<3uitmlanïr. 5 5" !d a-s Enropeesche verwikkelingen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 17 dezer: C. van Sluijs, wednwn. 36 j. met W. J. Hater- sel, jd. 36 j. (Van 9 tot 16 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: C. L. de Witte, jm. 25 j. met J. E. Verhaaren, jd. 19 j. H. J. Otterloo, jm. 35 j. met L. P. Pols,jd. 24j. J. W. Dulman,jm. 29 j. met M. 0. Pols, jd. 17j. Bevallen: J. W. Koevoet, geb. Geyseu, z. Y. de Moor, geb. Polm, d. P. M. Koelman, geb. van Dierendonck, d. P. van Beek, geb. Lambert, z. W. Scherer, geb. Dom misse, zJ. A. Barbée, geb. Nyland, z. L. de Graaff, geb. Bos, d. (doodgeb.) Overleden: A. de Groot, vrouw van F. Kuipers, 47 j. A. van de Ree, man van P. C. de Wolf, 35 j. M. B. Picbal, vrouw van C. Maqnelin, 40 j. T. Schiettekatte, jm. 21 j. Goes. Gehuwd: A. E. van Dishoeck, weduwn. 47 j- met A. M. Risseeuw, jd. 30 j. N. Geluk, jm. 25 j. met A. Keuvelaar, jd. 29 j. J. Diers, jm. 29 j. met J. Hoelands, wed. 38 j. Bevallen: M. Schipper, geb. van de Velde, d. E. M. Plompe, geb. Leenpoei, d. R. de Leeuw, geb. Baart, d. E. de Jonge, geb. Meijler, z. C. M. A. den Boer, geb. van Rooij, d. E. den Herder, geb. Reijnders, z. en d. (tweel.) Overleden: A. van de Visse, man van G. van de Vreede, 56 j. Zierikzre. Gehuwd: F. L. Geerards, jm. 24 j. met A. M. van Oort, jd. 24 j. Bevallen: J. van der Klift, geb. Verboven, d. M. S. Dekker, geb. Friend, d. P. C. Zegers, geb. Rodes, d. M. de Valk, geb. Lookman, z. M. Trijzelaar, geb. Nijs, d. Overleden J. van den Endt, weduwn. 72 j. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier de volgende perceelen ten verkoop aangeboden: I. Een huis en erf, achter de Houttuinen, wijk Q no. 45. II. Een huis en erf, achter de Houttuinen, wijk Q no. 44. Beiden opgehouden. III. Een huis en erf, in de Armeniaansche Schuitviotstraat, wijk Q no. 296. Verkocht voor 401. En heden de buitenplaats la Retraite, gelegen in de gemeente Serooskerke, groot 2 bund. 2 roed. 9 ellen. Verkocht voor 15,000. Gisteren zijn te Vlissingen de volgende perceelen ten verkoop aangeboden: I. 1 bund. 15 roed. 70 ellen weiland. Verkocht voor 2,402. II. 48 roed. 80 ellen bouwland. Verkocht voor 830. III. 1 bnnd. 48 roed. 90 ellen weiland. Verkocht voor 3,030. IV. 30 roed. 10 ellen tuin met koepel. Verkocht voor 770. V. 1 bund. 25 roed. 10 ellen weiland. Verkocht voor 2,708. VI. 98 roed. 60 ellen weiland. Verkocht voor 1,936. VII. Een koestal te Vlissingen. Opgehou den voor ƒ596. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Juni 1866. Wind. C jfia O5 AA T3 a d' -T" Oi a •D fcc 4) cei j Datum. só 0 *U 5 Kracht. V 05 O HO 0 O) 6 O iEf'S 05 AA tC AA OJ _r- ia <u O .0 0 .2 2 2 10 W.NW. 0 5 7p47 25.5 "0)53 12 16 0.0 11 W. t.N. 3 764.8 17-0 0.70 10.30 00 12 Z. ZW. 10 755 0 23 2 0 57 11 66 00 13 West. 11 757 3 16 6 0.67 0 52 2.2 14 W. t. N. 3 ■634 167 0 68 10 40 00 15 West. 10 763.2 17.8 072 10 86 0.0 16 W.NW. 3 755.6 17.0 0.60 8.70 5 5 Aanmerkingen. TheriiionielerstaiMl. 18 Juni 's av. 11 u. 58 gr. 19 'smorg. 7 u. 59gr.'smidd. 1 n. 64gr. 'sav. 11 u.58gr. 20 'smorg.7 u.59 „'smidd. 1 u. 69 gr. Gemeenteraad van üierikzee. Zitting van Maandag ISJnni.- Wijziging raadsbesluit; benoeming lid commissie fonds gewapende dienstmede- deelingen; adres F.H.Hollander; ruiling gemeente grond; vergrooting armenschool; wijziging gemeente- begrooting; bestendiging strafverordeningen, verkoop brandspuit; mededeclingen afloop aanbesteding; vaststel ling staten oninbare posten enz., hondenbelasting en boofdelijken omslag; goedkeuring rekening roomsch- catholiek armbestuur; aanbeveling voorziening riool- Voorzitter de heer Cau. Afwezigde heeren Moolen- burgb, wegens ongesteldheid, en van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten, houdende bedenking tegen het raadsbesluit, waarbij