2löufrt£ntim. Ir. G. A. Fokker. BRIEVEN UIT BELGIË. STRANDVONDERIJ. STRANDVONDERIJ. !r,vaa.?S Bolstern, hetwelk door Prnisen zal worden samengesteld ingeval OQStenrijk mocht blijven volharden ora van zijne zijde alleen de stendenvergadering bijeen te roepen. De generaal von Gablehtz heeft geweigerd de uitnoodiging san te nemen van den generaal von Manteuffel om geza menlijk het bestuur over de hertogdommen te voeren. Kiel. Zondag. Nadat de generaal von Gablenz de vórdering van Pruisen's stadhouder von Manteuffel tot gemeenschappelijke aanvaarding der regeering ih Hol stein en tot intrekking van den maatregel tot bijeen- toeping der stenden had van de hand gewezen, heeft laatstgenoemde reeds een stap gedaan tot instelling van. een nieuw gemeenschappelijk bestuur voor de beide hertogdommen. De heer von Scheel Plessenj tot ópper- president daarvan benoemd, heeft bereids cene procla matie uitgevaardigd. De generaal von Manteuffel zal voorts tegen het besluit tot bijeenkomst der Holstein- 8che stenden, dat Pruisen onwettig beschouwt, opkomen. Aan het Fransch dagblad Le temps wordt'van Vrijdag uit Hannover het volgende geschreven Bij het doorreizen van de Rijnprovincie en Westphalen is mij ten duidelijkste gebleken, hoe vijandig de bevolking in die streken tegen de regeering is. Die haat gaat zelfs Zoo ver,, dat hij de dynastie bedreigt. De gevangenissen van Keulen, Coblentz, Dusseldorf, Wesel, Minden en Munster zijn opgevuld met soldaten der Landwebr, die zich schuldig hebben gemaakt aan liet uiten van oproe rige kreten of zeer ernstige overtredingen tegen de krijgstucht. Ik zelf heb dezer dagen aan het station te Hamm een afdeelingartillerie-soldaten uit Munster, welke haar het te Hallo samengetrokken leger zich begaf, allerlei liedjes tegen den minister von Bismarck en zelfs tegen den koning gericht, hooren zingen. Sommigen riepen zelfs: léve de Oostenrijkers! terwijl de officieren deden alsof zij dit niet hoorden. Het is waar dat al deze man schappen uit Westphalen alkomstig en dus catholiek Waren, terwijl men weet dat van heide zijden pogingen worden aangewend om aan het Oostenrijksch-Piuisisch conflict het karakter te geven van een godsdienstoorlog. In Westphalen prediken de dorpspastoors in de kerken tegen de regeering. Overigens is de toestand in de Rijnprovincie en in Westphalen allertreurigst, daar bijDa alle industrueele inrichtingen gesloten zijrt of dit weldra zullen worden. De handel is vernietigd en het aantal faillissementen is schrikbarend. Binnen acht dagen zullen er 150,000 werk lieden op straat gezet zijn en de gevolgen van dergelij- ken toestand zijn gemakkelijk te voorspellen. Te Berlijn heerscht dezelfde toestand, met dit onderscheid evenwel dat de oproerige verschijnselen reeds begonnen zijn zich te vertonnen ea dat in de laatste dagen telkens botsingen tusschen het volk en de politie plaats hebben. Gisteren was hier het gerucht verspreid dat liet. kasteel des ko nings in brand was gestoken en deze met dep heer von Bismarck de vlucht had genomen. Het gerucht was Valsch, maar er kan uit blijken wat men thans al niet Voor mogelijk houdt. Gij hebt dezer dagen per tele graaf vernomen dat men sedert drie dagen heeft opge- htmden met het zenden van troepen uit de Rijnprovincie naar het noorden. De reden daarvan is dat men niet ai de troepen durft laten vertrekken uit vrees voor een algemeenen opstand. Parijs. Zondag. Het Mémorial Diplomatiqne