M1DDELBURGSCHE COURANT. N° 110. 1866. Zaterdag 14 Juli. (Binnenland. Editie van Vrijdag avond 8 uren. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, verwittigt den belanghebbenden, dat de Staten van dit gewest eene openbare vergadering zullen houden op Woensdag den 18 dezer, des avonds ten zeven uur. Middelburg, den 13 Julij 1866. De commissaris des konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 13 Juli. In de eerste kamer der staten-generaal is eene vacature voor het hoofdkiesdistrict Noord Holland ontstaan, door het overlijden van jhr. mr. F. L. H. J. Bosch van Drake- stein, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland. Naar men ons uit Zuid Beveland mededeelt, zijn Maandag te Wemeldinge twee personen in éen gezin door de cholera aangetast en kort na elkander overleden. Deze personen, een broeder en zuster, waren niet buiten het eiland geweest, doch bij hunne ouders ziju werk lieden van het kanaal inwonende, die nu en dan hunne elders wonende betrekkingen bezochten. Men schrijft ons uit 'sGravenhage van 9 dezer: „De cholera begint hier te wijken, maar neemt te Scheveningen toe. En geen wonder. Ondanks alle geschriften over hygiene en alle aanbevelingen om de reinheid te bevorderen, laat men die wijk van 's Gra- venhage toch altijd vol vischlucht en afval van visch, zonder behoorlijke rioleering. Een riool of buis voert de vuilnis naar zee en somtijds is de stank aan het strand groot. Een gedeelte van het dorp mist afloop van het vuil en men gebruikt de beer, die uit de putten geledigd wordt, als meststof in het duin. „Gisteren avond was de tijd, waarop de visschers jaar lijks hunue engagementen vernieuwen of op andere pin ken overgaan. Dan vieren zij feest tot laat in den nacht. „Nu wilde men hen dit jaar dien avond rustig doen doorbrengen en ds, Verhoeff schreef een bidstond uit. De Scheveninger is vroom en dat zou helpen hij zou ter kerk gaan en niet naar de herberg. „Maar ten allen tijde klaagde men over gebrek aan lucht in die propvolle kerk, veel te klein voor de be zoekers. Daarheen stroomden menschen. „Gisteren avond was de kerk stampvol. En twee per sonen kregen aanvallen van cholera in die bedorven atmosfeer. Ik schrijf u dit als een feit, waarvan ik mij in persoon overtuigd heb. „Dat de visschers geen feest hebben gevierd, behoef ik u niet te zeggen. De indruk van dezen kerkgang zal allen lang bijblijven." De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 10 Juli zijn aangetast: te Amsterdam onbekend, overleden 10; Leiden 1, overleden 3; 's Gravenbage 9, overleden 9; Delft 1, overleden 2; Schiedam 1, over leden 4; Rotterdam 23, overleden 18; Dordrecht 0, over leden 1Gorinchem 0, overleden 0; Gouda 0, overleden 1; Utrecht 35, overleden 31. Den 9 dezer zijn aangetast: Haarlem onbekend, over leden 9; Delft 6, overleden 3; Kampen 1, overleden 2; Meppel 2, overleden 8; Groningen 45, overleden 25. Den 11 dezer zijn aangetast: te Amsterdam onbekend, overleden 10; Leiden 5, overleden 2; 'sGravenhage 14, overleden 8; Delft 1, overleden 0; Schiedam 0, overle den 1; Rotterdam 17, overleden 9; Dordrecht 4, overle den 0; Gouda 2, overleden 2; Utrecht 37, overleden 30. Den 10 dezer zijn aangetast: te Haarlem onbekend, overleden 2; Kampen 4, overleden 4; Meppel 5, overle den 5; Groningen 20, overleden 19. Van de aangetasten te 's Gravenbage woonden 5 te Scheveningen, van de overledenen 4. Te Gorinchem schijnt de ziekte geweken te zijn. De Staats courant meldt, dat op bevel van den in Hannover bevelvoerenden Prtiisischen generaal von Fal- kenstein, van den 9 Juli jl. het geheele verkeer van en naar de Hannoversche rijkstelegraafkantoren is opge heven, voor zoover het andere dan regeerings- of dienst berichten betreft. Het kantoor te Breinen is hiervan