MDDE.LBURGSCHE COURAN T. 186ë Zondag 24 Juni. i\° 99. Editie van Zaterdag avond 8 uren. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de Zomervergadeiing der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag den 3 Julij aanstaande, des avonds ten half acbt uur, in de daar voor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor bet publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 22 Juni) 1866. De commissaris des konings voornoemd, li. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 23 Juni. Dezer dagen is, zooals wij gisteren reeds met een enkel lyoord mededeelden, de lijst der in de aanst. zomerverga dering der provinciale staten van Zeeland te behandelen zaken rondgedeeld. Onder de op die lijst vermelde koninklijke besluiten komt o. a. voor, dat van den 5 Januari jl., houdende ver daging van de beslissing ten aanzien van het door de staten den 9 November 1865 vastgestelde reglement van politie voor de polders in Zeeland. Verder worden een drietal brieven van den minister van binnenlandsche zaken genoemd, waarvan een mede- deeling bevat van hetgeen door dien minister besloten is met betrekking tot de calamiteuse polders en de daar aan uit te voeren werken. Voorts treffen wij op die lijst aan Een verslag van gedeputeerde staten op het adres van eenige ingezetenen van de gemeenten Borsselen, Elle- woutsdijk en Driewegen, houdende verzoek om, bij gele genheid van de regeling der nieuwe op de Wester-Schelde op te richten stoombootdienst, te willen bepalen dat de boot te Borsselen en aan de haven te Ellewontsdijk zal aanleggen. Eene mededeeling van gedeputeerde staten, dat aan eenige aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbete ring van wegen geen gevolg is kunnen worden gegeven. [Uit die mededeeling blijkt dathet geldelijk bedragdier aanvragen te zamen /'73,T59.55i bedroeg, terwijl slechts eene som van 61,541 beschikbaar was gebleven, en in de geopende inschrij vingin eene geldleening van ƒ138,000 tot het verstrekken van zoodanige rentelooze voorschot ten, schier geene en dan nog zeer onvoordeelige aanbie dingen zijn ontvangen. Gedeputeerde staten hadden anders tegen de gedane aanvragen geen bezwaar en •zullen dan ook in de najaarsvergadering van dit jaar een voorstel doen om de verlangde voorschotten in 1867 te verstrekken, niet twijfelende of zoodanig voorstel zal ■worden ingewilligd. Bedoelde aanvragen, zes in getal, waren van de gemeentebesturen van Westkapelle en Zoutelande, voor den weg van Westkapelle door Zoutelande naar Biggekerke, ad /"31,050; van Driewegen, Ellewontsdijk en Oudelande, voor den tveg van Oudelande naar den grindweg van Ellewontsdijk Daar 's Gravenpolder, ad ƒ10,508; De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend, dat op Vrijdag den 6 Juli a. s., des namid dags te 2 uren, ten raadhuize dier gemeente zal worden aanbesteed Het vernieuwen van een gedeelte van den kaaimuur in de voorhaven bij de beurs- brug. De voorwaarden waarop de besteding zal plaats hebben, liggen ter lezing ter gemeente-secretarie, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente-bouw? meester, door wien de aanwijzing in loco zal geschieden daags voor de besteding, des voormiddags te 9 uren. Vlissingen, 22 Juni 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. van Ilpedekenskerke, voor den weg van de kom dier gemeente naar den weg van Baarland naar Kwaden- damme, ad ƒ5000; van Baarland en Hoedekenskerke, voor den laatstge- melden weg, ad ƒ8,200; van Rilland, voorden hoofdwegaldaar,ad ƒ8,301.551;en van Haamstede, voor den weg van de kom dier ge meente naar Koudekerke, ad ƒ10,700.] Voorstellen van gedeputeerde staten behalve het reeds gemelde betreffende de geneeskundige school al hierten aanzien van de havenwerken tePhilippine en tot verpachting van het overzetveer aan het Sloe voor den tijd van éen jaar. Mede zullen volgens gewoonte worden behandeld de begrootingen en een voorstel tot heffing van opcenten ten behoeve der provincie in 1867, terwijl voorts twee adressen zijn ingekomen der spoorbootmaatschappij van Middelburg, om een vernieuwd subsidie uit de provin ciale fondsen, benevens een adres van G. Witterwaal c.s., beurt- en andere schippers te Bergen op Zoom, houdende verzoek datvoorhet vervolggeen subsidie uit de provin ciale fondsen voor de spoorboot worde verleend. In deze zitting zal ook de benoeming plaats hebben van een buitengewoon lid in het college van gedepu teerde staten. De gemeenteraad alhier zal op Maandag a.des namiddags te half 3 uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling van het navolgende onderwerp: voor dracht aanvulling verordening verbodsbepalingen in-, nit- en doorvoer van vee, enz. De algemeene vergadering der broederschap van candi- daat-notarisscn in Nederland zal dit jaar te Middelburg worden gehouden, en wel den 20 Augustus. Men schrijft ons uit 'sGravenhage van 21 dezer: „Naar men verneemt, zou de Hannoversche gezant bij ons bof, de heer graaf von Platen, gisteren avond eenige kisten hebben ontvangen, bevattende aanzienlijke geldswaarden, hem van wege do Hannoversche autori teiten ter bewaring toegezonden. „Naar Engeland waren de diamanten en geldswaarden van de kroon gezonden, zooals men weet. „Naar men ook beweert, waren vóór het binnenrukken van de Pruisische