MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 121. Donderdag 1866. 2 Augustus. Editie van Woensdag avond 8 uren. 6innmlattï>. OPROEPING. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 April 1853, gearresteerd plan van verevening en vernietiging der Obligatiën van de gevestigde schuld ten laste dezer gemeente, hetwelk in de Goessche Courant van 2 Junij 1853 is opgenomen, worden, door burgemeester en wethouders van dezelfde gemeente, de houders der voorzeide Obligatiën nitgenoo- digd om, in de maanden Augustus en September dezes jaars, aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de Obligatiën, met opgave van dagteekening, nom- mer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van 30 pet. van de Obligatiën wegens achterstalligen intrest, loopende ad 1 pet.: welke voluit betaald wordt en die vóór alle anderen zullen afgelost worden,en van de overige Obligatiën (waarvan de intrest met 1/3 betaald wordt): die, uitgegeven ten intresse van 2 pet. met 20 ten honderd; die ten intresse van 2J pet. met 25 ten hon derd; die ten intresse van 3 pet. met 30 ten honderd die ten intresse van 3,j pet. met 35 ten honderd; die ten intresse van 4 pet. met 40 ten honderd, en aanbeta ling van den intrest tot het einde van dat jaar, uit de gemeentekas te doen aflossen, en welke alsdan in de aflos sing of uitlotiug ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-,.Middelburgsche en Goessche Couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Julij 1806. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. middelburg 1 Augustus. Z. M. de koning heeft zijn terugkomst van het Loo in de residentie voor onbepaalden tijd uitgesteld. Men onderstelt dat Zr. Ms. verblijf op het Loo nog wel eenigen tijd zal aanhoudendaar de adj udanten verwisseld worden. Uit Vlissingen schrijft men ons: „De tot vice admiraal bevorderde schout-bij-nacht A. A. de Vries heeft heden die functie aanvaard. „Bij het hijschen der vice admiraalsvlag aan boord van het wachtschip, ter reede alhier, werd het gebruikelijke «alvo gelost." Uit Zutfen schrijft men ons: „In antwoord op uw vraag naar de juistheid van de in sommige dagbladen vermelde geruchten, omtrent eene wapening der IJssel-vestingen, kan ik u melden dat daarvan geen sprake is. Alles wat geschied is, komt hierop neder, dat te Deventer eenige stukken geschut op de wallen zijn geplaatst, doch de reden daarvan moet gelegen zijn in gebrek aan ruimte in de naburige geschut- magazijnen. „Dat het korps pontonniers morgen ochtend uit Zutfen naar Dordrecht vertrekt, is u zeker niet onbekend. Er komen twee kompagniën vesting-artillerie voor in de plaats. Deze verandering moet reeds sints lang vóór het uitbreken van den oorlog beraamd zijn. De pontonniers zonden in September a. hier 25 jaren achtereen in gar nizoen zijn geweest. „Nu ik u toch schrijf, kan ik u nog wel een paar nieuwtjes mededeelen, in het midden latende of zij de vermelding waard zijn. „Het geringe aantal personen, dat hier tot dusver aan de cholera overleden is, is op eene treurige wijze ver meerderd. In den afgeloopen nacht is namelijk in een der voornaamste logementen dezer stad iemand, die vijf dagen geleden te Utrecht gehuwd en uit Gouda afkom stig was, op zijne huwelijksreis door de gevreesde ziekte aangetast en daaraan overleden. „De commissie welke door den commissaris deskonings in deze provincie benoemd was voor het afnemen van het eind-examen aan de leerlingen van de 5de klasse der 'hoogere burgerschool, die tot de polytechnische school wenscben over te gaan, heeft, na hier gedurende veertien dagen zitting te hebben gehouden, thans hare werkzaam heden volbracht. De uitslag is, dat van de 12 geëxami- ueerden 9 toegelaten en 3 afgewezen zijn, terwijl 2 der examinandi zich gedurende het examen daaraan onttrok ken hebben. De jongelieden waren voor een deel leerlin gen der hoogere burgerscholen te Zutpen en Deventer en voor een ander van de technische school te Utrecht." De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 28 Juli zijn aangetast: te Amsterdam 11, over leden 21; Leiden 4, overleden 2; 's Gravenhage 17, overleden 11; Delft 1, overleden 1; Schiedam 2, over leden 1; Rotterdam 15, overleden 10; Dordrecht 1, overleden 3; Gouda 3, overleden 3; Utrecht 16, over leden 16. Den 27 dezer zijn aangetast: Haarlem 4, overleden 4; Kampen 12, overleden 8; Meppel 1, overleden 1; Gro ningen 23, overleden 14. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 10 te Scheveningen, van de overledenen 3. Den 29 en 30 dezer zijn aangetast: te Amsterdam 29, overleden 31Leiden 3, overleden 4; 's Gravenhage 39, overleden 25; Delft 1, overleden 3; Schiedam 1, over leden 2; Rotterdam 23, overleden 11; Dordrecht 1, overleden 4; Gouda 5, overleden 1; Utrecht 30, overleden 21. Den 28 dezer zijn aangetast: te Haarlem 4, over leden 2; Kampen 18, overleden 8; Groningen 16, over leden 10. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 23 te Scheveningen, van de overledenen 14. Te Meppel deed zich geen cholerageval voor. Benoemingen en besluiten. consulaten. Benoemd tot Nederlandsche consuls, respectievelijk te Philadelphia en Charleston, de hoeren L. Westergaard en C. E. Wunderlicb; alsmede tot consul- generaal van Nederland te T.iëst en voor de verdere Oostenrijksche havens aan de Adriatische zee, de heer G. Dutilh, tot dusver vice consul. geneeskundige staatsregeling. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. J. C. van den Broecke te Middelburg als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland, dr. J. Hazenberg te Vlissingen. leger. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gezond heid le kl. (naar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 2e kl. W. Krol, leeraar aan's rijks kweek school voor mUitaire geneeskundigen te Utrecht. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld artillerie tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant P. II. C. Engelenberg, van het korps; bij hetle reg. vesting artillerie tot len luitenant(naar ouder dom van rang) de 2e luitenant A. L. Calkoen, van het korps; bij het 2e reg. vesting-artillerie tot kapitein 3e kl. (naar ouderdom van rang) de le luitenant R. Verschoor, van het korps pontonniers. Kerknieuws. De heer J. Enderlé, predikant te Kralingen, heeft voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen bedankt. De heer P. Romijn, predikant te Schipluiden, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Bieze- linge bedankt. Bij den kerkeraad der evangelisch-luthersche ge meente te Zierikzee is Maandag het bericht ontvangen, dat de heer Heijsse, predikant te Cnlemborg, het beroep, door gemelden kerkeraad op hem uitgebracht, heeft aangenomen. Onderwijs. Heden hielden de leden der onderwijzersgezelschappen in het vijfde schooldistrict van Zeeland te IJzendijke hunne 23e algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer II. Q. Janssen, van Sint Anna ter Muiden, schoolopziener in genoemd district. In deze vergadering werden de gewone werkzaamheden verricht. Den school opziener werd, ter herinnering aan zijne herbenoeming als zoodanig in April II., een blijk van huideen gene genheid door de onderwijzers aangeboden, bestaande in een zilveren inktstel met toepasselijk opschrift. Op 27 Juli had te Eikerzee de plechtige inwijding van het nieuwe schoolgebouw plaats, hetwelk ter ver vanging van het oude was gesticht, en zulks geheel uit eigen middelen, met uitzondering eener milde gift der ambachtsvrouw. Het was voor allen die het bijwoonden, en vooral voor de schooljeugd, een feestelijke dag. Rechtszaken. J. F. de Kaart jr., kantoorbediende te Vlissingen, die bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier van den. 19 Juli jl. veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, ter zake van diefstal door een loonbediende ten nadeele en ten huize van zijn meester, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. In ons vorig nomraer deelden wij mede dat in de zaak van de Bout en de Kaart jr., welke jl. Zaterdag voor het hof alhier behandeld werd, ook als getuige wa3 ge hoord J. A. Fagg. Wij vergisten ons in dien naam en