öuitmlanö. anMsberirh tm. 2lï>Dfrtmtic!t. Europeesche verwikkelingen. Goes, den 13 Juni 1866. UtrecMsche Zending-Vereeniging. lijk bestuur de gemeentebesturen heeft uitgenoodigd om inzamelingen te doen honden tot leniging van de ramp, die 60 a 70 gezinnen, voor het meerendeel behoeftigen, van al wat zij bezaten beroofd heeft. Arnh. eour Men leest in de Hollander, een te Holland, in den staat Michigan (Noord Amerika), uitkomend weekblad, van 24 Mei II., het volgende: „Dezer dagen werd onze plaats bezocht door den heer J. Gr. van Rijn, gewezen predikant te Zwolle, in gezelschap van mevrouw de wed. Pruimers, geboren barones van Dedem. Zij zijn Dinsdag morgen weder vertrokken." (A. Roit. cour.) Thermometerstand. 13 Juni 's av. 11 n. 59 gr. 14 'smorg. 7 u. 60gr.'smidd. 1 u. 66 gr. 'sav. 11 u.59gr. 15 'smorg.7 u.62 ,'smidd. I u. 68 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Hel verslag der zitting van eergisteren moeten wij wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer laten liggen. Algemeen overzicht. Acht en veertig uren zijn verloopen, sedert wij ons vorig overzicht schreven, doch de tijding dat de vijande lijkheden een aanvang hebben genomen, is nog niet aangebracht, Intusschen is de Oostenrijksche vertegen woordiger te Berlijn door zijne regeering teruggeroepen en heeft de Pruisische vertegenwoordiger te Weenen zijne passen ontvangen. Voorts is een Oostenrijksche koerier met depêches voor den generaal von Gablentz bij het passeeren van het Pruisisch grondgebied gevangen genomen, terwijl hij zijne depêches moest afgeven. Omtrent den uitslag der stemming van de bondsverga dering te Frankfort over Oostenrijk's voorstel tot oproeping der verschillende bondscontingenten en tot bijeentrekking der reserves vernemen wij dat dit voor stel is aangenomen en dat de Pruisische vertegenwoor diger von Savigny de vergadering heeft verlaten, na te hebben verklaard dat Pruisen den bond thans ontbonden acht. Onze lezers weten dat het bondscontingent van Limburg en Luxemburg 1913 man infanterie en 1064 man cavalerie bedraagt, behooreude tot de tweede divi sie van het negende legerkorps. De dubbelzinnige brief van keizer Napoleon aan den beer Dronyn de Lhuys wordt, gelijk wel meer het geval is met dergelijke keizerlijke ontboezemingen, door ver schillende Fransche dagbladen verschillend uitgelegd. Wenschen zij oorlog, dan zien zij in den brief aan den minister van buitenlandsche zaken eene bevestiging van hun verlangen dat Frankrijk het zwaard zal trekken. Wenschen zij de handhaving der neutraliteit, dan zien ïij in dieuzelfden brief het bewijs dat Frankrijk eene onzijdigheids-politiek zal volgen. Overigens heeft de minister van staat Rouher, in aut woord op eene daartoe strekkende vraag van den afge vaardigde Gamier Pagès, verklaard dat, indien de regee ring het noodig achtte om meer handelend op te treden, de daarmede noodzakelijk in verband staande fiuancieele maatregelen aau de goedkeuring van het wetgevend lichaam zouden worden onderworpen, in eene buiten gewone zitting samen te roepen. De Belgische dagbladen zijn opgevuld met verslagen omtrent de verkiezingen, waaruit weder eenmaal te meer blijkt, dat het politiek leven bij onze naburen zich steeds krachtiger uit dan in Nederland. In afwachting van hetgeen onze Brnsselsche correspondent ons daaromtrent nog zal mededeelen,willen wij hieralleen heteindrcsnltaat vermelden. Tot dusverre bestond de kamer van afgevaar digden