MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 96. Dinsda 1866. 19 Juni. cr Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg IS Juni. Ten aanzien van den uitslag der plaats gehad hebbende verkiezingen voorleden van de tweede kamer kunnen wij nog mededeelen dat in het hoofdkiesdistrict Ziedkzeo in de aangewezen hoofdplaatsen deronder-kiesdistricten de hieronder vermelde getallen stembiljetten zijn inge leverd Kiezers. Biljett.l Kiezers Biljett. Zierikzee247 185! Transp 705 539 Haamstede 38 30 Goedereede en 23i Stellendam 49 22 Ouddorp66 4 Dirksland 61 13 Melissant25 Noordwelle. 24 Renesse20 Serooskerke 4 Burgh22 Eikerzee12 Ellemeet Brouwershaven Zonnemaire Duivendijke Kerkwerve Noordgouwe Dreiscbor Oosterland Bruinissë. Nieuwerkerk. Ouwerkórk 16 46 24 20 21 20 41 41 41 44 24 12 Middelharnis. 79 13 Sommelsdijk 76 30 Oude Tonge 67 15 Nieuwe Tonge 30 14 Herkingen 13 14 den Bommel 44 17 Ooit gen splaat 50 30 Stad aan 't ITa- 27 63 38 21 49 50 49 20 9 25 27 31 30 37 19 ringvliet. Totaal 21 14 1286 Van onwaarde 931 27 Geldige stemmen 904 Transporteere 705 539 i Volstrekte meerderheid 453 De heer J. J. van Kerkwijk werd, zooals wij in ons vorig nommer mededeelden, herkozen met 754 stemmen. De jaardag van H. M. de koningin wordt heden hier herdacht door klokkenspel en het uitsteken van vlaggen. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a.des namiddags te 2 nren eene openbare zitting houden, ter behandeling der navolgende onderwerpen: vaststel ling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1866; voorstel betrekkelijk het houden der jaarmarkt vaststelling der verordening voor het beurtveer tusscheu Breda en Middelburg. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht, te Arn hem, heeft voor de verkiezing van een lid der tweede kamer, ter vervanging van wijlen den heer mr. W. baron van Lijnden, tot candidaat gesteld den heer mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenbnrg. Men verzekert dat de tweede kamer der staten-gene- raal Bpoedig zal worden bijeengeroepen, ten einde aan vragen te ontvangen voor buitengewone kredieten voor de departementen van oorlog en marine, alsmede voor het afmaken van zieke runderen. Het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der tweede kamer over de ontwerpen van wet betreffende de Indische begrooting voor 1867 is vastgesteld en zal spoedig worden gedrukt. (jV. Rott. cour.) De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat, wegens het veelvuldig voorkomen van cholera geval len te Leiden, de natuurkundige en hulpapothekers examens worden uitgesteld tot den 27 Augustus e. k. en volgende dagen. Den 14 dezer heeft Z. M. de koning ia een bijzonder gehoor ontvangen monsignor Cattani, ter overhandiging van diens geloofsbrieven als pauselijken internuntius en ter voorstelling van diens secretaris. De Staatscourant deelt de volgende opgave omtrent de cholera mede: Den 14 dezer zijn aangetast: te Leiden 73, overleden 50;'s Giavenhage 13, overleden 8; Delft 30, overleden 25; Rotterdam 17, overleden 10; Dordrecht 25, over leden 17; Gouda 6, overleden 2; Utrecht 56, overleden 31. Voorts zijn te Dordrecht aangetast: den 10 Juni 21 overleden 5; den 11. 20, overleden 19; den 12. 32, over leden 5; den 13. 49, overleden 18. Den 15 dezer zijn aangetast: te Leiden 58, overleden 37; te's Gravenhage 38, overleden 16; Delft 39, over leden 23; Rotterdam 23, overleden 16; Dordrecht 22, overleden 25; Gouda 8, overleden 1; Utrecht 51, over leden 21. In de Staatscourant van Zaterdag zijn opgenomen opgaven betreffende de cholera over de week van 3 tot 9 Juni jl.: Noord -Brabant: aangetast 12,overleden 6. Sedert het begin der ziekte aangetast 32, ovei leden 20. Gelderland: aangetast 6, overleden4. Sedert het begin der ziekte aangetast 13, overleden 8. Zuid-Holland: aangetast 814, overleden 473. Sedert het begin der ziekte aangetast 2067, overleden 1179. Noord-Holland: aangetast 34, overleden 18.