Yredespreliminairen. Pruisische knevelarijen te Frankfort. BRIEVEN UIT BELGIË. -zich onmiddellijk tot vertrek gereed te maken. Het is niet bekend waarheen het zich moet begeven. Te Ascbaffenburg hebben, volgens deskundigen, de bondstroepen weder eene onbegrijpelijke fout begaan door in de dalen te bljjven zonder de hoogten te bezetten, zoodat de Pruisen de beste positiën konden innemen, van waar zij op de bondstroepen een vernielend vuur openden. De sterkte der Pruisen bedroeg 30,000 man; hunne patrouilles strekten zich echter uit tot Rothen- berg en Rothenfels, waar zij zich dagelijks vier of vijf malen vertoonden, waarschijnlijk om den vijand omtrent hunne positiën te misleiden. Bij het binnenrukken in de stad werd om den boek eener straat op den generaal von Falkenstein geschoten; zijn adjudant werd getroffen. Men meende dat de schoten uit het huis van een zekeren heer Gentil vielen en onmiddellijk drong men in diens woning en nam hem gevangen. Hij zou zeer zeker zijn gefusilleerd, zoo niet gelukkig de buren opkwamen om te getuigen dat de schoten waren gedaan door Oosten- rijksche jagers, die zich op straat verscholen hadden. De Pruisen doorzochten met verbazenden spoed alle huizen en eischten toen onder bedreiging van de dood straf, dat binnen een uur alle wapenen moesten worden afgeleverd. Daarop werd de vordering bekend gemaakt, dat des anderen daags 100 ossen, 150 wagens, 60,000 brooden en verdere levensmiddelen, sigaren, koffie enz. moesten geleverd zijn. De bedreiging werd er bijgevoegd, dat wanneer om 10 uren aan die vordering niet was vol daan, te 11 uren de burgemeester zou worden doodge schoten. Behalve de verplichting om de soldaten van wijn, tabak enz. te voorzien, inoet de stad ook 10,000 thaler oorlogschatting betalen. Het aantal Pruisen bij Aschaffenburg gevallen moet zeer aanzienlijk zijn. Het is echter niet te begrooten, daar zij onmiddellijk hunne dooden begraven, behalve die van rang en naam, welke zij in den lijkwagen mede voeren en verder zenden. Om de lijken des vijands bekreunen zij zich niet. Deze liggen voor een groot deel dan ook onbegraven. Nicolsbnrg. Zaterdag. De vredespreliminairen tusschen Oostenrijk en Pruisen zijn thans bekrachtigd. Met Beieren is een wapenstilstand tot 2 Augustus gesloten. 1. Oostenrijk treedt geheel en al en voor altijd uit den Duitschen bond en mengt zich volstrekt niet meer in bijzondere Dnitsche aangelegenheden. 2. Oostenrijk draagt al zijne rechten en aanspraken op Sleeswijk-Holstein over aan Pruisen, en doet afstand van de vier en twintig millioen thalers, zijn deel in de Sleeswijk-Holsteinsche oorlogskosten, ter vereffening der thans door Pruisen te vorderen aanzienlijke oorlogs kosten. 3. Ter vergoeding van een ander deel der door Pruisen gemaakte oorlogskosten verkrijgt Pruisen van Oostenrijk eenige kleine grensdistricten tot betere afronding der Silezische grenzen. 4. Koning George van Hannover doet afstand van de kroon ten behoeve van den tegenwoordigen kroonprins. 5. Hannover staat de provincie Oostfriesland af aan Pruisen, voor zooverre deze ook vroeger Pruisisch was, welk grondgebied wordt vereenigd met de Pruisische provincie Westphalen. 6. Oldenburg erlangt als Pruisen's trouwe bondgenoot een gedeelte van het Hannoversch grondgebied, terwijl aan Mecklemburg het gebied Neuhaus zal gegeven worden. 7. Oldenburg staat aan Pruisen de kleine enclave Bir- kenfeld af. 8. Bronswijk zal bij den dood van den thans regee renden hertog aan Pruisen komen en dan eene afzonder lijke provincie Brunswijk uitmaken. 9. De keurvorst van Hessen doet afstand van de regee ring en ontvangt een lijfrente van Pruisen met behoud van zijn privaat eigendom. 10. Geheel Keurbossen wordt eene Pruisische provincie met Kassei tot hoofdplaats. 11. De kinderlooze hertog van Nassau doet afstand, ontvangt ecu lijfrente van Pruisen met behoud van zijn persoonlijk vermogen. Nassau wordt met een gedeelte der Rijnprovincie tot eene Pruisische provincie verklaard met Wiesbaden tot hoofdplaats. 