3r£tijümijcn. £)anM$bi'rid]tm gemiddei.de marktprijzen. K gevaar zelfs de zeer gematigde hervorming van het minis- j terie Russell meenden te kunnen afstemmen. Zij, die groote staatslieden, zagen niet in, dat het beste middel om de democratie in slaap te wiegen, bestaat in het aan nemen van den schijn om ook hare rechten te erkennen. Zich toornig afwendende van diegenen, welke spraken van haar zachtkens met de hand af te weren, gaven zij haar slechts schoppen. En zij meenden zich daarbij over winnaars! Een kind zou hebben begrepen hetgeen aan de aandacht van mannen als Disraeli enLowe ontsnapte, j Men behoefde anders toch wel niet profeet te wezen om te voorzien, datmen, door de onverschilligheid der bevol king tegen haar als wapen op tenemen, haar juist noopte om die onverschilligheid vaarwel te zeggen; dat men, door haar op beleedigende wijze te weigeren, hetgeen namens haar werd gevraagd, tot vermeerdering harer eischen zou aansporen; dat men, door haar niets toe te staan, gevaar liep van haar alles te moeten geven. En waarlijk, wat is er geschied? De nederlaag van het hervormings-ministerie is het sein geworden tot eene ernstige volksbeweging, waarvan, vóór die nederlaag, geen spoor was te zien. Thans zijn de gemoederen in hartstochtelijke belangstelling voor iets, hetgeen hen eenigen tijd geleden geheel en al koud liet. Bovendien heeft de geheele quaestie, gelijk ik voorspelde, thans een zeer ernstig karakter erlangd. Weldra zal het niet meer de vraag wezen of de verkiezingscensus van tien tot zeven shillings moet verminderd worden, maar of men niet moet aannemen dat elk burger persoonlijk of door zijne vertegenwoordigei*s moet deelnemen aan de samen stelling der wetten, waaraan hij zich moet onderwerpen. Het Manhooi suffra'ge is thans het beginsel, hetwelk bij de tegenwoordige agitatie op den voorgrond treedt, welke agitatie al meer en meer zal toenemen totdat de stroom de dijken doet vaneen scheuren. Intusschen gaat men met manifestatiën voort. Die van gisteren was van reusachtigen aard en kan beschouwd worden als eene der schitterendste overwinningen, ooit door eenig volk op zijn gouvernement behaald. De geschiedenis daarvan is even zonderling als leerrijk. Ik moet u in de eerste plaats zeggen dat den tegen standers der hervorming, na tot in het oneindige te hebben herhaald dat deze onnoodig was, omdat het volk geene demonstratiën deed ten haren gunste, de schrik om 't harte is geslagen sedert dat volk als ontwaakt is uit zijn slaap. Vandaar ook dat het nieuw conservatief ministerie deze demonstratiën trachtte te beletten en zijne krachten te dien opzichte wilde beproeven. Eene meeting was aangekondigd in Hydepark en men verbood nu aan de meetingscommissie om aan haar plan gevolg te,geven. Daarover onstond echter al dadelijk eene brief wisseling tusschen het hoofd der politie, sir Richard Mayne, en den president van het meetings-comité, den heer Edmond Beales. Sir Richard Mayne meende aan de meeting den toegang tot Hydepark te kunnen ontzeggen, onder voorwendsel van illegaliteit. Sir Edmond Beales antwoordde hem echter eenvoudig dat bet hoofd der politie onbevoegd was om uitspraak te doen omtrent de vraag of iets legaal was of niet, en dat men zich dan ook aan zijne bewering niet in het allerminste zou storen. Op 21 Juli had onder voorzitterschap van den heer Mason Jones eene bijeenkomst plaats om de rechten der bevolking te handhaven. Daarbij werd besloten om op Maandag 23 Juli, des avonds te 7 uren, eene groote mee ting te houden in Hydepark, ondanks het van het depar tement van binnenlandsche zaken uitgegaan verbod, van welk besluit aan dit departement kennis werd gegeven. Daarop verklaart de minister dat, indien men het plan om eene meeting te houden, wilde doorzetten, de politie tusschenbeide zou komen. De heer Mason Jones antwoordt hem daarop: „ik heb de eer met den meesten eerbied ter uwer kennisse te brengen dat, daar het volk het wettig recht aan zijne zijde heeft, de meeting, ondanks uw verbod, zal doorgaan. Mocht daarbij botsing ontstaan en dit zal bet geval zijn als de politie geweld gebruikt dan rust alle ver antwoordelijkheid daarvan op u." In Engeland heeft de regeering slechts kracht door de wetten; dit beginsel staat zoo vast, dat, indien de regee ring de wet niet aan hare zijde heeft, of indien daarom trent slechts twijfel bestaat, de eerste burger de beste zich op gelijke lijn met den minister plaatst en