OlIRANT. N°- 98. Zaterdag 1866. 23 Juni. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Élndcrivijs. Middelburg 22 Juni. Volgens de door ons ontvangen en later in hoofdzaak tnede te deelen lijst van werkzaamheden zal in de aanst. zomervergadering der provinciale staten van Zeeland een voorstel van gedeputeerde staten betreffende de geneeskundige school alhier worden behandeld. Gedeputeerde staten stellen voor, hen te machtigen namens de staten aan den gemeenteraad van Middelburg te kennen te geven, dat geen gevolg kan worden gege ven aan het tweeledig voorstel, vervat in het raads besluit van den 16 Mei jl. strekkende 1°. dat de school door de staten als eene provinciale instelling worde overgenomen, voor welk geval het bestuur zich bereid verklaart een jaarlijkscb subsidie van f 450 van wege de gemeente toe te kennen, boven de kostelooze beschik king over een lokaalen 2°. dat, voor het geval de staten hierin bezwaar mochten vinden, een jaarlijksch subsidie van f2000 van wege de provincie, voor den tijd van vijf jaren, worde verleend. Bij dit voorstel hebben gede puteerde staten zich geheel vereenigd met het door hen ingewonnen gevoelen van den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in deze provincie, dat namelijk door de bestendiging der school in geen geval het be zwaar zal kunnen voorkomen worden, hetwelk, naar veler meening, door de nieuwe wetten op de uitoefening der geneeskunst zal wordeu teweeggebracht, t.w. een lang- zamen terugkeer tot den toestand van vóór de oprichting der school, toen vele plattelandsgemeenten van genees kundige hulp waren verstoken. Bovendien zijn gedepu teerde staten tot hun voorstel geleid door de overweging dat alleen eene behoorlijke inrichting voor opleiding van geneeskundigen zou kunnen geacht worden een provinciaal belang te betreffen, maar dat dit belang in eene inrichting tot opleiding van aankomende artsenij mengers niet schijnt gevonden te worden. Üit Vlissingen schrijft men ons heden: „Gisteren zijn alhier aangekomen zijne exc. de minis ter van marine, met de heeren Turk, hoofd ingenieur, directeur der marine, en de heer de Casembroot, lid der tweede kamer. Zijne exc. zal de marinewerf alhier in- specteeren. „Woensdag avond is alhier in de haven gekomen, het in Engeland gebouwde ijzeren stoomvaartuig „de Zeeland," bestemd tot vervulling der dienst op de Wester-Schelde." Wij vernemen dat den 12 dezer in den gemeenteraad van Arnemuiden-Kleverskerke met 6 tegen 1 stem be sloten is de haven van Arnemniden open te stellen voor den uitvoer van zoodanig vee als de veehouders zullen verlangen. Men meldt aan het Handelsblad uit Frankfort van den 18 dezer: „Het bericht, dat Oostenrijk het Nederlandsche gouver nement verzocht heeft zijne gezanten te Berlijn en te Florence aan te schrijven, om de belangen der Oosten- rijksche onderdanen in Pruisen en Italië te behartigen, zal bij u te lande zeker met genoegen zijn vernomen, en daarvoor bestaat dan ook wel reden, want, hoe eenvoudig dit bericht op zich zelf ook schijnen moge, het feit is op dit oogenblik voor Nederland van overwegend belang. Uit den spoed, waarmede uw gouvernement gemeend heeft aan het verlangen van Oostenrijk te moeten vol doen, meen ik ook te kunnen opmaken, dat het Neder landsche kabinet het gewicht van dit feit dadelijk heeft begrepen. En dit is inderdaad dan ookniet te ontkennen. Oostenrijk heeft daardoor toch stilzwijgend degeldigheid erkend van de verklaring door uwen gezant bij onzen bond, in de zitting van den 14den afgelegd, dat Neder land eene strikte onzijdigheid wensebt in acht te nemen bij den strijd, die tusschen de verschillende bondsstaten op het punt staat uit te barsten. Dit nu is, wanneer ik wel ben ingelicht, door Oostenrijk aan Nederlandgemak- kelijk gemaakt, daar men van die zijde het Hollandseho gouvernement niet zal noodzaken tot het mobiliseeren van het contingent, dat Nederland voor Limburg ver plicht is tot het bondsleger te leveren. Er zal van Oosten rijks zijde daartoe volstrekt geen dwang jegens Holland worden uitgeoefend." De communicatie met Noord-Dnitschland over den spoorweg AlmeloSalzbergen, is, nadat de Pruisen bezit hebben genomen van den Hanoverscben spoorweg, weder hersteld. De spoortreinen van Almelo zetten de reis naar Salzbergen weder voort. Arnhcour.) In de Staatscourant van gisteren wordt het volgende namens den minister van binnenlandsche zaken ter ken nis gebracht „Ten gevolge der krijgsbewegingen in Midden-Europa zijn op verschillende punten de telegraaflijnen aan bet algemeen verkeer onttrokken. „De berichten van en naar Pruisen, Rusland, Dene marken, Zweden en Noorwegen volgen den gewonen Weg, maar ondervinden nochtans vertraging. „Voor alle andere buitenlandsche berichten, behalve die welke met en over Groot-Britannië en Ierland worden gewisseld, staat alleen de weg over Frankrijk open, op welken door deze buitengewone samenvloeiing van telegrammen belangrijke vertraging onvermijde lijk is." Gisteren middag te 1 uur is de algemeene tentoon stelling van nijverheid en kunst in het Paleis voor volks vlijt te Amsterdam geopend. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden hield daarbij eene rede, welke gevolgd werd door toespraken van den minister van binnenlandsche zaken, den burgemeester van Amsterdam en bij afwe zigheid van dr. Sarphati, door ongesteldheid verhinderd den directeur secretaris van het Paleis voor volksvlijt, den heer van Eijk. Uit Dordrecht schrijft men ons, 21 dezer: „De gisteren aan de huizen der ingezetenen door de leden der cholera commissie gedane schaal collecte heeft opgebracht de som vau f3287,001. Hierbij moet men een bedrag van inmiddels ingekomen giften a ƒ306.45 voegen, zoodat de commissie op dit oogenblik kan beschikken over de som van /3593.45.j, benevens een aantal gemaakte kleedingstnkken. Door de algemeene weldadigheid is zij in staat gesteld menige ramp te lenigen, en is zij ijverig bezig met het volbrengen harer taak, die in de eerste weken, al verdwijnt nu de epidemie, echter niet afgeloo- pen zal zijn. De kiesvereeniging Recht voor allen te Arnhem, beeft tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer, ter vervanging van wijlen den heer van Lijnden, gesteld den heer mr. B. A. Reigers te Ulft. De kiezersvereeniging Arnhem, aldaar, heeft met algemeene stemmen tot haren kandidaat voor het lid maatschap der tweede kamer gekozen, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Volgens een bericht uit Kopenhagen aan het Parijsche dagblad la France, zou het gerucht nopens een voor genomen huwelijk tusschen HH. KK. HH. den kroonprins van Denemarken en prinses Maria, dochter van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, nader bevestigd worden. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede: Den 19 dezer zijn aangetast: te Leiden 29, overleden 19; 's Gravenhage 31, overleden 12; Delft 15, overleden 12; Rotterdam 10, overleden 5; Dordrecht 8, overle den 9; Gouda 9, overleden 8; Utrecht 57, overle den 31. Den 20 dezer zijn aangetast: te Leiden 27, overleden 22; 's Gravenhage 16, overleden 7; Delft 6, overleden 4; Rotterdam 10, overleden 7; Dordrecht 10, overleden 12; Gouda 0, overleden 3; Utrecht 63, overleden 30. De minister van binnenlandsche zaken beeft, onder dagteekening van den 19 dezer, aan de commissarissen des konings in de verschillende provinciën eene missive toegezonden, houdende aanbeveling van voorzorgsmaat regelen tegen de cholera, voor zooveel de binnenland sche scheepvaart betreft. De Staatscourant van Woensdag bevat het koninklijk besluit van den 15 Juni jl., houdende regeling van het port der monsters en stalen van koopwaren, die met de post tusschen Nederland en Groot-Britannië worden verzonden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 20 dezer zijn, met ingang van 1 Juli a., bevorderdtot opzichter van den waterstaat 2e klasse H. Bauer, thans opzichter 3e klasse; en tot opzichter 3e klasse A. J. H. Bauer, thans opzichter 4e klasse. Bij gelijke beschikking is, na voorafgaand vergelijkend examen, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e klasse H. L. C. H. Sa- rolea. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Eikerzee, de heer J. M. de Glopper; en tot burgemeester der gemeente Oud-Vossemeer, de heer C. J. de Vulder van Noorden, om deze betrekking gelijk tijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Tholen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Noordvvelle c. a., de heer A. F. van der Loeff, tbans in dezelfde betrekking te Arnemuiden tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Hoorn, de heer J. U. Modderman, thans ontvanger derdirecte belastingen en accijnsen te Beerta; tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Akkrum c. a.,deheerM.Feickens, thans in dezelfde betrekking te Midwoud; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudewater c. a., de heer K. J. Gey van Pittius, tbans in dezelfde betrek king te Werkendam. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee le klasse M. L. J. van Asperen, thans in Oost Indië. leger. Overgeplaatst in rang en anciënniteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2e luitenant B. Metelerkamp, van het 6e reg. infanterie. Kerknieuws. De algemeene kei keraad der Nederdnitsche hervormde gemeente te Vlissingen heeft gisteren avond het volgende viertal van predikanten opgemaakt ter vervulling dèr vacature, welke ontstaan zal door het vertrek van den heer de Vijver naar Scheveningende heeren V. J. Koningsbergen, te Hazerswoude; A. Couvée, te Does- burgh; F. A. van Loeuen, te Ommeren; en J. Enderlé te Kralingen. Door het bedanken van den heer P. A. van Toore- nenbergen, predikant te Barneveld, voor de vervulling der eerste vacature heeft de kerkeraad het eerste viertal aangevuld met den heer F. A. van Loeneti, te Ommeren, zoodat het alsnu bestaat uit de heerenA. Couvée, te Doesburgh; E. B. Gunning, to Nicbtenvecht; Fijnvan- draat, te Zwartsluis; en F. A. van Loenen, te Ommeren, waaruit onmiddellijk is beroepen de heer A. Couvée, predikant te Doesburgh. Uit Haarlem meldt men 18 dezer: Het aantal adspirant- kweekelingen, die verzocht hebben mët den nieuwen cursus op 1 September a. aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers alhier geplaatst te worden, bedraagt uit Noord-Holland 24,Zuid-Holland I3,Gelderland8,Utrecht7, Zeeland 3, Noord-Brabant 2 en Friesland 1, zijnde in het geheel 58. Daar hiervan slechts een tiental zullen kun nen geplaatst worden, zal er waarschijnlyk reeds in het begin der volgende maand hier ter stede een vergelijkend examen gehouden worden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1