jBURGSCHE COURANT. V 101 Zaterdag 1866. 30 Juni. Editie \ran Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 39 Juni. In ons vorig nomraer konden wij, bij de vermelding van den uitslag der verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in et hoofdkiesdistrict Arnhem, de verhouding der stemmen nog niet opgeven. Thans is ons gebleken dat 1459 stemmen zijn uitge bracht, waarvan 751 op mr. O. Th. baron van Lijnden van Sandenbnrg, 437 op jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot en 197 op mr. B. A. Reigers, zijnde de overigen over ver schillende personen verdeeld. Uit Oostburg schrijft men ons 27 dezer: „Tegen 12 Juli e. k. zijn opgeroepen de afgevaardig den der polders, betrokken bij het ontworpen nieuw kanaal van uitwatering door dit district, ten einde de noodige besluiten te nemen om tot de uitvoering van dit belangrijk werk te kunnen overgaan. „Op de heden alhier gehouden varkenmarkt waren ten verkoop gesteld 810 biggen en 14 groote varkens. Van biggen werd omtrent verkocht, van f 3.50 tot f 8, doch de groote varkens bleven meest onverkocht, daar men te hooge prijzen eischte. De aanvoer wat groot zijnde in verhouding tot het getal koopers, waren de prijzen gedrukt en het afwijkend goed aanmerkelijk lager." Rotterdam 24, overleden 13; Dordrecht 6, overleden 6; Gouda 4, overleden 4; Utrecht 59, overleden 36. De Goesche courant verneemt, dat het rijks-telegraaf kantoor te Goes van den 15 Julia, met „onbeperkten dagdienst" zal geopend zijn. Gisteren middag heeft te 's Hage de onthulling plaats gehad van het monument, opgericht ter eere van wijlen den hertog van Saksen-Weimar. De prins van Oranje, de prinsen Frederik en Hendrik, de groot-hertog van Saksen Weimar en prins Herman van Saksen-Weimar, benevens de prinsessen waren daarbij tegenwoordig. De heer Rochussen heeft, als president der commissie van oprich ting, eene aanspraak gehouden; de burgemeester, de heer Gevers Deynoot, heeft het gedenkteeken voor de ge meente aanvaard. Prins Hendrik heeft, namens de familie van den hertog, de commissie bedankt. Een en ander werd door muziek afgewisseld. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft 13 Fe bruari jl. besloten, de in de gemeentekas berustende gelden, voor zooverre zulks niet hinderlijk was aan den behoorlijken gang der administratie, op beleening of prolongatie uit te zetten op soliede onderpand en onder de waarborgen, op den voet en de wijze als zulks in den regel aan de Amsterdamscbe beurs plaats vindt, tot een maximum van/10,000. Gedeputeerde staten hebben hunne goedkeuring aan het raadsbesluit ont houden. De gemeenteraad van :s Hage heeft thans besloten den koning te verzoeken, dat het hem moge behagen het besluit van gedeputeerde staten der pro vincie Zuid-Holland te vernietigen en het raadsbesluit van den gemeenteraad goed te keuren. De Staatscourant van Woensdag bevat de wetten van den 11 dezer betrekkelijk het verleenen van vergunning tot het tijdelijk voeren der Nederlandscbe vlag, alsmede tot wijziging der begrooting van het fonds, voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen, voor het dienst jaar 1866. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede Den 26 dezer zijn aangetast: te Leiden 10, overleden 10; 's Gravenhage 15, overleden 11; Delft 5, overleden 6; Rotterdam 12, overleden 10; Dordrecht 12, overleden 7; Gouda 4, overleden 3; Utrecht 58, overleden 43. Den 27 dezer zijn aangetast: te Leiden 9, overleden 8; 'a Gravenhage 8, overleden 2; Delft 4, overleden 0; De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 21 dezer, tot uitvoering der wet van 9 April 1866 (Staatsblad no. 24), houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het geslacht. Uit Tilburg schrijft men van 26 dezer aan het Handels blad „Met zekerheid verneemt men, dat eerstdaags een begin zal worden gemaakt met het vervaardigen der plans voor de alhier op te richten ateliers ten behoeve van den staats spoorweg. De ingenieurs van den Berg en Bake schijnen met die werkzaamheden te zijn of te zullen worden belast. De vervaardiging der lijn Turnhout—Tilburg vordert niet zoodanig als men vermoed had; de onteigening der gronden onder de gemeenten Alphen en Riel schijnt de oorzaak der vertraging. Benoemingen en besluiten. adjudanten. Benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buiten gewonen dienst de zelfstandige prins Pangeran Adhipatti Ario Mangkoe Negoro, te Soerakarta. keketeek en en. Verleend, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, de bronzen medalje ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffelijk ge tuigschrift, aan Boe-Och, fuselier van het 11e bataljon infanterie in Nederlandsch Indië, wegens het met levens gevaar redden van een korporaal en een fuselier uit de Lio rivier, te Weltevreden, op den 18 Februari jl. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein J. O. Risseeuw en den 2en luitenant A. van Hooff van het bataljon no. 4 der rustende scbntterij in de provincie Zeeland; en bij gezegd bataljon benoemd tot kapitein de le luitenant H. G. Fokker; tot len luite nant de 2e luitenant J. Noest; tot 2en luitenant de ser geant K. F. Koksma en de schutter C. A. Carpreau. uegek. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den len luitenant der infanterie L.D.Borel, thans op non-activiteit. Benoemd tot kapitein, militairen kommandant, tevens directeur van het Afrikaansche werfdepot ter kuste van Guinea, de 2e luitenant van het le regement vesting artillerie J. P. de Jaager; en bevorderd tot len luitenant bij de vaste bezetting ter kuste van Guinea de 2e luite nant bij die bezetting M. J. Heuvelink. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, behoudens aanspraak op pen sioen, aan den beer K. F. Lannoye, ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage, tevens belast met de directie van het algemeen zegelkantoor. Onderwijs. Van goederhand verneemt de Arnhemsche courant, dat de minister van binnenlandsche zaken dezer dagen heeft beslist, dat jongelieden uit elke provincie onvoor waardelijk bij elke commissie voor de eind examens der hoogere burgerscholen kunnen worden toegelaten. De beslissing berust op de overweging, dat in de wet op het middelbaar onderwijs geene bepaling is, die voor schrijft dat zij, die het eind-examen der hoogere burger scholen wenschen af te leggen, dit alleen kunnen doen in de provincie waar zij wonen. Marine en leger. Met den 6 Juli a. worden geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis de luitenant ter zee 2e klasse A. P. Hooghwinkel, en op Zr. Ms. schroefstoomschip Willem, de luitenant ter zee 2e klasse T. Spree. Uit Lissabon schrijft men aan de Nieuwe Rotter- damsche courant, onder dagteekening van den 19 Juni 11., dat de herstellingen aan de distilleertoestellen van Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau waren afgeloopen, en genoemd fregat den volgenden morgen de reis naar Nederland zon aanvaarden. Men had de heu gelijke tijding ontvangen van de bevordering van den kapitein ter zee O. A. Uhlenbeck tot schout-bij-nacht. Gedurende het verblijf te Lissabon heeft men op de gebruikelijke wijze feestelijk de verjaardagen herdacht van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, op den 13en, en van II. M. onze geëerbiedigde koningin 17 Juni. In beide feestvieringen hebben de ter reede liggende Por- tugeesche en Amerikaansche oorlogschepen gedeeld. Twee malen heeft men aan boord van den Adolf de gelegenheid gehad, om zich door spoedig aangebrachte hulp te onderscheiden. Eens door het redden van een matroos, die van een in de nabijheid van den Adolf ge legen Portugeesch oorlogstoomschip was over boord gevallen, en eens door het helpen blusschen van een niet onbelangrijken brand op eene particuliere scheeps timmerwerf. Het état major heeft de eer genoten van te worden voorgesteld aan Z. M. den koning van Portugal. Naar wij met zekerheid vernemen, moeten op last van den minister van oorlog met den meesten spoed bij elk regiment infanterie 2000 kapotjassen in gereedheid worden gebracht, terwijl het aantal paren schoenen, dat onlangs per regiment op 2000 is bepaald, gebracht moet word en op 3500. Gcmeiisde berichten. Een onderofficier der infanterie, die eergisteren met twee zijner kameraden op het strand buiten de Ramme- kens poort te Vlissingen was gaan baden, schijnt zich te ver gewaagd te hebben, zoodat hij, hetzij uit gebrek aan kracht, hetzij door dat hij niet goed zwemmen kon, verdronk. Het lijk van den ongelukkige is nog niet teruggevonden. De boogschutters-vereeniging Willem III, te Vlis singen, herdacht eergisteren op feestelijke wijze, hoe 15 jaren geleden door Z. M. den koning, beschermheer der vereeniging, aan haar een prachtig vaandel werd vereerd. Bij deze gelegenheid werd door haar een concours gege ven, waaraan deelnamen vereeoigingen uit Middel burg, Goes en Heinkenszand. Te 11 uren stelden de ver- eeuigingen zich in optocht, met het muziekkorps der infanterie aan het hoofd, om het vaandel ten huize van den president af te halen, waarna men zich naar de sociëteit de Vriendschap, het vereenigingsgebonw der leden, begaf om naar de prijzen te dingen die aldaar voor de beste schutters beschikbaar waren. Het feest werd met een bal besloten. In ons vorig nommer deelden wij een voorbeeld van verregaande onmatigheid in bet gebruik van spijs en drank door een persoon uit IJzendijke mede: wij worden thans door onzen berichtgever opmerkzaam gemaakt dat wij ons in de plaats hebben vergist, hetgeen ons gebleken is juist te zijn, daar het geval zich niet te IJzendijke, maar te Schoondijke heeft voorgedaan. Woensdag, kort na den middag, had men te Goes weder zwaar on weder met plasregenop verschillende plaatsen heeft het sterk gehageld en zijn stukken ijs gevallen, die, gemeten, de grootte van 2 a 3 Ned.duimen hadden.In de gemeenten 's Heer Arendskerke, Hein kenszand en 's Gravenpolder moet daardoor veel schade veroorzaakt zijn aan de veldvruchten; voornamelijk hebben de boonen onherstelbaar geleden; de moestuinen leveren het droevig gezicht op, dat schier al het voor- handene verloren is. Overigens luiden de berichten over den stand van den oogst bijzonder gunstig en belo ven de te veld staande gewassen, met uitzonderiug Van het vlas, een rijken oogst. Goessche cour.) Het Chineesch gezantschap is gisteren uit 's Hage naar Amsterdam vertrokken. Te Newcastle is Zondag ochtend brand ontstaan in de groote meelfabriek der firma Robert Brown en co., welke geheel is vernieldde schade wordt op 70,000 p. st. begroot. Ook de langs dit gebouw loopende spoor wegbrug over de Tyne heeft door dit ongeval veel geleden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1