O U R A N T. N°' 124. Dinsdag 1866. 7 Augustus. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 6 Augustus. De Staatscourant doelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 3 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 12, over leden 12; 's Gravenhage 13, overleden 6; Schiedam 2, overleden 1; Rotterdam 7, overleden 8; Utrecht 10, over leden 5; Arnhem 6, overleden 8. Den 2 dezer zijn aangetast: Haarlem 1, overleden 3; Kampen 8, overleden 6; Meppel 1, overleden 0; Groningen 11, overleden 10. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 7 te Scheveningen, van de overledenen 2. In de Staatscourant zijn medegedeeld de voorzorgs maatregelen tegen de cholera in Engeland genomen, door den geneeskundigen ambtenaar bij harer majesteits raad b'j een memorandum uitgevaardigd, volgens de bepa lingen onlangs door de lords van den raad vastgesteld. Benoemingen en besluiten. marine. Opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting in het 3e district te Willemsoord, aan den lui tenant ter zee le klasse A. A. 's Graeuwen, en zulks met 1 October aanstaaude. Kerknieuws. De heer J. H. Gravenstein, predikant bij de hervormde gemeente te Serooskerke (Walcheren), heeft een beroep ontvangen naar de hervormde gemeente te Oud-Alblas, provincie Zuid-Holland. Onderwijs. Wij vernemen dat het getal leeraren aan 'srijks hoo- gf re burgerschool met vijfjarigen cursus alhier met twee tal vermeerderd worden. Binnen kort kan uien dienten gevolge te gemoet zien de benoeming van een leeraar voor het ouderwijs in de natnnrlijke geschiedenis en wiskunde, en een voor dat in de Hoogduitsche taal. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen vóór opvoeding en onderwijs van Juli jl. bedraagt bet getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 34; voor gewoon en meer uitgebreid onder wijs 3; voor meer uitgebreid onderwijs 2; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; voor meer uitgebreid onder wijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrek kingen bedraagt: in Noord-Brabant 12, Gelderland 5 en 1 bulponderwijzeres, Zuid-Holland8, Noord-Holland 7; Zeeland 5, Utrecht 3, Friesland 1 hulponderwijzeres, Overijsel 4, Groningen 1, terwijl door Drenthe en Lim burg geene opgaven zijn gedaan. Marine en leger. De officier van gezondheid 3e kl. J. 0. Harthoorn, geplaatst bij bet hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gebracht en vervangen door den officier van gezondheid 3e kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl. Wijders wordt met den 16 dezer de officier van gezond heid 3e kl. B. Léon, thans dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, overgeplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en op gemeld fregat vervangen door den op dat wachtschip dienenden officier van gezondheid 3e kl. J. Keyzer. Ten einde het menigvuldig breken van de bajonet- scbceden voor bet vervolg zooveel mogelijk worde verme den, is door den minister van oorlog bepaald, dat. dit voorwerp voortaan door de troepen bij de gewone oefe ningen en op wacht niet meer medegenomen, maar in de kazerne achtergelaten zal worden. Oeuicngile berichten. De typograpbische vereenigingen Harmonie en vriend schap alhier en Lanrens Coster, van Goes, hebben giste ren per spoorboot een uitstapje naar Zierikzee gedaan, waar den leden eene aangename ontvangst is te beurt gevallen. Toevallig bevond zich zoo hij de heen-als terugreis het muziekkorps der Middelburgsche schut terij hetwelk den Zondag mede te Zierikzee heeft doorgebracht aan boord. De uitvoering van eenige muziekstukken door genoemd korps veraangenaamde den tocht. Het branden van teertonnen tot zuivering der lucht schijnt bij sommige lieden, en wel op grond van zooge naamde godsdienstige beginselen, maar niet in den smaak te vallen. Thans wordt natr.rlijk vveder uit,Rijnsbnrg