hem zeer eerbiedig toeroept: „Wel zoo, gij wilt niet? Welnu wij willen wel!" Dan wordt de gelegenheid gegeven aan de gewone uitleggers der wet, de rechterlijke macht, om uitspraak te doen. Hebben zij gesproken, dan onderwerpt ieder zich daaraan, maar zij moeten spreken en aldus wordt aan alle willekeur paal en perk gesteld. Op 19 Juli had de heer John Brigbt aan den secretaris der Reform league geschreven: „Gij hebt uw recht ge handhaafd om u te vereenigen op Primrose-Hill en in Trafalgar-squareik hoop dat na Maandag aanstaande niemand meer u het recht zal betwisten om in Hydepark te vergaderen." De heer John Bright oordeelde juist: de regeering heeft niets hoegenaamd kunnen beletten. Zij wilde dat er geene manifestatie zou plaats hebben: die manifestatie heeft plaats gehad op schitterende wijze. Zij wilde niet dat het volk op die openbare plaats zou worden toege sproken: dit is toch gebeurd, trots politie en soldaten. Zij wilde niet dat de menigte in Hydepark kwamdie menigte is van alle kanten daarin doorgedrongen. Te 6 uren bevond ik mij aan een der ingangen van Hydepark. Het was echter onmogelijk binnen de hekken te komen, daar eenige politie agenten alle personen terugwezen. Overigens bood het tooneel toen nog niets onrustbarends aan en van de twee duizend politie agenten, die het park bewaakten, was het eene gedeelte rustig bij hunne paarden, terwijl een ander deel op het gras lag uitgestrekt. Reeds had echter de meetings-commissie hare troepen in beweging gesteld en uit verschillende straten stroomden weldra lange rijen menschen met muziek aan 't hoofd en ontrolde banieren. Deze rijen waren omringd van eene tallooze menigte, welke schreeuwde en leven maakte, eenvoudig omdat zij in vrolijke gemoedstemming was. Op verschillende banieren las men: Manhood StiffrageAlle vensters in de nabij heid waren overigens bezet met menschen. Zonderlinge volksbeweging, welke veel geleek op een volksfeest! Er was door de meetingscommissie besloten om, daar zij geene ongeregeldheden wilde uitlokken, den weg naar Trafalgar-square in te slaan, indien zij de hekken van Hydepark gesloten vond, na alvorens echter de maat regelen der regeering geconstateerd te hebben, ten einde de zaak aan de uitspraak des regters te kunnen onderwerpen. De volksmenigte verkoos echter niet dat de toegang tot Hydepark voor haar gesloten bleef cn in een oogwenk werden de hekken omvergeworpen, terwijl men naar binnen drong. Te midden van dien stroom was de politie weerloos. De geheele zaak bepaalde zich overi gens tot eenige gegeven en ontvangen stokslagen. The Times heeft, ondanks zijne pogingen om alles zoo somber mogelijk te kleuren, slechts twee gekwetsten kunnen vinden, die naar het hospitaal zijn gebracht. Gelijk onzen lezers bekend is hebben op de beide vol gende dagen ernstiger botsingen tusschen de Londensche bevolking en de gewapende macht plaats gehad. Daar omtrent deelen de berichten uit de Engelsche hoofdstad het volgende mede: Op 24 Juli te tien uren begaf zich eene tallooze menigte naar Hydepark, alwaar alles vernield werd, hetgeen den vorigen avond ongedeerd was gebleven. Slechts weinige kleinere boomen of planten bleven daarbij gespaard van de zijde dezer menscbenmassa, welke bijna geheel en al tot de heffe des volks behoorde. De politie, onvoorbereid op dezeongeregeldheden, verscheen eerst in genoegzamen getale te 1 uur. Op verschillende punten werd daarop door deze van hare wapenen gebruik gemaakt, zonder dat echter een algemeen gevecht werd geleverd. Eenige uren later op den dag verschenen de leden van het „de monstratie-comité" in Hydepark, welke van de bevoegde autoriteit verlof hadden ontvangen om de menigte toe te spreken, ten einde haar weder tot rust te brengen. Deze toespraak had bij de groote meerderheid het gewenscht gevolg en slechts een gedeelte weigerde om het terrein te verlaten. Des avondsontving depolitieals versterking eenige compagniën grenadiers en horse guards, welke onder een hevigen tegenstand de menigte uiteen dreven. Later in den avond hebben een honderdtal personen de glazen van verschillende naburige huizen ingeslagen. In de zitting van het Eugelsch lagerhuis op 24 Juli is het ministerie heftig aangevallen over zijne houding ten opzichte der meeting. In plaats van zijne toevlucht te nemen tot de gewapende macht zeide de afgevaar digde Ayrton had het ministerie zich op verzoenen den toon tot de bevolking moeten wenden en in