öuitmlaniX sl .a i s c. Europeesche verwikkelingen. dere woorden heeft hooren spreken dan hij voor den rechter heeft opgegeven. Na verschillende opmerkingen en bezwaren van het openbaar ministerie weersproken of weerlegd te hebben, concludeerde hij tot vrijspraak van den beschuldigde, of subsidiair toteene zachte toepassing der strafwet. Het hof heeft bij zijn arrest evenwel de schuld der beschuldigden als wettig en overtuigend bewezen aange nomen en hen aan het hun ten laste gelegde feit schuldig verklaard. Het heeft echter in het onbesproken gedrag van de Bont en den jeugdigen leeftijd van de Kaart, als mede in de verleiding waaraan beide hebben blootgestaan, termen gevonden tot toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854 en hen mitsdien slechts veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, alsmede in de kosten. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld opgaven betref fende den veetyphns over de week, beginnende den 15en en eindigende den 21 Juli. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 535 runderen130 zijn gestorven, 44 afgemaakt en 33 hersteld, terwijl er 328 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 52,059 runderen aangetast, waarvan er 21,211 stierven, 4,964 werden afgemaakt, 20-,310 herstelden en 574 nog ziek zijn. In de provincie Noord Holland werden in die week aangetast 17 runderen; gestorven 2,11 werden afgemaakt, 4 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1918 runderen aangetast, waarvan er 554 stierven, 644 werden afgemaakt en 720 herstelden, terwijl er op 21 Juli geene zieke runderen overbleven. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 224 runderen; 93 stierven, 15 werden afgemaakt en 117 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 6,833 runderen aangetast, waarvan er 3,092 stierven, 179 werden afgemaakt en 3443 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 119 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van l tot 7 Juli: in Zuid-Holland 385, in Noord-Holland 22, in Utrecht 190, totaal 597. Van 8 tot 14 Juli: in Zuid-Holland 344, in Noord-Holland 14, in Utrecht 168, totaal 526. Van 15 tot 21 Jnli: in Zuid- Holland 535, in Noord-Holland 17, in Utrecht 224, totaal 776 runderen. Gemengde berichten. Amerika is door middel van eene onderzeesehe tele- graafgeleiding met de Iersche kust verbonden. De tele grammen kunnen voorloopig slechts tot New-Foundland per telegraaf worden overgebracht en moeten den verderen afstand per stoomboot afleggen, waardoor eene vertraging van minstens 12 uren ontstaat. De prijs voor het over seinen van een bericht van niet meer dan 20 woorden, die te zamen hoogstens 100 letters mogen bevatten, bedraagt van alle Nederlandsche kantoren naar alle kan toren in Amerika ƒ252. Voor iedere 5 letters boven de eerste 100 wordt ƒ12.60 geheven. Bij de aldps berekende seinkosten worden nog gevoegd die voor hefoverbrengen van de Nederlandsche kantoren naar Valencia in Ierland. Het is merkwaardig dat de thans tot stand vol brachte telegrafische verbinding tusschen Amerika en Europa het werk is, niet van de Engelsche regeering, maar van eenige bijzondere personen. De regeering heeft zich daarin volstrekt niet gemengd en het parle ment heeft geen penning subsidie toegestaan. De bijzon dere industrie heeft alles gedaan. In meer dan een land echter zou alles geheel anders zijn geschied en zou de tusschenkomst der regeering met den meester, aandrang zijn ingeroepen. Waarin ligt nu dit verschil? Waarom doet in Engeland een particulier iets, hetgeen in andere landen tengevolge van beschroomdheid en gebrek aan geestkracht aan de regeeringen wordt overgelaten? Om dat bij de groote Engelsche natie het individueel initia tief, in andere landen tengevolge van beperkende wetten verstikt, door de vrijheid zich in bijzondere mate heeft ontwikkeld. Het is niet te verwonderen dat eene natie die vrij is als de Engelsche, geestkracht genoeg bezit om dergelijke groote werken tot stand