MIDDELBURGSCHE COURANT. V 93. Dinsdag V2 Juni. 1866. ÜHmtmlanft. Editie van Maandag avond 8 uren. AANBE TEDING. Burgemeester en wethouder der gemeente llocde- kenskerke (Zuid-Beveland), zullen op Donderdag den 5 Juli 1866, des voormiddags te 10 uren, in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, bij inschrijving en opbod, in het openbaar trachten aan te besteden: 1. de vernieuwing en vergrooting van de los- en ladingplaats aan de haven te Hoede- kenskerke 2. het bestraten van een eind weg en het verstraten van een gedeelte dorpsstraat te Hoedekenskerke, alles met keien, ter opper vlakte van 1630 vierkante ellen. Het bestek is, zoo lang de voorraad strekt, op franco aanvraag, verkrijgbaar ad 40 cent, bij de boekhandelaars F. Klbeuwens Zoon te Goes, en ligt ter lezing: te Goes in de Korenbeurs en in het hötel Zoutkeet; te Middelburg in de Abdij; te Vlissingen in het hötel de Commerce; te Zierikzee in de Kroon; te Tholen in het Wapen van Zeeland; te Axel in het Gulden Vlies; te Hulst in het Bonte Hert en in de Dubbele Arend; te Neuzen in het Nederlandsch Logement; te Breskens in le Canon d'Or; te Oostburg in den Eenhoorn; te Sluis in het hötel la Ville de Bruges; te Siiedrecht, Giessen- daro, Hardinxveld en Werkendam in de sociëteiten; wijders in het gemeentehuis te Hoedekenskerke. De aanwijzing in loco geschiedt den dag vóór de be steding, dus op Woensdag den 4 Juli 1866. Inlichtingen te bekomen bij den heer J. Kolijn, polder-opzichter te Hoedekenskerke, en ter secretarie dier gemeente. Hoedekenskerke, den 6 Juni 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, C. GOUD, burgemeester. J. W. DE BLINDE, secretaris. i Zaterdag avond is te Vlissingen ter reede gekomen j het Engelsche stoomschip Amazone, dat eenige dagen i voor Ostende heeft gelegen, en hetwelk heden voormid- 1 dag weder is vertrokken. De reden waarom dit vaartuig j daar verschenen is, is onzen correspondent niet bekend. .middelburg Al Juni. Wij herinneren onze kiesbevoegde lezers dat de inle vering der stembiljetten ter verkiezing van leden voor de tweede kamer in de verschillende daartoe aangewezen gemeenten moet geschieden op morgen (Dinsdag) tus- schen des voormiddags 9 en des namiddags 5 uren. De kiesvereeniging Recht voor allen te 's Gravenhage heeft Vrijdag avond tot candidaat voor bet lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer oir. J. Kappeyne van de Coppello. De constitutioneelliberale kiezersvereeniging te Zwolle heeft, ter vervanging van den heer Mijer, thans minister van koloniën, voor het lidmaatschap der kamer candidaat gesteld den beer T. J. Stieltjes. De anti revolutionaire kiezersvereeniging Nederland en Oranje aldaar heeft ter vervanging van den heer Mijer tot candidaat gekozen den heer mr. C. F. van Lijnden van Sandenburg. De kiezersvereenigingen Vaderland en koning, te Hoogeveen, en Zuidenveld te Coevorden, hebben thans mede den heer mr. L. Oldenhnis Gratama tot candidaat gesteld voor het boofdkiesdistriet Assen. Door de kiesvereeniging Recht voor allen te Arnhem is tot candidaat gesteld: 1. in plaats van den heer van Zuylen, mr. L.W. C. Keuehenius, en 2. in plaats van den heer van Lynden, mr. Reigers te Ulft. De behoudende kiezersvereeniging Amsterdam te Amsterdam heeft tot candidaten gekozen de heeren mr. G. C. J. van Reenen en mr. M. H. Godefroi, aftre dende leden, en mr. J. Messchert van Vollenhoven, thans lid der eerste kamer. De gezamenlijke kiezersvereenigingen teGouda (uitge zonderd de Grondwet) hebben besloten, het aftredend lid, den heer M. A. F. II. Hoffman, tot candidaat te benoemen. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des namiddags te 2 ureneene openbare zitting houden, waarin de volgende stukken zullen behandeld worden: wijziging der gemeentebegrooting voor 1866; voorstel van burgemeester en wethouders, onderhandsche verhuring stoom-baggermolen c. a. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: het overzicht van den handel en de scheepvaart van Ham burg over 1865. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft 14 sche pen bevracht, waaronder 4 voor Rotterdam, 8 voor Am sterdam, l voor Schiedam e» 1 voor Dordrecht. Aan de Staatscourant ontleenen wij de volgende opgaven betreffende de cholera: Den 8 dezer zijn aangetast: te Leiden 57, overleden 33; 's Gravenhage 16, overleden 8; Delft 28, overleden 17; Rotterdam 12, overleden 13; Gouda 7, overleden 4; Utrecht 30, overleden 7. Do Staatscouraut bevat de volgende opgaven betref fende de cholera over de week van 27 Mei tot 2 Juni: Noord-Brabant: aangetast 5, overleden 4. Sedert het begin der ziekte aangetast 20, overleden 14. Gelderland: aangetast 1, overleden 1. Sedert het begin der ziekte aangetast 7, overleden 4. Zuid-Holland: aangetast 271, overleden 140. Sedert het begin der ziekte aangetast 1255, overleden 707. Noord -Holland: aangetast4, overleden4. Sedert het begin der ziekte aangetast 7, overleden 6. Zeeland: aangetast 0, overleden 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 1, overleden 1 (te Tholen). Utrecht: aangetast 30, overleden 16.Sedert het begin der ziekte aangetast 47, overleden 28. Friesland: aangetast 1, overleden 1. Sedert het begin der ziekte aangetast 4, overleden 3. Groningen: aangetast 0, overleden 0. - Sedert het begin der ziekte aangetast 2, overleden 0. algemeen totaal.: aangetast 312overleden 166. Sedert het begin der ziekte aangetast 1343, overleden 763. Recapitulatie: Benoemingen en besluiten. ministerieels dei'artementen. Eervol ontheven de heer mr. J. W. van Lansberge, raad van legatie bij Zr.Ms. gezantschap te Parijs, van de tijdelijke waarneming der opengevallen betrekking van secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, en voorts bevor derd tot zaakgelastigde, met bepaling dat hij vooreerst werkzaam zal blijven aan genoemd departement. Benoemd tot secretaris generaal bij het departement van buitenlandsche zaken de heer mr. C. le Clercq, tot hiertoe referendaris bij dat departement. belastingen, enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen teNijkerk, de heer W. J. G. M. Cramer van Baumgarten, thans surnumerair der registratie en domeinen eu commies ter directie van dezelfde middelen voor de provincie Noord-Brabant. leger. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 3e regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant W. A. Brunings van het 5e reg. bij het 6e reg., tot len luitenant (naai ouderdom van rang) de 2e luitenant A. L. J. H. Verlinden, van het korps; bij het 8e reg., tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant O. T. Verkerk van het korps. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs: tot luitenant-kolonel, de majoor D. G. Andreae; tot majoor, de kapitein le klasse L. J. Nilant Bannier; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant H. E. Beekman, allen van het korps en laatstgenoemde thans adjudant bij het bataljon mineurs en sapeurs. Kerknieuws. De beer V. J. Koningsberger, predikant bij de her vormde gemeente te Hazerswoude, heeft een beroep naar Scherpenzeelclassis Arnhem, ontvangen. Zooals wij Vrijdag mededeelden is die heer de eerste van het dooi den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen (niet-alphabetisch) opgemaakte twaalftal predikanten. Te Ter Aar, classis Leiden, is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer I. Montagne, thans te Kattendijke. Marine en leger. Zr. Ms. instructiebrik de Wesp is heden morgen van Antwerpen te Vlissingen ter reede teruggekeerd en zal in het dok komen. Naar wij vernemen gaat dit In de week van Aaugetast Overleden 29 April—5 Mei. 305 159 6-12 1 222 120 13-19 191 118 20-26 179 100 27 Mei—2 Juni. 312 166 vaartuig met de bootsmansleerlingen naar het Nieuwe- diep om aldaar gestationeerd te blijven. Met den lsten Juli aanstaande wordt de waarneming der betrekking van onder-equipagemeester der marine te Helievoetsluis opgedragen aan d n luitenant ter zee lste klasse VV. F. de Bruyn Kops; en de luitenant ter zee lste klasse J. H. P. E. Kniphorst geplaatst in de rol van het wachtschip te Helievoetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam. Bechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft jl. Donderdag Pieter de Muynck, oud 38 jai en, parapltiiemaker alhier, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen. Hij