waar de cholera vele offers eischt geschreven, dat men Donderdag nacht een begin met het branden van teer tonnen heeft gemaakt, maar daarin door eenige kwaad willigen, „gedreven door godsdienstige beginselen", belemmerd is. Vrijdag nacht is men evenwel beter geslaagd, daar de omstanders in toom zijn gehouden door verscheidene rijksveldwachters der brigade Noord- wijk. Toen heeft geene rustverstoring plaats gehad. De weduwe Cliquot, chef van het beroemde huis in Champagne-wijnen van dien naam, is dezer dagen overleden. Zij laat een zeer aanzienlijk vermogen na. - Het dagblad van Odessa geeft een bijzonder maar zeer gemakkelijk middel aan de hand, om uit de hoornen de musschen en andere roofvogels te verwijderen. Dit middel bestaat in rivierkreeften aan de takken te hangen. De redacteur van dat dagblad zegt, dat hij in een tuin, aan een vernuftig liefhebber toebehoorende, gezien heeft kerseboomen met bijna rijpe vrucht beladen, en die zoo goed of beter beschermd waren tegen de musschen door middel van zes of zeven doode kreeften, die aan de tak ken hingen, dan wanneer een jager met het geweer ge wapend op den duur in den boomgaard daartegen gewaakt zou hebben. Het is zeer waarschijnlijk dat de lucht van die skeletten de vogels uit de boomen hondt. Men weet reeds, dat de lucht van kreeften doodelijk is voor den korenworm, dien gevaarlijken vijand van de granen. Uit Harlingen meldt men 2 Augustus het volgende aan de Amsterdamsehe courant„Op last van de cholera- commissie alhier is in een hilis, waar patiënten aan de cholera waren overleden, en de overgeblevene vrouw niet in een toestand was die haar veroorloofde op huis houdelijke zaken orde te stellen en geen enkel familielid zich vertoonde om dit te doen, het beddegoed verbrand, waaiop een lijderes was bezweken. Dit goed was in een toestand dien ik niet zal wagen te schetsen. De com missie meende in het belang der openbare gezondheid te bandelen met de verordening van bet auto-da-fé, en deed dit inderdaad, terwijl voorzeker niemand het be doelde beddegoed zou begeerd hebben om het te gebrui ken. Doch wat gebeurt? De notaris, belast met de boe- delbereddering, eischt een som van ƒ80. schadevergoeding van de commissie. Ieder wacbte zich dus voor scbade." Mevrouw Ristori zal met haar Italiaansch gezelschap op 1 September tot het doen eener kunstreis naar Amerika scheep gaan. Zij zal met New-York begiunen en met Californië eindigen. Blijkens de officieele verklaringen der geneeskun digen zijn bij de ongeregeldheden in Hydepark gekwetst 10 superintendenten van politie, 20 inspecteurs, 32 politie- sergeants en 203 constabies, te zaaien 265, waaronder 45 die ten gevolge hunner verwondingen in de eerste dagen voor den dienst ongeschikt zijn. In de Amsterdamsehe eourant vinden wij mede gedeeld dat Z. M. de koning zich de opvoeding heeft aangetrokken van een elfjarigen knaap, dien hij op de school te Apeldoorn heeft geplaatst oin opgeleid te worden voor Kampen. Voor de ouders van den jongen, die op de heide hij Vaassen wonen, zal eene woning worden gebouwd volgens het systeem aangewezen door eene commissie uit het instituut van ingenieurs. De vader, Elskamp, een oud gediende vau de 10e afdee- ling, heeft eene aanstelling ontvangen als werkman op 's konings domein. De aanleiding tot deze daad des konings zou zijn, dat de knaap van zijne majesteit geen boterham wilde aannemen, omdat zijn vader hem ver boden had te bedelen. Eene merkwaardige jacht had dezer dagen teDieppe plaats. Er waren een aantal runderen ontscheept, die naar Engeland moesten worden overgevoerd, en die in het station waren gebracht, toen de trein naar Ronaan vertrok. De laatste wagen droeg een roode lantaarn en een der stieren schijnt den wagen voor een toreador te hebben gehouden en de lantaarn voor diens doek. Althans hij rende den trein na, zonder hem te