MIDDEUBURGSCHE COURANT. N° 106. Zaterdag 1866. 7 Juli. föiimcnlanö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. BEKENDMAKING. De Griffier der Staten van Zeeland, Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. AUER te Middelburg, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar is gesteld het Verslag van den toestand der provincie Zeeland, door gedeputeerde staten uitgebracht aan de provinciale staten in de zomervergadering van 1866. Middelburg, den 6 Jnljj 1866. De griffier der staten voornoemd, 8. VAN DER SWALME. Riddclhurg O Juli. De provinciale staten hielden gisteren middag eene openbare zitting, welke slechts ongeveer een uur duurde en door eene zitting met gesloten deuren gevolgd werd. De werkzaamheden bepaalden zich tot eenige mededeelingen, het uitbrengen der rapporten van de commissie voor de verzoekschriften en der verslagen van de rapporteurs der afdeelingen betreffende de in hunne handen gestelde stukken, welker behandeling tegen de heden te elf uren gehouden zitting is aan de orde gesteld. Voorts heeft de benoeming plaats gehad vaq een buitengewoon lid voor het college van gedepu teerde staten, waartoe de heer Cau is herkozen. De heer Vader heeft zijn in de jongste avondzitting gedaan voorstel betreffende het indienen van een adres aan den koning met het oog op de slooping der vesting Veero ingetrokken, daar hem later is gebleken dat die slooping reeds bij koninklijk besluit is vastgesteld. Voor bet nader verslag dier zitting, verwijzen wij naar de derde bladzijde. In de heden gehouden zitting heeft de heer do Jonge van Ellemeet eene motie van orde voorgesteld, welke de strekking had van de behandeling van een door hem in gediend voorstel (ten doel hebbende om gedeputeerde staten te verzoeken, andermaal de regeling der stoora- bootdienst op de Wester-Schelde in overweging te willen nemen en te dien aanzien in deze vergadering alsnog een voorstel daaromtrent te doen) te doen voorafgaan aan de heden aan de orde gestelde interpellatie. Deze motie is verworpen met 29 tegen 2 stemmen. Het voorstel der commissie voor de verzoekschriften betreffende de adressen der Middelbnrgscbe en Zeenwsche maatschappijen van stoomvaart, benevens van de Goes- sche stoombootonderneming, houdende verzoek tot ver mindering van het tarief voor steigergelden, aan de provinciale steigers geheven wordende, alsmede een adres van Verweij en co. te Rotterdam, tot ondersteuning van bovengemeld verzoek, is uietalgemeene stemmen aan genomen. Het voorstel derzelfde commissie betreffende bet adres van A. Willemse en C. van de Putte te Oost-Souburg, houdende aanbod tot overname door de provincie voor ƒ6000 van de stoomboot „de Schelde", vroeger dienst gedaan hebbende tusschen Vlissingen en Neuzen (waar van zij door aankoop eigenaars zijn geworden), ofwel tot afstand dier boot in hunr, tegen zoodanigen billijken prijs als nader kan worden overeengekomen, is zonder beraadslaging goedgekeurd. Het voorstel van gedeputeerde staten betreffende de geneeskundige school te Middelburg is aangenomen mee 27 tegen 4 stemmen. De voorstellen van gedeputeerde staten tot afstand in beheer en onderhoud dor havenwerken te Philippine, alsmede tot onderhandsche verpachting voor éeujaar van het overzetveer aan het Sloe, zijn beide zonder be raadslaging goedgekeurd. Ten aanzien der adressen van de spoorbootmaat schappij enz. zijn de volgende besluiten genomen. Met 22 tegen 5 stemmen is verworpen een sub-amen- dement van den heer Vader, strekkende om te bepalen, dat, als eene subsidie werd verleend, de dienst alleen op de werkdagen zou mogen plaats hebben. Met 17 tegen 10 stemmen is aangenomen het eerste pnnt van een amendement, van den heer Verhagen, strekkende om eene subsidie van ƒ2000 te verleenen ter tegemoetkoming in de dienst tot 1 Juli van dit jaar. Daarentegen is met 14 tegen 13 stemmen verworpen het tweede gedeelte van dat amendement, strekkende om per dagreis subsidie te verleenen. Ten gevolge dezer verwerping zijn vervallen beschouwd de overige gedeelten van liet amendement, ten doel heb benden de subsidie per dagreis te bepalen op 40 voor het tweede halljaar voor 1866, en op 30 voor de jaren 1867 en 1868, alsmede te bepalen dat, ingevolge de op brengst van passagiers en goederen jaarlijks meer dan 