OURANT. N° 129. Donderdag 1866, 16 Augustus. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 15 Augustus. De regeering heeft aan de tweede kamer mededeeling gedaan van eene den 31 Maart jl. met België gesloten overeenkomst, waarbij de bepalingen omtrent de invoe ring van een nieuw stelsel van verlichting op de Wester- Schelde bekrachtigd worden, welke den 26 December 1865 te Antwerpen zij nvastgestelddoor de Nederlandsche en Belgische vaste commissarissenbelast met het gemeen schappelijk toezicht op de scheepvaartlet loodswezen enz. De plaatsing der lichten, waarvan de opgave volgt, is noodzakelijk geoordeeld in de mondingen der Schelde: Vaarwater de Wielingen. A. Een lichtschip, aan de monding van dat vaarwater, bij de zwarte ton no. 2, in de peiling van Brugge en Lisseweghe ineen. Gemeld schip zal een rood licht met schitteringen ver- toonen. B. Twee witte geleidelichten op den zeedijk, bij de plaats genaamd Nieuwe Sluis. Vaarwater het Oostgat. C. Een stilstaand wit licht op eene hoogte tusschen de twee eerste hooge duinen, gelegen ten noorden van Zontelande. Dit licht moet dienen als geleidemerk met dat van Westkapelle. D. Twee stilstaande witte geleidelichten op het meest oostelijk gelegen gedeelte der duinen, genaamd Kaap- duintjes. Op de Wester-Sclielde: F. Een lichtschip, vertoonende een stilstaand wit licht, in het vaarwater van Everingen. F. Een stilstaand wit licht op den hoek van Baarland. Q. Een stilstaand wit licht op den uithoek van den dijk op de plaats genaamd Biezelingschenham. II. Een stilstaand wit licht op het westelijk hoofd van de haven van Hansweert (dit licht, bestemd om de mon ding van het kanaal van Zuid-Beveland aan te wijzen, zal opgericht en onderhouden worden 'uitsluitend op kosten van het Nederlandsche gouvernement). I. Een stilstaand wit licht op het uiteinde der berm van Walsoorden. Een lichtschip, vertoonende een stilstaand wit licht, op het oostelijk gedeelte van de kleine bank van Wals oorden. K. Een lichtschip, vertoonende een stilstaand wit licht, aan den hoek van Valkenisse. L. Een stilstaand wit licht, geplaatst op den zeedijk langs de westelijke zijde van het fort Bath, dienende als geleidemerk voor het vaarwater stroom afwaarts. M. Een stilstaand wit licht op denzelfden dijk, ten noordwesten van het voorgaande, dienende als geleide merk stroomopwaarts. N. Een lichtschip, vertoonende een stilstaand wit licht, op het Belgische grondgebied, tusschen de bank genaamd Ballastplaat en de kleine bank van den Ouden Doel. O. Een stilstaand wit licht op den dijk van het oude fort Frederik. Ten gevolge, zoo van de nieuwe wijze van verlichting, aangenomen voor het vaarwater de Wielingen, als van het niet meer aanwezig zijn van de bank genaamd Paar denmarkt, is het lichtschip, thans ter plaatse van die bank gelegen, nutteloos geworden en zal voorloopig wor den weggenomen. Men is echter overeengekomen tus schen de Belgische en de Nederlandsche regeering, dat België het recht behoudt om een lichtschip op de tegen woordige plaats te herplaatsen, ingeval de bank, genaamd Paardenmarkt, zich wederom zou vormen en eene nieuwe belemmering voor de scheepvaart mocht doen ontstaan. De kracht der lichten te Vlissingen en te Neuzen zal versterkt worden. Alle onkosten, door het Nederlandsch gouvernement te maken voor de reeks van lichten die het verplicht is op zijn grondgebied op te richten, zullen door het Bel gisch gouvernement betaald worden, met uitzondering van die voor het vuur te Hansweert, hetgeen voornamelijk dienen moet om de monding van het kanaal van Zuid- Beveland aan te wijzen en dus niet in het uitsluitend belang van België is. Volgons een gisteren ontvangen brief uit 's Hage heeft, voor zoover bekend is, de minister van binnen- landsche zaken nog geen besluit genomen, of de aanbe steding van het maken van een dam door de Ooster- Schelde en bijkomende werken, welke reeds den 26 Juli heeft plaats gehad, zal worden goedgekeurd. De inge nieurs zoo meldt men ons meerien dat hier eene tegenwerking van de aannemers wordt ondervonden, die de regeering zich niet mag laten welgevallen. De aan nemingssom voor de laagste inschrijving is nog ver boven de raming. Indien de door ons bekomen inlichtingen juist zijn, zou bij de nieuw aan te leggen telegrafische verbinding van het voormalig Staats Vlaanderen, voorloopig althans, alleen het Oostelijk deel bevoorrecht worden en het vierde district geheel uitgesloten blijven. Wat ons medegedeeld wordt, komt namelijk hierop neder: Te Keulen is een telegraafkabel gemaakt, waarvan een gedeelte gelegd moet worden tusschen Harlingen en Vlieland. Daarmede is men thans bezig, en zoodra dat werk is afgeloopen, vertrekt het schip naar Zuid-Beveland om aldaar den telegraafkabel door de Wester-Schelde te leggen, ongeveer tusschen Waarde en Walsoorden. De kabel zal door een draad boven den grond verbonden worden aan de lijn die van Krabbendijke tot Goes langs den spoorweg en van daar naar de plaats, waar de kabel door de Schelde ligt, loopen zal. Van het andere uiteinde van den kabel naoij Wals oorden zal eene geleiding boven den grond worden gemaakt naar Hulst, Axel, Sas van Gent en van daar langs de bestaande