— Sedert het begin der ziekte aangetast 41, overleden 24. Zeeland: aangetast 0, overleden 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 1, overleden 1 (te Tholen). Utrecht: aangetast 203, overleden 90.Sedert het begin der ziekte aangetast 250, overleden 118. Friesland: aangetast 1, overleden 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 5, overleden 2. Groningen: aangetast 0, overleden 0. - Sedert het begin der ziekte aangetast 2, overleden 0. algemeen totaalaangetast 1069,overleden 591. Sedert het begin der ziekte aangetast 2410, overleden 1352. Recapitulatie: In de week van Aangetast Overleden 29 April5 Mei. 305 159 6-12 222 120 13-19 191 118 20-26 179 100 27 Mei—2 Juni. 312 166 3— 9 Juni. 1070 591 Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee jhr. H. P. de Koek, hoofd inspecteur over het loodswezen, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. rijks hoogeke burgerschool. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, de heer dr. C. M. Kan, dusver conrector aan het gymnasium te Middelburg. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer J. W. A. Greve, predikant bij de hervormde gemeente te Oostkapelle, op verzoek eervol ontslag ver leend, in te gaan den 25 November a. De heer P. A. van Toorenenbergen, predikaut te Barneveld, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Jl. Zaterdag werd te Arnemuiden tot predikant beroepen de heer C. J. Krafft. predikant te Op- en Neder- Andel. Op bet viertal waren geplaatst: de heeren C. J. Krafft, P. Hofman, H. van Strien en J. T. F. U. Lauts, predikanten te Op- en Neder-Andel, Scherpenisse, Benne- kom en Vrouwepolder. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Kampen is beroepen dr. J. A. Gerth van Wijk, thans te Eem nes-Binnendijks. De heer I. Montagne Az., predikant te Kattendijke, heeft het br roep naar ter Aar aangenomen. De heer V. J. Koningsberger, predikant te Ilazers- woude (classis Leiden) heeft voor het beroep naar Scher- penzeel bedankt. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse R. A. Houck, komende uit Suriname, is in den morgen van den 16 dezer ter reede van Hellevoetsluis geankerd. Het Engelsche houten schroefstoomschip Amazon, kapitein Edw. Hnnter, heeft in de afgeloopen week een paar malen de reede van Vlissingen aangedaan. Genoemd ooilogsvaaituig is bestemd een waakzaam oog te houden over de Engelsche visschers die zich op de Belgische kusten ophouden. Staatscour Gemengde berichten. ♦Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het district Zierikzee deed zich het volgende geval voor. In de stembus der gemeente Renesse bevonden zich 22 stembriefjes, gelijk aan het getal der volgens de lijst gestemd hebbende kiezers. Het getal der kiezers in die gemeente bedroeg echter slechts 20, zoodat twee personen, die daartoe niet bevoegd waren, lubben mede- gestemd. Bij koninklijk besluit van 25 Mei jl. is den heer E. de Meulemeester, te Goes, octrooi verleend voor de eerste invoering hier te lande van een verbeterden vuurhaard zijner azijumakerij. De oudernemer stelt zich daarvan de volgende resultaten voor: besparing van een derde der brandstof; meer dan verdubbelde snelheid in het verzuren; eindelijk ruim 10 percent meer zuiver azijnzuur. Aanstaanden Woensdag zal in het glazen paleis te Londen eene koraal-uitvoering plaats hebben, waartoe 5000 zangers en zangeressen zullen medewerken. Aan den Courrier de la Meuso wordt van 12 Juni uit Vaals geschreven: „Gisteren nacht te 1 uur heeft een twintigtal soldaten, allen gewapend, ter gelegenheid der kermis onze grenzen overschreden en zich naar eene herberg in ons dorp begeven, waar zij, met elkander twistende, begonnen met de meubelen en de glazen te breken, waarna zij hun verwoestingwerk in een aan grenzend huis voortzetten, en aldaar de ruiten inwierpen. Niettegenstaande de krachtige tusschenkomst der maré- chaussée, bleef de wanorde voortduren, zoodat de herber gier de alarmklok deed luiden. De