15000 zal bedragen, de helft daarvan ten bate der pro vincie zal komen. Een voorstel van gedeputeerde staten, om aan de adressanten te kennen te geven, dat hun verzoek zooals het is gedaan voor geen inwilliging vatbaar is, is aange nomen met 15 tegen 12 steramen. Met algemeene stemmen zijn goedgekeurd de verant woording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1864, alsmede, na eenige wijziging, de verschil lende begrootingen, met daarbij behoorend voorstel betreffende de te heffen opcenten op de grond- en perso- neele belasting ten behoeve der provincie. Vervolgens heeftde interpellatie door den heer Piersens plaats gehad omtrent de stoombootdienst op de Wester- Scbelde, voor wat de nieuw gebouwde stoomboot „de Zeeland" betreft. Hierop is namens gedeputeerde staten in geruststel lenden zin geantwoord,doch verschillende sprekers, vooral zij die even als de beer Piersens jl. Dinsdag de reis met die boot hebben medegemaakt, bleken groote bezwaren daartegen te hebben. De discussiën zijn nog niet geëin digd, maar zullen in de, morgen ochtend te 10 uren te houden zitting, worden voortgezet. De beer F. van Deinse heeft zijn verlangen te kennen gegeven om morgen middag te kunnen vertrekken, daar er ongunstige berichten uit het door hem bewoonde district zijn ontvangente Axel zou zich namelijk de „gevreesde ziekte" hebben vertoond. Hoewel onze provincie tot heden, even als vroeger steeds het geval was, van cholera-epideraie verschoond blijft, zoo hebben wij echter enkele gevallen mede te deelen, die zich hier en daar hebben voorgedaan. Te Vlissingen heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij iemand, die tot de bemanning van het stoomvaartuig Frans Naerebout behoort en zich even te Antwerpen bad opgebondep. Te St. Annaland zijn in de laatste dagen van de afge- loopenemaand eenige gevallen voorgekomen, met doode- lijken afloop. Nog een zieke is aldaar in behandeling. Te Breskcns is blijkens bcrigt van beden een geval voorgekomen, het betreft de vrouw van een schipper die van Antwerpen gekomen is. Voorts zijn nog gevallen voorgekomen aan boord van een paar schepen op de reede van Vlissingen en te Neuzen, welke schepen alinede van Antwerpen zijn gekomen. Jl. Woensdag is bij de opening van stembriefjes, tot benoeming van een lid voor den gemeenteraad te IJzen- dijke, in plaats van den heer II. W. F. van 'tGroenewout, die wegens vertrek naar elders zijn ontslag genomen heeft, benoemd i!e heer J. B. Timmerman, met 57 van de 109 uitgebrachte stemmen, waaronder 3 van onwaarde. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben heden met 30 stemmen tot lid van gedeputeerde staten be noemd rar. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt. De beer S. A. van Hoogstraten bekwam 29 stemmen. De commissie, belast met het afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad no. 93), houdende vast stelling der verordening op het benoemen van ambtena ren bij de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië, heeft besloten getuigschrilten wegens voldoend afleggen van het examen A uit te reiken aan de volgende candidatcn (in alphabetische volgorde): De beeren M. C. Dannenburgb, F. J. Th. de Haart, D. P. Jeniink, P. H. van der Kemp, jhr. H. de Koek, A. Mijer, J. J. Nacff, G. J. G. van de Poel, J. F. II. Schultz, J. Spanjaard, H. van Steeden, A. C. Uljeê, W. J. G. Vos- maer, W. H. L. van Waning, E. Winckel. Staalscour In de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen de statuten der naamlooze vennootschap Almeloscbe brood- en meelfabriek. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 3 Juli zijn aangetast: te Leiden 12,overleden 4; 's Gravenbage 26, overleden 18; Delft 5, ovorlcden 1; Schiedam 7, overleden 4; Rotterdam 37, overleden 21 Dordrecht 6, overleden 7; Gouda 6, overleden 6; Utrecht 85, overleden 38. Den 4 dezer zijn aangetast: te Leiden 14, over leden 10; 'sGravenhage 33, overleden 14; Delft 1, overleden 1; Schiedam 9, overleden 3; Rotterdam 37, overleden 17; Dordrecht 9, overleden 4; Gouda i, overleden 0; Utrecht 52, overleden 34. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche leenw de heer H. J. W. Visser, eervol ontslagen referendaris bij het departement van financiën. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Oostbnrg mr. F. J. Hennequin; tot griffier bij het kanton gerecht te Goes, mr. P. J. A. van Dam. museum van natuurlijke historie. Tijdelijk be noemd tot adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, J. G. Keulemans, te Rotterdam. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ileumen c. a. de heer J. P. Reede, thans ontvanger van het grenskantoor te Strijbeek; der in- en uitgaande rechten te Strijbeek de heer B. H. J. F. Endtz, thans surnumerair der belastingen in Noordbrabant; derdirecte belastingen en accijnsen te Ilerwijnen c. a. de beer jhr. T. S. H. H. Bowier, thans in dezelfde betrekking te Ophcmertte Ophemert c. a. de heer G. J. A. Umbgrove, thans surnnmerair der belastingen te Arnhem; te Wou denberg c. a. de beer B. A. Brinkhuis, thans in dezelfde betrekking te Borne; van de directe belastingen, in- en 1 uitgaande rechten en accijnsen te Kerkrade de heer J. J. H. Berden, thans ontvanger te Bornc. a.; van de directe belastingen en accijnsen te Born c. a. de heer W. F. J. Passtoors, thans surnumerair der belastingen in Noordbrabant; te Sliedrecht c. a. de heer L. van de Kasteele, thans in dezelfde betrekking te Prinscnhage. eereteek en en. Als blijk van goedkeuringen tevre denheid verleend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffelijk getuig schrift, aan J. Huybregtsen, matroos der le klasse op het scbroefstoomschip het Metalen kruis, wegens liet met levensgevaar redden van twee matrozen uit bet water, ter reede van Ternate, op den 6 Maart 1866. Ter belooning der officieren, onderofficieren en verdere manschappen, die zich hebben onderscheiden bij de gevechten in de Zuid-en Ooster afdeeling van Borneo gedurende de maanden Juni, Septemberen November 1865, en bij die in de Wester-afdeeling van Borneo gedurende de maanden April, Meien Augustus 1864 en April en Mei 1865, benoemd ter zake der eerstgemelde gevechten, tot ridder 4e klasse van de militaire Willemsorde de le luitenant der infanterie L. I. F. E. von Ende; en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol vermeld, a. ter zake der eerstgemelde gevechten: den kapitein F. A. Gits, de le luitenants W. H. Rijnders en J. G. Spanjaard, en de 2e luitenant P. II. H. Routs, allen van bet wapen der infanterie, de korporaal C.'Mijnders, de ziekenoppaser K. Kaper, en de fuseliers J. B. Meert, A. van Boxel en A. D'Hondt; en b. ter zake der laatstgemelde gevechtende kapitein II. E. L. Prins, W. A. J. J. Kraal, H. G. de Grijs en H. Termijtelen, en de le luitenants H. L. J. F. Smeets, M. A. du Croo en E. Heek, allen van liet wapen der infanterie, de officier van gezondheid 2e klasse bij de militaire geneeskundige dienst C. F. W. Hunnius, thans met verlof in Europa aanwezig, Je sergeanten H. Behremla en R. J. iloifkens, de flankeurs J. O. Pedersen eu C. A. A. Golay en do fuseliers G. II. W. Bartling, F. Ammcter, P. Molsberger, G. Berthoni-Rossi en J. II. Arts. Kerknieuws. De heer Arius Keers, predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Zaamslag, heeft het beroep naar Koudekerke aangenomen. Door den kerkeraad der evangelisch-lnthersche gemeente te Zierikzee is op den 4 Juli 1866, ter vervul ling der vacature, ontstaan door het emeritaat aan dr. P. J. Andreae verleend, tot predikant bij die gemeente beroepen de beer Heijsse, pretijkant te Cnlemborg. Marine en leger. In het Utrecbtsch Dagblad leest men „Naar men verzekert, zonden er in ons leger tal van officieren zijn, die de veldtochten in Dnitschland gaarne zonden willen bijwonen, teD einde met de practijk des ooi logs bekend té worden. „Wanneer aan zulke officieren, met behoud van trac- tement en eene toelage voor de reis, tijdelijk verlof werd verleend en een gelijk getal in bet Pruisische en Oosten- rijksche leger dienst deed, zou er ook geene gegronde aanmerking op zoodanige dienstneming zijn te maken en wij officieren bij 't leger verkrijgen die, als het wezen moest, van hetgeen de ondervinding hen leerde, onze soldaten konden doen profiteeren." - Ten gevolge van het vertrek van een veertigtal korporaals titulair van het instructiebataljon te Kampen naar onderscheidene regementen, zijn een vijftigtal jonge lingen tegen den 20 dezer opgeroepen om bij dat korps in dienst gesteld te worden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1