eene jaarlijksche toelage aan den hoofdonder wijzer op de armenschool, den heer Oosterman, ad 200, wordt verleend en voorstel tot wijziging van dit besluit door de jaarwedde van den tegenwoordigen hoofdonder wijzer op die school te verhoogen met ƒ200. Burge meester en wethouders stellen voor dienovereenkomstig bedoeld besluit te wijzigen, waartoe wordt besloten. Tot lid der districts-coramissie voor het fonds van den gewapenden dienst ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Broodman, en waartoe gemelde commissie een dubbeltal heeft voorgedragen, bestaande uit de heeren C. van Schelven Az. en A. Buyze Mz. wordt benoemd de heer A. van Schelven met 6 stemmen. De heer Buyze bekwam 5 stemmen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling dat van het bestuur van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen ten geschenke is ontvangen een presentexemplaar van het le deel der „Zelandia illnstrata" hetwelk in de boekerij isgeplaatst; en dat aan F. H. Hollander op 1 Juli e. k. eervol ontslag is verleend als gemeenteveldwachter en in diens plaats is benoemd L. Faasse. Wordt gelezen een' adres van F. H. Hollander voor noemd, verzoekende toekenning van pensioen uit het fonds der gemeente ambtenaren, op grond van art. 2 van het reglement, als kunnende wegensopgekomen lichaams gebreken zijne betrekking van veldwachter niet langer waarnemen.Op voorstel des voorzitters verklaart do raad dat genoemde veldwachter door lichaamsgebreken ongeschikt is om langer zijne betrekking waar te nemen. Burgemeester en wethouders stellen voor en de raad besluit tot wijziging van het raadsbesluit tot ruiling van grond met mejufvrouw H. K. van Zanddijk c. s., in dier voege dat deze eenige meerdere uitgestrektheid gronds erlangen, doch tevens het belang der gemeente wordt bevorderd. Wordt besloten tot. vergrooting der armenschool, over eenkomstig daarvan ingediend plan, waarvan de kosten zijn geraamd op nagenoeg 3500, en waardoor die school 1Ö0 leerlingen meer zal kunnen bevatten. Tengevolge van dit besluit wordt op voorstel van bur gemeester en wethouders besloten de begrooting voor 1866 te wijzigen, en tevens goedgekeurd dat tijdelijk worde opgenomen ƒ5000 tegen een intrest van hoogstens een halt' percent 's maands, om die in den loop van dit jaar uit de inkomende fondsen af te lossen. Hierop zal de goedkeuring van gedeputeerde staten worden ge vraagd. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad geldend te verklaren de verordening der ge meente, tegen welker overtreding straf is bedreigd, waar van afschrift aan gedeputeerde staten zal worden ge zonden. Mede is besloten tot verkoop der brandspuit no. 2, aan de gemeente Oosterland, voor ƒ205, met bepaling dat de betaling voor ultimo Maart e. k. zal plaats hebben. Wordt medegedeeld de uitslag der openbare aanbeste ding der gemeentewerken over 1866, welke voor kennis geving wordt aangenomen. Worden vastgesteld de staten van oninbare posten en restanten over 1864 en 1865 der hondenbelasting en van den hoofdelijken omslag. Namens de commissie ad hoe brengt de heer de Jonge verslag uit op de rekening van het roomsch catholiek armbestuur over 1865, strekkende de conslusie tot goed keuring. Dienovereenkomstig wordt die rekening goedgekeurd. De heer de Crane vestigt de aandacht op den toestand van het rioolstelsel der gemeente, welke hem na onder zoek gebleken is, veel te wensclien over te laten. Met het oog op de naderende cholera, acht hij het noodzakelijk dat daarin ten spoedigste voorzien worde en verzoekt hij het dagelijkseh bestuur daartoe de noodige maatregelen te nemen. De voorzitter en de heer Fokker merken hier op aan, dat dit eene zaak van zoo uitgebreiden omvang is, dat, al werd daartoe dadelijk overgegaan, daardoor toch nu de cholera niet zou geweerd