uit 64 liberalen en 52 clericalen. Thans telt zij, sedert de vermeerdering van het aantal leden, 72 liberalen tegenover 52 clericalen. In den senaat, alwaar tot dus verre 33 liberalen tegenover 25 zetelden, bevinden zich thans 37 liberalen tegenover 25 clericalen. Het ministerie bezit alzoo eene meerderheid van 20 stemmen in de kamer en van 12 stemmen in den senaat. Uit Athene wordt aan Reuters agentschap gemeld dat de toestand des lands in de laatste weken zoo allertreu rigst is geworden dat koning George Dinsdag de verte genwoordigers der beschermende mogendheden heeft geraadpleegd omtrent de middelen, waardoor men daarin eene verbetering zon kunnen brengen. De regeering te Bucharest heeft aan de groote Euro- peesche mogendheden eene circulaire gericht, waarbij zij zich beklaagt over de dreigende houding door Turkije aangenomen, onder bewering, dat deze ongemotiveerd is, met het oog op hare loyale bedoelingen tegenover de regeering te Constantinopel. Ton slotte verklaart het Romaansch gouvernement dientengevolge zich genoopt te zien om zich ten strijde toe te rusten. Kiel. Woensdag. Het formulier van den eed welken de ambtenaren in Holstein zullen moeten afleggen, is als volgt: „Naardien do koning van Pruisen het hoogste regee- ringsbestunr in het hertogdom Holstein door den gouver neur von Manteuffel heeft doen aanvaarden, verklaar ik, zonder eenige weigeringte zullen voldoen aan de bevelen en verordeningen, die van wege den koning van Pruisen, op hoogstdeszelfs last door de fungeerende autoriteiten .worden gegeven, en de plichten van het mij toever trouwde ambt getrouw en behoorlijk te zullen vervullen." Het Pruisisch ministerieel orgaan, de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, verklaart in een hoofdartikel dat de bonding vau Oostenrijk op de bondsvergadering eene schending is der Dnitsche bondswetten. Volgens deze toch kan er geen sprake zijn van mobielverklaring der bondscontingenten. Pruisen kan de bevoegdheid van den bond niet erkennen om te beslissen over tractaten, volgens de beginselen van internationaal recht gesloten. Pruisen moet alzoo eiken bondsstaat als vijand beschou wen, die zich schuldig zal maken aan het te buiten gaan der bevoegdheid, daaraan als lid van den bond toegekend. Berlijn. Woensdag. De Prov. Corresp. deelt mede dat sedert de laatste dagen een streng toezicht op de drukpers wordt uitgeoefend en dat nog strengere maat regelen zullen genomen worden, indien dit door hare houding mocht noodig blijken. Weenen. Woensdag. De Fransche regeering heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek der Pruisische regeering om den Franschen vertegenwoordiger alhier te belasten met de zorg voor de belangen der Pruisische onderdanen. Ook Beieren heeft geweigerd om dit aan zijn vertegenwoordiger in deze hoofdstad op te dragen. Berlijn. Dinsdag. De Nederlandsche vertegenwoor diger hier is belast geworden met de zorg voor de belan gen der Oostenrijksche onderdanen, na het vertrek van den heer ICarolyi. Een eergisteren te Parijs verspreid gerucht, dat er in Silezië tusschen de Oostenrijksche en Pruisische troe pen eene botsing zou hebben plaats gehad, is onjuist. Weenen. Donderdag. Het Dresdeuer Journal meldt dat de bondsdag met 9 tegen 7 stemmen besloten heeft tot de mobielmaking van de 7., 8., 9. en 10. bondsleger- korpsen. Pruisen, Baden, Luxemburg en de twaalfde, veertiende, vijftiende en zeventiende curie stemden er tegen. De Pruisische