B en C, volgens art. 61—65 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1866 zitting znllen houden te Delft, en benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B, dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft; tot ledenJ. M. Obreen, directeur van het depót van kaarten, enz. aan het departement van marine; dr. C. J. E. Brutel de la Rivière leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan do polytechnische school te Delft; dr. E. H. von Baumhaner, hoogleeraar, secretaris van de Hollandsche maatschappij der wetenschappen te Haarlem; dr. H. Vo- gelsang, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. F. W. Conrad, ingenieur van den waterstaat in Noord-Holland, te Alkmaar; C. Outshoorn, architect te Amsterdam; J. H. van de Laar, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam; b. tot lid en voorzitter der commissie voor examen C, dr. L. Cohen Stuart,directeur der politechnische school te Delft; tot leden: F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; N. T. Michaelis, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg der staatsspoor wegen te Rotterdam J. Lebret, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. E. H. von Baumhauer, hoogleeraar, secretaris van de Hollandsche maatschappij der wetenschappen te Haarlem; dr. H. Vogelsang, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; E. van der Eist, directeur der mijnen te Kerkrade; A. N. Godefroi, architect te Amsterdam; E. Gugel, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; A. Huet, leeraar aan de polytechnische school te Delft; J. H. van de Laar, leeraar aan de hoogere burger school te Rotterdam J. F. Bogaard, referendaris, chef der afdeeling waterstaat, bij het departement van bin- nenlandsche zaken. Marine en leger. Met Zr. Ms. stoomschip de Valk isjl. Woensdag van het Nieuwediep te Vlissingen overgebracht een gedeelte der bemanning voor het gisteren in dienst gestelde schroefstoomschip le klasse Leeuwarden, hetwelkgisteren weder van Vlissingen naar zijn station is teruggekeerd. Koloniën. Blijkens de met de jongste mail uit de kolonie Suriname ontvangen berichten blijft de gezondheidstoestand aldaar ongunstig. De gevallen van geele koorts nemen toe, zoodat geene gezondheids-certificaten meer worden afgegeven. Op den 20 Juli jl. bevonden zich in het hospitaal te Paramaribo 54 lijders aan die ziekte. Staatscour Rechtszaken. Heden zijn uit het huis van arrest te Goes naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebracht Jannetje van Houte, weduwe van Marinus van Weele, oud 30 jaren,geboren te Kruiningen, wonende te Waarde, zonder beroep; Janna van Houte, oud 25 jaren, geboren te Kruiningen, wonende te Waarde, zon der beroep, en Cornelis Fransen, oud 24 jaren, geboren te Kruiningen, wonende te Yerseke, boerenknecht. Deze drie personen zullen op den 7 September e.k. voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht staan: de eerste ter zake van vergiftiging; de tweede ter zake van medeplichtigheid daaraan door het verschaffen van middelen die tot het feit gediend hebben, wetende dat zij daartoe dienen zouden; en de derde ter zake van medeplichtigheid daaraan, door het geven van onderricht tot het plegen van die daad. Wij vernemen dat 25 getuigen door den procureur- generaal zijn opgeroepen, waaronder 4 ook als deskun digen, en twee alleen als deskundigen. Gemengde berichten. De schipper P. Poppelier, die zooals wij in ons vorig nommer mededeelden door zijne pogingen om zijn knecht van een wissen dood te redden zelf in zoo groot gevaar gekomen was, is Woensdag avond aan de gevolgen zijner hulpvaardigheid overleden. De berichten uit Antwerpen van gisteren (Donder dag) bevestigen dat het vuur geconcentreerd en alle gevaar voor de omliggende gebouwen geweken is. Eene brigade pompiers houdt evenwel voortdurend de wacht, aangezien de vlammen zich nu en dan verheffen. Bij het schoonmaken der hervormde kerk te Lochem is eene muurschildering ondekt, voorstellende St. Sebas- tiaan, den marteldood ondergaande door het schieten met pijlen. Het geheel is zeer groot geschilderd, doch voor zoover nu reeds kan worden nagegaan, met niet veel ordonnantie, althans de figuren zijn zeer verschillend van grootte en niet met elkander in overeenstemming. Naar men verneemt hebben kerkvoogden last gegeven tot de geheele ontblooting van het stuk, dat onder de witkalk verborgen was. Van wege het opperkommando der Pruisische marine is het volgende bekend gemaakt: „In onderschei den bladen is een zoo het heet over Parijs in Triëst ont vangen telegram medegedeeld, inhoudende dat in de Mexicaansche wateren een gevecht tusschen de Pruisische korvet Vineta en de Oostenrijksche korvet Dandolo zou hebben plaats gehad. De Vineta