te brengen. In de vrij heid ligt dan ook het groote wonder der Engelsche industrie. Luidens belichten uit Petersburg wordt aldaar eene volksmedaille geslagen ter herinnering aan hetgeen onder Alexanderll is tot stand gebracht. Blijkens de teekening komt op de voorzijde het beeld des keizers, omgeven door 10 banieren met de volgende opschriften, rechts: 1. de vrijmaking der boeren; 2. de afschaffing der lijf straffen; 3. het volksonderricht; 4. de opheffing van het monopolie; 5. de aanhechting van het gebied van den Arnur; links 1. de openlijke rechtspleging; 2. het kies recht; 3. de hervorming der administratie; 4. de verbete ring van het lot der soldaten; 5. de Kaukasus. Het rand schrift luidt: Van Alexanderll, keizer en alleenheerscher aller Kussen. Boven het portret staat de hervormer, onder het portret zijn kroon, scepter en rijksappel afgebeeld en daaronder het opschrift volksmedaille. Op de keerzijde bevindt zich het Russische wapen met het randschrift ter herinnering aan de gebeurtenissen, welke op het tijd stip der viering van Ruslands 1000 jarig bestaan zijn voorgevallen. Het koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Indië te's Gravenhage, heeft tot gewone leden dier instelling benoemd de heeren jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, referendaris bij het departement van koloniën; W. Wijt, lid derfirma M. Wijt en Zonen te Botterdam; N. Graafland, zendeling en direc teur der kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Tanawangko (Minahassa); en J. F. A. Cateau van Boseveldt, le luitenant bij het bataljon jagers no. 27, belast met de betrekking van chef van het bouwdeparte ment te Paramaribo. De graat de Flauhaut, kanselier van het legioen van eer, heeft den keizer van Frankrijk voorgesteld eene nieuwe ridderorde voor vrouwen in te stellen. Die orde zou den naam der keizerin dragen en voor daden van moed, zelfopoffering en weldadigheid worden toegekend. L'Epoque verhaalt dat de heer Bothschild gedurende de eerste dagen van het verblijf des Pruisischen gene raals von Manteuffel hem had uitgenoodigd tot een diner. De generaal vond dit diner zoo uitmuntend dat hij verzocht den kok van den heer Bothschild te zien, die het in de kookkunst zoo ver had gebracht. Men leidde den Frankfortschen Vatel binnen en de generaal von Manteuf fel decreteerde onmiddellijk: van ditoogenblik af zijtgij in mijn dienst.De berichtgever vermeldt niet of de heer von Manteuffel ook het tafelzilver van den heer Rothschild bij die gelegenheid heeft medegenomen. In de Arnh. et. leest men: „De belangstelling der ingezetenen in het voorloopig vastgestelde kohier der plaatselijke directe belastingen is vrij groot. De inzage is dan ook niet onaardig om te zien, hoe ingetogen en stil menigeen leeft, van wien men het niet verwachten zou en van slechts weinige duizende guldens 's jaars zich alle genoegens des levens verschaft, een landgoed be woont, koets en paarden houdt enz. Onverklaarbaar! En toch is de aanslag juist, niet waar?" Er is bij 's rijks geweerwinkel te Delft met zoo veel spoed aan de nieuwe geweren gewerkt, dat reeds het eerste achterlaadgeweer is afgeleverd. Er zullen met dat geweer met het grootste gemak 8 a 9 schoten in de minuut kunnen worden gedaan, terwijl men er op 14 a 1600 pas afstands mede zal kunnen schieten. Het belangrijkste echter is, dat voor deze geweren geen buitengewoon soort van patronen behoeft te worden gemaakt. Mocht de proef aan het doel beantwoorden, dan zal daardoor ons leger zeer zeker in kracht winnen. Eene nadeelige omstandigheid is echter aan het geweer verbonden, namelgk dat de loop, na 80 of 100 schoten te hebben gedaan, te heet wordt om het geweer verder te kunnen gebruiken. Men denkt dan ook dat er eene wijziging in de bestaande reglementen zal moeten worden gemaakt, waardoor het mogelijk zal worden dat b. v. de eene linie tirailleurs rust neemt, terwijl de anderen linie vuurt. Op die wijze alleen zal men voortdurend nut van deze nieuwe geweren