O l It V T. N°- 125. Donderdag 1866. 9 Augustus. Editie van Woensdag avond 8 uren. Jlidili'lburg H Augustus* Daar geen der ministers gisteren in de tweede kamer tegenwoordig was, heelt de zitting niets belangrijks op geleverd. De heer van der Maesen de Sombreflj die voornemens was den minister van buitenlandsche zaken eenige in lichtingen te vragen omtrent de losmaking van Limburg van den Dnitschen bond, kon dns eerst heden daartoe overgaan. Hij ontving van den minister ten antwoord, dat deze zich bezig houdt met maatregelen welke tot een geheele losmaking kunnen leiden. Door den beer Fokiter werd liet koninklijk besluit van 16 dezer, waarbij eene commissie benoemd wordt tot onderzoek van bet drinkwater, ten zeerste afge keurd. Hij meende daarin een sterksprekende tegen zin te ontdekken van bet tegenwoordig kabinet tegen de onder het vorig ministerie tot stand gekomen genees kundige staatsregeling, daar volgens de nieuwe wetge ving de personen, tot dergelijk onderzoek bevoegd, als van zelve waren aangewezen. De heer Kenchetmis is als lid toegelaten. Voorts is heden, met 28 tegen 20 stemmen, besloten de Indische begrooting naar de sectiën te verzenden. Het verslag betreffende den aanleg der staatsspoor wegen van 1 Januari tot 1 Juli 1866 in de Staatscou rant van heden medegedeeld is uiterst kort wat de sectie GoesVlissingen betreft. Wij lezen daarin niets nieuws, met uitzondering van deze regels De staten voor de eind aanwijzing der perceeien, be doeld bij art. 14 der wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad no. 125), zijn gereed. De ontwerpen voor de belangrijkste werken, als: van de kapitale zeesluizen, de buitenhaven met havendam- men en de uitwateringssluizen zijn ten deele gereed. Te Goes is 11. Vrijdag een maaier, aldaar woonachtig, in het veld gevonden, overvallen door do cholera. Te huis gebracht islyj spoetligdaaraau overleden. Een zijner kinderen is eveneens ziek geworden en wordt in het daarvoor bestemde lokaal verpleegd. In het aan de woning van den overledenen aangrenzende huis zijn Zaterdag twee kinderen aangetast en beiden dien dag en daarop- volgenden nacht overleden. Verdere gevallen hebben zich te Goes niet voorgedaan. Te Sint Annaland zijn in deze maand geene gevallen aangegeven, zoodat aldaar op dit oogenblik de ziekte geweken schijnt. Op de reede van Brouwershaven is een geval van cholera voorgekomen op een aldaar liggend Amerikaansch «chip met landverhuizers, alsmede op het van Botterdam gekomen schip Bezoekie; dit laatste schip is onder quaran taine geplaatst. Te Philippine zijn twee gevallen voorgekomen van cholera; een daarvan isdoodelijk afgeloopen; het andere geval is nog in behandeling. Op den 6 en 7 dezer hield de commissie tot afnemen van het examen ter verkrijging eener acte van bevoegd heid als leerling-apotheker hare zittingen alhier en werden zoodanige acten verleend aan de beeren G. J. van de Linde, W. N. van Rijssel, L. K. van der Harst en P. Ketner. Uit Nisse meldt men aan de Goessche courant dat, in navolging eener andere gemeente, de heeren G. Nieu- wenhuize en P. Luteijn, in de raadsvergadering van den 3 dezer, hun ontslag als raadsleden hebben ingediend. Uit Dordrecht schrijft men ons „De zaak ter regeling van bet middelbaar onderwijs nadert met rassche schreden hare volledige beslechting. De gemeenteraad beeft in zijne zitting van gisteren de commissie van toezicht voor do hoogere burgerschool herdoopt in commissie van toezicht voor middelbaar onderwijs, liaar met drie leden vermeerderd, en tevens tot directeur voor de burgeravondschool benoemd, om ook te gelijkertijd als leeraar op te treden, dr. A. van CHE^I^ Oven, leeraar aan de hoogere burgerschool, opeen trakte ment van 800. Spoedig zullen de andere docenten be noemd worden en de school in het najaar in werking treden. Tegelijkertijd beraamt men maatregelen om het onderwijs voor meisjes uit den beschaafden stand te ver beteren en ook in die leemte te voorzien. Er bestaat dns gegronde verwachting dat het onderwijs alhier met den aanvang van het volgend jaar uitnemend geregeld zal zijn. „Nog heeft de burgemeester in de zitting van gisteren, op een hiertoe betrekkelijke interpellatie verklaard, dat vaartuigen aan wier boord zich cholerazieken bevinden, niet tot in de haven der stad worden toegelaten, terwijl er zooveel mogelijk gewaakt wordt tegen het werpen in het water van faecale stoffen uit schepen, die reeds liggen in de haven en waarop de cholera zich vertoont. Een geneeskundige, lid van den raad, wilde dat zoodanig vaartuig naar de rivierkant moest worden overgebracht, en achtte znlks wenschelijk voor de veiligheid der in woners. De hieruit voortgevloeide discussie leidde even wel, hetgeen zeker te betreuren is, tot geen resultaat. „Onze gemeente architect, de heer Itz, heeft tegen Januari a., op verzoek zijn ontslag bekomen, met een pensioen van 1400 's jaars." Men schrijft uit dc residentie aan het Handelsblad: „Ben ik wel ingelicht dan staat de reis van den graaf von Mons, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Z. D. II. den groothertog van Nassau bij het Nederlandsche hof, naar het Loo ondernomen, in verband met de Pruisische annexatie plannen. Men twijfelt er hier echter algemeen aan of het Z. M. den koning wel zal gelukken de Pruisische regeering van haar voor nemen af te brengen om ook Nassau bij het Pruisische rijk te annexeeren. „De berichten uit Hannover zijn zeer bedroevend. Algemeen denkt men hier dat de inlijving bij Pruisen niet uit zal blijven. Men ziet daarvan eene aanduiding in de omstandigheid, dat reeds drie gezanten, die tot nu toe Hannover in het buitenland vertegenwoordigen, te vergeefs op de betaling hunner traktementen wachten, zoodat zij feitelijk beschouwd kunnen worden als reeds uit hunne betrekking te zijn ontslagen." In de algemeene vergadering der academie van beel dende kunsten en technische wetenschappen, 11. Zaterdag avond te Rotterdam gehouden, is met eenparige stemmen besloten het lidmaatschap van verdienste der academie aan te bieden aan de heeren: M. A. F. H. Iloffman, te Voorburg; W. N. Lantsbeer, te 's Gravenbage; mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle en C. OutshoorD, te Amsterdam. Ten gevolge van de benoeming van den beer J. J. van Muiken, gepensioneerd luitenant-generaal, tot lid van den raad van state, is er eene vacature in de tweede kamer der staten-gencraal ontstaan, en zal er in het hoofdkiesdistrict Haarlem eene nieuwe verkiezing tot lid der tweede kamer moeten plaats hebben. Bij beschikking van deu 6 Augustus jl., heeft de minis ter van binnenlandscbe zaken uit den dienst ontslagen den klerk bij den rijkstelegraaf Ph. von Roesgen von Floss. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 4 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 28, over leden 12; 's Gravenhage 16, overleden 13; Delft 2, overleden 1; Schiedam 2, overleden 1; Rotterdam 9, overleden 5; Gonda 1, overleden 2; Utrecht 8, over leden 8; Arnhem 3, overleden 2. Den 3 dezer zijn aangetast: Haarlem 2, overleden 3; Kampen 6, overleden 6; Groningen 14, overleden 13. Van de aangetasten te 's Gravenbage woonden 8 te Scheveningen, van de overledenen 7. Tc Gorinchem deed zich een geval met doodelijken afloop voor. Den 5 en 6 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 21, overleden 24; 's Gravenhage 29, overleden 21; Delft 2, overleden 3; Schiedam 1, overleden 1; Rotterdam 15, overleden 10; Dordrecht 3, overleden 1Gouda 1, over leden 0; Gorinchem 1, overleden 1; Utrecht 14, over leden 16Arnhem 20, overleden 11. Den 4 dezer zijn aangetast: te Haarlem 1, over leden 4; Kampen 7, overleden 6; Groningen 7, over leden 6. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 4 te Scheveningen, van de overledenen 6. ESenocniiiigen en besluiten. ministerieels departem enten. Benoemd tot adjunct- commies hij het departement van oorlog mr. J. A. Kramer. raad van state. Benoemd tot leden van den raad van state de heeren J. J. van Mulken, gepensioneerd luitenant-generaal, lid van de tweede kamer der staten- generaal; N. Trakranen, oud president der factory van de Nederlandsche handelmaatschappij te Batavia; en mr. O. W. Stavenisse de Brauw, secretaris-generaal van het departement van oorlog. dijk- en polderbesturen. Benoemd tot beheerder van den Emmanuelpolder de heer P. Kakebeeke Jz.; tot gezworen van de watering Groede en Baantspolder de beer J. B. Bécu; tot gezworen van den polder Nieuw Othene de heer J. Verplanketot gezworen van den Ouden polder van St. Philipsland de heer C. O. van Nienwenhuyze. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend als officier bij de rustende schutterij in deze provincie, aan den 2en luitenant bij het half bataljon no. 2 J. L. van Oost en aan den kapitein bij het bataljon no. 5 B. S. Luymes. Benoemd bij het bataljon no. 5 tot kapitein P. J. van den Eeckhont, thans le luitenant; tot len luitenant L. N. Stubbé, tbans 2e luitenant; tot 2en luitenant J. M. P. Verdurmen, thans sergeant-majoor. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse L. B. van Maanen. leger. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot majoor de kapitein le klasse E. II. Bergsma, van het korps. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van ƒ2400 's jaars, aan den luitenant-generaal op non-activiteit J. J. van Molken, onder dankbetuiging voor de lang durige en belangrijke diensten in zijne militaire betrek king bewezen. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indiü de le luitenant M. G. W. A. Schnmanu van' het 3e en de 2e luitenant P. van Assen van het 4e regiment infanterie. Kerknieuws. De gewone collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen heeft dit jaar in do classis van Middelburg opgebracht, de som van ƒ468.84, als: van de gemeente van Middelburg (Nederduitsche en Eugelsche gemeente) ƒ329.17, St. Laurens 5, Arnc- mtiiden ƒ3.20), Nieuwland 7.58), Kleverskerke 1.60, Vlissingen (Nederduitsche gemeente) ƒ36.98, Vlissingen (Engelsche gemeente) 2.19), Ritthem 4.80), Souburg 7.38, Koudekerke 2.73, Bekerke 2.25, Zouteiande ƒ2.60, Meliskerke ƒ4, YVestkapelle 6.22), Veere ƒ15,29, Gapinge ƒ1.05, Vrouwepolder ƒ4.07).Serooskerke ƒ5.53, Oostkapelle 5.30, Domburg 3.43, Aagtekerke 9.94, en Grijpskeike 8.50 Do heer W. H. Gispen, predikant te Kampen, heeft een beroep ontvangen naar de christelijk afgescheidene gemeente te Neuzen, Axel en Zaamslag. Ouderwijs. Volgens het verslag van den minister van binnen landscbe zaken omtrent den staat der lagere scholen over 1864, Daraens Z. M. den koning bij de staten-generaal ingediend, waren er in dat jaar 2503 scholen voor gewoon en 1111 voor meer uitgebreid lager onderwijs, waarin het onderwijs gegeven werd door 3153 hoofdonderwijzers, 2652 hulponderwijzers, 2966 kweekelingen (mannen), 419 hoofdonderwijzeressen, 878 hulponderwijzeressen, 297 kweekelingen (vrouwen), aan 422,193, 403,487,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1