12. Jlainz wordt eene Pruisische vesting. 13. Beieren verliest de Rijnpfalz en Hessen-Darm- stadt verliest Rijn-Hessen. Beide deze landen worden vereenigd tot eene Pruisische provincie: Rijnpfalz. 14. Wurtemberg verliesthetcatholiekOber-Schwaben, hetwelk,met Hohenzollern vereenigd,zal worden afgestaan aan den koning van Saksen, ter vergoeding voor het verlies van zijn koninkrijk hetwelk de Pruisische provin cie Saksen zal uitmaken met Dresden tot hoofdplaats. Berlijn. Zondag. Volgens de vredespreliminairen zal Pruisen de Elbe-hertogdommen erlangen, voorts geheel Hannover, geheel KeurJIessen, geheel Nassau, het noordelijk deel van Hessen Darmstadt en waarschijn lijk de stad Frankfort. Oostenrijk heeft slechts aange drongen op de integriteit van Saksen. In dit geval zal Saksen echter zich moeten onderwerpen aan het militair opperbevel van Pruisen. Oostenrijk zal met de zuidelijke staten geenerle: alliantie mogen sluiten, welke zijne opperheerschappij in het zuiden ten gevolge zou kunnen hebben. Oostenrijk stemt toe om buiten beide verbon den te blijven. Heidelberg 24 Juli. Frankfort heeft gisteren den laatsten der burge meesters van de vrije stad ter aarde besteld. Dednizende burgers, de autoriteiten welke de begrafenis bijwoonden, droegen rouw over den val der republiek. Nooit bewees eenige hoofdstad aan haren souverein de eer van zulk een begrafenis. Zonder daaromtrent eenige afspraakte hebben gemaakt waren alle magazijnen, kantoren, schouwburgen gesloten sedert het ongelukkig uur, waarop de dood van den heer Fellner bekend werd. Ondanks de Pruisische bezetting, ondanks de op alle pleinen staande kanonnen, heeft de bevolking aan hare smart den vrijen loop gelaten. Het slachtoffer had, wat zijn persoon betreft, niets dat gewoonlijk de geestdrift der menigte opwekt. De heer Fellner had zich gedurende zijn leven door geen enkele geruchtmakende daad onderscheiden: hij had geen veld slagen gewonnen noch zich een troon gebouwd op de puinhoopen der vrijheid van zijn vaderland. Het was een nederig, eenvoudig man zonder fortuin, die al zijne eer zucht had gesteld in de vervulling van zijne burger plichten ten opzichte der kleine republiek, op wier grondgebied hij geboren was. De dood van dezen rechtvaardige zal zwaarder wegen in de balans der wereldgeschiedenis dan alle andere afpersingen. Voorzeker hadden de ontwerpers van de knevelarijen te Frankfort niet den wederstand verwacht, welke hen wachtte, noch den heldenmoed waarvan deze stad van kooplieden, industrieelen, rijk geworden burgers en bankiers blijk zou geven. Zij meenden dat de repu bliek, door geldzucht gedemoraliseerd, zich zwijgend zou nederbuigen voor den eersten sabel, tegen haar opgeheven; dat men weinig moeite zou hebben met haar; dat zij zich geheel en al zou overgeven, en zich in het oog van Europa diep vernederen. Welk een misrekening echterl De geschiedenis van den val der republiek te Frankfort is een der roerendste gebeurtenissen van onzen tijd geworden. Bij de nakome lingschap zal het verzet der Frankfortsche bevolking tegen hatelijke willekeur een aantal zwakheden, klein geestigheden en transactiën met eigen overtuiging van het groote Duitsche vaderland doen vergeten. Dat verzet is waardig om een plaats te bekleeden te midden van de schoonste bladzijden in de geschiedenis der Italiaan- sche steden en der vrije gemeenten van Vlaanderen. Trouwens dat alles is niet te verwonderen: dezelfde oorzaken brengen dikwijls dezelfde gevolgen teweeg, onder den schoonen Italiaanschen hemel zoowel als in de nevelen der noordelijke streken. Geeft aan een volk een vrij bestuur over 'sbmds aangelegenheden, ontwik kelt daarbij hetgeen de Amerikanen het self government noemeD, en gij kunt verzekert zijn dat het in de ure des gevaars aan zijn plicht getrouw zal