kunnen trekken. (Handelsblad). Men weet dat gedurende den laatsten tijd een aantal lieden zoowel tot de roomsch-catholieke als protestantsche kerkgenootschappen behoorendezich beijveren om aan de groote menschenslachting, welke thans in Europa heeft plaats gehad, een kerkelijk-gods- dienstigen tint te geven. De god der protestanten heeft de Pruisen bijgestaan, zeggen de protestantsche ij veraars. Maar waarom zijn dan de Italianen, bondgenooten der Pruisen, te land en ter zee op zoo deerlijke wijze ver slagen? Omdat het protestantsch Pruisen zich eigenlijk niet had moeten verbinden met het roomsch-catholiek Italië. - De roomsch catholieke ij veraars beweren daar entegen dat het catholiek Oostenrijk verslagen is omdat het een protestant, den generaal Benedek, aan het hoofd zijner troepen heeft gesteld. Dit punt is te Weenen door een geestelijke op den kansel zeer uitvoerig ontwikkeld. Als bewijs van de juistheid dezer stelling haalde men aan, dat waar de Oostenrijkers door den catholieken aartshertog Albrecht werden aangevoerd, zij de Italianen, afvalligen van den paus, hebben verslagen. De quaestie omtrent de Goddelijke inmenging ten opzichte van de gevechten der Pruisen met de bondstroepen schijnt nog niet genoeg toegelicht, althans de daaromtrent bestaande combinatie is ons nog niet bekend geworden. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Juli 1866. Wind. Sn 1 fl •ri -fl V- cj P5 JU O) O EO O fl "fl Thermometer betrekkelijke vochtigheid. 1: co" fl Tfl c* _fl fl SP bD D ca Aanmerkingen. 22 N.NW. 3 765.5 17.0 0.70 10.30 0Ï0~ bewolkt. 23 N.t.W. 2 762.0 18.0 0.68 10.40 0.0 bew.nanacht wein.r. 24 N. NO. 3» 762 5 20.1 0.68 11.63 02 bewolkt. 25 N.NW. 3 767-2 17.8 0.68 10.28 0.0 bewolkt stofregen. 26|W.NW. 2 766.1 18.2 0.88 10.44 0.1 bewolkt stofregen. 27 W.NW. 1 758.6 19.2 0 69 11.26 0.1 betrokken. 281 ZOost. 3 754.5 22.0 0.66 12.70 0.4 lichfcbew.bew. heiig. 'IThermome terstand. 28 Juli 's av. 11 u. 63 gr. 29 'smorg. 7u.63gr.'smidd. lu.64gr. 'sav. llu.62gr. 30 'smorg. 7 n. 58 „'smidd. 1 n. 62 gr. Algemeen overzicht. Reeds in de tweede editie van ons vorig nommer deelden wij een bericht mede, belangrijker dan alle oorlogstijdingen van den laatsten tijd te zamen, belang rijker zelfs dan het bericht dat de oorlogvoerende partijen in Europa eindelijk een wapenstilstand van vier weken hebben gesloten. Wij bedoelen de heugelijke tijding dat thans de telegrafische verbinding tusschen Amerika en ons werelddeel is tot stand gebracht en dat heden de nieuwe lijn van Valentia naar Newfoundland voor het publiek zou worden opengesteld. Zoo heeft dan eindelijk de onwrikbare volharding niet van eene regeering maar van eenige bijzondere personen gezege vierd over de tallooze bezwaren, welke deze reusachtige ouderneming opleverden en heeft de transatlantische tele- graafmaatschappij een werk volbracht,hetwelkals een der gewichtigste feiten in de wereldgeschiedenis in herinne ring zal blijven. Eene nadere aanwijzing van den diep ingrijpenden invloed, welken de telegrafische verbinding der beide werelddeelen op geheel het maatschappelijk leven van Europa zal uitoefenen, is wel onnoodig. Het is dan ook een luisterrijk feit te midden van al de rampen en ellenden, waaraan ons werelddeel gedurende den laatsten tijd ten prooi was en als een balsem op de wonde, aan Europa thans door een beginselloos en eerzuchtig minis ter toegebracht, die zoo gelukkig de kwade hartstochten heeft weten te exploiteeren. Terwijl overal thans do vrijheid vernietigd wordt, terwijl de barbaarschheid van vroegere eeuwen zich in de Pruisische regeering als geincarneerd vertoont, rust het oog met welgevallen op het thans volbracht heerlijk werk des vredes, hetwelk zulke schitterende resultaten belooft. Verbonden met het jong, levenskrachtig, vrij Amerika mag men ver wachten dat Europa langzamerhand zal worden opgewekt tot een nieuw leven, tot krachtige handhaving van de vrijheid tegenover despotisme en willekeur, tot betera opvatting der democratische