had den 8 November jl. van de huisvrouw van J. van den Bovenkamp, te Vlissingen, een parapluie in ontvang genomen, ten einde die voor 30 cent te herstellenin plaats echter van die herstelling te doen heeft hij die parapluie onder zich gehouden en verduisterd. Wegens het geringe der toegebrachte schade en zijne bekentenis zijn verzachtende omstandigheden in aanmerking geno men en is hij veroordeeld tot eene maand gevangenis straf en in de kosten. Aan oplichting is schuldig verklaard Willem Kasse, oud 30 jaren, zaakwaarnemer alhier, die van Karei Hei bels, koopman alhier, op verschillende tijdstippen gelden heeft ontvangen, tot een gezamenlijk bedrag van onge veer f 2.50, ten einde bij de behandeling eener tegen hem aanhangige rechtszaak voor de rechtbank in zijne plaats op te treden. De beklaagde maakte daartoe met Helbers, die hem had laten ontbieden, een accoord voor f 1. Hij liet zich de stukken van dagvaarding afgeven, hoorde wat Helbers ter zijner verdediging meende te kunnen aanvoeren en schreef een en ander op. Laatstgenoemde gaf hem voorloopig een kwartje en den volgenden dag op verzoek andermaal een kwartje. Ten derde male ver voegde de beklaagde zich bij hem, ongeveer zeggende: „ge zult wel denken wat komt ge nu weer doen; ik ben bij den officier van justitie geweest en heb vergunning om in de advocatenbank te zitten; ik zal echtereen zegel noodig hebben en daartoe moet ge nog een kwartje geven; de officier vroeg waarom die man zelf niet kwam, daar zijne zaak zoo nietig was, en ik heb geantwoord dat ge in dienst zijt bij Geldot'en Donderdags het te druk hebt." Helbers gaf weder het gevraagde kwartje eu leende vervolgens op verzoek van den beklaagde zijn horloge, hetgeen volgens laatstgenoemde moest dienen om zijn fatsoen op te houden. Later hoorde Helbers, die volstrekt geen wantrouwen koesterde, dat de beklaagde niet ter terechtzitting voor hem geweest was, hoewel deze bij hoog en laag verze kerde er wel geweest te zijn en zelfs naast den advocaat Borsius gezeten te zijn geweest. De officier van justitie hield na er op gewezen te hebben dat de beklaagde niet zonder aanleg is en dus, als bij den goeden weg had willen volgen, een nuttig lid der maatschappij had kunnen zijn de beschuldiging van bedriegelijke oplichting, bedoeld bij art. 405 van het wetboek van strafrecht, vol; zijns inziens waren voor die beschuldiging alle vereischte elementen aanwezig. Hij reqnireerde mitsdien de schuldigverklaring van den beklaagde, zonder dat er, naar zijne meening, in ver band met de individualiteit van den beklaagde, termen tot verzachtende omstandigheden bestonden, en veroor deeling tot een jaar gevangenisstraf, f 25 geldboete en in de kosten, de boete bij niet-betaling binnen twee maanden na daartoe aangemaand te zijn te vervangen door drie dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. De beklaagde droeg zelf zijne verdediging voor. Hij ontkende al de hem ten laste gelegde uitdrukkingen, welke hij vevzinselsen verkeerd begrepen praatjes noemde; hij erkende alleen een accoord te hebben aangegaan om Helbers, tegen vergoeding van f 1, in zijne zaak behulp zaam te wezen, hetgeen hij beweert ook geweest te zijn, door hem adviezen te geven, de zitting der rechtbank bij verstek bij te wonen, mededeeling der uitspraak te doen en den weg tot verzet tegen hot uitgesproken vonnis aan te wijzen. En al ware al het andere ook al gesproken, dan is dit geschied tia het aangaan van het aceoord, xoodat het z. i. in geen geval kan worden aangemerkt als bed riegelij ke middelen om Helbers te overhalen gelden aan hem ter hand te stellen. Hij meende deze geheele zaak te moeten toeschrijven aan vervolgingszncht en vooringenomenheid van den verbalisant, den brigadier majoor der rijksveldwacht, die schijnt gezworen te heb ben al wat zaakwaarnemer is, of brutaal genoeg zich zoo te noemen, van den aardbodem te verdelgen. Hij hoopte dat deze vierschaar geen zedelijken moord zou helpen plegen, zeide overtuigd te wezen dat in oa,iu van geen oplichting, volgens art. 405 van het wetboek van strafrecht, sprake kan zijn, en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1