uitgezonderd. De telegraafkantoren in Hessen, alsmede die in het koninkrijk Saksen, met uitzondering van het kantoor te Leipzig, ziju voor bijzondere telegrammen gesloten. Volgens een bericht van den Nederlandschen consul te Barcelona, van 4 dezer, worden de daar aankomende schepen, o. a. uit Nederlandsche havens, verwezen naai de lazaretten te Mahon of Vigo, tot het honden van quarantaine. In de Staatscourant van Woensdag is opgenomen het verslag van de werkzaamheden van het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut aan zijn exc. den minister van binnenlandsche zaken. Kerknieuws. Tengevolge van het bedanken van den heer A. Convée, heeft de kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen jl. Woensdag op nieuw tot predi kant beroepen de heer J. Euderlé, thans te Kraliugen. Onderwijs. Te Zierikzee werd den 6 dezer de 23ste algemeene vergadering der onderwijzersvercer.iging in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland gehouden, onder voorzit ting van dr. P. J. Andreae, schoolopziener in genoemde districten. De vergadering werd bijgewoond door 26 hoofd en 17 hulponderwijzers, door twee voorstanders van het volksonderwijs en door 2 leden der schoolcommissie alhier. Na de opening der vergadering door den voor zitter met eene korte toespraak, werd door iedere afdee- ling bij monde van een harer leden, de vraag beantwoord: „Men beweert dat elk onderwijzer zijne eigene leerwijze moet hebben is die bewering al of niet ongegrond Na lezing der notulen werd rekening gedaan en wer den korte verslagen uitgebracht. Voor de uitgeschre ven prijsstof: „het teekenen met krijt op het zwarte bord van voorwerpen uit de vormleer, te weten het vier-, zes-, acht-, twaalf- en twintigvlakkig lichaam," had zich slechts éen mededinger de heer J. II. Letzer, hulponderwijzer te Zierikzee, aangemeld, aan wien de prijs met een parige stemmen werd toegekend. Als punten van bespreking waren de volgende vragen opgegeven: „Hoe wordt het onderwijs in de beginselen der natuur het best ingericht?In hoever is de Fiöbel methode ook op de lagere scholen toepasselijk?Welke is de meest geschikte wijze, waarop de spelling van de Vries en te Winkel op de scholen kan worden uitgevoerd? Hoe kan de aaukomende onderwijzer zich do kennis der Nederlandsche letterkunde, die voor het hoofdonderwij zers-examen kan worden gevorderd, eigen maken? Welke methode kan de aankomende onderwijzer bij het aanleeren van geschiedenis en aardrijkskunde met de meeste vruchtaanwenden?Op welke wijze kunnen aan komende onderwijzers zich het best oefenen in het vaar dig en juist voordragen hunner gedachten? Wegens gebrek aan tijd werden slechts 3 dezer punten besproken en de overigen aangehouden. Voorde plaats der volgende algemeene vergadering werd Stavenisse gekozen. Na do uitvoering van cenige zangstukken ver-enigden de leden zich aan een vriendschappelijken disclr, waarmede deze bijeenkomst eindigde. Marine cn leger. Ingevolge art. 11 van het reglement voor hot Konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord, en overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verhaal van rangschikking, zijn door den minister van marine, met den 1 September aanst. benoemd tot adelborsten 3e klasse bij voormeld instituut, de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: J. A. M. Beek, J. G. C. van Gasteel, C. F. A. Gregory, L. G. Krol, M. P. M. Kuyl, G. Moerlant, D. Moreau, E. K. A. de Neve, J. F. N. van Oosterzee, G. C. Otten, H. A. de Ruyter van Steveninck, D. Stolp, J. II. Strootman, W. H. Dittlof Tjassens, P. F. F. van Veen, B. J. G. Volck, A. Voormolen, J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, J. Wentholt, J. C. van Wessem. Gemengde berichten. In het Noord-Amerikaansch blad de Grondwet, van 