herstellen thans die vergissing, op verzoek, door te melden dat bedoelde getuige heet J. A. Feij. Gemengde berichten. Uit Valentia wcu'dt aan The times gemeld dat de telegrafische verbinding tusschen Newfoundland en New-York waarschijnlijk Zaterdag tot stand zal zijn gebracht. De transatlantische telegraaf-maatschappij heeft reeds eene ontzaglijke menigte berichten ont vangen om over te seinen. Mededcelingen uit New-York melden, dat aldaar eene warmte heerscht, zooals in geen tien jaren het geval is geweest. Op 16 Juli teekende de thermometer aldaar 99 graden Fahrenheit. Op dienzelfden dag teekende de thermometer te Philadelphia 104 graden. Renter's agentschap deelt zijne eerste telegrafische depeche uit New-York mede. Z j is gisteren ontvangen en gedagtcckend 29 Juli. Dit telegram meldt dat het congres der Vereenigde Staten is uiteengegaan. Te Berlijn wordt thans in het geheim een prent verkocht, waarop de aanslag van Karei Blind op von Bis- marek wordt voorgesteld. Karei Blind richt zijn pistool op den Prnisischen minister, doch de duivel, achter von Bismarck staande, rukt dezen op zijde, terwijl hij Blind toeroept: „zijn leven behoort mij!" In Chili, Peru, Mexicoen andereheeteluchtstreken, waar de cholera inheemsch is, groeit eene boomvrucht, die, naar inen beweert, op voortreffelijke wijze deze ge vreesde ziekte bestrijdt. Deze vrucht gelijkt veel op pruimen en heet „jabouticavas." De heer van Schau- wenberg, geneesheer te Brussel, zou een gansche kist dezer vruchten ontvangen en met het gunstigste gevolg aan meer dan veertig cholera lijders toegediend hebben. Omtrent den heer Rothschild wordt het volgende verhaald. Dezer dagen kwam eene dame, die giften voor een weldadig doel inzamelde, bij den heer James Roth schild, die haar een bankbiljet van 500 franken ter hand stelde. Ik verwachtte meer van ti, mijnheer de baron, zeide de dame, want uw zoon gaf mij 1000 franken. Mijn zoon, antwoordde Rothschild, ja die kan het doen, want, die heeft een rijken vader. Uit Shanghae wordt aan la Patrie gemeld, dat de koning van Corea besloten heeft om een buitengewoon gezantschap naar Europa te zenden, aan het hoofd waar van zijn neef zal staan, een jongman, die wegens zijne geleerdheid en schranderheid in Azië zeer geroemd is. De leden van het gezantschap, dat Parijs en Londen zal bezoeken, zullen den 1 Augustus van Hong-Yonng- Tsching, hoofdstad des rijks, vertrekken. De koning van Corea heeft reeds herhaaldelijk den wensch geuit om betrekkingen met Europa aan te knoopen. De tentoonstelling in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd jl. Zondag door circa 5000 personen bezocht. In de zitting van den gemeenteraad te Arnhem op 11.Zaterdag is eene verordening vastgesteld, houdende verbod tot verkoop van onrijp ooft. Door de politie te Zwolle zijn op de weekmarkt van 27 Juli in beslag genomen drie manden met appelen en vier met kersen, alles onrijp aan de markt gebracht. Tegen de verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. Aan eene particuliere correspondentie uit Padang dd. 22 Mei 11. aan het Bataviaasch Handelsblad, wordt het volgende ontleend: „Vooreerst een nieuwe slag op het onde aanbeeld; de civiele rechtspleging tusschen inlanders en Europeanen verkeert altijd in een aller- ongelukkigsten toestaud. Het burgerlijk wetboek voor Nederlandscb Indië is hier nog altijd niet van toepassing verklaard op Chineezen en andere vreemde Oosterlingen, evenmin als het wetboek van koophandel voor zoover bet op Java reeds in toepassing is gebracht. Waarom niet Suraatra kan zich in verschil van wetten met het overige Ned. Indië, waarvan het toch een gedeelte uit maakt, nagenoeg als tot de antipoden behoorende rekenen. Er bestaat eene politie, maar geen politie- reglenient; inliet ijken is de overeenstemming grooter, want wij hebben evenmin een ijkreglement als ijkmeesters. Er is hier geen enkel "advocaat 1 en dan durft men nog zeggen, dat de advocaten gieren zijn, die den buit uit de verte ruiken. De president van den

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1