troepen alle uitstaande rekeningen en betalingen van allerlei aard door de Hannoversche regee ring met spoed voldaan, zoodat de schatkist, die in het bezit van de Pruisen is gevallen, zich niet in uiterst rijken toestand moet bevinden." Uit Groningen, 20 Juni, schrijft men ons: „Tot dusverre zijn er, naar ik verneem, tien patiënten alhier aan de cholera overleden. Op dit oogenblik zijn er nog veertien onder behandeling. Merkwaardig is, dat zes van hen schippers zijn, die te Stads kanaal te huis be- hooren, en zoodra zij hier waren aangekomen, de ziekte kregen. Wellicht kan dat strekken tot bevestiging van den regel: het is gevaarlijker in een besmette atmosfeer te komen, dan er in te zijn. „Velen verwachten dat Groningen dezen keer niet in zoo erge mate door de cholera geteisterd zal worden, als vorige malen het geval was. Men heeft in de laatste jaren ontzaglijk veel gedaan om de onreinheid der stad te verminderen en aan de armen goede woningen te be zorgen."' De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede: Den 21 dezer zijn aangetast: te Leiden 20, overleden 17; 's Gravenhage 10, overleden 11; Delft l, overleden 5; Rotterdam 7, overleden 3; Dordrecht 5, overleden 6; Gouda 1, overleden 3; Utrecht 41, overleden 28. Het votum, door onzen gezant uitgebracht in de op 14 dezer te Frankfort gehondeu bondsvergadering, luidt als volgt: „De koninklijk-Nederlaudschegroothertogelijk Luxern- burgsche regeering heeft zich, gelijk bekend is, ont houden van alle deelneming aan de behandeling der Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenheden en zou zich ook thans nog gaarne onthouden van het uiten eener meening over het onderwerpelijke voorstel, hetwelk slechts een gevolg van de verwikkeling en het misverstand te dier zake bestaande schijnt te zijn, indien dat voorstel niet te gewichtige gevolgen na zich kon slepen om met stil zwijgen te worden voorbijgegaan. „Daar de koninklijk-Pruisische regeering over.de ter sprake gebrachte zaak nog volstrekt niet gehoord is, en deze ook in deze hooge vergadering nog aan geen onder zoek is onderworpen, schijnt de keizerlijk-Oostenrijksche mededeeling niet anders dan naar de voorschriften van de arlt. 18,19 en 20 der Weener-slotacte beoordeeld en behandeld te moeten worden. „Dienvolgens schijnt het voorstel tot onverwijlde mobielmaking van al de bondslegerkorpsen, met uitzon dering van de Pruisische, nog niet voldoendegemotiveerd te zijn en meer het voorkomen van een vijandigen, dan van een door de bondsinstellingen gewettigden maat regel te hebben. „De gezant heeft uit dien hoofde in last, tegen de gedane voorstellen te stemmen." In de buitengewone bondsvergadering van 16 dezer, bij de stemming over Saksen's aanzoek om de hulp van den bond tegen Pruisen, heeft de Nederlandsche gezant het volgende votum uitgebracht: „Dekoninklijk-Nederlandschegroüthertogelijk-Luxem- burgsche regeering is van oordcel, dat de niet meer voltallige bondsvergadering niet meer bevoegd is de mobilisatie der dezerzijdsche contingenten te verlangen. „De houdingder koninklijk-groothertogelijke regeering zal dus streng onzijdig wezen, en de gezant heeft in last stiptelijk dienovereenkomstig te handelen." Staalscour Daar de postgemeenschap ttisschen Nederland en onderscheidene Dnitsche staten langs den gewonen weg over Pruisen door het uitbreken van den oorlog in deze oogenblikken gestremd is, zoo zijn van de zijde der Nederlandsche postadministratie met die van Frankrijk de noodige schikkingen getroffen, om de correspondentie uit Nederland herkomstig en besterad voor Dnitsche landen, als Oostenrijk, Beieren, Wiirtemburg, Baden en andere, die niet over Pruisen maar wel over Frankrijk zijn te bereiken, tijdelijk langs den laatstgenoemde weg te doen verzenden. De brieven bestemd voor Dnitschland, die men over Frankrijk wenseht verzonden te hebben, behooren voorzien te worden met het opschrift: „over Frankrijk." De verzending dezer brieven kan geschieden geheel ongefraukeerd tot bestemming, tegen een port van 40 cent voor eiken brief van 71 wichtje en daarbeneden. De belanghebbenden worden tevens verwittigd, dat de verzending van gesloten brievenmalen uit Nederland. naarNederlandschlndië langs den weg van Triest tijdelijk is gestaakt. Staatscour De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 11 Juni 18C6, tot wijzigingen aanvulling van hoofdstuk VI der begrooting van staatsuitgaven voor het dienst jaar 1865. i In het nommer van heden zijn opgenomen de wetten van den 11 Juni 1866, tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1866; en tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866. Kerknieuws. Uit Sneek wordt aan de Kerkelijke courant, onder dagteeketiing van 17 dezer, het volgende gemeld: „Heden maakte onze oudste leeraar, de heer A. Moens, aan de gemeente bekend dat hij zijne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal aanneemt. Hoezeer wij ons verheugen in de eervolle onderscheiding, hém te beurt gevallen, doet het ons leed dat hij alzoo eerlaiag zijne evangeliebediening onder ons zal nederleggen." Onderwijs. Uit Haarlem schrijft men aan het Handelsblad Gelijk bekendis, is er aan de rijks-kweekscholen voor onderwijzers nog een afzonderlijke cursus voorgeëxa-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1