behelst een telegram uit Weenen, volgens hetwelk Oostenrijk het binnenrukken van de Pruisische troepen in Holstein als een casus belli beschouwt, tenzij Pruisen zijne troepen Weder terugroept. Berlijn. Zondag.:- Het bericht ia de Temps van gisteren, dat de Öostenrijksche dépêche betrekkelijk de militaire maatregelen van Pruisen in Holstein te Berlijn zou overhandigd zijn, is onjuist. Van hét aanstaand vertrek van graaf Karolyi is niets bekend. Frankfort. Zaterdag. In de zitting van den bonds1 dag op heden heeft Pruisen de insinuatie van zich afge worpen als zou het de hertogdommen met geweld willen aniiexeeren. Het verklaarde dat Oostenrijk door zijne verklaringen van den 1 dezezr-alle wettelijke verplich tingen met voeten heeft getreden, Pruisen is bereid om de quaestie der hertogdommen tegelijk met die van de hervorming van den hond, in een parlement vredelievend tpt eene beslissing te brengen, maar ontzegt aan den hondsdag daartoe alle bevoegdheid. Pruisen ontzegt tevens aan Oostenrijk het recht om de stenden in Holstein bijeen te roepen. Oostenrijk heeft daarop bestreden dat het zich aan 8chending- van de tractaten zou hebben schuldiggemaakt. Het voorstel van de militaire commissie is daarna met algemeene stemmen aangenomen, tengevolge waarvan Mainz door Beieren, Rastatt door Baden zal worden bezet. Weenen. Zaterdag. Do Abondpost meldt, dat de dag voor de eerstvolgende buitengewone zitting van den hondsdag nog niet is vastgesteld. Raatadt. Zondag. De Pruisische troepen zijn heden Van hier uitgerukt, en de Öostenrijksche hebben insge lijks order ontvangen om deze vesting te verlaten. Het binnentrekken van Badensche troepen kan nu elk ^ogenblik worden te gemoet gezien. Brussel, 91 Juni, Ik herinner mij niet, dat er ooit tegen den tijd der Verkiezingen zoo weinig beweging is geweest ais thans. Jk zal dus,ook beden over de verkiezing maar niet veel schrijven en u bet vervolg van dezen brief na den a1oop der verkiezingen zenden, om u den uitslag en de Sevolgen mede te deelen. Te Brussel is men van den uitslag zeker. De candi- daten van de association libérale, de heeren Jules Anspach en de notaris Brandstin, zullen met eene groote meerderheid gekozen worden. De radicale partij valt geheel in dnigen. Eergisteren heb ik eene meeting in de Louve bijge woond, welke waarlijk een treffend schouwspel aanbood. Men speelde met principes. Alles werd gedomineerd door eene ellendige personeele quaestie. De meeting heeft slechts kracht door de beginselen, die zij belijdt. Zoodra zij die prijs geeft,' wendt men zich liever tot de association libérale, waar de zaken ten minste met een zeker decorum worden behandeld. Mr. Jules Lacroix, candidaat van de meeting, is een handige vent. Maar juist, zijne handigheid heeft alles bedorven. Indien men met zijne candidatunr voortgaat zal hij nog geen 300 stemmen bekomen. Te Antwerpen zullen de partij der meeting en de coalitie der clericalen met de ontevredenen de overwinning behaleb. Hun can didaat, de beer Gerrits, zal glansrijk uit de stembus te voorschijn treden en do heer Bol, een liberaal, vroeger reeds door Antwerpen afgevaardigd, een man met ge voel, talent en karakter, zal het onderspit delven. Te Bergen wordt de strijd alleen tusschen liberalen gevoerd. Daar geldt het zelfs geen politieke quaestie, maar eene quaestie van belang en ijverzucht tusschen de eene steenkolenmijn en de andere. De heer Huber is er