blijven. Men vergeve mij dezeopmerkingen, terwijl ik stabij den geopenden grafkuil der vrije republiek vanFrankfort, maar ik kau het treurig gevoel niet overwinnen, hetwelk zich van mij meester maakt bij de gedachte aan de toekomst, terwijl ik al die kleine staten, welke middelpunten waren der vrijheid, een voor een zie opgelost in groote gecen traliseerde rijken. Reeds den vorigen avond had men het stoffelijk over schot van den heer Fellner naar het kerkhof gebracht om een al te grooteu toeloop der bevolking te vermijden. Nog meer; de tegen 9 uren 's morgens bepaalde begra fenis heeft op bevel van de Pruisische autoriteiten te half vijf in den vroegen ochtend plaats gehad. Ondanks al deze voorzorgen, was er eene tallooze menigte tegenwoordig. De plechtigheid was overigens hoogst eenvoudig. De koraal-vereeniging zong een paar gezangen, de predikant Kirchner deed eene korte toe spraak en de zwager van den overledene, de heer Kugler, betuigde aan de aanwezigen den dank voor de betoonde bewijzen van sympathie. Eenige uren later verliet de commissie, welke bij den koning van Pruisen in het belang van Frankfort zal op treden, de stad. Zij bestaat uit de heeren Schmidt-Holtz- mann, directeur der hypotheekbank, Warentrapp, geneesheer, en Scharff Mayer. Ook de heer Karei Roth- schild heeft zich naar het Pruisisch hoofdkwartier begeven. Hij is daarheen vertrokken, naar men verze kert, als depositaris van de bondsschatkist, ter regeling van dit financiewezen. De heer James Rothschild is te Frankfort aangekomen en heeft eene audiëntie gehad bij den generaal von Röder. Deze heeft zijn verblijf genomen in de woning der familie Rothschild en antwoordt op al de vertoogen in het belang van Frankfort, dat hij in zijneeischen geene verandering kan brengen, daar hij bepaalde bevelen van den koning daaromtrent heeft ontvangen. De standvastigheid der bevolking om niet toe te geven is echter even groot als de halstarrigheid der Pruisische regeering, om met hare afpersingen voort te gaan. De bevolking heeft besloten om liever alles te verduren, zelfs gewelddadige plundering, dan zich vrijwillig te onder werpen aan zulk eene schandelijke knevelarij. Men heeft berekend dat bij eene evenredige verdeeling der geëischte millioenen overdebevolking,betdoor ieder te betalen deel honderd maal de som zou zijn, hetgeen ieder jaarlijks in de belasting betaalt. Zoo zou de burger die elk jaar vijftig florijnen belasting opbrengt, thans vijf duizend florijnen moeten betalen. Heidelberg. Zaterdag. Gisteren is aan de bevolking van Frankfort kennis gegeven dat, indien de vier en twintig millioen niet was betaald op gisteren avond, de stad zou worden omsingeld, zoodat niemand haar meer zou kunnen binnentreden of verlaten. Men leest in le Temps: Hetgeen thans te Frankfort door de Pruisen onder den voet getreden wordt is het bondgenootschappelijk en republikeinsch beginsel, is de vrijheid, het zelf bewustzijn van Duitschland, hetwelk onder de slagen van monar chale en militaire centralisatie vallen zal. Behandelt men Frankfort als een stormenderhand ingenomen vesting, dan doet Pruisen dit om het te beter voor te bereiden op de toekomst, waarin zij slechts eene prefectuur zal uitmaken. Vernietigt men Frankfort, dan is dit om eene mededingster aan Berlijn te ontnemen, een centrum van oppositie-geest, een toevluchtsoord voor de liberalen. Frankfort. Zaterdag. De burgemeester Muller is naar het Pruisisch hoofdkwartier ontboden. Het bevel tot gedwongen inkwartiering zal worden geschorst. Berlijn. Zondag. De deputatie uit Frankfort, hier aangekomen, beeft het plan om zich naar het hoofdkwar tier te Nicolsburg te begeven vaarwel gezegd. Brussel, 28 Juli. Zoo even woonde ik in het théatre St. Hubert eene voorstelling bij van het bekende historisch stuk „Ie verre d'eau" van Eugène Scribe. Gij kent zeker dit meesterstuk van Scribe. Het is een schilderijtje van