MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 90. Donderdag 7 Juni. 1866. <3tnttenlartb. Editie van Woensdag avond 8 uren. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Kruinlngen, in aanmerking nemende de tegenwoordige omstandig heden betrekkelijk de volksgezondheid, maken bekend, dat de Kermis in deze gemeente voorloopig is geschorst en alzoo niet zal gehouden worden op den 25 dezer. Kruiningen, den 4 Junij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. J. JANSSEN. De secretaris, DOMINICUS. Middelburg 6 Juni. Wij vernemen dat op Vrijdag a., bij gunstig weder, des namiddags van 6 tot 8 uren, in de muziektent op het Molenwater, eeuo uitvoering zal gehouden worden door het muziekkorps der dienstdoende schutterij. Naar men ons uit Vlissingen meldt, ligt vóór Ostende een oorlogsramschip (gepantserd) voor anker. Waar schijnlijk is het een Pruisisch of Oostenrijksch schip. Volgens de berichteninde Staatscourant betreffende de cholera zijn den 1 dezer aangetastte Leiden 8, over leden 10; 's Gravenhage 2, overleden 1; Rotterdam 0, overleden 1; Delft 20, overleden 9; Gouda 2, overleden 0. Den 2 dezer zijn aangetastte Leiden 11, overleden 5; 'sGravenhage 2, overleden 1; Delft 15, overleden 10; Rotterdam 3, overleden 1; Gouda 4, overleden 2. Den 3 en 4 dezer zijn aangetast: te Leiden 36, over leden 24; 'sGravenhage 6, overleden 5; Delft 32, over leden 13; Rotterdam 5, overleden 2; Gouda 2,overleden 3. De arrondissements rechtbank te Winschoten heeft voor de in dat college vaceercnde reehtersplaats op de lijst van aanbeveling geplaatst de heeren mrs. A. Lijp- hart, griffier van het kantongerecht te WinschotenJ. Er- merins, griffier van het kantongerecht te Zierikzee, met het lot tegen C. J. van Marle, kantonrechter te Vollen- hove, en H. A. Spandaw, substituut-griffier bij de recht bank te Winschoten. Naar wij vernemen heeft zijne majesteit de koning groothertog bij besluit van den 29 Mei jl., den luitenant- generaal J. W. Blanken, afgetreden minister van oorlog, benoemd tot ridder grootkruis der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Naar men van goederhand verneemt, zullen binnen wei nige dagen de onderzoekingen aanvangen naar den aard der gronden van het zuidelijk deel der Zuiderzee, waarvan de droogmaking door eene groote maatschappij beoogd wordt. Dit gedeelte, groot ongeveer 200,000 bunders, is gelegen tusschen de Noord-Hollandsche, Geldersche en Overijselsche kust, bezuiden de lijn, die het Keteldiep langs Urk met Enkhuizen verbindt. Alle monden van den IJsel, alsmede het Zwartewater, blijven vrij in het over blijvende deel der Zuiderzee afwateren. Tevens zal dan een onderzoek geschieden langs de kusten der Zuiderzee, om de richting te bepalen eener groote ringvaart van Muiden langs Nijkerk, Harderwijk en Elburg tot den IJselmond bij het Keteldiep. (Prov. Gron. oaur.) Benoemingen en besluiten. ministerieels departementkn. Pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van ƒ4000 'sjaars, aan mr. N. Olivier, als afgetreden minister van justitie. marine. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1100 'sjaars, aan den luitenant ter zee lc klasse J. L.Klijnsma, wegens ongeschiktheid voor de zeedienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane lichaamsgebreken. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen:teJelsumdeheerW.Hillebrandt, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Knal- hutte; en te Hallum c. a. de heer F. C. G. van Motman, thans in dezelfde betrekking te Bellingwolde. Kerknieuws. Tot leden van de synode der Nederlandsche her vormde kerk, voor zooveel deze provincie betreft, zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland gekozen de heer J. P. H. Reijers, predikant te Brouwershaven, en als secundus de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand. Onderwijs. Op 25 Mei jl. werd te Zierikzee de 20e algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging Zeeland van het Nederlandsch onderwijzers genootschap gehouden, welke door 22 gewone leden werd bijgewoond. Ten ge volge der verplichte afwezigheid van den heer school opziener dr. P. J. Andreae fungeerde de heer W. Top Wz. als voorzitter, die bij de opening een hartelijke toespraak hield. Na voorlezingen goedkeuring van de notulen der vorige algemeene vergadering, werd eene redevoering van den heer van den Bosch, bestuurslid voor Tholen, door diens plaatsvervanger, als zijnde verhinderd zelf tegenwoor dig te zijn, voorgedragen. Zij had tot onderworp „de ver- eischten van een goed onderwijzer." Vervolgens bracht de secretaris verslag uit van den staat en de verrichtin gen der vereeniging. Dc rekening van het uitkeeringsfonds der onderwij zers in Zeeland werd goedgekeurd met ccn goed slot van ƒ75.77. De heeren Top en Bastmeijer werden bij accla matie tot bestuursleden herkozen. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, welke dit jaar in Juli te De venter zal gehouden worden, werd gekozen de heer Bast meijer, en tot zijn plaatsvervanger de heer Karreman. Voorts werd verslag uitgebracht door het 2de district, betrekkelijk de ^'.