OURANT. N° 114. Zaterdag 1866. 21 Juli. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende Editie van Vrijdag avond 8 uren. De verslagen van het verhandelde in de twee laatste xittingen der provinciale staten van Zeeland. Middelburg 20 Juli. De provinciale staten van Zeeland hebben in de giste ren namiddag gehouden zitting met 21 tegen 2 stemmen besloten, aan de Spoorbootmaatschappij van Middelburg toe te staan ecne subsidie van ƒ2000 voor het eerste halfjaar van 1866, en voorts met 12 tegen 11 stemmen tot het verleenen eener subsidie van ƒ40 per dagreis gedutende de tweede helft van 1866 en van ƒ30 per dag reis over de jaren 18G7 en 1868. - Eerstgenoemd besluit is genomen omdat er twijfel bestond of het vroeger daar toe genomen besluit al of niet was vervallen door de aanneming van het voorstel van gedeputeerde staten, strekkende, tot afwijzing van het in 't vorig adres der Spoorbootmaatschappij vervat verzoek, nadat vooraf een voorstel van den heer Verhagen, om bedoelde ƒ2000 toe te staan, was aangenomen. Nog is, met 23 tegen 2 stemmenbesloten, gedeputeerde staten te machtigen tot het doen in orde brengen der stoomboot „Stad Vlissingen no. 1" voor den dienst op de Wester-Schelde, waarvan de kosten ongeveer ƒ22000 zullen bedragen; alsmede met 21 tegen 4 stemmen, om gedurende de afwezigheid der voormelde boot, op drie maanden geraamd, en wanneer „de Zeeland," uithoofde van ongunstig weder, volgens verlangen der staten niet wordt gebezigd, in den dienst tusschen Vlissingen en Breskens door steigerschuiten, of op zoodanige andere wijze als gedeputeerde staten dienstig zullen achten, te voorzien, daar het gebleken is dat de stoomboot „de Schelde" niet dan op geheel onaannemelijke voorwaarden in huur is te bekomen. De vergadering is in naam des konings gesloten. Voor de verslagen van het eergisteren en gisteren verhandelde verwijzen wij overigens naar het bij dit nommer beboorende bijvoegsel. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor de belanghebbenden ter inzagehet overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot-Britannië, over de maand Mei en de eerste vijf maanden van dit jaar. De gemeenteraad van Goes beeft jl. Dinsdag besloten burgemeester en wethouders te machtigen om de in de gemeentekas ongebruikt liggende gelden tegen behoor lijk onderpand op prolongatie uit te zetten. In dezelfde zitting is ook het besluit genomen om dit jaar, uithoofde van de heerschende ziekte, geen kermis te doen plaats hebben. In ons volgend nommer geven wij van dit en het verder in deze zitting verhandelde het gewoon verslag. Te Fort Bath zijn tot leden van den gemeenteraad herkozen de beeren A. Blok, met 15, F. W. de Groof en Chr. Ziindee, beide met 14 van de 16 uitgebrachte stemmen. Te Rilland werden herkozen de aftredende leden A. Blok Az. Jr., met 18, en A. Butijn met 17 van de 26 stemmen. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 17 Jnli zijn aangetast: te Amsterdam onbekend, overleden 20; Leiden 15, overleden 3; 'sGravenhage 49, overleden 28; Schiedam 2, overleden 2; Rotterdam 39, overleden 21; Dordrecht 13, overleden 6; Gouda 2, over leden 0; Utrecht 27, overleden 17. Den 15en 16 dezer zijn aangetast: Haarlem onbekend, overleden 6; Kampen 21, overleden 13; Meppel 16, over leden 11; Groningen 54, overleden 33. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 36 te Scbeveningen, van de overledenen 22. Te Delft deden zich geene gevallen voor. Den 18 dezer zijn aangetast: te Amsterdam onbekend, overleden 21Leiden 3overleden 7's Graven hage 34, overleden 22; Delft 4, overleden 3; Schie dam 0, overleden 1; Rotterdam 31, overleden 13; Dordrecht 8, overleden 5; Gouda 6, overleden 4; Utrecht 32, overleden 22. Den 17 dezer zijn aangetast: Haarlem 10, over leden 7; Kampen 18, overleden 9; Meppel 10, over leden 7; Groningen 49, overleden 21. Van de aangetasten te 's Gravenhage woonden 24 te Scheveningen, van de overledenen 13. De Staatscourant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 16 dezer, houdende benoeming eener commissie van onderzoek omtrent het drinkwater in die gemeenten, welke door de thans heerschende epidemie meer dan andere zijn geteisterd, en de middelen ter voor ziening in de behoefte aan zuiver drinkwater, waar deze bestaat; welke benoeming heeft plaats gehad op grond van het gevoelen van deskundigen, dat geurek aan zuiver drinkwater een grooten invloed heeft op het menschclijk organismus en op het ontstaan van vele, vooral epidemi sche ziekten. Deze commissie is belast met het uitbrengen van een rapport over de volgeude vragen: a. Welke is de soort en hoedanigheid van het drinkwater dit door de bevolking der gemeenten, die in deze en in vorige cholera epide- miën boven andere zijn geteisterd, gedronken wordt Mag men, ook door vergeljjking met de hoedanigheid van het drinkwater in gemeenten die van cholera bevrijd zijn gebleven, aannemen dater verband bestaat tusschen den aard van het drinkwater en de uitgebreidheid der epidemie b. Zoo er van de bovengenoemde gemeenten zijn, waar voorziening in de behoefte aan zuiver drink water noodig blijkt, op welke wijze kan dit dan het best geschieden, hetzij de zorg daarvoor aan particuliere nijverheid worde overgelaten, of de noodige maatregelen van overheidswege worden genomen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren: J. A. Beijerinck, inspecteur van den waterstaat te 'sGra venhage; J. F. Boogaard, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, te 's Gravenhage; dr. H. van Cappeile, referendaris bij het departement van binnen landsche zaken, te 'sGravenhage; dr. L. J. Egeling, in specteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland, te 's Gravenhage; dr. A. W. M. van Hasselt, le officier van gezondheid le klasse, leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, te Utrecht; J.G. Jager,lid van het bestuur deru„.jwatermaatschappij, te Amsterdam; dr L. O. Levoir, leeraar aan de Polytech nische school te Delften dr. W.C. H.Staring, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te Laren bij Zutfen; terwijl is bepaald dat de minister van binnenlandsebe zaken zal zijn voorzitter van deze commissie, en dat zij uit haar midden een onder-voorzitter en secretaris zal benoemen. Benoemingen en beslatten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Hoedekenskerke C. Gond. leger. Benoemd tot generaal-majoor Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst de kolonel J. A. van den Boscb, minister van oorlog. Onderwijs. Nopens den uitslag van het thans ten einde ge brachte vergelijkend examen van hulponderwijzers, die sich uit verschillende oorden des rijks hadden aange meld, om aan de te Haarlem bestaande inrichting van de rijks kweekschool voor onderwijzers tot hoofdonderwij zer te worden opgeleid, verneemt men dat van negen, die zich hadden aangemeld, slechts zeven aan het examen hebben deelgenomen. De uitkomst was echter niet vol doende, zoodat geen hunner is geplaatst. Handelsbl Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 16 dezer, worden met den 16 Augustus a., met bestemming naar Ooat-Indië, in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, liggende te Vlissingen, onder bpvel van den kapitein-luitenant ter zee A. J. Kroef, en Zr. Ms. trans portschip met stoomvermogen Java, liggende te Willemsoord, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee II. A. Modderman. Op Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden