MiDDELBURGSCIIE COURANT. N° 105. 1866. Donderdag 5 Juli. föinncnlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. PUBLICATIE. PUBLICATIE. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt hekend, dat de provinciale staten van dit gewest eene openbare vergadering zullen honden op Douderdag dpn 5 dezer, des namiddags ten één uur. Middelburg, den 4 Jnlij 1866. De coiutniss ris des konings voornoemd, li. W. VAN LIJNDEN. C HOLE KA liPIBEUIE. De Burgemeester van Vlissiiiscn, Overwegende, dat het drinken van het aan boord van nit Rotterdam komende schepen aanwezige Maas water, doodelijke Cholera-gevallpq in eene verwijderde provincie ten gevolge had. Overwegende, dat hot derhalve hoogst noodzakelijk is, dat schippers en visschers zich Dij hun vertrek van een genoegzamen voorraad goed drinkwater voorzien, ten eintle zich van Int gebruik van rivierwater gedurende de reis te kunnen onthouden. Vestigt daarop de aandacht der belanghebbenden en maakt in het algemeen de ingezetenen indachtig: Dat het allcrwnnschelijkst is, dat personen die van elders komen, bij de uiinsteongesteklheid geneeskundige hulp inroepen. Wordende een iegelijk ten sterkste aangemaand,om bij het vernemen dat zoodanige personen zich niet wel bevinden, daarvan onverwijld aan bet openbaar gezag kennis te geven, ten einde de maatregelen zouden kun nen worden genomen, die de omstandigheden zullen gebieden. Vlissingen, den 30 Juni 1866. De burgemeester van Vlissingen, J. W. OALLENFELS. CIIOLËKA KIM» KM IK. De Burgemeester en Wet houders van Vlissingen, Gelet op de circulaire van tien commissaris des ko .ings in de provincie Zeeland, van den 23 Juni 1866, A. no. 694813e afd. (Provinciaal blad ito. 74), houdende mededeeling der aanschrijving van den minister van hin- nenlandsche zaken van den 19 te voren, no. 238, 9e afd. Maken bekend dat even als in vroegere cliolera-epidemiën ook nn ■yveder is gebleken, dat die ziekte zich voor een goed deel Verspreidt door de binnenlandseIjp scheepvaart; dat mitsdien een nauwlettend toezicht zal worden gebonden op allo aankomende en tijdelijk verblijvende schepen, opdat wanneer zich choleral iilers aan boord bevinden, deze in een geschikt lokaal ter verpleging kunnen worden opgenomen en het schip gedesinfecteerd, zullende het laatste evenzeer belmoren te geschieden wanneer een of meer clioleralljders aan boord zijn ge weest, terwijl hij weigering van den lijder om liet schip te verlaten, dat in een afgezonderd gedeelteder gemeente onder politie toezicht zal worden gestéld en voor de zuivering van liet schip en van de uitwerpselen der lijders even als van het linnen-en beddegoed de noodige zorg moet worden gedragen; dat hij aankomst in de gemeente van schepen nit plaat sen waar «ie cholera heerscht, liet zich daarop aanwezige drinkwater moet wieden weggeworpen en zuiver drink water aan boord genomen en eindelijk, dat zoodra zich een geval van cholera aan boord van eenig vaartuig binnen de gemeente mocht voordoen, de schipper van zoodanig vaartuig of die hem vervangt, verplicht is, daarvan onverwijld aangifte te doen bij de politie, ten einde iu In t algemeen belang zoodanige voorzorgen zonden kunnen worden genomen als de omstandigheden zullen gebieden. Vlissingen, den 29 Juni 1866. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. OALLENFELS. Dl- sccretai is, T. C. DOMMISSE L. S. Middelburg 41 Juli. Gisteren avond is ,de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland door den voorzitter in naam des konings geopend. Het verslag van het in deze zitting verhand.ejde is in dit nummer opgenomen, zoodat; wij onïte legers daarheen verwjjzen. De commissaris des konings in deze provincie biedt, naar wij vernemen, heden en morgen telkens aan een gedeelte van de leden der staten een diner aan. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat, bij de aanbesteding van het maken van een dam door de Oos- ter-Sehelde en het maken van eenige verdere werken, geene insehrijvingsbiljctten waren ingekomen. Wij vernemen thans dat dit is toe te schrijven aan bezwaren die bij de aannemers tegen sommige voorschriften van het bestek bestonden. Zij betroffen hoofdzakelijk enkele punten van uitvoering, het gebruik van bepaald voorge- schrevene materialen enz. Alle ter aanbesteding aanwe zige aannemers hebben dan ook eene nota van wijzigin gen, welke zij in het bestek verlangen, ingediend en gezamenlijk onderteekend. In den catalogus der algemeene tentoonstelling van Nederlandscbe nijverheid en kunst, in bet Paleis voor volksvlijt gehouden wordende, komen als inzenders uit Middelburg voor onder de afdeeling nijverheid: no. 63, Spoors Sprenger: raap-, patent- en lijnolie; raap- en lijnkoeken; no. 101, de Middelburgsche garancine iabrick: garancine; no. 236, Jan Fak Brou wer Zonen: cliocolaad en poederchocolaad no. 272, Snijders Zoon: likeuren, vruchtenwijn, citroenolie; no. 325, C. G. Lijnaar le Nobel: sigaren; no. 583, B. A. Fokker: metalliek en gewoon touwwerk; no. 897, wed. J. Larsen: heeren- en damesschoenen en laarzen no. 998, A. van Roozendaal: heeren zijden hoeden, Wal- chersche boerenhoed, Zuid Bevelaudscbe dito, petten; no. 999, J. H. Grips: vilten hoeden, zooals gedragen wor den op Walche ren, Noord en Zuid-Beveland en in Axeler- ambacht; no. 1007, A. Boassongezondheids-corset, toilet- en negligé corsetten, kiuder-coisetten enz.no. 1136,L.Vogel jr.:gaskachel, geverniste haard, kinderstoel enz.; no. 1332, I. J. Milborn; tafeltje; no. 1341, L. Vogel Jzn.: gezelschapstafel, toilet- en tuintafels enz.; no. 1351, L. Vogel Jzn.: gezelschapstafel, toilet- en nachttafel, bloementafel enz.; no. 1352, G. W.Berg man zwart verlakte theetafel met goud, nagebootst Chineesch; no. 1511, J. C. en W. Altorflfer: druk-en bindwerken onder de afdeeling scboone kunsten: no. 74, C. Kimtnel: eeue groep schapen; no. 164, J.F. Schntz: een woelend water; no. 215, C. Krijger: twee bouwkundige teekeningen. H. M. de koningin en Z. K. II. prins Alcxar.der zijn eergisteren middag van het Loo in de residentie terug gekeerd. De op zijn verzoek teruggeroepen Russische gezant bij het Nederlandsche hof, generaal Mansouroff, zon giste ren met zijue dochter de residentie verlaten. De naam van zijn opvolger is nog niet bekend. De secretaris van legatie, graaf Sievers, is voorlooptg als zaakgelastigde aan bpt hoofd der ambassade geplaatst. Jl. Zondag morgen heeft de opening van de spoorweg- lijn Breda -Moerdijk plaats gehad. Ook werd de spoor- weglijn Boxtel—Eindhoven geopend, terwijl deuzell'den dag de spoorweglijn Enschedé—Hengelo voor het publiek werd opengesteld. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den30Juni zijn aangetast: te Leiden 10,overleden 8; 's Gravenhage 27, overleden 18; Delft 4, overleden 2; Schiedam 8, overleden 5; Rotterdam 20, overleden 14; Dordrecht 10, overleden 1; Gouda 4, 'overleden 3; Utrecht 79, overleden 45. Den 1 en 2 dezer zijn aangetast: te Leiden 21, over leden 16; 'b Gravenhage 63, overleden 28; Delft 2, overleden 3; Schiedam 17, overleden 9; Rotterdam 47, overleden 28; Dordrecht 18, overleden 7; Gouda 15, overleden 3; Utrecht 152, overleden 70. llciiocmingen en besluiten. ministehieble departementen. Pensioen verleend, ten jjedrage van /516'sjaars,aan mr. J. II.GeertsemaCzn., afgetreden minister van binnenlandsche zaken. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge- meênte Niemvkerk, de heer F. Bonman. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Sluis mr. J. H. L. van Buren, thans griffier bij het kan tongerecht te Brielle, en tot substituut griffier bij de arrondissements-rechthank te Goes, mr. F. J. Tyndall de Veer, thans griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse: A. P. S. C. Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, H. van der Meer, J. A. Willink Ketjen, J. R. Eek, Z. J. Cambier, P. Iloltzapffel, II. R. J. J. Thor- becke, P. J. L. de Chatelenx, H. Nijgh, J. Ilaremaker, A. J. Krabbe, A. E. J. Frackers, J. A. F. Schneither en H. H. Bowles. leger. Bppaald dat de luitenant-generaal J. W. Blanken, Zr.Ms. adjudant in bnitengewouen dienst, tijdelijk in zijn rang bij den grooten staf van het leger zal worden gevoerd. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den officier van gezondheid 2e klasse II. C. A. K. Eikendal, van het regiment grenadiers en jagers; alsmede op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der genie en sapeurs van het leger in Ned. Indië A. S. M. Hageman, thans met verlof hier te lande. Bevorderd bij het bataljon jagers no. 27, dienstdoende in West-Indië, tot kapitein de le luitenant M. Bomer Price, en tot len luitenant de 2e luiteuant E. ten Broeke, beiden van het bataljon. Marine en leger. In de Bredasche conrant leest men onder het opschrift: Een denkbeeld van den minister van oorlog: „Denkbeelden!Wij willen hopen, dat hij er vele bezit, eti ze in practijk weet te brengen. Ziet bier een plan, dat wij vroeger van hem zeiven vernamen. Van het idéé uitgaande, dat de straf niet alleen moet dienen om den overtreder te pijnigen en te kwellen, wenscht hij vele straffen geheel te veranderen. Daartoe wil hij te Zeist of te Millingen een permanent kaïnp oprichten, alwaar do militairen zich steeds met nuttigen arbeid, landbouw, enz., zullen kunnen bezig houden. Daarheen wil hij bijv. ook detacheeren de officieren, die schulden gemaakt hebben. Thans worden die heeren gestraft met arrest, en wij weten hoe het gaat somtijds juist daardoor nog meer op kosten gejaagd. Daar zouden zij stil en rustig moeten leven, en veel eerder hunne zaken weêr in orde kunnen krijgen.Hoe veel heilzamer zulk een kamp ook op de gezondheid werken zal dun arrest of provoost, behoeft geen betoog. Het plan van den minister, mits voorzichtig ten uitvoer gelegd, verdient in veie opzichten goedkeuring." Rechtszaken. Rernardina Frederika Kerkvoorde, werkster te IJzen- dijke, die bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van jl. Zaterdag werd veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, ter zake van strafbare poging tot kinder moord voor de eerste maal door de ongèbnwde moeder gepleegd, heeft zich tegen dat arrest in cassatie voorzien. Gemengde berichten. Het lijk van den onderofficier, die in de vorige week te Vlissingen verdronk, is eérgisteren opgevischt en heden morgen met alle militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Gisteren namiddag te 4 uren is in het Sloe door de zeilschoot buiten boord geslagen, de knecht van Anthouie de Bot, genaamd Hubertus Arnóuds, 49 jaren, varende met zijn tjalkschip naar Éjoozendaal- Het is dien schipper en nog drie andere op dat schip zijnde mannen niet gelukt hem ie redden. Hoogstwaarschijnlijk is hij alzoo verdronken. De man laat eene vrouw en 6 of' 7 kinderen pa.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1