MwfiJ J. REIJERS j'.C.z7!'/%X de^.Juw'^^ M. L. REÜ'ÉRSPrcsSf' 2lbt)crtcnttcn. Oorlogsnieuws. Laatste telegrammen. Omtrent den opstand onder het garnizoen te Madrid Wordt nader vernomen, dat deze niet te beschouwen is als een geisoleerd feit. Op verschillende andere plaatsen in Spanje zijn weder min of meer ernstige onlusten uit gebroken, terwijl ook de generaal Prim zich weder op Spaansch grondgebied schijnt te bevinden. In Engeland worden pogingen aangewend, om door transactiën van weerszijden het ministerie aan het bestuur te doen blijven, zonder tot eeneontbinding van het parle ment over te gaan. De Russische regeering maakt van den tegenwoor- digen politieleen toestand gebruik, om verder hare Asia- tischegrenzen uit te breiden.De Russische troepen hebben thans de belangrijke stad Khodjend ingenomen en zijn daarop voortgerukt tot aan de bronnen van Sir-Darja. Omtrent den op Zondag plaats gehad hebbenden veldslag leest men het volgende in den Moniteur du soir: Het Italiaansch leger onder bevel van koning Victor Emmantiel is de Mincio overgetrokken tusschen Valeggio en Goïto. Onmiddellijk daarop rukte het voorwaarts. De linkervleugel moest de positiën tusschen Peschiera en Verona bezetten, om alzoo den tnarsch van de 2e en 3e legerafdeeling te beschermen. De linkervleugel werd echter door den vijand naar het centrum teruggedreven, hetwelk inmiddels zich tegen een uitval der in Verona gelegerde troepen had te verdedigen. Deze, welke van Verona naar Mantua marcheerden, in de richting, welke het Italiaansch leger scheen te nemen, maakten cene frontverandering, om zich tegen de koninklijke troepen te wenden, met welke zij slaags geraakten op Zondag 11., den verjaardag van Sollerino. De berichten omtrent het resultaat van dezen slag zijn nog vrij verward. In allen gevalle is echter de gevoerde strijd, welke een groot deel van den dag duurde, zeer bloedig geweest. Een gedeelte der Italiaansche troepen is voor den vijand moeten terugtrekken; men beweert zelfs dat twee legerafdeelingen zich tot achter den Mincio hebben teruggetrokken. Het gevecht schijnt vooral zeer hevig te zijn geweest inde nabijheid van Custoza, eer.e kleine plaats tusschen Valeggio en Villafranca, hetwelk ten slotte in handen der Oostenrijkers bleef. Deze hebben ook eenige krijgs gevangenen gemaakt en verscheidene stukken geschut genomen. Het schijnt echter dat het centrum van het Italiaansch leger zijne positiën heeft behouden. De troepen van koning Victor Emmanuel hebben, volgens daaromtreut ontvangen berichten, de meeste dapper heid betoond. Verschillende generaals en zelfs prins Amedens zijn gewond. De Oostenrijkers, die eenige dagen geleden de berg passen van Stelvio tusschen Tyrol en Lombardije hebben bezet, schijnen zich gereed te maken om eene positie in te nemen op'de achterhoede der Italianen, hetgeen voor deze laatsten zeer gevaarlijk zou zijn, indien zij tot achter den Mincio werden teruggedrongen. De berichten uit Weenen stellen den uitslag van het gevecht, dat Zondag bij Verona heeft plaats gehad, als zeer gunstig voor de Oostenrijkers voor. Daarin wordt echter erkend, dat de overwinning niet zonder belang rijke verliezen behaald is. Bij het naderen van de Mincio werden de Oostenrijkers door het Italiaansche leger onder 's konings bevelen aangevallen. De Oostenrijkers hebben Monte-Vento, en vervolgens, des avonds te 5 uren, Custozza, stormenderhand ingenomen. Zij heb ben 2000 man krijgsgevangen gemaakt, terwijl onder scheidene kanonnen hen in handen vielen. Het garnizoen van Mantua heeft Zaterdag een uitval gedaan en het Italiaansche observatie-korps, dat in de linie van Curtatone geplaatst was, terug gedreven. Zij maakten vele krijgsgevangenen. Zondag avond is het Italiaansche leger door de Oosten rijkers tot don terugtocht over de Mincio genoodzaakt. Van de Italiaansche zijde wordt uit Breseia gemeld: „Het eerste legerkorps heeft de stellingen bij Peschiera aangevallen. De divisie onder bevel van den generaal Cerale heeft belangrijke verliezen geleden. De generaal Cerale is gekwetst. Het gevecht heeft geen afdoend resultaatopgeleverd. Echter