MIDDELRURGSUHE COURANT. N° 116. Dinsdag 1866. 24 Juli. fiiïmtenlant). Editie van Maandag avond 8 uren. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Maken bekend: dat op Vrijdag den 3 Augustus 1866, des namiddags te 2 uren, ten raad huize aldaar zal worden aanbesteed Het schilderen van eenige gemeente-gebou wen en vertrekken. Nadere inlormatiën zijn te bekomen bij den gemeente bouwmeester, terwijl de voorwaarden ter lezing liggen ter secretarie der gemeente. Vlissingen, 20 Juli 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, j. W. CALLENPELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 33 Juli. De gemeenteraad van Vlis9ingen heeft jl. Zaterdag eene beslissing genomen omtrent het verzoek van kerk meesters der israëlietisehe gemeente aldaar, tot het ver krijgen van grond vooreen eigen begraafplaats. De raad heeft besloten dit verzoek in te willigen en daartoe beschikbaar te stellen een gedeelte grond, grenzende aan de gemeente begraafplaats, en dat gedeelte mitsdien aan de publieke dienst te onttrekken. In deze zitting is ook een aanvang gemaakt met de behandeling der concept verordering van algemeene plaatselijke politie. Een gedeelte van het verslag van het in deze zitting verhandelde is in dit nommer opgenomenhet overige gedeelte deelen wij in een volgend nommer mede. De Staatscourant van jl. Zaterdag bevat het koninklijk besluit van den 16 Juli 1866, houdende bepalingen om trent het verleenen gedurende het jaar 1866 van voor schotten uit 'srijks schatkist aan gemeenten, op rekening 'van het haar toekomend gedeelte van de opbrengst dei- rijks belasting op het personeel. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 20 Juli zijn aangetast: te Amsterdam onbekend, overleden 25; Leiden 7, overleden 3; 'sGravenhage 51, overleden 20; Delft 0, overleden 1; Schiedam 1, overle den 1; Rotterdam 26, overleden 20; Dordrecht 8, overle den 11; Gouda 1, overleden 1; Utrecht 22, overleden 21. Den 19 dezer zijn aangetast: Haarlem 6, overleden 2; Kampen 18, overleden 13; Meppel 5, overleden 2; Gro ningen 34, overleden 24. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 34 te Scheveningen, van de overledenen 16. Benoemingen en besluiten. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. P. Romeijn, als schoolopziener in het 9e schooldis trict van Zuid-Holland, en in diens plaats benoemd mr. J. R. Hoolboorn, te Leerdam. Ingetrokken de benoeming van dr. F. R. Hubrecht tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en tot die betrekking benoemd de heer C. Bellaar Spruijt, tot dusver leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage. i.rgek. Benoemd tot apotheker3e klassebij demilitaire geneeskundige dienst, in Nederlandsch Iudië, de voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie E. Polak. Benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 5e regi ment dragonders, tot len luitenant de 2e luitenant T. K. J- Kraat, van het korps. Onderwijs. Te Zonnemaire is op 21 dezer door den gemeenteraad aldaar benoemd tot hoofdonderwijzer de heer II. Karre- man, hulponderwijzer te Schiedam. De voordracht was samengesteld als volgt, de heerenH. Karreman voor noemd; P. Louwerse, te Dirksland; D. Dnivevvaardt, te Middelburg; J. D. van Noppen, te Goes; M. Polderman, te Ellemeet, en H.Yisscber, te Monster; allen hulponder wijzers, met uitzondering van den heer Polderman, hoofdonderwijzer. In de Staatscourant van Zondag en Maandag zijn vermeld de namen van den voorzitter en de leden der commissiën,aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, welke commissiën voor het jaar 1866 zitting zuilen houden te 'sGravenhage. Marine en leger. Zr. Ms. kotter de Vlinder, bij het marine-etablis sement te Vlissingen in dienst, vertrekt naar het Nieuwediep, om voortaan aldaar gestationeerd te blijven. Met den laatsten dezer maand wordt de luitenant ter zee le klasse H. D. Guyot, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, op non activiteit gebracht. Aan den luitenant ter zee 2c klasse C.E.Uhlenbock wordt met den eersten Augustus aanstaande de betrek king opgedragen van adjudant bij den directeur en korn- maudant der marine te Willemsoord; terwijl met dat tijdstip de luitenant ter zee 2e klasse A. G. Westerouen van Meeteren op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk wordt geplaatst. Het kampeeren der cavalerie in het kamp te Millin- gen, hetwelk in de volgende maand zou worden betrok ken, zal uithoofde van de tijdsomstandigheden niet plaats hebben. Bij het instructiebataljon te Kampen zijn weder 34 jongelingen ingedeeld. Van de opgekomenen werden 12 afgekeurd. Gemengde berichten. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is een ont werp ingediend en voorloopig concessie aangevraagd tot het aanleggen eener breede aanzienlijke hoofdstraat en het bouwen van een nieuwe centrale burgerwijk. De nieuwe straat zal rechtlijnig loopen van den Dam tot de middellaau der Plantage en Muiderpoort, ten eindeeene recbtstreeksche gemeenschap te krijgen van het middel punt der stad naar de Muiderpoort. De lengte van deze nieuwe straat zal niet minder dan 1225 Ned. ellen bedra gen, bij eene breedte van 20 Ned. ellen. De ingang zal zijn op den Dam achter het kommandantshuis, dat, naar de ontwerpers hopen, aan het plan opgeofferd zal worden. De centrale burgerwijk zal gebouwd worden in bet hart der stad, op grond te verkrijgen door hetdempen vanden Uilenburgwal, van den Hontkoopersburgwal tot de Rapenburgergracht. De gezamenlijke kosten wordendoor hen geraamd op f 4,541,000, waaronder begrepen is f 2,018,000 voor de onteigening, terwijl de onkosten voor de gemeente voor het dempen, het leggen van bruggen en maken van kaaimuren op f 402,000 worden begroot. De mededeeling dat een der meeat ervaren Engel- sche ingenieurs zich met de oplossing van het groote vraagstuk, om Engeland en Frankrijk door een tunnel te verbinden, bezig hield, heeft in de laatste dagen te Lon den algemeene belangstelling opgewekt. Reeds sedert een 60ta! jaren, zegt de Morning Post, heeft men zich inct dit onderwerp onledig gehouden, en nadat Brunei, na ongeloofelijk veel moeilijkheden, er in geslaagd was den tunnel ouder de Theems te voltooien, heeft men hoop gekregen, dat nu ook het nieuwe plan eenmaal zal worden ten uitvoer gelegd. De kans van welslagen is echter niet weinig verhoogd sedert de heer Brunei jr. den zoogenaamden Box-tunnel uitvond, waarin wagentreinen aileen door de drukking van de lucht worden voortbewogen. De proef, welke hier mede onder den Theems bij Whitehall genomen is, belooft verder aan de verwachtingen te zullen voldoen. Ten opzichte van de tunnel, die Frankrijk met Enge land zal verbinden, is men thans zoo ver gevorderd, dat men het plan niet langer onuitvoerbaar of onmogelijk durft noemen. Een beroemd Fransch ingenieur, de heer Mathieu, opperde in 1802 voor het eerst het plan, dat hij aan den eersten consul Bonaparte blootlegde. Het is echter te betreuren, dat de teekeningen en détails van dit ontwerp tot nu toe te vergeefs zijn gezocht. Sedert hebben echter verschillende plannen het licht gezien, waarvan er even wel slechts drie in aanmerking kwamen. Het eerste is om de landtongen van Dover en Galais zoo ver in zee uit te bouwen, dat de heide punten door eene brug zonden vereeDigd kunnen worden, de scheepvaart ruimte genoeg latende voor de passage. Het tweede is van dr. Payerne en strekt oin op den bodem der zee een tunnel te metselen, op die wijze als de tunnel onder de Theems gebouwd is. Het derde is het plan van do heeren Franchos en Tessie, om de beide landen te vereenigen door middel van eene gezonken ijzeren buis. Na onder zoek dezer plannen bleek intusscheu, dat zij ontworpen waren, zonder dat men den bodem van het kanaal genoegzaam kende. Hierop werd een plan door den heer Gamond ontwor pen, dat berust op het stelsel om te midden van de twee kusten, op de zandbank Varne een toren to bouweD, en hierin geslaagd zijnde, rondom dien toren een eiland te formeeren, dat 17 hectares groot moet wezen en den vorm van eene ster zou hebben. Dit eiland zou van uitmun- I tende havens worden voorzien, zoodat de schepen daar zouden kuunen laden en lossen; aan beide kanten van het eiland zouden tunnels uitloopen naar Frankrijk en Engeland. Men kan zich moeilijk een denkbeeld maken van dit reusachtig werk, welks voltooiing intnsschen geenszins onmogelijk wordt geacht. Men mag, nu de j bekende ingenieur Hewkshaw het onderzocht heeft, weldra verwachten, dat er ernstige pogingen zullen wor- i den gedaan, om dit of een ander plan te verwezenlijken. Vijf- of zeshonderd jongens en meisjes zullen in de koninklijke fabriek te Ènfield worden aangenomen tot het maken van patronen voor de van achteren te laden geweren. Zij worden vervaardigd in een aantal zeer kleine werkplaatsen, gescheiden door aardhoogten en voorzien van eene groote hoeveelheid water. Een groote tuin in de nabijheid levert vruchten op, die tegen lagen prijs verkrijgbaar zijn voor het jonge werkvolk, dat daar enboven brood en vleesch krijgt, en ook voor eenige stuivers een meer volledigen maaltijd zich kan verschaf fen. 