was den 13 Juni nog bij Valparaiso, en berichten van dat schip, van dien dag gedateerd, zijn den 1 Augustus hier aangekomen. De Oostenrijksche korvet Dandolo was in de Mexicaansche wateren, en dus aan de oostkust van Centraal-Amerika gestationeerd, en het is niet te onderstellen dat zij naar de Westkust zou gestevend zijn zonder dat het door de dagbladen alhier bekend geworden is. Aan het bedoelde bericht zal dus geen gewicht moeten gehecht worden, totdat nadere tijdingen van de Vineta ontvangen zijn". Op de lange lijst van decoraties die den 15 dezer door keizer Napoleon zijn toegekend, vindt men de namen van Gounod, den componist van de Faust, die tot officier van het legioen van eer is bevorderdGiraud, den kunstschilder; Henri Taine, schrijver der bekende Historie de la littérature Anglaise; de tooneeldirecteurs Plouvier, Fournier en Langlé; de romanschrijvers Achard en Ponson dn Terrail, benevens den humorist Monselet. Het provinciaal gerechtshof in Overijsel heeft geene genoegzame termen gevonden om de terechtstel ling te bevelen van den gedetineerde Jan Jongman, verdacht van schuldig of medeplichtig te zijn aan den moord van Hendrikje Rook te Vollenhove. Het hof heeft zijne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen, aan welk bevel terstond uitvoering is gegeven. Jan Jongman heeft zich weder naar Vollenhove begeven, waar hem echter geene aangename ontmoeting wacht, als zijnde de meeste leden zijner familie aan de cholera overleden. In het Engelsche dorp Cowden is, bij den aanleg van een spoorweg, oneenigheid gerezen tusschen het Engelsche werkvolk en eenige Fransche (eigenlijk Bel gische) werklieden, die veel goedkooper werkten. Zater dag nacht hebben de Engelschen plotseling al de Fran- scben met vrouwen en kinderen uit hun logies weggejaagd, zonder hun den tijd te laten zich te kleeden. Spoedig is uit Tonbridge eene afdeeling politie aangerukt, welke een einde aan de ongeregeldheden heeft gemaakt. Maan dag echter hebben de Engelschen met geweld de Fran- schen met knuppels gejaagd naar het station te Edinbridge. Eer het aldaar evenwel tot een treffen kon komen tusschen de beide partijen, heeft de politie hen gescheiden. De meeste Fransche werklieden zijn naar elders ver trokken. JI. Zaterdag avond zijn niet ver van Horsham (graafschap Snssex) twee spoortreinen met elkander in botsing geraakt, tengevolge waarvan een persoon werd gedood en verscheidene anderen in meer of mindere mate werden gekwetst. De plek van het ongeval was met koop goederen en verbrijzelde rijtuigen als bezaaid. Uit Italië wordt gemeld, dat de rooverijen in het Napelsche weder met buitengewone stoutmoedigheid ge dreven worden, vooral in de Terra di Lavoro op de grenzen van den Panselijken staat. Bij de bekende hoofdlieden Fuaco, Guerra, Pace, Andreozzi en Ciccone hebben zich nog andere bendehoofden gevoegd, waaronder twee Zwit sers, Friedrich Marsië en Christiaan Keiler, van Nenf- chatel. Die benden hebben zich tot in het dal van den Vtilturno, nabij Capna, vertoond. De kapitein der nationale garde van Calvi, nabij die stad, is gevangen genomen. De kapitein der nationale garde van Riorde is levend ver brand. De generaal Ardoin is tegen de roovers gezonden. Men spreekt thans van een concert, te geven ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs in 1867, door niet minder dan zes duizend muzikanten. Er is ook sprake van een zang-wedstrijd te Parijs, tus schen de zangers van alle natiën.Iedere zangvereeniging, uit welke plaats ook, zal daaraan kunnen deelnemen en zingen wat zij verlangen mocht. De groote prijs, bij dezen wedstrijd te behalen, zal zijn 10,000 franken. Uit Zwolle deelt men de volgende oplichting mede „Een iuwoner dezer gemeente, die zich uithoofde zijner maatschappelijke betrekking in eene nabij gelegen plaats bevond, waar hij nog een paar dagen moest vertoeven, maakte kennis met een welgekleed heer, die zeidè voor zaken op reis te zijn en zich naar hier te willen begeven. In den loop vau het gesprek liet onze stadgenoot zich ontvallen, dat hij te huis nog een horloge had, veel beter dan dat hetwelk hij bij zich droeg. De heer ontving van onzen stadgenoot een briefje ter bezorging aan zijne wederhelft, daar hij toch juist in hare buurt dacht te gaan logeeren, en vertrok. In den avond van denzelfden dag kwam hij ten huize van onzen stadgenoot, bracht de complimenten aan diens echtgenoot en verzocht uit naam van den man om het horloge, daar het medegenomene in het ongereede was geraakt en hij niet wel zonder zijn kon; hij ontving het en vertrok. Toen onze stadgenoot gisteren te huis kwam, bleek het dat hij niet om het horloge gezonden en het ook niet ontvangen had. Van het gebeurde is kennis gegeven aan de politie, die wel