schijnt het niet ongunstig te zijn, daar al de Italiaansche korpsen hunne stellingen hebben behouden. Prins Amedeus is licht gewond cn te Breseia aangekomen." Volgens eene mededeeling uit Parijs waarvan wij de juistheid nog niet kunnen beoordeeien zou de slag bij Custoza in zeker opzicht niet zeer belangrijk geweest zijn. Het eerste legerkorps onder bevel van den generaal Durando, die de Mincio tusschen Goito cn Peschiera is overgetrokken, bevond zich voor het centrum van het Oostenrijkse!) leger, onder bevel van den aartshertog Albrecht. De generaal Durando heeft gedurende den geheclen dag tegen dien overmachtigen vijand gestre den, hetgeen den aartshertog deed denken dat hij geheel het Italiaansche leger tegenover zich zag. Dit was echter niet het geval; koning Victor Emmannel was de Mincio veel lager overgetrokken en wel rechts van Goito. Hij bevond zich reeds aan gene zijde van Villafr nca met bet 2e en 3e legerkorps om den generaal Cialdini te gemoet te trekken. Toen hem echter werd megedeeld dat Durando met geheel het Oostenrijksch leger slaags was geraakt, keerde bij terug om dezen ter hulp te komen. Victor Emmanuel marcheerde daarbij langs Verona cn dreef daarbij eene Oostenrijksche brigade terug. Hoewel hij nu niet tijdig genoeg kwam om Durando te ontzetten, noopte hij toch de Oostenrijkers om zich eenigszins terug te trekken, ten einde niet in de flank te worden aangevallen. De generaal Durando heeft dan ook zich met de meeste zijner divisiën aan gene zijde der Mincio kunnen handhaven. Slechts twee zijner divisiën moes ten zich tot achter de Mincio terugtrekken." Uit Krakan wordt bericht dat de Pruisen met twee bataljons infanterie en twee bataljons cavalerie Oswic- zim hebben aangevallen. Zij zijn teruggeslagen met een verlies van acht dooden en vele gekwetsten. Uit Weenen wordt het volgende gemeld: „Toen de veldmaarschalk Benedek werd aangesteld tot opperbevelhebber over het Noorder-leger, werd door hem tot voorwaarden gesteld: dat hij zijne bataljons, officieren en onderofficieren zelf mocht kiezen uit alle legerkorpsen en uit alle wapens; dat hij geheel en al onafhankelijk van de regeering zijne onderbevelheb bers mocht kiezen; dal geen der aartshertogen bij zijn leger in dienst zon treden; dat hij zelf meester zou zijn bij de keuze van een krijgsplan en bj het doen van alle operatiën en manoeuvres en dat hij, eenmaal te Berlijn als overwinnaar aangekomen, aldaar zoolang zou kunnen blijven als hij verkoos en die maatregelen en besluiten zou kunnen nemen, welke hij wilde." De verschillende landen, door Pruisische troepen bezet, hebben veel te lijden; zij worden door oorlogscon- tribntiën zwaar geteisterd. Om een voorbeeld aan te halen van de manier, waarop gehandeld wordt, behoeft slechts te worden vermeld, dat aan de officieren te Dres- den voor hunne middagtafel wijn naar discretie en drie entrées moet worden verschaft. Een ander berichtgever schrijft Men moet het ondervinden, om zich te kunnen voor stellen, welk een zonderlingen indruk bet maakt, wanneer spoorwegen, posterijen en telegrafen eensklaps hunne diensten weigeren. Vrachtwagens, diligences en dorps boden komen weder als uit den grond te voorschijn. Ja! naar vele streken, met name, naar Oostenrijk, Beieren en over het geheel naar Zuid-Dnitschland, worden brie ven noch passagiers, laat staan, goederen verzonden, daar de legers alle wegen afsluiten. Uit Weenen, Berlijn, Italië en Frankrijk, komen de dagbladen doorgaans drie dagen later aan dan gewoonlijk, en te Leipzig, te midden van het krijgstooneel, verkeert men soms dagen in onzeker heid over hetgeen in de onmiddellijke nabijheid voorvalt- Tarente. Maandag. De Italiaansche vloot is eergis teren van hier vertrokken. Hare bestemming is uiet bekend. Weimar. Maandag. Het kabinet te Berlijn heeft aan den Pruisiscben gezant alhier medegedeeld, dat Oldenburg, Anhalt, de beide Mecklenburgen, Schwarz- btirg, Saksen-Coburg, Saksen-Altenburg, Waldeck en Lippe-Detmold uit den bond zijn getreden en dat een gelijk besluit ook van andere Noord-Duitsche staten ver wacht werd. Berlijn. Maandag. De