föuitfitlcmïr. nigheid in te roepen en den zegen des Allerhoogsten af te smeeken op de maatregelen, welke van het staatsgezag zijn uitgegaan, ten einde de onder menschen en vee heerschende ziekten af te weren en de bedroevende gevolgen daarvan zoo veel doenlijk te lenigen. „Met het oog op de ernstige tijden, die wij beleven, is de regeering met Z. M. ten volle overtuigd, dat elke ge legenheid tot openbaar gebed aan het godsdienstig gevoel des volks zal tegemoet komen en, naar voorvader lijke gewoonte, nergens ongebruikt zal worden gelaten. „Door deze mededeeling aan 'skonings bedoeling voldoende, durf ik mij verzekerd houden, dat u hoog eerwaarde die bedoeling alleszins zal waardeeren en tevens gaarne zal bevorderen, door aan uwe onder- hoorigen zoodanige aanschrijvingen uit te vaardigen als u hoogeerwaarde zal vermeenen te behooren." Naar wij vernemen is te Kampen ernstig sprake, dat de theologische school der christelijk afgescheidene gemeente van daar naar de stad Utrecht zal worden verplaatst. 9larine en leger. Overeenkomstig Zr. Ms. besluit van den 23 dezer, wordt de kapitein luitenant ter zee W. C. Klis met den 15 Juli aanst. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet Pallas, in welk bevel genoemde hoofd-officier vervangen wordt door den kapitein-luitenant ter zee J. A. van de Velde. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 23 dezer wordt de tot schout bij nacht bevorderde kapitein ter zee O. A. Uhlenbeck, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, ingaande met den laatsten dezer maand of, zoo gemeld fregat na dien datum hier te lande mocht binnen vallen, met den dag van binnenkomst. De kapitein ter zee G. P. J. Mossel, thans belast met de betrekking van equipage-meester der marine te Willems oord, zal den tot schout bij nacht bevorderden kapitein ter zee 0. A Uhlenbeck in het bevel over den genoemden bodem opvolgen. Staalscour De officier van gezondheid 3e klasse D. Matak Fon tein wordt met den 6 Juli a. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Rechtszaken. De hooge raad der Nederlanden heeft gisteren ver worpen het beroep in cassatie van Lndwig Wilhelm Mlilder, die bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland is veroordeeld tot de straf des doods. Cemengrie berichten. Jl. Zaterdag heeft een persoon te Yzendijke, na vooraf eenige borreltjes te hebben gedronken, 17 harde eieren, 7 krent.ebroodjes, 2 glazen bier, 11 kommen koffie en een aker koud water gebruikt, tengevolge waarvan hij weldra door zulke hevige kramppijnen werd aangedaan, dat hij als een woedende alles aan stuk sloeg wat onder zijn bereik was, en men hem slechts met veel moeite kon bedwingen. Terstond is geneeskundige hulp ingeroepen en verleend, doch bij tusschenpoozen herhalen zich nog de krampachtige aandoeningen, zoodat men voor zijn behoud in het leven vreest. Uit Zwolle schrijft men, dat de gevolgen van den oorlog zich daar reeds doen gevoelen. De verzending van visch naar Duitschland heeft geheel opgehouden. Dientengevolge wordt de paling, die in de vorige week 60 de 100 pd. opbracht, nu voor ƒ35 verkocht, en de snoek, die toen 40 gelden kon, vindt nu tot 25 nog geen aftrek. Naar men verneemt, heeft het plan in de kiesver- eeniging de Grondwet, door de afdeeling Veendam geop perd, om aan mr. J. R. Thorbecke, bij zijne aftreding als minister van binnenlandsche zaken een nationaalgeschenk aan te bieden, niet dien bijval mogen ondervinden,welken men zich daarvan had voorgesteld. Ofschoon er vele bewijzen van sympathie inkwamen, zelfs uit het buiten land, hebben de gezamenlijke bijdragen slechts ongeveer zeven honderd gulden bedragen, eene som, die men op ver na niet genoegzaam achtte om daarvoor een geschenk te krijgen, dat den naam van „nationaal" verdient. Dezer dagen is te Brussel bij Lacroix-Verboeck- hoven een vlugschrift verschenen, onder den titel van „la Guerre et le Luxembourg." Te recht of ten onrechte beschouwt men het in dat boekske voorkomende betoog als een diplomatieken ballon d'essai. De schrijver komt nl. tot de conclusie „dat Luxemburg, hetwelk'de Prui sen zoozeer haat, Fransch moet worden, en wel 1. omdat Luxemburg de sleutel is van Frankrijk; en 2. omdat Frankrijk de Saarbriiker kolenmijnen moet hebben, die zonder Luxemburg geene waarde bezitten." De Russische troonopvolger grootvorst'Alexander, geboren 10 Maart 1845, is den 22 dezer, volgens bericht uit