6 Juni, leest men: „Jl. Woensdag namiddag had er te Michigan een allerdroevigst ongeluk plaats. De heer Poelman, eenige maanden geleden uit Waarde, prov. Zee land (Nederland), naar hier overgekomen, was dien na middag bezig met boomen hakken in het bosch, aan den Grand Haven weg, op eenigen afstand van de brug, en werd door een door hem omgehakten boom, die eene ver keerde richting in het vallen nam, dermate aan bet hoofd cn voorhoofd gewond, dat hij oogenblikkelijk ineenzakte en een lijk was. De overledene was29jaren oud, en stond bekend als een stil, vlijtig en oppassend tnensch. Hij laat eene vrouw na, voor wie dit verlies dubbel zwaar is,, daar zij op reis twee kinderen verloren heeft, en zich nu alleen in „het land harer vreemdelingschap" bevindt. Uit het Westland wordt gemeld dat de verzending van aardappelen binnenslands schier onbeduidend is ge weest tegen bet vervoer voor Engeland, tengevolge waarvan ontzaglijke partijen binnen kort zijn opgeruimd en hierdoor het rooien bijna is geëindigd. Naar men ver zekert, zijn o. a. door éen tuinder 64,600 halve mudden aardappelen afgeleverd. De prijzen hebben op de Amster- damsche markt, door meerderen aanvoer van andere zijden, nog al gevarieerd; voor het buitenland bleven zij daarentegen vrij vast en niet onvoldoende. In een particulier schrijven uit Coblentz komt het volgende voor omtrent de tegenwoordige stemming des publieks in de Rijnprovincie: „Het loont de moeite, waar te nemen, hoe de algemeene opinie omtrent koning Wilhelm en graaf von Bismarck, sedert de nederlaag der Oostenrijkers, hier veranderd is. Voorheen zeide men in Rijnland „de Pruisen," even alsof men zelf in Lapland woonde, op onmetelijken afstand van Berlijn. Thans daarentegen noemen de Rijnlanders, wanneer zij van den slag hij Sadowa en van de overwinnende Pruisen gewa gen, die overwinnaars „wij." Met name graaf von Bis marck is nu aan den Rijn een groot man geworden." Het Journal de Bruxelles doet opmerken, dat in dertijd de heer Cochin heeft gezegd, te gelooveu aan de zege van Pruisen, alleen, omdat in de laatste 25 jaren steeds het onrecht heeft gezegevierd. Dinsdag namiddag heeft te Amsterdam een dub bele moord plaats gehad. In de Groote Oostenburger straat woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen; tier maanden geleden zijn deze lieden gehuwd en brachten uit hun vorig huwelijk de vijf kinderen mede; dikwijls hadden er oueenigheden in dat gezin plaats; Dinsdag echter had men rustig het middagmaal gebruikt en had een lSjarige zoon, die op de fabriek van de heeren van Vlissingen werkt, waar ook zijn vader werkzaam was, zich weder naar zijne bezigheden bege ven, toen zijn vader later de woning verliet en wel te laat om op zijn tijd aan de fabriek te kunnen komen tegen 3 uren keerde hij huiswaarts, terstond daarna vernamen de buren eene woordenwisselingtusschen detchtelingen, maar sloegen daarop geen acht, omdat zij aan zulke tooneelen gewoon wareneensklaps was alles stil. Eenigen tijd later kwam het lOjarig dochtertje uit de school en uitte bij het binnentreden der woning vreese- lijke kreten, waarop de buren toesnelden; men vond twee lijken in hun bloed badende, de man en de vrouw; naast den man lag een mes. Uit de omstandigheid dat het lijk van den man nog niet geheel koud was toen men de daad ontdekte, is op te maken dat hij eerstzijne vrouw en later zich zeiven om het leven heeft gebracht. De lijkeu zijn naar het gasthuis vervoerd. De Fransehe schrijver Armand Baschet heeft te Mantua in de archieven een aantal brieven van Rubens en andere documenten, die op hem betrekking hebben, gevonden, waarin men een aantal belangrijke bijzonder heden aantrelt over zijn verblijf in Italië bij den hertog

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1