worden, terwijl boveudien dit de ingezetenen op groote kosten zou te staan komen. Na discussie wordt, besloten, dat burge meester en wethouders deze zaak in ernstige overweging zullen nemen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. waarvan door den heer Nigra aan de keizerlijke regee ring te Parijs mededeeling is gedaan. Gisteren zullen waarschijnlijk de eerste vijandelijkheden op de Oosten- rijksch Italiaansche grenzen hebben plaats gehad. Een gisteren te Parijs uit Florence ontvangen tele gram meldt dat het Italiaansch ministerie thans onder voorzitterschap van den heer Rieasoli definitief is samen gesteld. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft thans ten tweeden male de verkiezing van Mazzini tot lid van dat staatslichaam vernietigd, met 145 tegen 45 stemmen. Voorts wordt nog uit Florence gemeld dat te Rome eene ministerieele crisis heerscht. De kardinaal Anto- nelli, gedurende veertien jaren de ziel van het pauselijk bestuur, is vervangen door den kardinaal Altieri. Het Fransch wetgeveud lichaam, hetwelk morgen zou moeten gesloten worden, is geprorogeerd tot 30 Juni. Gedurende dien tijd zal echter door de regeering nog geene leenings-aanvrage worden gedaan. Indien dit noodig werd geacht zal, gelijk men weet, die vergadering in eene buitengewone zitting worden bijeengeroepen. Het Eugelsch ministerie beeft gisteren in bet lager huis weder een nederlaag geleden bij gelegenheid der behandeling van een amendement op het aanhangig kies-hervormings ontwerp. Bedoeld amendement, in strijd met de politiek van het kabinet, werd met 315 tegen 304 stemmen aangenomen. Wederom rijst alzoo de vraag of het ministerie, met het oog hierop, den reform-bill zal intrekken of aftreden. Al gemeen overzicht. Eenige schermutselingen en voorpostengevechten tns- schen Pruisen en de aan den Duitschen bond getrouw gebleven regeeringen hebben thans plaats gehad. De eerste krijgsbewegingen van de Pruisische troepen strekten om zoo mogelijk de vereeniging te verhinderen van de verschillende Oostenrijksche bondgenooten met de legerafdeelingen van keizer Frans Jozef. Voorts tracht de regcering te Berlijn de minderheid der Duitsche bondsvergadering, welke, hetzij uit vrees, hetzij uit „voorzichtige staatkunde" mot het oog op de ligging des lands, tegen de mobiel verklaring der bonds- contingenten heeft gestemd, nader aan zich te verbinden. Met het pistool op de borst heeft von Bismarck reeds het groothertogdom Oldenbtirg en het hertogdom Anhalt- Dessau gedwongen, om de officieele verklaring af te leggen dat zij uit don bond treden. Hetzelfde middel zal waarschijnlijk ook bij andere staten der minderheid hetzelfdegevolg hebben. Volgens verschillende geruchten is dit reeds het geval geweest met Saksen Coburg en Meckleraburg. Het groothertogdom Baden zou overigens het voorbeeld van Limburgen Luxemburg hebben gevolgd en de verklaring hebben afgelegd dat het aan de krijgs- operatiën tegen Pruisen geen deel wilde nemen, maar onzijdig blijven. In hoeverre echter do regeering te Ber lijn dergelijke neutraliteit zal willen erkennen, moet de toekomst leeren. Terwijl dus al deze kleine staatjes óf Pruisen's zijde kiezen óf uit vrees voor Pruisen onzijdig blijven, staan aan den kant van Oostenrijk: Saksen,Hannover,Nassau, Kenrhessen, Hessen-Darmstadt, Beieren en Wurtemberg. Volgens een bericht uit Weenen zou de keizer van Oostenrijk het voornemen hebben de vorsten van al deze staten uit te noodigen tot eene conferentie in zijne hoofdstad, om ook van zijne zijde nader te beraadslagen over eene hervorming van den Duitschen bond. Intusschcn heeft koning Victor Emmanuel zijne offi cieele oorlogsverklaring aan Oostenrijk afgezonden, Voor eenige weinige lieden in Nederland, die nog mogten meenen dat von Bismarck thans Europa in vuur en