MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 104. Dinsdag 1866. 3 Juli. Editie van Maandag avond 8 uren. HSiddclburg 3 Juli. Eergisteren is aan de hoogeschool te Utrecht tot doctor in de rechten bevorderd de heer A. J. Retbaan Macaré, geboren te Middelburg, na verdediging van zijn acade misch proefschrift: „de leer der assignatiën." Wij vernemen dat bij het bestuur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen het voornemen be stond de gebeele internationale lijn Rotterdam-Luik met 1 dezer te openen. Daar echter, tengevolge van een werk door den Belgischen waterstaat ondernomen, een belem mering in den weg Hasselt-Eindhoven (tnsschen Achel en Neerpelt) is ontstaan, kan de sectie Hasselt-Eindhoven nog niet worden geopend. Men schrijft uit Groningen, 28 Juni: „Heden morgen beeft de nieuwe hoogleeraar in de geneeskundige facul teit aan de hoogeschool alhier, de heer Tj. Halbertsma, zijne betrekking aanvaard met het honden ecner rede voering in de Nederlandsche taal, over de voortreffelijk heid der hedendaagsche verloskunde. Als naar gewoonte werd deze plechtigheid in het groot auditorium van het academiegebouw door muziek opgeluisterd en door vele belangstellenden bijgewoond." Bij dispositie van den 29 Janijl. zijn door den minister van binnenlaudsche zaken bij de dienst van den rijks telegraaf, met ingang van den 1 Juli, benoemd: tot tele grafist le klasse, de telegrafisten 2e klasse A. Isaacson, H. C. Boogaard en H. van Eek; tot telegrafist 2e klasse, de telegrafisten 3e klasse J. W. F. Knijff, O. Vrancken, B. Gastelaars, W. J. Hosang, J. Beverland, H. E. J. Griifïé, T. L. Landsdaal, P. C. G. Engelbregt en H. W. L. Leur; tot telegrafist 3e klasse, na afgelegd examen, de leerlingen G. M. de Bloeme, H. Jocheras, G. H. Carl, A. Somers, G. Blokhuis Izn., W. van Estveld, C. W. Laeijendecker, A. Timans, G. van 't Ende, J. O. van Tnsschenbroek, J. Vis, B. Knuppe, J. Simonnin Helbach, G. Monna, G. J. Stokkers, H. Elbrink, F. van der Drift, A. D. Ver- boeff, F. E. Pieren, J. Smits, F. W. Johanningmeijer en D. J. Kerssen. De minister van financiën heeft bepaald, dat in dit jaar zullen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen; dat op 14 Augustus en volgende dagen zal worden afgenomen het vergelijkend examen; en dat vóór of uiterlijk op 16 Juli bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen de verzoekschriften, om toelating tot voormeld examen, vergezeld van de stukken, in art. 5 van het koninklijk besluit van 19 April 1859 omschreven. De kamer van koophandel te Winschoten heeft zich tot de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken gericht, ditmaal niet slechts om bij herhaling op de invoering van uniform-port, maarook op vermindering van den prijs der binnenlandsche telegrammen aan te dringen. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den29Juni zijn aangetast: te Leiden 13,overleden 9; 's Gravenhage 22, overleden 9; Delft 2, overleden 0; Schiedam 5, overleden 8; Rotterdam 19, overleden 16; Dordrecht 7, overleden 6; Gouda 4, overleden 2; Utrecht 45, overleden 48. j Friesland: aangetast 10, overleden 8. Sedert het begin der ziekte aangetast 16, overleden 10. Overijsel: aangetast 12, (waaronder 3 te Kampen, met inbegrip van een schipper, op reis van Utrecht naar Zutfen aangetast), overleden 8 (waaronder 2 te Kam pen). Sedert het begin der ziekte aangetast 20, over leden 14. Groningen: aangetast 40, (waarvan 33 te Gronin gen),overleden 20 (waaronder 17 te Groningen). - Sedert bet begin der ziekte aangetast 44, overleden 22. Drenthe: aangetast 20, overleden 11. Sedert het begin der ziekte aangetast 21, overleden 12. algemeen totaal: aangetast 1737,overleden 1117. Sedert het begin der ziekte aangetast 6446, overleden 3866. Recapitulatie: In de Staatscourant van Zondag en Maandag zijn opge nomen opgaven betreffende de cholera over de week van 16 tot 23 Juni jl.: Noord-Brabant: aangetast 41, overleden 24. Sedert het begin der ziekte aangetast 110, overleden 57. Gelderland: aangetast 20, overleden 12. —Sedert het begin der ziekte aangetast 67, overleden 41. Zuid-Holland: aangetast 977, overleden 628. Sedert het begin der ziekte aangetast 