MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N°- 122. 1866. Zaterdag i 4 Augustus. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 3 Augustus. De provinciale staten van, Noord-Holland hebben in hunne gisteren gehouden buitengewone vergadering tot lid van de eerste kamer der staten generaal gekozen den heer II. Rahuscn, te Amsterdam, ter vervanging van wijlen jbi. mr. F. O. H. J. Bosch van Drakestein. De Staatscourant van Donderdag bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van ambtenaren en van eenen militairen gegageerde, berustende bij do wees kamer te Batavia, waarvan de saldo's, als minder dan f 250 bedragende, ingevolge koninklijk besluit dd. 24 No vember 1849, no. 81, door de daarop rechthebbenden, onder overlegging van de vereischte bewijzen van erf recht, kunnen worden opgevorderd bij bet ministerie van koloniën in Nederland. Op dien staat komt onder anderen voor Hendrik Vol kers, geboren te Middelburg den 5 Mei 1819, zoon van Christiaan Volkers en Elizabeth de Veer, met bet schip Koning der Nederlanden den 30 November 1842 als cavalerist in Nederlandsch Indië aangekomen, overleden te Tjekao, Preanger-regentschap, den 20 Juli 1863 als gegageerd wachtmeester, nalatende een zuiver geldelijk bedrag van f 14.03. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 31 Juli zijn aangetast: te Amsterdam 18, over leden 18; 's Gravenhage 22, overleden 14; Schiedam 1, overleden 1; Rotterdam 13, overleden 5; Utrecht 9, over leden 19. Den 29 en 30 dezer zijn aangetast: Haarlem 5, over leden 6; Kampen 26, overleden 18; Meppel 4, over leden 1; Groningen 31, overleden 17. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 8 te Scheveningen, van de overledenen 7. Te Leiden, Delft, Dordrecht en Gouda deden zich geene cholera-gevallen voor. Den 1 Augustus zijn aangetast: te Amsterdam 24, overleden 20; Leiden 1, overleden 0; 's Gravenhage 21, overloden 8; Delft 1, overleden 1; Schiedam 0, over leden 1; Rotterdam 20, overleden 10; Dordrecht 0, overleden 1; Gouda 0, overleden 2; Utrecht 10, overleden 10. Den 31 dezer zijn aangetast: te Haarlem 6, over leden 2; Kampen 10, overleden 6; Meppel 2, overle den 0; Groningen 13, overleden 10. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 9 te Scheveningen, van de overledenen 3. De staatscommissie, benoemd bij koninklijk besluit van den 16 Juli, oin de regeering voor te lichten ten aanzien van de verbetering van het drinkwater, vooral in de door cholera geteisterde gemeenten, hield Woensdag bare eerste vergadering op het binnenhof te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den minister van binnenlaud- 8che zaken, die de vergadering met eene Horte toespraak opende. Nadat de commissie zich had geconstitueerd, benoemde zij tot haren vice-president den heer J. A. Beijerinck, inspecteur van den waterstaat, en tot haren secretaris den heer dr. H. van Capellen, referendaris bij het depar tement van binnenlandsche zaken. Wij vernemen dat de commissie zich heeft verdeeld in twee sub-commissiën, waarvan de eerste zich in't bijzonder zal bezig houden met de vraag sub. a gesteld, luidende: „Welke is de soort en hoeda'nigheid van bet drink water dat door de bevolking der gemeenten, die in deze en vorigeeholera epidemiën boven anderen zijngeteisterd, gedronken wordt? Mag men, ook door vergelijking met de hoedanigheid van bet drinkwater in gemeenten die van cholera bevrijd zijn gebleven, aannemen dat er ver band bestaat tusschen den aard van bet drinkwater en de uitgebreidheid der epidemie?" De tweede subcommissie zal zich bij zonder bezighouden met de vraag b., luidende: „Zoo cr van de bovengenoemde gemeenten zijn, waar voorziening in de behoefte aan zuiver drinkwater noodig blijkt, op welke wijze kan dit dan het best geschieden, hetzij de zorg daarvoor aan particuliere nijverheid worde overgelaten, of de noodige maatregelen van overheids wege worden genomen Overigens was deze vergadering gewijd aan de regeling en bespreking van de werkzaamheden der commissie en van den tijd binnen welken deze zouden kunnen worden volbracht. (Vagbl. van 's Gravenh.) Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. consul-generaal in Griekenland, dd. 20 Juli, zijn de aldaar aankomende schepen uit Amsterdam onderworpen aan eene quaran taine van elf dagen. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee le klasse jhr. E. de Gijselaar. ridderorden. Vergunning verleend aan mr.P. J-A.M. van der Does de Willebois, Zr. Ms. commissaris in het hertogdom Limburg, tot het aannemen en dragen der versierselen van grootofficier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen overhandigd; alsmede aan mr. J. E. Lebens, griffier der staten van het hertog dom Limburg, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der Leopoldsorde, hem mede door Z. M. den koning der Belgen overhandigd. lierknieuws. Tot predikant bij de hervormdegemeente te Arnemuiden is beroepen de heer Lautz, thans te Vrouwepolder. Tot het beroepen van een veertienden predikant bij de Nederduitsche gereformeerde gemeente te Rotter dam, is Woensdag door den k rkeraad bet navolgend zestal van predikanten opgemaakt: de heeren G. A. Hoog, te Haarlem; W. J. Jorissen en J. C. Verkoeff, beiden te Utrecht; M. A. Adriani, te Oud-LoosdrechtA. Couvée, te Doesburgh, en A, A. Looijen, te Wissenkerke. Dr. H. E. Faure, predikant te Bergschenhoek, maakte 11. Zondag aan zijne gemeente bekend, dat hij voor de benoeming tot reizend predikant der Confes- sioneele vereeniging, waarvan het hoofdbestuur is geves tigd te Utrecht, had bedankt. Marine ei» leger. Het getal adspiranten voor de betrekking van scheeps klerk, waarvoor het vergelijkend examen deze maand te 's Hage zal plaats hebben, bedraagt ongeveer 40. Met den eersten September aanstaande wordt de luitenant ter zee 2e klasse A. J.Dumontop Zr.Ms. wacht schip te Willemsoord geplaatst. (iemengde berichten. Het vorstendom Lichtenstein was, behalve Luxem burg, de eenigeDuitsche staat, die zijn contingent, hetzij tegen of voor Pruisen, nog niet mobiel had gemaakt. Maar vorst Johan II, die zich dezer dagen naar zijn staatje had begeven, kwam het in den zin om insgelijks mee te doen, wellicht om doordezen maatregel het oorlogspleitte beslisseujen om van zijne persoonlijkeonbaatzuchtigheid bewijs te geven, heeft hij tot wapening van zijn contingent 20,000 fl. uit zijn particulier vermogen toegestaan. Tegen deze maatregel kwamen echter de Stenden van het vorstendom op, en zij wezen den prins in een adres op de gevaren, waarmede de onafhankelijkheid van het staatje bedreigd zou worden, wanneer aan zijn bes'uit gevolg werd gegeven. Zij wezen voorts op de omstandig heid, dat de vrede reeds op het punt was van gesloten te worden. Het bericht meldt niet, of de prins nu den oorlog alleen denkt voort te zetten, hetzij tegen Pruisen of tegeu Oostenrijk. - Te Mainz heeft zich tbaDS definitief eene maat schappij geconstitueerd tot assurautie tegen schade aan onroerende goederen, bij eene eventueele beschieting der stad door de Pruisen. De gezamenlijke reeds verze kerde waarden vertegenwoordigen een kapitaal van drie millioen. De maatschappij eischt tot do assurantie eene premie van 10 percent, terwijl de deelne mers, dadelijk pereent stortende, bet restant op vol doenden waarborg later kunnen afdoen. De maatschappij treedt in werking op het oogenblik dat het eerste Pruisische projectiel valt op een gebouw, te Mainz of ergens anders binnen de stedelijke jurisdictie. De heeren Louis Hymans, lid der Belgische kamer van afgevaardigden, en Berardi, hoofdredacteur der Indépeudance, zijn ter zake van hun duel door de correc- tioneele rechtbank te Brussel veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden en in eene boete van twee honderd gulden. Sedert de minister Chazal echter gratie heeft ontvangen, zal de Belgische regeering deze ook aan genoemde heeren wel niet durven weigeren. Z. M. de koning heeft de doodstraf, waartoe Sijtse Pieters (of Sijtses) Sijtsema cu Benne Everts de Ruiter, bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Groningen van den 29 Maart jl. zijn veroordeeld, voor elk hunner verwisseld in twintig jaren