kunnen bereiken. Eindelijk verdween hij in den tunnel. De stationschef te Dieppe, een ongeluk duchtende, zond hem een loco motief na, waarop vier gendarmes met geladen geweren plaats namen. Zij vonden den stier in den tunnel en daar zij hem hier niet durfden afmaken, overtuigd van de moeite die het hun' kosten zou om hem van daar te krij gen, wilden zij hem opjagen. Toen kwam de machinist op het denkbeeld om de locomotief als jachtwapen te gebruiken en spoot hem stoom toe, waarop het dier de vlucht nam en spoedig daarop buiten den tunnel werd neêrgeschoten. In de Arnhemscbe courant van heden leest men: „Er worden een aantal bezwaarschriften aan den ge meenteraad gericht, over den aanslag op het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Sommige aanzienlijke inwoners toonen zich zeer gebelgd over verhooging van hunnen aanslag. Zij zien daarin eene verdenking van hunne goede trouw. Het heeft er ook, wel is waar, veel van, maar of menigeen zulk eene ver- booging niet beter zal bevallen dan eene vervolging voor den rechter, is eene andere vraag." In de Zutfenscbe courant van jl. Zaterdag kwam eene advertentie voor, dat er een brief vermist was, afge zonden door G. Reesink te Lochera, en geadresseerd aan de heeren L. H. de Bas en comp. te Zutfen, inhoudende behalve een wissel op Amsterdam ad ƒ500 nog twee bankbiljetten ieder van f 100. Deze brief was door den afzender eigenhandig in de bus te Lochem gestoken en moest verzonden zijn met den namiddagtrein van den staatsspoorweg op 25 Juli. Ieder stond verwonderd hoe op zoo klein traject een brief kon verloren gaan en men twijfelde dan ook niet of de schuldige zou spoedig ge vonden worden. Doch wat blijkt nu? De brief is terecht en had eenvoudig een reisje naar Amsterdam gemaakt omdat de afzender die plaats op het adres vermeld had en niet Zutfen, waar bij te buis behoorde. Moge dit tot leering strekken voor velen, die dikwijls in grooten baast bet adres op een brief schrijven, en tot waarschu wing voor hen, die dadelijk aan de postambtenaren de schuld geven van iedere vermissing. Arnhcour.) In de Haarlemscbe courant annonceert iemand de bevalling zijner vrouw, onder bijvoeging dat deze nu drie jaren achtereen op den l Augnstus en nagenoeg op hetzelfde uur ia bevallen. De officier van justitie te Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat zich op27 Juli jl. teTholen bij verschillende personen heeft vervoegd een manspersoon, tamelijk van lengte, fatsoenlijk van voorkomen, zwart van oogopslag, zonder baard, gekleed met zwart laken jas, dito pet en donkere broek, voorgevende dat zij erfenissen hadden verkregen, waaraan hij hen zou helpen, en tevens geld vragende om de kosten voor volmacht en registratie te betalen, welke gelden hem op dat voorgeven zijn ter hand gesteld, tu waarmede hij zich heimelijk heeft ver wijderd. Hij schijnt op meer plaatsen die praktijk te hebben uitgeoefend. Vermoedelijk heeft hij zich begeven naar St. Philipsland. De cholera epidemie neemt te L onden en in geheel Engeland op onrustbarende wijze toe. In de afgeloopen week bedroeg het aantal slachtoffers in de hoofdstad niet minder dan 1213 personen. In de aan de rivier gelegen wijken zetelt de ziekte voornamelijk. De ziekte is zoo snel toegenomen dat liet respectieve aantal over ledenen aan de cholera gedurende de jongste vijl weken achtervolgens was 6,14, 32, 346,1213. De autoriteiten schijnen ten einde raad om hulp te verschaffen. De geheime raad heeft intusscheu eene instructie uitgevaar digd, waarin de bckeudemaatregelenwordenaangegeven tot wering van de epidemie. Dezer dagen is door de Tijd gemeld dat een paling in het duinwater te Amsterdam zou zijn gevonden; be doeld blad verklaart voor de juistheid van het feit te kunnen instaan. Naar aanleiding hiervan heeft mr.J. van

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1