vlam gezet heeft voor een beginsel, hetwelk hem misschien gedurende geheel zijn staatkundigen loopbaan steeds heeft geinspireerd, hetwelk hij wellicht altijd als het doel van zijn staatkundig leven heeft beschouwd, laten wij hiereeu uittreksel volgen uit de beraadslagingen van het Pruisisch huis van afgevaardigden, gedurende de zitting van 1850: „In de vergadering van 3 December voerde de afge vaardigde von Bismarck het woord. Na te hebben betoogd dat een oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk slechts zou stiekkeu ten voordeele van den president der Fran- sche republiek, die te Keuleu deFrausche keizerskroon zou gaan halen, uitte de heer von Bismarck zich met zeer veel heftigheid tegen diegenen, welke durfden beweren dat Oostenrijk geen deel uitmaakte van Duitschland. Oos tenrijk zeide hij heeft het geluk om heer schappij te voeren over bevolkingen van vreemden oorsprong, welke eertijds door de Duitsche wapenen onder zijn bestuur werden gebracht. Ik erken in Oosten rijk den erfgenaam en den vertegenwoordiger dier oude Duitsche macht, welke zoo dikwijls de glorie van ons Duitsche vaderland uitmaakte. Reeds verleden jaar waarschuwde ik dit huis van afgevaardigden dat het Pruisen in Duitschland niet de rol moest laten spelen, welke Piemont in Italië heeft gespeeld. Pruisen moge wel toezien dat het dien raad niet volge van hen, die, na het vaderland reeds tot aan den rand des afgrouds te hebben gebracht het alzoo op nieuw zouden te gronde richten." Uit Berlijn wordt door feodale organen gemeld, dat koning Wilhelm gedurende de laatste dagen zeer dikwijls „treurende gebeden heeft," en dat de predikanten op verschillende plaatsen „den zegen des hemels voor de heilige zaak van Pruisen afsmeeken." Volgens deze dagbladen maken dergelijke goochelarijen zeer veel indruk op de bevolkingen, en wij gelooveu dit gaarne. Waar de Pruisische natie zoo lang een von Bismarck heeft geduld, daar toonde zij op een standpunt te staan, laag genoeg 0111 niet te glimlachen over het curieus coineiiiespel van kroon en geestelijkheid, in verschillende Enropeesche landen reeds zoo dikwijls opgevoerd. In Pruisen kunnen kroon en geestelijkheid thans nog, even als de Romeinsche auguresachter de schermen met elkander lachen over de ounoozelheid van het volk. In andere landen is echter die gouden eeuw gelukkig hij de meerderheid der bevolking reeds voorbij. Men schrijft uit Parijs aan 1' Indépendance beige „Het voornemen, toegedicht aan het Ooitenrijksche leger om Silezie te laten liggen en op Berlijn aan te ruk ken, schijnt vrij wel overeenkomstig de waarheid te zijn. „De generaal Cialdini marcheert op Verona aan met 60,000 man, terwijl hij over 80,000 man reserve-troepen kan beschikken. Wat Garibaldi aangaat, zwijgt men nog geheel en al over de rol, welke door dezen buitengewonen man op zich zal genomen wordenmen zon echter met verwonderd zijn indien men plotseling vernam dat hij op het St. Marcnsplein te Venetië was verschenen, alwaar zijne tegenwoordigheid zeer zeker de uitwerking zou heb ben als die van een vonk in een vat buskruit. Hoeen door welk middel zou bij echter daar komenDit weet natuur lijk niemand. De geestdrift in Italië is bij den aanvang des oorlogs levendiger dan ooit. De heer Sella, oud- minister van fiiiantiën, is bij de vrijwilligers in dienst getreden en ik verneem dat de Italiaansche commissaris voor de algeiueene tentoonstelling te Parijs evenzeer van hier vertrokken is om zich te scharen ouder de banieren van Garibaldi." In eene mededeeling uit Florence van 16 Juni wordt verzekert dat de gezondheidstoestand in het Italiaansche leger, ten gevolge van de buitengewone warmte, zeer veel te weuschen overlaat en het aantal zieken in de hos pitalen zeer toeneemt.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2