Watteau met een woesten ongeache- veerden en warmen achtergrond van Salvator Rosa. Het is de onwaarschijnlijkste zaak, de wonderlijkste geschie denis met zooveel kunst, geest en bevallige dartelheid voorgesteld, dat men er door wordt medegesleept. De gan- sche handeling, en wel een zeer groote staatsaangelegen» heid, beweegt zich op de punt van een naald. De liefde van twee nachtegalen brengt het gebulder der kanonnen tot bedaren en maakt een einde aan een bloedigen strijd, waarin geheel Europa gewikkeld is. Om kort te gaan, met al de hulpmiddelen van een vluch tig maar sierlijk, ruw maar geestig talent, heeft Scribe hier het oude thema „kleine oorzaken hebben groote gevolgen" op de geschiedenis van het menschdom toe gepast. Dat heeft iets van een paradox, denkt ge. En toch, indien ge die stelling zoo straks had hooren ontwikkelen door Bressant, die voor Bolingbroke speelde, een soort van Buckingham en Machiavelli te gaderindieu ge hem had hooren betoogen, dat altijd een zandkorrel, dat altijd het oneindig kleine ten bodem ligt bij alle groote zaken hier beneden - op welken grond bij ook tot het bewijs kwam, dat men de vrede van Utrecht aan een glas water verschuldigd is indien ge, zeg ik, den acteur in zijne rol gevolgd had, weet ik niet, of gij bij het verlaten van de comedie niet tot u zelve deze vraag zoudt hebben gericht: Wat kan de beslissende oorzaak geweest zijn, die Frans Jozef gisteren bewoog de vredespreliminairen en tegelijk den ondergang van Oostenrijk te onderteekenen? Eene liefdesgeschiedenis? Hoe komt gij er aanAls men goed zocht, zou men misschien een hand ontdekken, die van onder eene soutane te voorschijn komt Ik laat die onderstelling daar, en keer weder terug tot het stuk van Scribe, die de wereld voorstelt als een schouwtooneel en de menschen als marionnetten. Neen, hoewel een beroemd Fransch historieschrijver, Michelet, tot op zekere hoogte het stelsel aangenomen heeft, om de zaken en vooral de grootste, door den ver keerden kant van den verrekijker te beschouwen, blijf ik niettemin overtuigd, dat het te vernederend voor de menschheid is, haar in eene te kleine gedaante voor te stellen, dan dat ik vooreen oogenblik dit beginsel zou willen verdedigen. Wel wil ik echter erkennen dat somtijds, ja zelfs dik wijls, een zandkorrel eene groote uitwerking kan hebben en de zegekar des overwinnaars verbrijzelen; dat een waterdroppel een vat kan en moet doen overloopen; maar dat vat moet dan toch eerst geheel vol zijn. Even zoo is het met Oostenrijk. Indien het heden ten daga van zijne hoogte geworpen wordt, zelfs zonder zich meer te kunnen oprichten, is het noch de wil noch de zwak heid van een enkele die men er de schuld van geven moet; zelfs niet het naaldgeweer, dat evenwel veel meergewichtindeschaal heeft gelegd dan het glas water, waarvan volgens Scribe de vrede van Europa afhing, kan men er voor verantwoordelijk stellen. Oostenrijk, heeft onder den bedriegelijken schijn van gezondheid, een knagenden worm in het hart, die het langzaam maar zeker doodt. Zijne trotsche voornemens, zijne provocaties, zijne reusachtige ontwerpen waren geheel gelijk te stellen met plannen voor onmetelijke reizen, die teringlijders veelal nog den dag voor hun afsterven ontwerpen. Wat Oostenrijk ten val gebracht heeft, is de theocratie van den eenen, het despotisme van den anderen kant. De beste staatkundige mediums konden niet duidelijker spreken. Men wist te Weenen wat er gedaan moest worden om zich de overwinning te verzekeren, even goed als men nu weet welk middel alleen in staat is om aan het stervende oude keizerrijk nieuwe levenslyMShtep te schenken. Met het verladend "moet gebroken wóVden. yDaartSa kan Frans Jozef.niet besluiten. Daar hij,ide maa va» hot tegenwoprdige snob Van.de toekomst wezen kaïfj zal hü' weldra ^pfceeltot het- verlpdene behoorcu;-, Tf, k*

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3