tegen den heer Henry Brouckère overgeateld en de verkiezing van den oud-minister van staat wordt zeer bedreigd. Ik geef u in duizenden te raden wat of dezen bejairden atgevaardigdeh zoo in miscrediet heeft gebracht: hij maakt geen omreize in zijn kiesdistrict en is geen vriend van veel bourgogne te drinken. In Henegouwen vraagt men slechts twee dingen aan een candidaat, dat hij geen geestelijke is en een goed glas kan mededrinken. De heer Henry de Brouckère, die van eene delicate aristocratische natuur, reeds bejaard en zwak is en mis schien ook te trotsch om stemmen na te jagen, blijft stilletjes te Brussel, terwijl al de andere candidaten van dorp tot dorp trekken en met hunne kiezers weten te drinken dat het een aard beeft. Het behoort niet onder de zeldzaamheden, dat de afge vaardigden hunne verkiezing met eene gastrische koorts moeteu bekoopen. Eindelijk kom ik aan de stad Gent. Daar is bijna uit sluitend het middelpunt van den wezenl'jken kiesstrijd. Eene lijst van de clericalen staat tegen eene lijst van liberalen over, waarbij de twee partijen bijna gelijk zijn in getal. Een vijftigtal ware vleiers beslissen over het lot van het liberalisme. Hetgeen ditmaal nog meer karakter aan dezen hevigen strijd geeft, is dat de eatho- lieken op hunne lijstden gewezen kapitein de Machier ge plaatst hebben, onlangs brj koninklijk besliiit gedegra deerd voor feiten, die met de militaire eer en waardigheid in strijd zijn; dit besluit is genomen op advies van een militairen raad van onderzoek, die met gesloten deuren zitting hield. Nauwelijks hadden zij hun advies uitgebracht.of de twee verdedigers van den kapitein van de genie hebben zich in het openbaar tegen de onbillijkheid daarvan verzet. Die zelfde advocaten hebben nu eene memorie ter rechtvaardiging openbaargemaakt, die eene verschrik kelijke beschuldiging ademt tegen den minister van ooriog, baron Chazal, en tegen den luitenant-kolonel Bualmont, die de ziel is geweest dér onophoudelijke vervolgingen, waarvan de heer Mabieu het doel was. Deze brochure is een bom die over de verkiezingen is niteengesprongen. Met onvergelijkelijk talent geredi geerd, feiten op feiten stapelende, de zonderlingste mededeeltugen aan het licht brengende, de onuitge- gevene documenten betrekkelijk de werken van Ant werpen inhoudende, is deze brochure, zeg ik, doorliet gehecle land verspreid geworden.! De commissionairs dragen zelfs in de straten van Brussel groote Biljetten rond, waarop men leest: Tt/rannie ministerielle ou de Mahieu et sesenquêteurs. Te Gerit zijn duizende exemplaren in het Fransch en in het Vlaainsch gratis bij massa's uitgedeeld. De schrijver van dit werk is dezelfde advocaat, Leonard van den Kerkhove, wiens merkwaardig werk tegen de expeditie der Mexikaneu drie jaren geleden zulk een onbescbrijfelijken indruk maakte Het is niet onmogelijk dat deze memorie te Gent een gedachten dag aan het ministerie zal toebrengen. Om de waarheid niet, tekort te doen moet ik hier mel den, dat de heer van den Kerkhove niet heeft geweten, dat de heer Mahièn candidaat was toen hij deze memorie schreef, dié met een gloeiend ijzer de verkeerdheden der leger-administratie brandmerkt, en de wet van 1836 aan de openbare wraak prijs geeft. In het leger heeft men deze noodlottige wet gedoopt met den ironischen en bloedigen bijnaam van „Wet der Liefde." Meekrapprijzen. Rotterdam 11 Juni. Bij weinig aanbieding was de omzet klein. Graanmarkten