zorgen zal dat de gedienstige heer voor zijne beleefdheid naar verdienste zal worden beloond." HandelM Uit Frankfort wordt aan den Publicist geschre ven: Men vermoedt hier, dat een geheime gang is ontdekt, welke van de Turn- en Taxische brieven- posterij naar de woning van den voormaligen president van den bond in de Eschenheimer Gasse leidt. Deze gang komt in het bondspaleis in eene kamer uit, waarin zich een venster bevindt, zoodanig van ijzeren netwerk voorzien, dat daardoor het uitzicht belet werd. De cor- respoudentiën, die door het bestuur der posterij den bondsgezant ter hand werden gesteld, werden hier geopend en daarna met een valsch cachet weder gesloten. Het is bekend, dat vroeger op vele plaatsen „zwarte ka binetten" bestonden, waarschijnlijk is dit hiervan een overblijfsel; men mag althans niet onderstellen, dat bij het toenemend verkeer van brieven deze contróle in den laatsten tijd mogelijk geweest ia. Bij de Engelsche admiraliteit en het departement van oorlog is een plan ingediend tot de constructie van draaiende gepantserde forten, als een middel van kust verdediging. Door de Army and Navy Gazette wordt een proefondervindelijk onderzoek van dit ontwerp ten krachtigste aanbevolen. Tot de voordeelen, waardoor deze constructie zich onderscheidt, behoort inzonderheid de gemakkelijke beweging. De torens der Royal Sove- reign, die elk 130 ton wegen, kunnen namelijk zonder veel moeite door drie man worden omgedraaid, terwijl de hier bedoelde fortenter zwaarte van minstens 4 a 5000 ton even gemakkelijk, enkel door middel eener hydraulische machine, gedraaid worden. De mid dellijn dezer forten is 213 voeten. Zij worden gewapend met 32 stukken geschut, namelijk 600-ponders, waarvan 16 in eene boven- en de andere helft in eene beneden- batterij zijn geplaatst, zoodanig dat zij zijn bevestigd op eene ijzeren galerij, door ijzeren vakken van elkander gescheiden. Zij draaien in drie liniën van rail3 op kegel vormige raderen. Binnen de forten zijn de compartimen ten voor slaapplaatsen, verblijf der bemanning, berg plaatsen voor ammunitie, proviand enz., terwijl in het centrum een ijzeren trap wordt aangebracht, uitloopendo in een gepantserd torentje, bestemd tot den uitkijk. „De tijd der oude constructie van batterijen zegt genoemde Gazette is voorbij, en wij moeten dus nu onze toe vlucht nemen tot ijzer, staal, of eenig ander harder en duurzamer metaal, om bestand te zijn tegen de zware kogels en andere projectielen, die thans in gebruik komen." Jl. Zaterdag geraakten de paarden van den heer S. J. v. L. S. onder eene der spoorwegpoorten bij Arn hem aan het hollen, doordien zij voor een naderenden trein schrikten. Ofschoon hierbij geen ander ongeluk plaats vond dan dat het rijtuig beschadigd werd, wordt echter van dit ongeval melding gemaakt ten einde weder met nadruk te wijzen op eene sedert geruimen tijd geble ken noodzakelijkheid, dat van wege de spoorweg-maat schappij telkens door eenig sein (dat zeker gemakkelijk en zonder groote kosten is aan te brengen) wordt ver wittigd wanneer een trein boven een rijweg in aantocht is. Soortgelijke ongelukken hebben daar vroeger meer malen, somtijds met ernstigen afloop, plaats gehad, zon- der dat do gemeenteraad, waarin dit gevaar herhaaldelijk ter sprake werd gebracht, bij machte was om die, zelfs met aanbod van geldelijke opofferingen van gemeentewege voor onkosten wegens te plaatsen seinen, te verhoeden, daar men telkens op den onwil van de zijde der spoorweg maatschappij is gestuit. Daar vier hoofdwegen in de on middellijke nabijheid der stad onder den spoorweg door- loopen, ware het in het algemeen belangzeerte wenschen, dat de regeering zich deze zaak eindelijk aantrok, door aan de spoorweg-maatschappijen,door welker toedoen toch der gelijke gevaren ontstaan, als wettige verplichting op te leggen, om, althans op druk bezochte wegen, de nadering van treinen door eenig signaal bekend te maken. Aan de 'sGravenhaagsche Nieuwsbode Wordt me degedeeld, dat dezer dagen van het departement van binnenlandsche zaken de aanschrijving zou zijn nitge- gaan, dat de minister van gedachte is dat er een oud besluit bestaat, waardoor ambtenaren van den waterstaat, even als militairen, verplicht zouden zijn om tot het aangaan van een huwelijk vergunning aan de regeering te vragen, met opgave van den naam der bruid en verdere bijzonderheden. Voor liefhebbers van vreemdsoortige woorden, die men iemand in drift of opgewondenheid toedient, moge onder anderen dienen, dat een kappers jongen te Parijs zijn meesteres voor „een gederailleerde waggon" had uitgemaakt, waarvoor zij hem voor het gerecht daagde. Onder de weinige belangrijke wetten, welke de

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2