Hannoveranen hebben twee maal pogingen aangewend om tusschen Eissenach en Gotha door de linie der Pruisen heen te breken, en wel de laatste maal, niettegenstaande de overeenkomst tot een wapenstilstand, die eerst, beden den 25 des morgens te 8 uren ten einde kon loopen. Zij werden door het vierde regement garde te voet teruggeslagen. De Pruisen ondergingen hierbij geen verlies. Aau de zijde der Han noveranen werden vele manschappen gewond. Frankfort. Maandag. De vertegenwoordiger van Limburg en Luxemburg neemt geen deel meer aan de bondsvergaderingen. Parijs. Dinsdag. De Moniteur zegt dat de generaal Cialdini de Po nog niet is overgetrokken. Florence. Dinsdag. Alle dagbladen maken melding van het vast besluit der Italianen om voor geene opoffe ring terug te deinzen ter bevrijding van Venetië. Breseia. Dinsdag. Er heeft eene ontmoeting plaats gehad tusschen de Italiaansche vrijwilligers en Oosten rijkers tusschen de brug van Cafaro en Londrone. De Oostenrijkers werden teruggeslagen met verlies van eenige dooden. De vrijwilligers hebben geen enkel ver lies geleden. Frankfort. Dinsdag. Uit Weenen is alhier, onder dagteekening van gisteren, per telegraaf bericht ontvan gen van een bloedig gevecht nabij Jung-Bunzlau, in Bohemen. De Pruisen, onder bevel van Herwarth, heb ben de Boheemsche plaatsen Reichenberg, Trautenau en Aicha bezet. Bremen. Dinsdag. De senaat heeft in overeenstem ming met de vertegenwoordiging besloten om het bondgenootschap met Pruisen te aanvaarden en den gezant bij den bondsdag terug te roepen. Ten aanzien van de te nemen militaire maatregelen is nog niets beslist. Londen. Dinsdag. Heden is aan de beide huizen van het parlement medegedeeld dat koningin Victoria bet door de leden van het ministerie ingediend ontslag heeft aangenomen. De zittingen van het parlement zijn tot overmorgen verdaagd. Parijs. Dinsdag. Le France meldtdat de koning van Italië zijn hoofdkwartier te Breseia gevestigd heeft. Hetzelfde blad deelt op grond van een telegrafisch bericht mede, dat men verzekerde dat de geheele manoeuvre van de zijde der Italiaansche troepen geen ander doel had, dan om de Oostenrijkers te dwingen hunne linie aan de Po van troepen te ontblooten; daar door kon Cialdini met zijn legerkorps die rivier onver hinderd overtrekken en op Rovigo aanrukken. Dit plan zou volkomen gelukt zijn. In eene tweede depêche wordt het bericht bevestigd van het overtrekken van de Po door Cialdini. Graanmarkten enz. Amsterdam 27 Juni. Tarwe en gerst hooger. Raap olie op zes weken f 43$. Lijnolie op zes weken f 40$. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Juni 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54 TV dito dito dito 3 „64 dito dito dito 4 82$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92$ Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 70$ dito dito Leening 1860 4$ 79 Certificaten 6 Aand. spoorweg„169 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 4l,\ dito 1847/1852 2$ 21$ dito rente Amsterdam5 60$ dito nationale5 43$ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 2$ 29$ Amortisabie schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 40$ dito 1856—1862 3 40 Griekenl. dito (blauwe)5 8 Turkije. dito (binnenl.)5 25$ Vereen.Stat.dito (1882) 6 Gl-fe Illinois. dito66$ Mexico. dito 3 12$ Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela dito 3 9$. Heden overleedna een langdurig lijdenonze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mejufvrouw ANNA MARIA HENRIETTE BATENBURG. Rotterdam, Uit aller naam den 21 Juni 1866. F. H. BATENBURG. Mocht mij den 15 dezer het smartelijk verlies van mijn Zoon treffen heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens door het overlijden van mijne geliefde Echtge- noote CORNELIA P1ETERNELLA DE KRIJGER, in den ouderdom van 64 jaren, diep betreurd door'mij, hare Kinderen en Behuwdkinderen. Middelburg, C. M. AKKERMAN den 24 Juni 1866. Apotheker. Vopf*d»«ootatejjke blijken van hartelijke deelneming bij het overlijden van ons eenig D.-i^t'i</<ctówij onzen oprechten dank.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3