OI1RANT. N° 117. Donderdag 1866. 26 Juli. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 25 Juli. Ten aanzien van de al of niet benoeming van een con rector voor het gymnasium alhier, heeft de gemeenteraad in zijne gisteren namiddag gehouden zitting nog geene beslissing genomen. Op voorstel van den heer Lantsheer is evenwel met 14 tegen 3 stemmen besloten, de zaak in handen van curatoren te stellen, ten einde deze, lettende op den financieelen toestand der gemeente, eenig voor stel kunnen doen omtrent de inrichting van het gymna sium zooals het huns inziens behoort te zijn om goed te mogen heeten. Bij dit voorstel zal dan ook alleen van eene defi ni t i e ve regeling sprake moge wezen. Blijkt het nu dat zoodanige aan de eischen der wetenschap beantwoordende inrichting de financieele krachten der gemeente te boven gaat, dan zal de raad besluiten öf tot het aanvragen eener subsidie van rijkswege, öf tot geheele opheffing van het gymnasium. Een voorstel van den heer Fokker strekkende om de vaceerende betrekking van conrector voorloopig niet te vervullen, en burgemeester en wethouders uit te noodigen ten aanzien van de daaruit voortvloeiende ver anderingen eenig voorstel aan den raad te doen is vooraf met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Naar aanleiding van een ingekomen bericht dat het gemeentebestuur van Arnemuiden de verordening tot verbod van in-, uit- en doorvoer van runderen enz. weder in werking heeft gebracht, heeft de raad besloten de hier vastgestelde verordening te dier zake van den 25 Juni jl. in te trekken en die van den 6 Juni te voren weder van kracht te verklaren. Het gewoon verslag van dit en het verder verhandelde deelen wij in een volgend nommer mede. De 88ste algemeene vergadering van dirigeerende en honoraire leden der alhier gevestigde teeken-academie werd heden gehouden en bijgewoond door den heer wethouder de Jonge, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Middelburg. Nadat de secretaris verslag van den staat der inrich ting had uitgebracht en inedcdeelirig van eenige daartoe betrekking hebbende bijzonderheden had gedaan, deed de penningmeester verantwoording der geldmiddelen, waarvan de rekening ten bewijze van goedkeuring door twee der honoraire leden is onderteekend. Ter aflossing werden weder uitgeloot twee aandeden a f 100 in de geldleening groot f 6000 en wel no. 23 en 52. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der bekroonde prijsteekeningen werden opgeroepen, tot aan neming uit handen van den wethouder de Jonge, der groote zilveren medaille van 'skonings wege: Lambertus van der Heydt, primus der bouwkunde; en dor gewone zilveren medailles van 's konings wege: Bernardus ICanaar, primus der le klasse in de bouwkunde en Adriaan Lievense, primus der le klasse naar pleister. Voorts zijn bronzen medailles, geslagen op den stempel der academie, en kleine bronzen medailles, geslagen op een nieuwen stempel, benevens getuigschriften, door een der leden van het bestuur uitgereikt aan de volgende primussen hunner klasse: groote medaille in de 2e klasse naar pleister, aan Josepbus Johannes van Hoof; in de 2e klasse der bouwkunde, aan Abraham van Maale; kleine medaille in de 2e klasse naar prent, aan Johannes Jacobns van der Harst; in de klasse naar ornement, aanjobannes Nicolaas Abraham van Heijl; in de 4e klasse der bouw kunde, aan Willem Janse. Eervolle vermelding viel ten deel aan Fran^ois Ifachenaud en Johannes Jacobus Bruijns. Getuigschriften aan A. W. Janse, C. P. Geijp, W. A. Daman Willems, J. J. A. Sprenger, J. A. Frederiks en M. J. van Tiel. Daarna zijn door den heer A. II. G. Fokker, voorzitter der commissie van het bestuur van de industrieschool, boekgeschenken, alsmede verschillende gereedschappen of instrumenten voor timmerlieden, uitgereikt aan de volgende leerlingen: A. van Maale, J. de Munck, J. J. A. Sprenger, W. Ka- naar, J. P. Akkermans, A. Marijs, P. F. L. Auwers, H. J. Stappers, I. I. Simonse, A. J. Buys, H. H. Kok, N. C. Jolmers en C. van der Heydt. Eervolle vermelding werd gemaakt, van P. L. van Miert, F. L. Klaassen en J. Simonse; en eervolle vermelding tevens met den meesten lof van den oud leerling Izaiik Levinus vanWuijckhuizen, wegens