's Avonds worden zij bij troepjes naar huis gebracht en evenzoo des morgens weder afgehaald en naar de werkplaatsen gebracht. Oostenrijksche bladen prijzen het denkbeeld aan om de lijken niet op de slagvelden te begraven, maar te ver branden. Professor Gioppi te Pndua voert in de Medic. Zeitung de gronden aan, die hiervoor pleiten, maar er kent zelf dat er men nog niet toe komen zal, en dat eerst het denkbeeld meer algemeen moet worden, om dooreen volgend geslacht te worden toegepast. De volgende dagorder van den majoor kominandant der dienstdoende schutterij te Utrecht, is volgens het Utrechtsch dagblad aan bet bataljon gericht „Officieren! Onderofficieren! Schutters! „Zware beproevingeu zijn in de laatste dagen ons opgelegd; te midden van die rampen is het mij gebleken, dat geloof aan God voor u geen ijdele klank is. Bij u gaat onderwerping aan Gods beschikking gepaard aan het edele besef van eigenwaarde. Voor u zijn liefde tot den koning, liefde voor het vaderland geen holle klanken; vaderland en Oranje sterken uwen arm. „Met God voor koning en vaderland" zijn werkelijk voor u woorden van de edelste beteekenis. "Officiereu, onderofficieren, schut ters, in uwe handen is het juistheidsgeweer een wapen, waarmede wij met vertrouwen ons geliefd vaderland kannen verdedigen. Gij hebt mij bewezen, dat gij de waarheid gevoelt van de spreuk: „geoefendheid en ken nis geeft kracht." Ik zeg u dank voor uwen ijver, zoo sprekend bij de laatste exercitie betoond; gij kunt „Oranje boven" uitroepen. Onze vijanden zullen onder vinden dat onze harten even zuiver gericht zijn, als onze vizieren. Ik vertrouw op u, schutters: met u is: leve de koning! geen klank zonder beteekenis. De majoor kominandant, A. J. TAETS VAN AMEROXGEN." In bet Nieuws- en advertentieblad van Gorinchem leest men „Dezer dagen werd medegedeeld dat op mili tairen, in den omtrek van Asperen snrveilleerende, ter bewaking eener afsluitingslijn ter voorkoming der vee ziekte, was geschoten. Ter opheldering van dit feit kan het volgende dienen: De vader van J. J. v. d. W. te Asperen wilde ter eere van zijn zoon, die bruidegom was, met een geweer schieten, volgens gewoonte op het platteland, doch werd daarin door dien zoon ter voorko ming van ongelukken verhinderd, waarop deze zelf het geweer afschoot. Toevallig geschiedde dit in de nabijheid van surveilleerendesoldaten, die daarvan hevig schrikten, en na zich van hunnen schrik hersteld te hebben, den dader grepen, hem voor hun arrestant verklaarden en met een touw gekneveld naar hier opbrachten. Hij is echter spoedig door de justitie op vrije voeten gesteld. Naar men verzekert, wordt de sterke drank onder de surveilleerendcn niet ontzien; hieruit ontstaan twist en vechtpartijen. Dit was nu ook het geval geweest, zij waren gevallen en hadden zich gewond aan de grind, maar waren dit niet door het schot." Te Parijs komt thans eene nieuwe quadrille in de mode, die de „Laneiers" geheel dreigt te verdringen. Zij heet „Qandrillede Cendrillon" (Asschepoester-quadrille). lloe licht valsche berichten verspreid worden, bewijst het volgende vermakelijkvoorval,door een schalk- schen toerist verhaald: „Een koopman te WeeneD, mijn vriend, verzocht mij een Chinesebe tam tam, mede te nemen en dit voorwerp ter hand te stellen aan den heer te Praag, die het gekocht had. Do tam tameene soort van trommel, wordt dikwijls bij jachtpartijen gebruikt, om er het teeken tot vertrek mede te geven door middel van den klopper kan men op de tam-tam schelle en doffe tonen voortbrengen, die op verren afstand hoorbaar zijn. Ik zat alleen in een spoorwegwagon van een sneltrein en verveelde mij ijselijk. Louter om den tijd tedooden, pakte ik de tam tam uit, hing ze op in den wagen en begon toen met den klopper, nu eens licht trillend, dan weder hevig er op slaande, te musiceeren. Weldra bemerkte ik, dat

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1