4718, overleden 2852. Noord-Holland: aangetast 123 (waarvan 26 te Amsterdam, 13 te Haarlem, 16 te Haarlemmermeer en 27 te Weesp), overleden 86 (waaronder 25 te Amsterdam, 15 te Haarlem, 13 te Haarlemmermeer en 10 te Weesp). Sedert het begin der ziekte aangetast 269, overleden 176. Zeeland: aangetast 0, overleden 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 2, overleden 2. (te Sint- Annaland en Tholen.) Utrecht: aangetast 494, overleden 320. Sedert het begin der ziekte aangetast 1179, overleden 680. In de week van Aangetast Overleden 29 April—5 Mei. 305 159 6-12 222 120 13-19 191 118 20-26 179 100 27 Mei—2 Juni. 312 166 39 Juni. 1070 591 10-16 2295 1396 17—23 1737 1117 Benoemingen en besluiten. ministerieble DEPARTEMENTEN. Pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 3327 'sjaars, aan den heer I. D. Fransen van de Putte, afgetreden minister van koloniën, met ingang van 30 Mei II. telegraaf. Benoemd tot adsistent-ingenieur van den rijks telegraaf J. M. Collette, tot dusver telegrafist le kl. en lijnopziener in algemeenen dienst, en tot commies op het bureau van den ingenieur van den rijks-telegraaf J. J. A. Stutzer, tot dusver schrijver op genoemd bureau. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Manilla voor de Pbilippijnscbe eilanden, de heer G. van Polanen-Petel. Kerknieuws. Gisteren avond is door den kerkeraad der Neder- dnitsche hervormde gemeente te Vlissingen tot predikant beroepen de heer V. J. Koningsbergenpredikant te Hazerswoude. Gisteren namiddag hield dr. P. J. Andreae, predi kant bij de evangelisch-luthersche gemeente te Zierikzee, aan wien op zijn verzoek eervol emeritaat is verleend, eene afscheidsrede, naar aanleiding van Johs. 13: 33—35. Onderwijs. De Nieuwe Utrechtsche courant meldt hgt„volgende „De tot nog toe bestaan hebbende technische school heeft, zooals wij vernemen, van heden af opgehouden te bestaan. Zij werd in 1850 opgericht door de heeren prof. R. van Rees, prof. G. J. Mulder, H. A. van den Wall Bake en IV. H. de Heus, waarvan drie nog tot hare verzorgers behooren. Hoewel men algemeen verwacht, dat zij ver vangen zal worden door eene inrichting die beter zal zun en op ruimere schaal zal zijn ingericht, en wij dus hare opheffing niet zoozeer behoeven te betreuren, zoo hebben toch desniettemin hare oprichters een hoogst verdienste lijk werk verricht, toen zij haar in het leven riepen. Deze school was de eerste en lang de eenige van dien aard in ons land, en als het ware de voorloopster van de tegen woordige hoogere burgerscholen; gemiddeld werd zij door 40 a 60 leerlingen bezocht." Marine en leger. Ten gevolge der buitendienststelling van Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, zijn met den laatsten Juni dezes jaars op non-activiteit gebracht de navolgende officieren: de luitenant ter zee le klasse R. A. Houck, kommandeerende gemeld schroefstoomschip; de luite nants ter zee 2e klasse G. Kruys, H. J. van Broekhnyzen en H. J. Borgerboff van den Bergh; de officier van ge zondheid 2e klasse J. J. B. Vermyne, en de officier van administratie 3e klasse L. G. Sas. Volgens den door den minister van oorlog vastge- stelden indeeling- en emplacement-staat der korpsen van het leger is de indeeling in deze provincie als volgt 5e afdeeliDg: generaal-majoor van Emde, bevelhebber; le luitenant van der Heide, waarnemend adjudant; kapi tein Pfeiffer, chef, staf, Vlissingen; infanterie, 6e regement, kolonel Peperkamp; kapitein Brnnings, adjudant, Vlissingen; le bataljon, le, 2e, 3e en 4e com pagnie en tirailleur compagnie, majoor Gout, Neuzen 2e bataljon, majoor Peltzer, Vlissingen; 3e bataljon lej 2e en tirailleur compagnie, majoor de Jongh, Vlissingen 3e bataljon, 3e en 4ecompagnie, Middelburg; 4e bataljon tirailleur kompagnie Sluis; depöt, luitenant-kolonel Amiot, Middelburg; vestingartillerie, 3e rege ment, staf, Nymegen; le, 8e en 9e bataljon, majoor Cox van Spengler, Vlissingen. Gemengde berichten. Gisteren morgen te negen uren had even buiten de Vlissingsche poort alhier een voorval plaats, hetwelk noodlottige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig is afgeloopen. Een van hier naar Vlissingen bestemde omnibus (dienst Braat en Go.) stond nabij den Vlissing- schen weg stil tot bet opnemen van een passagier, toen een andere omnibus (dienst van der Weele en Co.) van den weg kwam aanrijden. Het schijnt dat de gewone wijze van uithalen alstoen niet is of kon worden gevolgd en men de leidsels sterk moest aanhalen om eene botsing te vermijden; hoe dit zij, de paarden van laatstbedoelden omnibus werden schichtig en begonnen te steigeren, waarvan bet gevolg was dat ér, paarden èn omnibus in de vest reden. De conducteur en voerman waren, toen zij het naderend gevaar bemerkten, van hunne zitplaatsen gesprongenin den in het water liggenden omnibus bevond zich éen passagier, een loods, wien het echter spoedig gelukken mocht uit den wagen te klimmen en den wal te bereiken. Ook de paarden waren spoedig uit het water gehaald; met den omuibus ging dit minder gemakkelijk, hoezeer hij toch ook na veel inspanning uit de vest getrokken is. Aan de zich op den omnibus bevindende vrachtgoederen is door het water aanzienlijke schade toegebracht, welke evenwel, naar wij vernemen, door de concessionarissen reeds is vergoed. De wagen zelf is, behalve eenige gebroken glasruiten, onbeschadigd gebleven. Niet onbelangrijk is een bericht in het Engelsch geneeskundig blad, the Lancet, waaruit blijkt hoe zelfs in het vrij Amerika bij besmettelijke ziekten zeer diep ingrijpende maatregelen worden genomen. The Lancet meldt, dat door den Board of health te New-York besloten is dat ieder huis, alwaar eene ziekte voortkomt, waarvan eene epidemische verspreiding mogelijk is, voor de politie toegankelijk zal wezen. The Medical Times vermeldt een geval van diphthe- rites der mondholte, waaraan een patiënt bezweek, die met de afmaking en begraving van aan de veepest lijdende runderen belast was. Dit geneeskundig dagblad vermoedt daarom dat waarschijnlijk ook dezelfde besmet ting op den mensch kan overgaan. Op de Theems is een hospitaalschip gestationneerd, hetwelk de aan cholera lijdende passagiers van de rivier inloopende schepen zal opnemen. Volgens een telegram uit Molfetta van 23 dezer heeft kolonel Specchi, van het regiment der vrijwilligers van Garibaldi, zich met een pistoolschot van bet leven beroofd, terwijl hij dit schrijven heeft achtergelaten „Laat niemand zich over mijn dood bekommeren! De eervolle betrekking, die mij is opgedragen geworden, gaat mijne krachten te boven. Ik verzoek den dapperen ma joor Tosca aan mijne zuster Adèle alles over te maken wat mij toebehoort. Ik wensch den Italianen de overwin ning toe en hoopdat mijn geliefdegeneraal Garibaldi zijn armen Specchi niet zal vergeten." Uit Madrid wordt gemeld dat een en twintig onder officieren van het garnizoen aldaar, die deel genomen hadden aan den onzer lezers bekenden opstand in de Spaansche hoofdstad, zijn gefusilleerd. De Great Eastern, die thans te Londen gereed ligt om zee te kiezen, en aan boord waarvan zich de Atlanti sche kabel bevindt, wordt eiken dag door duizenden per sonen bezocht. Volgens Engelsche gewoonte is op het welgelnkken der onderneming een schitterend diner gegeven. Uit Oldenzaal schrijft men 26 Juni: „Na het bezet ten van Hannover door de Pruisen hebben onderscheidene familiën van daar naar hier en verdere plaatsen langs de grenzen de wijk genomen, ten einde eene gunstiger wen ding van zaken daar te lande af te wachten. Ook ziet men eene menigte vreemdelingen, vermoedelijk deser teurs, uit alle streken van Duitschland hier doortrekken, om elders eene schuilplaats te zoeken. In Hannover gaat alles zeer rustig toe, althans op onze grenzen merkt men niets er van, dat de Pruisen daar de baas zijn. Volgens een gerucht was men echter te Nordhorn een korps Pruisische militairen te wachten. {Kamp. cour.) Naar aanleiding der berichten in de dagbladen, dat te Leiden giften worden verstrekt ten behoeve der betrek kingen van overleden choleralijders, meldden zich opéén morgen op het raadhuis aldaar niet minder dan 49 weduwen aan, waaronder vele zwangeren, die te zamen 217 kinderen hadden. Als het snelste zeeschip wordt genoemd het stooro- acht van den onderkoning van Egypte, Marossa, dat

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1