de vervaardiging van de perspectieve teekening. De secretaris heeft de bekroonden toegesproken en bracht, ten besluite, de buide der erken tenis van diri geerende leden aan de beoordeelaars der prijsteekenin gen en aan de leermeesters. De leerlingen verkregen van 2 tot 3 uren de gelegen heid om met den rang bekend te worden, waarin hunne prijsteekeningen na beoordeeling waren geplaatst, zijnde ook heden en morgen aan het publiek de gelegenheid gegeven om de prijsteekeningen en het tentoongestelde te bezichtigen. Op Vrijdag 27 Jnli a. zal, naar wij vernemen, des na middags te 7 uren, in de muziektent op het Molenwater, eene uitvoering plaats hebben door het muziekkorps der dienstdoende schutterij. Uit Znid-Boveland schrijft men ons: „Met het overbrengen van den ballast en het leggen der dwarsleggers en spoorstaven op de spoorbaan is men van Goes tot aan het station te Kapelle genaderd. „Ofschoon ik over het kanaal langen tijd het stilzwij gen bewaarde en deze maand zai voorbijgaan alvorens bet geopend wordt, kan ik u toch melden dat het sinds mijn vorig schrijven van de eene schutsluis tot de andere geheel afgewerkt is, en ge weet wat daaraan te doen geweest is. Nu is het water op de vereischte hoogte ge bracht, hetgeen de vaart een goed aanzien geeft. „De werkzaamheden aan den bovenbouw van de spoor brug over het kanaal, sedert eenigen tijd aangevangen, gaan slechts langzaam vooruit. Het vaste gedeelte rust op de pijlers. Het beweegbare is aangevoerd, en met bet aaneenklinken daarvan houdt men zich onledig. Het zal u duidelijk zijn, dat dit geen invloed op de opening van het kanaal kan hebben. - „Zoo te Wemeldinge als te Hansweert wordt het bag- gerwerk voor de sluizen voortgezet, en worden de dijken afgewerkt. Te Wemeldinge werkt men ook druk aan de sluiswachters- en sluisknechtswouingeu, die te Hans- weert zoo goed als voltooid zijn. „De reserve-sluisdeuren liggen te Hansweert nagenoeg geheel gereed. Ook is de bergplaats daarvoor, op den kap na, klaar. „Het plaatsen der lichtopstanden, meerpalen en duc- d'alven nadert zijne voltooiing." De gemeenteraad van Zierikzee heeft eergisteren ook besloten, dit jaar, uithoofde der tijdsomstandigheden, geen jaarmarkt te doen houden. De minister van koloniën brengt in de Staatscourant ter keunis van belanghebbenden: dat boven degenen, aan wie onlangs bet getuigschrift wegens voldoend afleggen van bet examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van den 10 September 1864 (Staats blad no. 93), houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië, is uitgereikt, in den loop van dit jaar nog een tiental personen ten behoeve van dien dienst ter beschikking van den gouverneur-generaal moeten worden gesteld; eu dat de commissie, belast met het afnemen van dat examen, hare tweede vergadering zal houden te 'sGravenhage, in de eerste dagen der maand November 1866. Zij, die verlangen dat examen af te leggen, hetwelk nader is omschreven in het reglement van orde, vast gesteld bij beschikking van den minister van koloniën van 14 Maart 1865 en opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van den 22sten dier maand, behooien zich uiterlijk op den 10 October 1866 schriftelijk aan te mel den bij het departement van koloniën, onder nauwkeu rige vermelding van naam, voornamen en woonplaats, den datum en de plaats van geboorte. Het Handelsblad verneemt dat generaal Sickles, on langs benoemd tot gezant der Vereenigde Staten van Amerika bij het Nederlandsche hof, is overgeplaatst naar Madrid en door generaal Gordon Granger zal worden vervangen. Ten gevolge der aftreding van het ministerie O'Don- nell eu zijue vervanging door het kabinet Narvaez, heeft de Spaausche gezant hij het hof der Nederlanden, don Alvaredo, zijn ontslag als zoodanig gevraagd en ver kregen. Uit Breda schrijft men 21 Juli: „Daartoe van verschil lende zijden uitgenoodigd, werden ook door de kamer van koophandel en fabrieken alhier dezer dagen pogin gen aangeweud, om, in navolging van een aantal gemeenten zoo in Nederland als het buitenland, den graanhandel en hiertoe behoorende artikelen, benevens dien van zaden en peulvruchten, in onze streken voortaau uitsluitend per gewicht te doen plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de opwekking, om de tot nu toe gevolgde oude wijze van verkoop bij de maat te verlaten, bij den handel bier ter stede en in de omstreken ingang ge- vonden. Te eerder zou men tot den verkoop bij bet gewicht overgaan, omdat dit ook tot grondslag der trans actiën is aangenomen. Algemeen wordt erkend, dat deze verandering, zoo voor handel als landbouw, de meeste aanbeveling verdient, waarom men hoopt dat zij weldra in geheel Noord Brabant mag worden aangenomen." De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 21 dezer zijn aangetaRt: te Amsterdam onbekend, overleden 22Leiden 6overleden 5's Graven- hage 21, overleden 23; Delft 2, overleden 2; Schie dam 1, overleden 1; Rotterdam 29, overleden 18; Dordrecht 7, overleden 2; Gouda 3, overleden 1; Utrecht 28, overleden 23. Den 20 dezer zijn aangetast: te Haarlem 8, over leden 1; Kampen 15, overleden 8Meppel 5, over leden 3; Groningen 28, overleden 22. Yan de aangetasten te 's Gravenhage woonden 8 te Seheveningen, van de overledenen 17. Den 22 en 23 Jnli zijn aangetast: te Amsterdam onbe kend, overleden 35; Leiden 5, overleden 1; 'sGraven hage 50, overleden 41; Delft 5, overleden 1; Schiedam 7, overleden 2; Rotterdam 30, overleden 15; Dordrecht 6, overleden 6; Gouda 1, overleden 4; Utrecht 41, over leden 32. Den 21 dezer zijn aangetast: Haarlem 11, overleden 4; Kampen 10, overleden 6; Meppel 6, overleden 4; Gro ningen 30, overleden 20. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 31 te Scheveningen, van de overledenen 27. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Heinkenszand mr. C. D. W. Pape, advo caat te Aalten. dijk- en polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den nieuwen polder Annex Stavenisse.de heerC. Kloet; tot dijkgraaf van den Adornispolder, de heer J. du Bois; en tot dijkgraaf van den Jacobapolder, de heer P. Verhulst. hoogleeraren. Verleend de titel van hoogleeraar aan dr. P. de Jong, interpres legati Warneriani aan de Leidsehe hoogeschool, en aan dr. C. A. Engelbregt, oud- hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer D. Verhulst als lsten luitenant bij het half bataljon no. 1 der rustende schutterij in deze provincie. Onderwijs. Tot hulponderwijzer op de eerste burgerschool te Zierikzee is benoemd de heer K. J. Razilius. Marine en leger. De gepantserde drijvende batterij Jupiter is gisteren door de sleepboot Union nit de dokhaven te Vlissingen gesleept met verdere bestemming naar Hellevoetsluis. Op de hoogte van Rammekeus heeft men de batterij voor anker moeten leggen daar hij slecht naar het roer luis tert en alzoo de Union alleen niet in staat was dezen klomp ijzer te besturen. Heden morgen is nu een tweede stoomboot ter adsistentie medegegaan, welke nu de bat terij tusschen haar beide in zullen slepen. Naar men verneemt zullen, behalve de reeds ver melde adspiranten, nog als kadetten op de koninklijke militaire academie worden geplaatst: bij de infanterie hier te lande: C. C. J. J. Pfenninger en J. C. Teiders. Voor den dienst in Oost Indië, bij de infanterie jbr.W. P. J. Junins van Hemert, P. T. Couperus en II. A. de Wit; bij de genie M. P. Kuyl. Voorts vernemen wij dat de onlangs tot 2de luitenants benoemde kadetten der genie geplaatst zijn om onder de eerstaanwezende ingenieur-officieren werkzaam te zijn: W. Badon Ghijben te Maastricht, H. Ermerins te Breda, J. K. Kempees te Nijmegen, jhr. J. D. Six te Utrecht, P. C. B. van Marle te Goriuchem en C. T. G. A.van Kempen bij het bataljon mineurs en sapeurs te Utrecht. (Bredasche cour.) f.eineiigde berichten. Uit Schagen schrijft men, dat de spoorwegwachter Rotgans Zaterdag door een onbekend toeval onder den trein is geraakt, die van Alkmaar kwam, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat eene vrouw met zes ol zeven kinderen na. Men bericht uit Scheveriingeu aan bet Dagblad van 's Gravenhage, dat daar Maandag ochtend, ter navol ging van bet in de vorige week medegedeelde voorbeeld van Uitgeest, gedurende een uur eenige teertonnen zijn gebrand, totdat van zekere zijde een zoodanig verzet is ontstaan tegen den in 't belang der gezondheid genomen

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1