tuchthuisstraf. Yoor de betrekking van klerk ter secretarie in de gemeente Zijpe hadden zich niet minder dan 114 sollici tanten aangemeld. Aan 113 dier heeren is bij advertentie in de Haarlemsche courant van gisteren ter kennis ge bracht dat niet zij, maar M. Bossen als zoodanig is benoemd. Uit Utrecht wordt aan het Handelsblad geschreven dat toen een heer Dinsdag avond met zijne familie van eene reis terugkeerde, hij zijn huis ledig vond, terwijl men tijdens zijne afwezigheid al zijne goederen, zelfs het beddegoed, had ontvreemd; de kasten waren geopend; de dieven schijnen zich den toegang door middel van braak te hebben verschaft; de justitie doet onderzoek. Tusschen de koningen van Dabomey en Assanté, zooals men weet twee machtige vorsten op de Afrikaan- sche kust, dreigt een ootlog uitte breken, en wel ter wille van vrouwen. De koning der Assantijnen heeft namelijk een harem van 3800 vrouwen, waaronder zich ook eeneEogelsche bevindt, onderscheidene Javaanschen eu twee Chineeschen. Dit heeft de wangunst opgewekt van den nabuur eD vandaar de oorlog. Deze negervor- sten hebben onder hunue troepen geheele regimenten van vrouwen, die zeer dapper maar tevens zeer wreed zijri. Die van Dahomey zijn met Europeesche geweren gewapend. De raad der gemeente Brummen heeft in zijne ver gadering van 30 Juli 11. met 6 tegen 5 stemmen besloten, dat, indien aldaar do cholera mocht uitbreken, men lood sen zal houwen, niet voor de lijders, maar voor de gezon den die overblijven in het huis alwaar die ziekte heerscht. Bij koninklijk besluit van 23 Juli is iu België eene commissie van zeven leden benoemd ter voorbereiding der herziening van het wetboek van burgerlijke rechts vordering. In het aan dit besluit voorafgaande rapport van den minister van justitie aan den koning wordt ge zegd, dat onder de nuttigste en met het meeste ongeduld verwachte hervormingen, de herziening van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering eene eerste plaats be kleedt. „De ingewikkelde formaliteiten aan de procedure voor de civiele rechtbanken onder het tegenwoordig stelsel verbonden, hebben billijke klachten doen opgaan. Het is dan ook van zeer veel belang om ook dat gedeelte der wetgeving te vereenvoudigen, om voor de justi- ciabelen het procedeeren gemakkelijker, minder iang- wijlig en alzoo minder kostbaar te maken." De Morning Post maakt bij de vermelding van het tot stand komen der trans atlantische telegraaf gemeen schap de opmerking, dat er zich eene omstandigheid voordoet, waarop vroeger wel reeds de aandacht is gevestigd, maar waaromtrent men nog altoos nader onderzoek doet. Die omstandigheid bestaat hierin, dat de kabel eiken middag tusschen 12 en 2 uren zwakker werkt dan op andere tijden. Reeds bij den vorigen kabel werd ook opgemerkt, dat naar evenredigheid der rijzing van den barometer ook de tegenstand van den electrischen stroom toenam, en zoo omgekeerd; met andere woorden hoe lager barometerstand, zooveel te beter werking ia den kabel en hoe hooger barometerstand, zooveel te slechter werking. Tliernioiiiclerstand. 1 Aug. 's av. II u. 57 gr. 2 'smorg.7u.6Igr.'smidd.l u. 63 gr. 'sav.11 u,G3gr. 3 '8morg.7 n. 63 ,'smidd. 1 u. 67 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Buitengewone zitting vau AV oensdag avond, 1 Augustus. Wijziging verordening brandwezengesloten zitting; vraag bijzetting lijken cboleralijders. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren Rnysch, Winkelman, de Kruijff en Tideinan. De voorzitter deelt mede dat deze buitengewone ver gadering is belegd ter behandeling van ecu voorstel tot wijziging van de verordeningop bet brandwezen. Blijkens de voorlezing van dit voorstel strekt het om de artt. 40, 41 en 42 in te trekken en buiten werking te stellen, en daarvoor de volgende artikelen in de plaats te stellen: Art. 40. Door den opperbrandmeester wordt aan de dienstplichtige tot den werkelijken dienst bestemde per sonen bij hunne inlijving eene kennisgeving gezonden. Gedurende acht dagen na de toezending dier kennis-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1