Vincenzio Gonzaga, zijne reis in Spanje ten behoeve van dien hertog enz. en waardoor een minder bekend en minder bearbeid gedeelte van het teven des grooten schilders opgehelderd wordt. In Newtownards bij Belfast in Ierland heeft zich, volgens de dagbladen, het volgende geval van vergif tiging door kalfsvleesch voorgedaan. Een man, die het uiterlijk van een slager had, vei kocht dezer dagen bij kleine gedeelten bijna een geheel kalf. Eene familie van zes personen hebben soep gekookt van dat vleesch en daarvan gebruikt. Alle zes zijn vier dagen later ziek geworden en het hoofd van het gezin is gestorven. Twee gasten, die den tweeden dag het overgebleven vleesch gebruikten, zijn ook ziek geworden; een van hen is ge storven. Eene andere familie, man en vrouw en twee kinderen, zijn ook gevaarlijk ziek gen orden. Twee andere personen, die ook van dat vleesch gebruikt hadden, zijn gestorven. Een hond, die afval daarvan gegeten had, is na eenige dagen ziekte nog hersteld. Men vermoedt dat op de eene of andere wijze dit vleesch gekleurd of op ongeoorloofde wijze geprepareerd was door den koopman. De politie heeft hem opgespoord en zal hein met de lijken confronteeren. De Berlijnsche hoogleeraar Kiepert is geschrapt geworden als lid derGeographische vereeniging te Berlijn, omdat hij in een briefje aan een bewoner van een hem in eigendom toebehoorend perceel, welks bewoner dezer dagen uit een zijner vensters aan de straat eene vader- landsche vlag had uitgestoken, heeft doen weten, dat het hem als huurder niet vrijstond, zonder voorkennis van den eigenaar des perceels, „een lap" te doen zwieren boven de hoofden der voorbijgangers. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 8 dezerW. H. Kok, jm. 24 j. met M. Langenberg, jd. 29 j. L. Sterk, weduwn. 50 j. met C. Brouwer, wed. 40 j. (Van 30 Juni tot 7 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: J. van Sluys, weduwn. van L. Louwerse, 53 j. met M. Ovaa, wed. van P. Jasperse, 46 j. C. Heijt, jm. 36 j. met J. Roosen, wed. van J. F. Bie- ratt, 44 j. Bevallen: C. M. de Jong, geb. Raames, z. C. H. van Deyck, geb. Hoste, z. S. de Brnyne, geb. de Bree, d. T. J. Willemse, geb. van Driel, d. W. J. Kaufmann, geb. van der Plaat, d. (doodgeb.) J. Roest, geb. de Beer, z. Overleden W. Noy, jm. 24 j. A. G. de Wilde, wed. van M. Bok, 66 j. G. F. M. van Kerkoerle, jm. 22 j. C.J. Ratel band, d. 27 ra. J. J. L. van Hortuin, man van W.Pols, 41 j. J. Caljonw, man van A. Hage, 49 j. C.J. Dorlijn, jd. 23 j. Goes. BevallenC. M. Borgs, geb. van de Rafelaar, z. Overleden: J. de Deken, weduwn. van E. J. Schouw, 61 j. A. M. J. Ross, d. 5 weken. Zirrikzee. Bevallen: W. Lokker, geb. de Vlieger, z. C. Hogerheijde, geb. Tuinders, d. Overleden: D. van der Vliet, weduwn. 73 j. P. Grave- lijn, vrouw van A. G. van der Hucht, 54 j. M. Costerus, weduwn. 71 j. In de maand Juni jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: TE M I D D F. I. B U R G Huwelijken 7geboorten 27 (zoons 15dochters 12) sterfgevallen 28 (van het mannelijk geslacht 14, van het vrouwelijk 14)waaronder 3 elders overledene; leven- looze geboorten2. De ouderdom bij liet overlijden was als volgt: beneden bet jaar: 7. van 1 tot 5,1. 5 tot 10, 3. 10 tot 15, 0. 15 tot 20, 2. 20 25, 0. 25 30, 0. 30 35, 1. 35 40, 2. 40 45,1. 45 50, 2. 50 55, 1. 55 60, 1. 60 65, 1. 65 70, 1. 70 75, 2. 75 80, 1. 80 85, 1. 85 90,0. 80 85, 1. te vlissingen: Huwelijken 9; geboorten 30 (zoons 17, dochters 13); sterfgevallen 13 (van het mannelijk geslacht 7van het vrouwelijk 6). Levenlooze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 0. van 1 tot 5,3. 5 tot 100. 10 tot 150. 15 tot 200. 20 25,1.25 30,0.30 35,1. 35 40,1. 40 45,1.45 50, 2. 50 55,0. 55 60,0. 60 65,0.65 70,1.70 75,1. 75 80,2. TE ZIE EIKZEE: Huwelijken!; geboorten 20 (zoons 4, dochters 16); sterfgevallen 7 (van het mannelijk geslacht 4, van het vrouwelijke 3). Levenlooze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 1. van 1 tot 5,0. 5 tot 10, 1. 35 tot 40, 2. 65 tot 70, 1. 70 75, 1. 75 80, 1. Tlierisionicterstaiitl. 11 Juli 's av. 11 u. 66 gr. 12 'smorg. 7 u. 70gr.'smidd. 1 u.80gr. 'sav. 11 u.69gr. 13 s rnorg. 