burgers kwamen dadelijk aansnellen, waarop de Pruisen, na Dog eenige ongewapende burgers te hebben gewond, naar hun land terugkeerden, met achterlating van 2 sabels en 3 kepis aan do vreedzame bevolking, wier rust zij, zoo tegen alle discipline in, waien komen storen." Te Metz is do vorige week de groote glasfabriek van den heer Maiéchal door brand vernield. De schade is begroot op 4 a 500,000 franken. Onherstelbaar is het verlies van keurige kunstvoortbrengselen, vooral geschil derde glazen, die zich in de fabriek bevonden. Bij arrest van het hof vanassises van hetdepartement de 1'HérauIt is een gewezen raadsheer in het keizerlijk gerechtshof te Nimes, thans voortvluchtig, schuldig verklaard aan valschheid in onderhandsche, geschriften en in geschriften van koophandel, en aan het gebruik maken van die valsche stukken, wetende dat zij valsch zijn, tijdens hij lid was der rechterlijke macht, en te dier zake bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, een geldboete van 100 franken en tot vervallenver klaring van het recht, de hem geschonken ridderorde van het Legioen van eer te dragen. Therinoniclerstand. 16 Juni 's av. 11 n. 56 gr. 17 's morg. 7 u. 52gr.'smidd. 1 u. 51 gr. 'sav. 11 u.54gr. 18 'smorg. 7u.56 „'smidd. I u. 56 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 13 Juni. Ontslag lid burgerlijk arm bestuur; onderhandsche verhuring stoom-baggermolen wijziging gemeeutebegrooting 1866uitstel opening burger-avondschool; voordracht overbrenging belasting kantoor l)am; herstelling Thoolsch plankier. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwe zig de heeren Galand, van de Graft en A. W. Snouck Hurgronje, de beide laatste wegens ambtsbezigheden. De heer van Diggelen komt bij de behandeling van het tweede punt. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedge keurd; vervolgens wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling des voorzitters omtrent de afwezigheid der bovengenoemde leden. Is ingekomen een blief van het burgerlijk armbestuur, houdende bericht dat de heer P. J. Bourdrez, lid van dat bestuur, zijne woonplaats naar elders heeft overgebracht en hij dus, even als het bestuur zelf, van racening is dat hij dientengevolge het lidmaatschap zal moeten verliezen, zoodat eervol ontslag uit die betrekking verzocht wordt. Het burgerlijk armbestuur betuigt zijn leedwezen over het vertrek van zulk een verdienstelijk en in den omgang aangenaam lid als de heer Bourdrez zich steeds heeft betooud. Op voorstel des voorzitters is besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen en het burgerlijk armbestuur uit te noodigen tot het inzenden van een dubbeltal ter keuze voor de vervulling der door dit ont slag in het college te ontstane vacature. De voorzitter deelt mede, dat bij burgemeester en wet houders een verzoek is ontvangen van den heer A. Visser, aaunemer van publieke werken te Sliedrecht, om voorden tijd van drie maanden in huur te mogen hebben den stoom baggermolen dezer gemeente, met de tien daarbij behoorende klepschuiten en gereedschappen, tegen ƒ3000 in de drie maanden, wanneer namelijk blijkt dat de molen voor het beoogde baggerwerk in de Merwede voldoende kracht heeft. Volgens bet omtrent dit verzoek ingewonnen advies van den gemeente-bouwmeester, is de geboden huurprijs van 230 per week, alleszins voldoende en bestaat er tegen de verhuring van den molen, onder nader omschre ven voorwaarden, geen bezwaar, als het werk in de haven alhier is atgeloopen. Hij acht het evenwel noodig dat een der klepschuiten hier aanwezig blijve. De voorzitter voegt bij dit rapport nog de mededeeling dat de heer Visser op eigen kosten den molen en de schuiten zal ai halen en weder terugbrengen, terwijl, zoo de raad het verzoek inwilligt, een contract zal worden ge maakt, waarbij zoowel het belang der gemeente als dat van de te verhuren eigendommen, in het oog zal worden gehouden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1