gematigde bewoordingen den werkelijken stand der quaestie om trent de parken toelichten. In plaats daarvan heeft het een zeer onpassende bekendmaking doen aanplakken, waarin van een uit te barsten oproer werd gesproken. Aan deze handelwijze zijn de treurige gebeurtenissen te wijten, welke later volgden. De minister heeft zich hierop voorts verdedigd, gelijk dit in dergelijke gevallen ge bruikelijk is. Eergisteren hebben de ongeregeldheden zich in Hydepark herhaald, waarop des avonds de regeering bij proclamatie aan de bevolking heeft verzocht om niet meer pogingen aan te wenden tot het houden eener meeting in Hydepark. Aanstaanden Maandag zal echter aldaar met toestemming van het gouvernement eene volksvergadering kunnen gehouden worden. Londen. Donderdag. De minister Walpole zegt the Morning Post doet het bericht tegenspreken, vol gens hetwelk hij toestemming zou hebben gegeven om aanstaanden Maandag eene meeting in Hydepark te houden. Hij heeft zich slechts bereid verklaard om mede te werken tot oplossing der vraag omtrent het recht tot het houden van meetings in parken. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de Engel sche brik William, gezagv. James Boyes, komende van Newcastle, bestemd naar Middelburg, met steenkolen en metselsteen. fiiraanmarlifcn'Cnz. Amsterdam 27 Juli. Raapolie op zes weken f 41, Lijnolie op zes weken f 40j. Oostbukg 25 Jnli. De aanvoer van granen was heden klein en er bestond weinig vraag, doch de prijzen waren niet lager voor tarwe, rogge en gersthouders waren alzoo ongenegen beneden vorigen koers los te laten, terwijl gebruikers daaraan moesten toegeven. Van nieuwe gerst waren eenige monsters aan, meest van afwijkende qualiteit; men hield die veelal op ƒ6, terwijl f 5 a 5,25 werd geboden. Van koolzaad waren 400 las ten aan, in :t algemeen zeer droog. Er deden zich meer koopers op dan vorige week en men besteedde 11, f 11.50, ƒ11.75 a 12. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe 8.50 a 9.50. Nieuwe Zeeuwsche rogge ƒ6.25 4 6.50. Jarige wintergerst 6.25 a 6.50. Nieuwe dito 5 a ƒ5.50. Winter koolzaad ƒ114 ƒ12. Paardenboonen 7.80 a. ƒ8. Middelburg 26 Juli. Uit onze naburige eilanden was de aanvoer heden onbeduidend en uit Walcheren was er algemeen minder graan ter markt dan men verwacht had. Tarwe bleef even als voorgaande week met weinig han del, daar houders steeds te hoog gestemd blijven. Rogge werd niet geveild. Nieuwe wintergerst was einde beurs nogonverkocht; de qualiteit is uiteenloopend en meestal schraal van korrel. Walchersche witteboonen bij kleinen aanvoer prijshoudend. Paardenboonen komen weinig meer voor. Naar mesting-erwten bestond weinig vraag. Koolzaad, waarvan pl. m. 150 last ter veil, was nog al verschillend van qualiteit; het beste had nog al koopers, doch het afwijkende en mindere bleef meestal onverkocht. Nieuwe Zeeuwsche tarwe weinig ter veil, men kocht die ƒ9 4, 8.75 naar deugd. Puike nieuwe Walchersche tarwe ƒ9.75 4 9.50, mindere ƒ9. Nieuwe Zeeuwsche winter gerst werd op 5.75 gehouden en 5.50 geboden. Zomer- gerst niet getoond. Walchersche witteboonen 10 gekocht. Dito paardenboonen 8 gehouden. Puike mesting-erwten waren niet beneden de 7.50 te koop. Koolzaad werd in de beste soorten van 11.75 tot ƒ12 het mud gekocht, voor mindere qualiteit werd 11.50 4 ƒ11 geboden. Raapolie ƒ42). Patentolie 44j. Lijnolie 43, per vat op zes weken, op contant 1 lager. Middelprijzen van bakbare tarwe 9.55 en rogge ƒ6.60. Aardappelen (nieuwe) ƒ2.— 4 ƒ2.40 per Ned. mud. Versche boter 0.95 4 1.05 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Juli 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 57 dito dito dito 3 r> 67£ dito dito dito 4 n 884. Aand. Handelmaatschappij 4} n België. Certificaten bij Rothschild 2i p Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 p 96 Certific. Hope co 4 n 634 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 78 dito dito Leen ing 1860 44 n 844 Certificaten 6 n 394 Aand. spoorweg p 1774 Polen. Schatkistobligatiën 4 594 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 45| dito 1847/1852 2Jf 23 dito rente Amsterdam 5 r 644 dito nationale 5 9 47| 3 n Italië. Leening 1861 5 p 494 Spanje. Obligatiën3 thans 2j p 314 Amortisable schuld p Portugal. 3 43A dito 1856—1862 434 Griekenl. 114 Turkije. n 244 724 Illinois. Mexico. n iVfV Grenada. (jitd: afgestempeld 4£ n Venezuela, dito". 2 r

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3