Kopenhagen, verloofd met prinses Dagmar van Denemarken, geboren 26 November 1847. Men verneemt dat het diner, hetwelk door de staten der provincie Zuid-Holland tegen den eersten dag der zomervergadering aan den commissaris des konings was aangeboden, op zijn verzoek „uithoofde der ongunstige tijdsomstandigheden," tot de najaarsvergadering is uit gesteld geworden. De Mechanics magazine meent te weten dat men, ten gebrnike van het Italiaansche leger, heeft doen gereed maken harnassen van aluminium, welke niet zwaarder wegen dan een gewoon vest en nochtans krach tig genoeg zijn om weerstand te kunnen bieden aan den hevigsten bajonetsteek. De prijs dezer harnassen zou slechts 25 franken bedragen. In Hongarije heerscht zoodanige armoede, dat de ouders zich verplicht achten hunne kinderen te verkoo- pen, ten einde hen den hongerdood niet te doen sterven. Een Slavonisch dagblad vermeldt, dat voor eenige dagen een inwoner van Tchernvitz van eenen ongelukkigen vader gekocht heeft diens twee jongens en eene dochter voor de som van negen florijnen. Op dienzelfden dag bood eene arme boerin aan een rijke grondeigenaresse hare twee dochters, 14 en 12 jaren oud, voor tien florij nen te koop aan. De grondeigenaresse gaf de gevraagde som, maar weigerde de kinderen aan de moeder te ont nemen. Den nacht te voren was de vader dier kinderen van honger omgekomen. Sedert October 1862 zegt The times hebben er 19 veranderingen in het Grieksche ministerie plaats gegrepen; 49 nieuwe personen zijn met portefeuilles belast geworden sedert dien tijd, en ieder nieuw minis terie heeft op zijn beurt ongeveer 100 snbalternen ontslagen, om hunne plaatsen aan eigen gunstelingen te geven. Het genootschap voor de nijverheid, te Araiens, heeft met de volgende woorden eene premie voor den bestgekenrden. „water-indicateur" uitgeloofdEigenaren van stoomwerktuigen hebben nog steeds groote behoefte aaneen watermeter, die onder alle omstandigheden en bij elke drukking de hoeveelheid water in den ketel nauw keurig aangeeft. Zoodanig toestel moet gemakkelijk te plaatsen zijn, nimmer onklaar kunnen geraken en de hoeveelheid water op twee percent na, nauwkeurig aan geven. Het genootschap vraagt geene beschrijving, maar een werktuig, waarmede proeven kunnen worden geno men, en zal het algemeen verbruik van den eventueel bekroonden toestel zooveel mogelijk bevorderen. De ingezondene werktuigen zullen op 1 Maart a. beproefd worden. Uit Praag schrijft men aan de Presse dd. 20 dezer: Gisteren ochtend vroeg liet de koning van Saksen zijn minister van oorlog ontbieden; bij de overhaaste vlucht was echter niet alleen alle bagage achtergebleven, maar had de minister ook in den spoorwagen zijn rok geweldig gescheurd. Hij liet den koning zeggen, dat hij wel komen kon, mits Z. M. het niet euvel nam, indien hij in zijne hemdsmouwen verscheen. „Nu, dan ga ik tot hem," zeide de koning en stapte tot groote verwonderingderkellners, reeds te zes uren „het Zwarte Paard" binnen, waar Z. E. logeerde. Heden wordt in Pruisen een nationale bededag ge houden. Het koninklijk schrijven aan den minister van eeredienst, waarbij die bededag verordend wordt, vangt aan met de volgende zinsneden: „Het heeft Gode niet behaagd, do door mij aangewende pogingen tot behoud van de zegeningen des vredes te doen gelukken. Doordrongen van het gevoel der zware verantwoordelijk heid, waarmede de uitspraak over vrede of oorlog mijn geweten belast, en van de groote offers, waarmede de welvaart en het huiselijk geluk van duizenden hier en elders door den oorlog bedreigd worden, heb ik geen middel onbeproefd gelaten om een eervollen en voor de toekomst van geheel Duitschland zegenrijken vrede te bewaren en dien op vaste grondslagen op nieuw te ves tigen. God heeft het anders beschikt. Tot hem mag ik opzien, indien ik thans, onder aanroeping van zijnen almachtigen bijstand, tot verdediging van de dierbaarste goederen mijns volks het zwaard trek." In het consistorie op 21 dezer te Rome gehouden, heeft de paus tot kardinalen benoemd dr. Cullen, te Dublin, prins von Ilohenlohe, mgr. Biglis, mgr. Consolini enmgr. Matteucci; voorts zijn gepreconiseerd 9 bisschop pen en 9 andere in partibus benoemd. Mgr. de Merode is benoemd tot aartsbisschop van Mclytene in partibus. Een zich te 's Gravenhage bevindend Chineesch gezantschap heeft gisteren aan het departement van buitenlandsche zaken bij den minister zijn opwachting gemaakt en dit vervolgens ook gedaan bij het corps- diplomatique. Daarna is door hen het Huis ten Bosch en de koninklijke bazar van de hoeren Boer en zoon bezocht. 