gezant protesteerde hiertegen en verklaarde na de aanneming van het voorstel,dat Pruisen den bond als opgeheven beschouwt. Hierna verliet hij de vergadering. De president wees op de bondsconstitiitie, volgens welke de bond eene onoplosbare vereeniging is, zoodat geen der leden het recht heeft daaruit te treden. Op uitnoodiging van den president sloot de vergadering zich aan bij het plechtig protest tegen Pruisens stap, onder handhaving van de rechten des bonds, die gebie dend hun kracht blijven behouden. Berlijn. Donderdag. De Staatsanzeiger bevat eene bekendmaking van den minister van binnenlandsche zaken en vau financiën, waarbij de nitvoer van meel, granen, peul vruchten, rundvee en schapen over de grenzen van Thorn tot Seidenberg aan de Saksische grenzen verboden wordt. Weenen. Donderdag. liet Correspondenz Bureau meldt, dat de gemeenteraad van Weenen heden een loyauteits adresaan den keizer heeft overhandigd. Laatst genoemde antwoordde op de aanspraak des burgemeesters het volgende Met groote tevredenheid ontvang ik deze betuigingen van de stad Weenen. Ik heb alles gedaan om den vrede en de vrijheid van Duitscnland te behouden; maar het is mij van alle kanten onmogelijk gemaakt. In dit moei lijkste oogenblik, sedert ik de regeering aanvaard heb, grijp ik nu naar het zwaard, in vertrouwen op God, op mijn goed recht, op mijne dappere armee en op de mede werking mijner trouwe volken. Vooral echter moet ik mijne innige tevredenheid betuigen over de eendracht en de houding der bevolking van Weenen. Hoewel bij den stilstand in het handelsverkeer en bij het gebrek aan werk onder de arbeidslieden den ingezetenen reeds aan zienlijke offers opgelegd zijn, heerscht hier, in vergelij king met het buitenland, eene voorbeeldige orde en ik kan dit niet genoeg erkennen. Prijzen van effecten. Amsterdam 15 Juni 1866. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 21 pet. 53$- dito dito dito 3 dito dito dito 4 „83 Aand. Handelmaatschappij 4j België. Certificaten bij Rothschild 2j Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 90f Certifie. Hope co4 55 Oblig. dito 1855,6e serie 5 69 dito dito Leening 1860 4$ 78 Certificaten 6 33 Aand. spoorweg169 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 37$ dito 1847/1852 2\ 19ji dito rente Amsterdam5 57$ dito nationale5 40 Bankactiën 3 530 Italië. Leening 18615 35 Spanje. Obligatiën 3 thans 2{ 29 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 40$ dito 1856—1862 3 391 Griekenl. dito (blauwe)5 8 Turkije. dito (binnenl.)5 25$ Vereen.Stat. dito (1882) 6 67$ Illinois. dito7 Mexico. dito 3 131 Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela dito 3 9$ Graanmarkten enz. Ams terdam 15 Juni. Raapolie op zes weken f 42$. Lijnolie op zes weken f 40$. Oosthurg 13 Juni. Bij kleinen aanvoer bestond heden weinig vraag voor granen en konden zelfs de beste qua- liteiten nauwlijks vorigen prijs opbrengen, terwijl gewone en mindere soorten 10 a 20 cent lager moesten worden afgegeven. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe f 7.50 a f 8.40. Nieuwe Zeeuwsche rogge f 5.50 a f 5.75. Nieuwe wintergerst f6 a 6.60. Dito zomergerst f 6 a /"6.60. Haver f3A.fi. Paardenboonen f 7.50 A flflb. Middelburg 14 Juni. Door de steeds hooge eischen der houders voor tarwe ging er nagenoeg in den han del niets omdo consumtie alleen kocht om in hare behoefte te voorzien. Rogge hield men 25 cent booger. Gerst in puike soorten niet ter veil. Walchersche witte- boonen hieven nagenoeg zonder handel. Paardenboonen zeer weinig ter veil. Erwten voor mesting met kleinen handel. In de prijzen der oliën is geene verandering. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe f 9.30 en rogge f 6.30. Aardappelen f 2.75 a f 3.per Ned. mud. Versche boter f 0.75 a ƒ0.85 per Ned. pond. Getrouwd Getrouwd: Middelburg, den 15 Juni 1866. Mr. A. E. VAN DISHOECK, Notaris te Heinkenszand, en A. M. RISSEEUW. Mr. P. ROETERT TAK Ez. en M. H. VAN UIJE. Bevallen van eene Dochter A. J. HACKENBERG- MATZINGER. Middelburg, 13 Jimi 1866. Heden ontvingen wij de trenrige tijding dat onze geliefde Broeder, JAN HAMAKERS, te Utrecht, aan de aldaar heerschende ziekte is overleden. Middelburg, JACs. HAMAKERS, den 14 Juni 1866. C. J. HAMAKERS. Andermaal werd mijn vaderhart gewond doorde tijding, dat ji. Dinsdag te Utrecht plotseling is overleden, mijn Zoon JACOBUS JOHANNES. Middelburg, Mede uit naam van mijne Kinderen, den 14 Juni 1866. P. J. DE MAAGD. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van ons geliefd jongste Zoontje EDUARD FREDER1K LOUIS, betuigen wij bij deze onzen harte- lijken dank. A. F. KULDERIJ. Middelburg, P. L. KULDERIJ. den 15 Juni 1866. Veknimmen. Die iets te vorderen hebben van CORNEL1S LOU- WERSE, rustend Landman, wonende onder Gapinge, Gemeente Onze Lieve Vrouwepolder, worden verzocht daarvan vóór den 25 Juni 1866, schriftelijke opgave te doen onder vertoon der bewijzen van Schuldvordering, ten Kantore van den Procureur J. M. BRIEVE, te Mid delburg, als benoemd tot provisjoneelen Bewindvoerder door de Arrondisseinents Rechtbank aldaar, naar aan leiding van art. 495 van het Burgerlijk Wetboek. AFDEEL1NG WALCHEREN BIDSTOND op Zondag 17 Juni, 's avonds zes uren, in do Luthersche Kerk. Ds. J. E. STEENBAKKER MORILYON LOYSEN, Predikant te Overschie. HEDEN den 14 Juni 1866 heb ik ondergeteekende WILLEM ZOELLER, Deurwaarder bij de Arroudisse- ments Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar, als zoodanig aangifte voor Patent gedaan hebbende, Ten verzoeke van MART1NA BAST1AANSE, Wasch- vrouw, wonende te Middelburg, verlatcu Huisvrouw vau na te noemen ABRAHAM VERVENNE, ten effecte dezer verkiezing van woonplaats doende te Middelburg, ten Kantor" van den Heer llUBERTUS REKKER, Pro cureur bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar, in de Bogaardstraat, wijk D uo.34/35, zijnde de Requirante, bij geregistreerde beschikking van evengenoemde Rechtbank, in dato den 28 Mei 1866, toegelaten om in deze kosteloos te procedeeren, gesommeerd ABRAHAM VERVENNE, Echtgenoote van de Requi rante, wiens tegenwoordige woon- of verblijfplaats is onbekend, doch laatst gewoond hebbende te Middelburg, dientengevolge voor hem Exploit doende bij aanplakking aan de voorname deur der Vergaderzaal van gemelde Arrondissements Rechtbank te Middelburg; terwijl ik verder een afschrift van hetzelve heb overgegeven aan den Edelachtbaren Heer Officier van Justitie bij meerge melde Rechtbank, Exploit doende te zijnen'parqubtte, ten Stadhuize te Middelburg, en aldaar -sprekende tot Zijn Edelachtbare in persoon, die het orlgineot dezer met gezien heejt.gpteekenden voorts'nog tnj plaat^jn^ in de Midd^HfuagBcbe"-Gonrant; W.ï' Om zich vóór den^OA-ugustus 1866, W bij bekopjdijip&ji^^s^b" Exploit, te yoiklarehrbf hij bij zijnddnVreeus vijfjaren kwaadwillige ver lating luw blijft volharden, dan wel

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3