beginselen van self govern- ment, kortom dat de Enropeeschen natiën weldra het vernederendezullen inzien van zich te laten onderdrukken door vorsten, ministers, hovelingen of hunne handlan gers, zoodat het bestaan van een minister von Bismarck, een keizer Napoleon,en andere dergelijke alleenbeerschers, voortaan eenvoudig eene onmogelijkheid zal worden. Gedurende den nu gesloten wapenstilstand van vier weken tusschen Oostenrijk benevens de zuidelijke Duit- sche staten en Pruisen zullen de thans mede door al deze staten aangenomen vredespreliminairen den grondslag uitmaken voor het nader te debatteeren vredesverdrag, hetgeen, naar men beweert, te Praag of te Brunn zal plaats hebben. Daarbij zal indien men de daaromtrent door de Kölnische Zeitung medegedeelde berichten mag gelooven eene groote verandering gebracht worden in de kaart van Duitschland. Men vindt in dit nommer do vrij lange lijst van vredespreliminairen, gelijk de Köln. Zeitung die mededeelt. Wij laten de qualificatie van dit veertien nommers tellend Pruisisch programma aan onze lezers over. Uit Weenen worden vrij ongunstige berichten aange bracht omtrent den staat waarin de gemoederen aldaar verkeeren. Gelijk men weet, duurt de schorsing der con stitutie in Oostenrijk,uitgevaardigd bij het hernieuwen der pogingen tot verzoening met Hongarije, nog voort. De ge meenteraad van Weenen nu had dezer dagen bij keizer Frans Jozef aangedrongen op intrekking van zijn besluit tot schorsing. De keizer antwoordde hierop, onder eene indirecte zinspeling op de omstandigheid, dat de raad hierbij buiten den kring zijner bevoegdheid trad, dat hij zelf de herstelling der constitutioneele staatsinstellingen wenschte, maar daarbij niet alleen de wenschen der hoofdstad, maar de belangen van het geheele rijk in aan merking moest nemen. Dit ontwijkend antwoord heeftop de bevolking van Weenen een alierongnnstigsten indruk gemaakt en er bestaat plan bij een groot aantal leden van den gemeenteraad om in massa hun ontslag te nemen. Zoo kan zich dan bij al de rampen, welke Oostenrijk reeds hebben getroffen, nogdie voegen van binnenlandsche verdeeldheid en onlusten. Zeer onedelmoedig en weinig vaderlandslievend zou het thans echter zijn van den raad en de bevolking te Weenen om ongeregeldheden uit te lokken, terwijl de vijand voor de poort staat. Toen de schorsing der constitutie plaats had, strekte die keizer lijke maatregel om Hongarije te bevredigen. Bij de tegen woordige agitatie der Hongaren kan derhalve van geene intrekking van het besluit tot schorsing sprake zijn. De volksdemonstratiën te Londen in Hydepark hebben zich niet weder herhaald. In de meeste groote steden der provinciën hebben zich hervormingsvereenigingen ge vormd en het Londensch hervormingscomité neemt thans maatregelen om de quaestie omtrent de bevoegdheid der bevolking om meetings te houden in Hydepark, te doen beslissen. Intnsschen heeft de regeering verlof gegeven om heden avond eene meeting te honden te Primrose-hill. Munchen. Zaterdag. De Pruisische troepen hebben Wurzburg gebombardeerd en onder meer gebouwen het dak van het arsenaal in brand geschoten. Zij zijn daarop teruggedreven met verlies van zestien stukken geschut. Berlijn. Zaterdag. Een wapenstilstand van vier weken is gisteren gesloten. De heer Karolyi is naar Weenen vertrokken om de tusschen hem en den minister von Bismarck gesloten vredespreliminairen door de Oostenrijksche regeering te doen bekrachtigen. De wapenstilstand vangt aan na het einde der thans loopende wapenschorsing op 2 Augustus. Florence. Zaterdag. De Italia verzekert dat er met Oostenrijk een wapenstilstand is gesloten, waarbij is bepaald dat de Fransche regeering het recht aan Venetië zou toekennen om zelf uitspraak te doen omtrent de quaestie van afstand en wederafstand. Prins Napoleon wordt hier verwacht. Toulon. Zaterdag. Het gepantserd eskader heeft een bevel van het ministerie van marine ontvangen om

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2