'sNamiddags hebben zij aan Schoveningen een bezoek gebracht. De namen der leden van dit gezantschap zijn Pin-ta Yeu, hoofd van het gezantschap; Kuang-Ying, secretaris; Yeng-Ying, Yschnung en Yn-Mwei, leden. Zij hebben een vrij talrijk gevolg bij zich en worden vergezeld door den heer Bowrie. Uit Melbourne wordt gemeld dat de prins van Condé, zoon van den hertog van Atimale, op 24 Mei te Sydney aan den typhus is overleden. De Wnrtembergsche Staats-Anzeiger verhaalt, dat te Göttingen, in het hoofdkwartier van den vluchtenden koning van Haunover, eene samenzwering ontdekt is, ten doel hebbende, de Hannoversche troepen den Pruisen in handen te spelen. Aan het hoofd van dat complot zou gestaan hebben de adj.-generaal von Tschirnitz, die dan ook, te zamen met een medeplichtig luitenant,den 19den te Göttingen gefusilleerd heet te zijn. Het verraad zou zijn ontdekt door den kolonel van het 3de regiment Han noversche infanterie, wien eene Pruisische depêche in handen gekomen is, welke omtrent de schuld van gene raal Tschirnitz geen twijfel overliet. Een derde mede plichtige is uit Göttingen weten te ontsnappen en zou dienst genomen hebben bij de Pruisen te Hannover. Buiten den Wurtembergschen Staats-Anzeiger komt in geen ander Duitsch blad eenig bericht voor omtrent dit in zich zelf wellicht niet geheel en al geloofwaardig incident. Onder dagteekening van 13 Juni wordt uit New- York gemeld, dat generaal Meade aan alle Fenians, welke zich willen verbinden om verdere ondernemingen tegen Canada op te geven, heeft aangeboden, hen kosteloos naar hunne woonplaatsen te vervoeren. Van de officieren evenwel werd een borgtocht verlangd. Op last van Sweeney zouden de Fenians te St. Albans geweigerd hebben, de zaak der broederschap te verlaten. Spear, Sweeney en Mahony waren, ieder tegen eene borgstelling van 5000 dollars, in vrijheid gesteld. Burgerlijke stand. Middki.bukg. Eerste huwelijksafkondiging van den 24 dezer: N. Steinmetz, jm. 48 j. met F. Huissoon, jd. 40 j. J. A. Filius, jm. 34 j. met C. P. Ets, jd. 25 j. P. J. A.J.F.L. Jonxis,jm. 34 j. met A. II. Jonxis, jd. 41 j. (Van 16 tot 23 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: J. van Straten, jm. 27 j. met S. van Os, jd. 22 j. D. Krul, jm. 30 j. met E. H. Baan, jd. 19 j. J. Pichal, jm. 36 j. met P. van Olphen, jd. 23 j. BevallenJ. Raamsdonk, geb. Henke, d. M. J. ten Hacke, geb. Misdotn, d. C. F. Dezutter, geb. van Peene, z. A. Smit, geb. den Herder, z. J. L. Zeegelaar, geb. de Korver, z. OverledenJ. W. L. Handeier, weduwn. van J. W. Cesar, 69 j. J.Lambrecht, vrouw van J.Onstein, 33 j. P. J. Schif- fer, z. 14 maanden. Gof.s. Gehuwd: M. E. de Wolf, jm. 31 j. met R. Ban- net, jd. 34 j. C. Moens, jm. 31 j. met J. K. Folmer, jd. 35 j. Bevallen: J. Cappon, geb. Nonnekes, z. Zierikzee. Bevallen: A. Peute, geb. Simonse, d. J. Hillebrand, geb. Popering, z. A. Anker, geb. Joppe, d. C. Nardten, geb. Gerritsen, d. Overleden: W. M. de Smidt, d. 7 j. A. Mnste, man van C. Bakker, 36 j. G. Stoutjesdijk, vrouw van I. Moermond, 39 i. II. W. van Gastel, d. 5 m. Therniometerstand 25 Juni 's av. 11 u. 69 gr. 26 'smorg.7u.70gr.'smidd.lu.82gr.'sav.llu.71gr. 27 'smorg. 7 u. 72 „'smidd. 1 n. 85 gr. Algemeen overzicht. Al neemt men de Italiaansche berichten omtrent den veldslag van 11. Zondag door de Oostenrijkers den slag bij Custoza genoemd als de juiste aan, dan nog blijkt het, dat aan het leger van koning Victor Emmanuel een niet onbelangrijke nederlaag door de Oostenrijkers is toegebracht. Het Italiaansch leger is dan ook weder achter de Mincio teruggetrokken en koning Victor Em manuel heeft weder zijn hoofdkwartier te Brescia opge slagen. Intusschen wordt het niet bevestigd, dat de Italiaan sche troepen onder den generaal Cialdini de Po zijn overgetrokken. Het bondsleger onder bevel van den prins van Hessen zet zijne voorwaartsche beweging voort. Het hoofdkwar tier bevindt zich thans te Friedberg. Omtrent de positie van de Hannoveranen, welke door sommige berichten als geheel en al door de Pruisen inge sloten worden voorgesteld, is nog alleeq met zekerheid mede te deelen dat de tijding, volgens welke zij zich aau den vijand hadden overgegeven, onjuist is.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2