7 u. 72 's midd. 1 u. 84 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 11 Juli. Mededeelingen; adressen betreffende kermis; voordracht lid burgerlijk armbestuur; rekening geneeskundige school; verzoek erfpacht grond spui; voordracht personeel hulponderwijzeressen school A; wijziging politie-verordening; benoeming lid burgerlijk armbestuur. Voorzitter de heer Bijlevelrl van Serooskerke. Afwezig de beer Caland, ongesteld. Na goedkeuring der notulen van het in de vorige zit ting verhandelde worden de volgende mededeelingen des voorzitters voor kennisgeving aangenomen: dat de heer Caland bericht heeft ingezonden, dat hij door ongesteldheid verhinderd is deze zitting bij te wonen; dat gedeputeerde staten, blijkens door hen ingezonden missives, hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van 6 en 13 Juni, tot uitgifte in erfpacht en onderhand- schen verkoop van gemeente-grond, alsmede tot onder- handsche verhuring van den stoombaggermolen met klepschniten, enz. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat een adres van eenige ingezetenen is ingekomen betreffende het besluit om dit jaar geen kermi3 te houden. Dit adres luidt, blijkens de gedane voorlezing, als volgt: „Aan den raad der gemeente Middelburg. „Geven met verschnldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen neringdoenden en bnrgers te dezer stede, dat zij het besluit van den raad der gemeente van 20 Juni II. hebben vernomen, om de kermis of jaar markt niet te doen plaats hebben. „Het is om deze reden dat zij de vrijheid nemen UE. op het nederigst te verzoeken, om op dit besluit terug te komen en in plaats der kermis dien tijd door vreugde dagen in den boezem der burgerij te doen vervangeu, even als b'j eene vroegere cholera-epidemie heeft plaats gehad. „Zij doen dit op grond zij verplicht zijn als gezeten burgers voor hunne lasten enz. behoorlijk te kunnen zorgen, hetgeen voor hen, vooral in dezen duren tijd, geen gering pnnt van bezwaar oplevert. „Redenen waarom zij hartelijk verlangen UE. ten hun nen opzichte eens eeno gunstige beschikking moge nomen en hun de verlangde vreugdedagen schenken. „Welk verzoek is doende, met de meeste hoogachting en eerbied, enz." (Onderteekend door 49 personen.) De voorzitter zegt dat hij, aangezien uit dit adres niet duidelijk blijkt wat adressanten eigenlijk verlangen, een hunner bij zich ontboden en hem gevraagd heeft wat de bedoeling was. Ilct antwoord luidde dat men een volksfeest verlangde, bestaande in mastklimmen, spriet- loopen enz., een en ander besloten door een vuurwerk, ten koste der gemeente. Na deze mededeeling opent de voorzitter de beraad slaging; daar niemand evenwel het woord verlangt, deelt hij zelf zijn persoonlijk gevoelen mede. Vooreerst merkt hij op dat de thans heerschende cholera de reden is van het besluit om dit jaar, even als elders, hier geen kermis toe te staan, een reden die ook thans nog bestaat. Wat nu betreft het verzoek om volksfeesten in de plaats der kermis te geven op kosten der gemeente, betwijfelt hij of het wel met den staat der gemeente financiën te rijmen zou zijn, om voor enkele ingezetenen eenige hon- derde guldens aan zoodanige feesten uit te geven; te minder nog kan hij daartoe een voorstel doen, daar het geen de adressanten willen, nl. mastklimmen, sprietloopen enz., reeds door den geest des tijds als anderszins is afgekeurd. Maar bovendien zijn de tegenwoordige tijds- omsfandigheden, zooals hij verder opmerkt, van een zoo ernstigen aard, dat zij het niet wenschelijk maken dat een verzoek, als waarvan hier sprake is, worde toegestaan. De heer Lantsbcer zegt dat hij zich met de door den voorzitter aangevoerde motieven vereenigt, met uitzon dering echter van éen, t. w. de onkosten deze kunnen zijns inziens niet zooveel bedragen, om daaruit aanleiding te nemen tot afwijzing van het verzoek. Heerschte er thans geen cholera, dan zou hij althans op een of andere wijze aan het verlangen der adressanten willen zien vol daan. Nu evenwel zon ook hij het onverantwoordelijk vinden, wanneer gelden uit de gemeentekas werden ver strekt tot het geven van volksfeesten, waardoor datgene zou worden aangemoedigd wat tegenwoordig juist moet worden te keer gegaan eene groote vereeniging van menschen namelijk. De heer Verbruggc herinnert dat het besluit van den raad, om dit jaar geen kermis te doen houden, niet bij overijling, maar eerst na nauwgezette overweging is ge nomen. De vraag zou dus zijns inziens thans moeten zijn, of er sedert verandering is gekomen in den staat van zaken, waaruit dat besluit is voortgesproten. Hiervan blijkt echter niets uit het adres, doch het is, volgens spreker, ook het geval niet; integendeel, de cholera ver spreidt zich meer en meer en de mogelijkheid bestaat dat zij ook dit gewest bereikt. Het gevaar daarvoor mag dus door inwilliging van het