telegraafgeleiding naar Neuzen. Mocht dit bericht zich bevestigen, dan is voor de in woners van het voormalig vierde district ongetwijfeld het oogenblik aangebroken om andermaaibij de regeering krachtige vertoogen in te zenden, opdat ook hunne be langen niet worden over het hoofd gezien. De tweede kamer heeft met 31 tegen 14 stemmen besloten de wet op de inkwartiering, waarvan het eind verslag heden is uitgebracht, thans nog in behandeling te nemen. Voorts zijn al de tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, zijnde: 1. Nopens de waarborgmaatschappijen; 2. inwisseling der recepissen van Nederlandsch Indië; 3. naturalisatie- wetten 4. verevening van sommen, voortspruitende uit koopprijzen ter vergoeding van onteigening ten alge- meenen nutte; 5. onteigeningen voor de demping van een sloot te Matthenesse6. idem voor den spoorweg Tilburg naar de Belgische grenzen; 7. idem voorden spoorweg Meppel—Groningen. Bij ministerieele beschikking is aan J. van Aalst alhier, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een schroefstoombootdienst tot vervoer van goederen en vee, en het slepen van schepen tusschen Middelburg en 'sGravenhage. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage: 1. Statistiek over handel en scheepvaart in Nederland 2. het verslag omtrent de Britsche zeevisscherijën over 1865; en het overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot-Britannië, over de maand Juni en de eerste ze3 maanden van het loopende jaar. Naar aanleiding van eene door de kamer van koop handel en fabrieken te Vlissingen aan den minister van financiën medegedeelde klacht over de onvoldoende openstelling van het postkantoor aldaar, is door genoem den minister bepaald dat des avonds het kantoor voor alle werkzaamheden, met uitzondering van de afgifte en de uitbetaling van postwissels, van 6 tot 10 uren zal ge- opend zijn, zoodat het, met inbegrip van de openstelling van 7 tot 12 uren des morgens, dagelijks gedurende 9 uren voor het publiek toegankelijk zal wezen. Te Krabbendijke zijn, bij herstemming, tot leden van den raad gekozen de heeren A. de Kok met 18 en J.Blok met 19 van de 21 stemmen. De eerste in plaats van den heer G. van Doorn en de laatste in plaats van den heer A. de Kok. Beide aftredende leden hadden verzocht buiten aanmerking te blijven. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 11 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 19, over leden 12; 'sGravenhage 6, overleden 2; Delft 3, over leden 0; Schiedam 3, overleden 2; Rotterdam 7, overleden 5; Dordrecht 2, overleden 2; Utrecht 5, overleden 1Arnhem 7, overleden 3. Den 10 dezer zijn aangetast: Haarlem 0, overleden 1 Kampen 2, overleden 4; Meppel 1, overleden 1; Gronin gen 2, overleden 1. Tc Scheveningen deden zich geen gevallen voor. Den 12 en 13 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 13, overleden 14; 's Gravenhage 11, overleden 10; Schie dam 4, overleden 3; Rotterdam 11, overleden 6; Dord recht 0, overleden 2; Utrecht4, overleden 1; Arnhem 8, overleden 4. Den 11 dezer zijn aangetast: te Kampen 2, overleden 1; Meppel 2, overleden 1Groningen 11, overleden 2. Van de aangetasten te 'sGravenhage woonden 7 te Scheveningen, van de overledenen 3. In ieder der gemeenten Leiden, Gouda en Gorinchem deed zich een geval met doodelijken afloop voor. Benoemingen en besluiten. posterijen. Op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den heer J. J. Brouwer, uit zijne betrekking van hoofdcommies der posterijen, behoudens aanspraak op pensioen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bellingwoude de heer C. C. E. d'Almaras, thans ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en aecijnsen te Ballum c. a., op het eiland Ameland; tot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Muiden de heer G. J. van Kerkwijk, thans als zoodanig te Wagnum c. a. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de offieier van gezondheid 2e klasse, bij de marine J. J. B. Vermijne. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein P. C. Evers, van het 4e regiment infanterie, met vergunning om de activiteits uniform te blijven dragen. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het le regi ment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. K. C. Pompe van Meerdervoort, van het 3e regiment; bij het 2e regiment tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. Vlam, van het korps; bij het 3e regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant J. H. Strijbosch, van het 5e regiment. Kerknieuws. De heer N. Osti, predikant te Hattem, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Marine en leger. Aan twee officieren, den kapitein J. J. baron Melvill van Carnbeé van het regiment grenadiers en jagers, en den kapitein der artillerie Reuther, is de zendiug op gedragen om te Parijs tegenwoordig te zijn bij de proeven met het in Frankrijk vervaardigd achterlaadgeweer. (üagbl. v. 4' Qrav.) Landbouw enz. De Staatscourant van gisteren bevat het volgende verslag van de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zeeland. „De tarwe, die, ten gevolge van den gunstigen zaaitijd

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1