enz, Amsterdam 11 Juni. Raapolie op zes weken 45.j. Lijnolie op zes weken 41. Rotterdam 11 Juni. Tarwe 20 en paardënboónen 10 cent lager. Axel 9 Juni. Tarwe 7.95 a f 8.55; rogge 5.85 A 6.05; wintergerst 6.35 a 6.75; zomer dito 6.05 a ƒ6.25; haver 3.90 4 4.50; paardenbóonen 7.30 i 7145; boekweit ƒ6.05 a ƒ6.35. Prijzen van efféeten. Amsterdam 11 Juni 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 53§ dito dito dito 3 631 dito dito dito 4 84J- Aand. Handelmaatschappij- 4| België. Certificaten bij Röthachild 21 Rusland. Obligatiën 179.8/1816 5 92! Cértific. Hope co. 4 Oblig. dito 18556e serie 5 72! dito dito Leening 1860 4! 78! Certificaten CT r A A Aand. spoorweg170 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 39^ dito 1817/1852 2! 20! dito rente Arasterdam5 59! dito nationale5 41-iV Bankactiën 3 Italië. Leening 1861 5 Spanje. Obligatiën 3 thans 2j 32! Amortisable schuld28! Portugal. Obligatiën 1853 .3 39! dito 1856—1862 3 39! Griekenl. dito (blauwe)5 8! Turkije. dito (binnenl.)5 23! Vereen.Stat. dito (1882) 6 68A Illinois. dito7 Mexico. dito 3 14! Grenada. dito afgestempeld4| Venezuela dito 3 9! Getrouwd: ELBERT JAN VAN DE ROEMER, Predikant te Krabbendijke, met CORNELIA CHRISTINA ANT0NIA GUTTELING. Oude Tonge den 6 Juni 1866. Getrouwd Jonkhr. Mr. W. E. VAN PANHUYS lub nahoaddvil'-'iialad iw mtPW'vij iunm.1 .JOOnng Jonkvrouwe L. C. W. C. VAN PANHUYS. 's Gravenhage7 Juni. Bevallen van een Zoon A. M. FAK BROUWER, geb. SALM. Joviav at abaia lab loi da is bsibooa Middelburgden 10 Juni. 1866. Heden overleed, nneen langdurig en smartelijk lijden' mijn geliefde Echtgenoot JOHANNlS BAPÏ1STH LÓUWEREINS in den ouderdom van acht en veertig jaren, mij nalatende acht Kinderen, waarvan nog zeven op minderjarigen leeftijd zijn. Vlissingen C. H. VAN DER LOOI, den 8 Juni 1866. Wed. J. B. Louwereins, Heden overleed onze geliefde Vader en Bebuwdvader DANIËL JOHANNES LADENBERG, in den ouderdom van bijna 79 jaren. Middelburg, Uit aller naam, den 10 Juni 1866. G. F. LADENBERG. De Heer en MBvroüw C. TEN BRUMMELERBEN- TEYN,te Amsterdam, betuigen hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, welke zij bij de voltrekking van hun Huwelijk hebben mogen onder vinden. EENIGE KIEZERS uit de gemeenten 0o3t- en West- Souburg,Koudekerke en liitthem, hebben besloten hunne stem uit te brengen, bij de aanstaande verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer, op Zij nemen tevens de vrijheid genoemden Héér aan bnnne Medekiezers aan te bevelen en de Stembus te bezoekendie op hedenvan 's morgens 9 tot des namid dags 4 uren, op iedere gemeente geopend zal zijn. Rechthebbenden op 2 Vaten, waarvan een aan deeene zijde groen geschilderd, 2 Ankerboeitjes, een Tonnetje, een Luik, een Raamtje, 2 Stokken met Haken, een Leispier, een Bezaanspriet en stuk Wrakeneenig Wrak hout, aangespoeld op het Strand onder Koudekerke, vervoegen zich ter reclame bij den Burgemeester van die gemeente. Rechthebbenden op eene vier rierns Boot, lang 6 El, van bniten donker blauw en van binnen groen geschil derd, ongemerkt, een Boegspriet, een Gaffel, eene Potnp, een Luik,.^.Deuren, een Baük, eene Mast, eene Steng, eene,-Liet, eenfe Bezaansroe, een Ankeiboei, 2 Takels met Bloifcken.'cfhVstuk Bezaanszeil, 6 pond Róodkoper en[ ee(ri^'3\)y|tw%, aangespoeld op het Strand onder gdAt^fedc-TsyLVWflen zich ter reclame bij., eente.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3