verzoek, waarvan natuurlijk eene opeenhooping van menschen het gevolg zou wezen, niet worden vermeerderd. Ook hier moet het bijzonder belang wijken voor dat van het algemeen, en hij is er dus tegen om het verzoek toe te staan. Naar aanleiding van het gesprokene stelt de voorzitter voor en wordt met algemeene stemmen besloten, om aan de adressanten te kennen te geven dat op het vroeger besluit van den raad niet kan worden teruggekomen en alzoo afwijzend op hun verzoek wordt beschikt. Nog is ingekomen een brief van den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente, welke mede wordt voorgelezen, en aldus luidt „De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, gevolg gevende aan zijn eenparig genomen besluit in zijne vergadering, gisteren gehouden, heeft de eer zijne hooge ingenomenheid en blijdschap te kennen te geven aan den gemeenteraad, ter zake van het besluit om de kermis dit jaar hier ter stede niet te doen plaats hebben. „Treffend juist is door U, mijne heeren! ingezien dat onder de tegeuwoordige omstandigheden, nu cholera en oorlog leven en bezittingen bedreigen, het honden van kermis op zijn zachtst genomen, hoogst ongepast zou zijn en strijdig met den ernst, welken de gebeurtenissen dezer dagen iederen nadenkenden behooren in te boezemen. „Wij veroorloven ons echter bij deze gelegenheid een stap verder te gaan door onzen vurigen wensch uit te spreken, dat deze tijdelijke schorsing, wel is waar thans door de tijdsomstandigheden geboden, moge blijken een eerste schrede te zijn om te komen tot algeheele afschaf fing der middeleeuwscbe gewoonte, om op een bepaalden tijd des jaars kermis te houden; eene gewoonte die door de behoeften des tijds niet wordt gevorderd; in strijd is met den trap van beschaving, verlichting en vooruitgang op ieder gebied, waaronder wij levenaanleiding geeft tot uitspattingen en verkwistingen,die een hoogst nadeeligen invloed uitoefenen op de volkswelvaart, en allermeest gewraakt en veroordeeld wordt door godsdienst en zede lijkheid. „Geroepen om door leer en voorbeeld gezonde begrippen van godsdienst en zedelijkheid te verspreiden en te hand haven, meenen wij geheel op ons terrein en niet onbe scheiden te zijn, wanneer wij dezen onzen wensch in den boezem uwer vergadering nedericggen. „Onder toebidding van Gods zegen over uwe gewichtige werkzaamheden, teekenen wij ons met gepasten eerbied, „De kerkeraad voornoemd, „(get.) siB.itaciier zijnen, praeses. „(get.) j. i'. nonhebel, scriba." Op voorstel des voorzitters is, aangezien bij verorde ning is bepaald dat er jaarlijks een jaarmarkt zal gehou den worden, zouder beraadslaging besloten, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen. Geschiedt mededeeling van eene door burgemeester en wethouders, naar aanleiding van bet jongste raads besluit, aan bet dagelijksch bestuur van Arnemuiden gerichte missive, betreffende het aldaar genomen besluit tot iiet openstellen van den uitvoer van vee, op welk besluit dat gemeentebestuur wordt uitgenoodigd terug te komen. De mededeeling van deze missive is voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat het burgerlijk armbestuur een brief beeft ingezonden, waarbij een dubbeltal wordt voorgedragen voor do benoeming van een lid in dat bestuur, ter vervulling van de door het vertrek van den heer P. J. Bourdrez ontstane vacature. Op dit dubbeltal zijn geplaatst de heeren P. Pichal, adjunct commies ter provinciale griffie van Zeeland, en J. J. van der Harst Az. koopman. De benoeming wordt tot het einde der zitting aangehouden. Voor de leden wordt ter inzage gelegd de rekening der commissie van bestuur over de geneeskundige school over bet jaar 1865, bedragende dc ontvangsten f 1259.98, de uitgaven f 1095.56, en mitsdien het goed slot f 164.42. Volgens mededeeling des voorzitters is een verzoek ingekomen van den heer A. Caland, eigenaar van een huis op de Noordzijde van den Dam alhier, tot het ver krijgen in erfpacht, van een gedeelte grond van het ge dempte spui en wel zoodanig gedeelte als zich langs den achterkant van dat huis uitstrekt. Op dit verzoek is de gemeente-bouwmeester geboord, die tegen de inwilliging geen bezwaar heeft en adviseert om 70 vierk. ellen van bedoelden grond in erfpacht nit te geven, op dezelfde voorwaarden als waarop die grond aan anderen is verleend. Van deze erfpacht is een staat opgemaakt, welke voor de leden ter inzage wordt gelegd, terwijl de beslissing is aangehouden,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2