beklag verder, de voltooiing van den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg in de waagschaal gesteld en, in allen gevalle, vertraagd zijn! „Van al deze mededeelingen is geen woord waar. De ontstane vertraging is geenszins een gevolg van nadere onderhandelingen met België, maar alleen van het feit, dat voorde eerste aanbesteding van den dam door de Oos ter-Schelde geen inschrijvingen zijn ingekomen. Daarop Reeft de regeering eene tweede aanbesteding bevolen, cn gewis zou zij daartoe niet zijn overgegaan, indien het haar geen ernst was om het gewichtige werk van den Zeeuwschen spoorweg met kracht door te zetten. „De uitkomst zal dan ook bewijzen dat de beschuldiging heden door het Handelsblad tegen de regeering gericht en, in andere bewoordingen, gelijktijdig door de Arnhem- sche courant aangeheven, volkomen ongegrond is, als berustende op feiten, die alleen in de verbeelding bestaan Tan de berichtgevers dier bladen." De heden in de tweede kamer der staten-generaal aan de orde gestelde wetten -1. w.1. verlenging van den termijn, bedoeld bij art. 3 der internationale suikerover eenkomst; 2. houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker; 3. voorziening in het nadeelig slot der ontvangsten en uitgaven van de gestichten Ommer- schans en Veenhuizen, dienst 1864 zijn alle aange nomen. Morgen te elf uren zullen in behandeling worden genomen de wetsontwerpen betrekkelijk de veeziekte en de onteigening van perceelen voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Sluiskil langs Sas van Gent naar de Belgische grenzen. Andermaal bood het bestuur der Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken alhier aan de leden en de door dezen geïntroduceerden gisteren avond de gelegenheid aan tot bijwoning van een concert, door het korps hoornblazers van het 6e regiment in het schut tershof de Edele handboog uitgevoerd. Niettegenstaande aan de leden in plaats van drie, slechts twee introductie- kaarten waren uitgereikt, zoodat er ruim 600 minder zijn uitgegeven, waren 1150 geintroduceerden (zijnde slechts 350 minder dan de vorige inaal) aanwezig. Met inbegrip der opgekomen leden waren ruim 1400 personen tegen woordig. Goed weder begunstigde dit concert, hetwelk wegens ongunstig weder reeds twee malen was moeten worden uitgesteld. *Te Hansweert zijn geen nieuwe cholera-gevallen voor gekomen. Van de 3 lijders, waarvan wij Zaterdag melding maakten, is er nog een overleden. In den morgen van den 11 dezer maand is aan den Annapolder, eiland Noord-Beveland, een dijkval ontstaan lang op de laag waterlijn gemeten ongeveer 50 ellen. De val, waarvan de bovenrand tot op 2 ellen de kop van het rijsbeslag, tevens voorrand van den buitenberm des zeedijks, naderde, heeft eene oppervlakte van nage noeg 1300 vierkante ellen, bij eene gemiddelde verdie ping van 5.80 el. Tot voorloopige voorziening is de steilê rand des valsafgevlakt, en langs den voet eenig baard-en palcwerlt aangebracht, ten einde steun voor de teen van het nieuwe rijsbeslag te erlangen, welk rijsbeslag bijna voltooid is. De kiezersvereeniging Burgertrouw, te Haarlem, heeft als candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal gesteld den heer G-. L. ,T. van der Hucht. Naar men verneemt, zal het leggen van den spoorweg tusschcn Botterdam en Dordrecht op nieuw vertraagd worden. Bij dc aftreding van het vorig ministerie was een wetsontwerp, waarin de richting van dien weg werd bepaald, van den raad van state teruggekomen en gereed om aan de Staten-generaal aangeboden te worden. Thans zal, naar wij vernemen, het ministerie de lijn over IJselmonde op nieuw laten onderzoeken, zoodat wij, nu wij aan het einde van het langdurig onderzoek meenden te zijn, waarschijnlijk do geheele baan van dat onderzoek nog eens zullen moeten afloopen,om,de hemel weet wanneer, aan het zuiderspoor te worden gehecht. (A. Roti. cour.) De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 17 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 10, over leden 6; 's Gravenhage 4, overleden 7; Botterdam 3, overleden 4; Utrecht 3, overleden 2; Amersfoort 5, overleden 4; Arnhem 1, overleden 1; 's Hertogenbosch 4, overleden 1. Den 16 dezer zijn aangetast: Haarlem geen, over leden 1; Kampen 3, overleden 3; Groningen 1, over leden 2. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 1 te Scheveningen, van de overledenen 3. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jbr. mr. H. M. C. Clifford, Zr. Ms. hofmaarschalk, tat het aanne men en dragen van het grootkruis der Danebrogsorde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. MINISTERIEF.LE DEPARTEMENTEN. Benoemd tot commies bij het departement van financiën de heer ïnr.F. S. K. J. graaf van Randwijk, thans adjunct-commies der le klasse ter provinciale griffie van Zuid-Holland. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht, de officier van gezondheid 3e klasse J. O. Harthoorn, met bepaling dat hij rang zal nemen tussehen de officieren van gezondheid 2e klasse C. H. Schröder en W. H. Visscher van Aalst. leger. Benoemd tot luitenant-kolonel bij den grooten staf van het leger, Zr.Ms. adjudant de majoor A.E.Maus- feldt, van dien staf, en bij het wapen der infanterie, bij het 8e regiment, de majoor P. II. J. Hoogeveen, van het 4e regiment infanterie. Kerknieuws. Den 18 Augustus is te Arnemuiden het bericht ont vangen dat de heer J. T. F. U. Lauts, predikant te Vrouwepolder, voor de beroeping naar de gemeente Arnemuiden heeft bedankt. De heer J. H. Gravenstein, predikaut te Seroos- kerke (Walcheren), heeft voor de beroeping naar de hervormde gemeente te Oud-Alblas bedankt. De predikant bij de christelijke afgescheidene gemeente K. Kreulen van Giesendam, te Zierikzee be roepen, werd op gisteren voormiddag aldaar bevestigd door zijn ambtgenoot de Bruijn teGoes, met eene leerrede uaar aanleiding van Jesaia 62 6 en 7. De bevestigde ver bond zich des namiddags aan zijne gemeente, predi kende over Hand. 2 42. Veeziekte. De Staats courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 5 en eindigende den 11 Augustus. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 737 runderen; 173 zijn gestorven, 53 afgemaakt cn 54 hersteld, terwijl er 457 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die pro vincie 54,050 runderen aangetast, waarvan er 22,285 stierven, 10,173 werden afgemaakt, 20,861 herstelden en 731 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aan getast 26 runderen; gestorven 2, 2? werden afgemaakt^ 4 herstelden en ziek geene. Sedert het uitbreken dei- ziekte werden 1929 runderen aangetast, waarvan er 559 stierven, 701 werden afgemaakt en 739 herstelden, terwijl er op 11 Augustus geene zieke rundei on overbleven. In dc provincie Utrecht werden in die week aangetast 462 runderen 228 stierven, 47 werden afgemaakt en 90 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 7954 runderen aangetast, waarvan er 3602 stierven, 283 wer den afgemaakt en 3724 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 345 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 22 tot 28 Juli: ia Zuid-Holland 636, in Noord-Holland 31, in Utrecht 311, totaal 978. Van 29 Juli tot 4 Augustus: in Zuid-Holland 617, in Noord- IIolland 17, in Utrecht 348, totaal 989. Van 5 tot 11 Augustus, in Zuid-Holland 737, in Noord-Holland 26, in Utrecht 462, totaal 1225 runderen. fiensengde belichten. Dezer dagen werden door de politie te Amsterdam twee personen gearresteerd, de een wegens het verval- schen van plaatskaartjes voor denNcderlandschenRhijn- spoorweg, de andere wegens uitgifte dier vervalschte kaartjes. Reeds waren reizigers, die zich van plaats kaartjes bij vreemden hadden voorzien, genoodzaakt op nieuw de vracht aan de Nederlandsche Rhijn-spoorweg- raaatschappij tebetalen,toen bij verificatie door beambten dier maatschappij bleek, dat die kaartjes öf vervalscht öf niet geldig waren voor den trein, waarop de reizigers zich bevonden. De reizigers zullen wél doen, zich daar voor in acht te nemen door zich alleen aan de daartoe officieel aangewezen plaatsen van kaartjes te voorzien. Het feit, waardoor bovenbedoelde personen zich in de gevangenis bevinden, had betrekking op de kaartjes van f 1 van Amsterdam naar Arnhem en terug, en het is dus hierbij dat de reizigers zich inzonderheid tegen bedrog hebben te wachten, zoo te Amsterdam als vooral te Am- hem, waar de politie niet schijnt te kunnen of te willen beletten, dat de opkoopers van retourkaarten het publiek misleiden. N.Rottcour.)

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1