worden met voorschreven datum geplaatstde luitenant ter zee le kl. D. Schuurman, le officier; de luitenant ter zee 2e kl. J. van Burg en H. J. lï. Sutberland; de adelborsten le kl. A. E. Arkenbout Schokker, B. T. W. van Hasselt,L. Haremaker, E. Keinpe, H. C. Achenbach en J. E. Sickens; de officier van gezondheid 2e kl. P. J. Feitkamp; de officier van gezondheid 3e kl. A. G. Vorder man; de officier van admi nistratie le kl. B. A. Stielcr en de scheepsklerk P. Gallas; en op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java: de luitenant ter zee le kl. F. H. P.van Alphen, le officier; de luitenants ter zee 2e kl. C. Schnylenhnrg, J. W. van Kerkwijk, P. le Comte en 11. E van der Loeff; de officier van gezondheid 2e kl. L. J. de Kanter; de officier van gezondheid 3e kl. A. W. van lientergiiem; de officier van administratie 2o kl. F. C. Schaalje, en de scheepsklerk A. de Leef. Met den 1 Augustus a. worden de navolgende zee officieren geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, als: de kapitein luitenant ter zee H. P. Klerck, als le officier; de luitenants ter zee le kl. G. W. C. Voorduin en H. A. ridder van Rappard; en de luitenant ter zee 2e kl. H. J. van Broekhuyzen. Daarentegen worden met den laatsten dezer maand op non activiteit gebracht de op dat schip als le officier dienende kapitein luitenant ter zee P. Toutenhoofd, be nevens de luitenants ter zee le en 2e kl. H. van Goens en F. Luteyn. De luitenant ter zee le kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien wordt met eerstgemelden datum geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunns. De kapitein luitenant ter zee R. W. G. Arendsen de Wolff, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en dezer dagen van daar ternggekeerd, is, te rekenen met den 11 dezer, op non-activiteit gebracht. Volgens het Handelsblad is ook onze regeering voornemens zich naaldgeweren aan te schaffen. Er worden aan den construciievvinkel te Delft een 50- of 60tal van die geweren gefabriceerd, waarmede proeven zullen wor den genomen. Mochten die aan de verwachting voldoen, dan zal hoogstwaarschijnlijk een deel der infanterie van dit wapen worden voorzien. A'ecrologle. De als verdienstelijk bekende kunstschilder J. F. Hop penbrouwers is eergisteren, na een langdurig lijden, op 47-jarigen leeftijd te 'sGravenhage overleden. Gemengde berichten. Uit Troppau meldt men, dat over het gedrag der Pruisische soldaten over het algemeen niet kan geklaagd worden, maar dat hetzelfde niet kan gezegd worden van de hoogere officieren. Een hunner riep den algemeen ge- achten burgemeester, met wien hij spreken moest, toe: Hoed af! toen deze na bem gegroet te hebben den hoed weder wilde opzetten. Eene dame, die voor een venster op de eerste verdieping van hare woning zat en bij het zien van den treurigen toestand der stad, hare tranen niet kon weerhouden, werd door den majoor prins Lichnowsky opgemerkt; hij reed naar haar toe en riep: Oude totebel, ga heen met je gehuil! en dergelijke gemeene uitdrukkingen meer. Aan een heer, die uit zijne woning op de tweede verdieping met een tooneelkijker zag naar het gewoel van soldaten, paarden, enz., deed Lichnowsky aanzeggen, dat, indien dit weder gebeurde, hij hem uit zijne woning zou doen zetten. Aan de geld wisselaars is bevolen om den Pruisischen thaler (ƒ1.70) met 2 florijnen (ƒ2.40) te betalen. Daarop heeft een hun ner zijn kantoor gesloten. Deleven8tniddelen,a!svleescb, suiker, koffie, tabak, sigaren enz. welke Troppau dage lijks te leveren beeft, vertegenwoordigen dagelijks eene waarde van ruim ƒ5000, bovendien moet dagelijks eene vrije tafel van 50 couverts voor officieren aangericht

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1