-yfloRr.yijj.e v->- T> vr„i_ir£,„ T, Amsterdam. De heer Oosterman, hoofdonderwijzer te Zierikzee, kweet zich van die taak. Eerst sprak hij over schrijfmethode in het algemen en daarna over schrijfmethode in het bijzonder, waaraan hij Hekker's leerwijze toetste. De slotsom zijner be schouwing was: dat hun, die geene eigene methode haddendeze leerwijze gerustelijk kon worden aan bevolen, maar dat hij haar in gemoedc moest afraden aan allen, die zich eene schrijfmethode hadden eigen gemaakt. Er waren nog eenige punten ter behandeling over, maar de tijd te ver verstreken zijnde moesten deze wor den aangehouden tot eene volgende bijeenkomst en werd alzoo de vergadering gesloten. Marine en leger. Met den 15 Juni aanstaande worden de navolgende officieren, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, op non-activiteit gebrachtde lui tenant ter zee le klasse, le officier, A. Dronkers; de luitenant ter zee 2e klasse P. Cians; en de officier van administratie 2e klasse J. H. C. ten Hove; de luitenant ter zee le klasse, le officier, J. D. J. van der Hegge Spies; de luitenant ter zee 2e klasse J. van Burg; beide laatst- gemelden thans dienende op Zr. Ms. korvet Pallas. Met genoemden datum wordt almede op non-activiteit gebracht de luitenant ter zee le klasse C. P.van der Star, thans behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Met den 16 dezer maand worden de navolgende offi cieren enz. geplaatst op de daarbij aangewezen schepen op Zr. Ms. korvet Pallas: de luitenant ter zee le klasse P. J. D. Breukelman, als le officier; de luitenant ter zee 2e klasse J. Plantenga, en de adjunct administrateur P. J. Roest; op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis: de luitenant ter zee le klasse J. N. Slegt en de luitenants ter zee 2e klasse J. W. van Kerkwijk en P. J. van Druy- nen, laatstgemelde met intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoordde luitenant ter zee le klasse jhr. A. Mijer; de luitenant ter zee 2e klasse C. L. van Woelderen, en de officier van gezondheid 2e klasse H. J. Nieuvvkerk. Veeziekte. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag, over eenkomstig het advies der commissie van burgemeesters uit dit eiland, besloten de verordening, houdende voorziening tegen het uitbreken der elders heerschende veeziekte, alsnog voor onbepaalden tijd in werking te j houden. Het verbod van in- en doorvoer, in die verorde ning opgenomen, is thans ook uitgestrekt tot hooi en stroo, tenzij, voor zooveel het laatste betreft, door het hootd van het betrokken gemeentebestunr eene verklaring worde afgegeven, dat het afkomstig is van plaatsen waar de veeziekte niet heerscht. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben in hunne vergadering van denl dezer besloten tot geheeleopheffing der ter voorkoming van de verspreiding der veeziekte in de gemeente Domburg bevolene maatregelen. Dit besluit wordt medegedeeld in het Provinciaal blad no. 70. Gemengde berichten. Heden morgen zijn in den tuin van het Schuttershof door het bestuur van het alhier gevestigd departement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, op grooter schaal dan tot dusver is geschied, proeven genomen met het nieuw brandbluschmiddel 1'Extincteur. Heden morgen stond te Vlissingen aan den kant der Kaaskaai een sleperswagen, met mest geladen, om de ophebbende vracht in een aldaar liggend vaartuig te lossen. Op dat oogenblik kwam een gedeelte der infanterie met eenige hoornblazers aan het hoofd, dien weg op marcheeren, waarom de voerman aan den bevel voerenden officier verzocht het blazen eenige oogen- blikken te doen ophouden, opdat het paard niet zou schrikken. Deze gaf hieraan evenwel geen gehoor, waarvan het gevolg was dat het paard begon te steigeren, achteruit deinsde en met den wagen in de kaai viel. Het paard is, hoewel niet zonder moeite, gered, de wagen echter is belangrijk beschadigd. Volgens het jaarboek der Maatschappij tot nut van 't algemeen voor 1864—1865 telde de maatschappij 628 honoraire, 13,285 contribuerende leden en 30 4 depar tementen. Voorbereidend onderwijs werd gegeven in 30, herhaling-onderwijs in 45, zang-ónderwijs in 37, gym nastiek onderricht in 18, teeken onderwijs in 30, onder richt in vrouwelijke handwerken in 46 departementen; volksleesbibliotheken bestonden in 267, volksvoorlezin gen in 29, spaarbanken in 68, spaarkassen in 15, hulp of beleenbanken in 16 departementen. gevangen zat als bescfiüïdigii'vaD 'liel;''vêr vaórutgeïï VaYf valsche wissels tot een bedrag van 3 millioen, aan de gevolgen eener poging tot zelfmoord is overleden. Op de tentoonstelling in 1867 te Parijs te houden, is eene ruimte van 700 vierkante ellen afgezonderd voor de vereenigingen in onderscheidene landen bestaande tot verpleging van gekwestste militairen. Zij worden uitgenoodigd aldaar voorwerpen, in verband staande met hare menschlievende taak, ten toon te stellen, en zullen op denzelfden voet als de andere tentoonstellers naar de uitgeloofde prijzen kunnen dingen. De Moniteur voegt bij die mededeeling dat keizer Napoleon,de keizerin en de kroonprins dit deel der tentoonstelling onder hunne bescherming hebben genomen, en verscheidene souvereinen hunne ondersteuning daaraan hebben toe gezegd. Men schrijft het volgende uit Apeldoorn Alhier stapte in het laatst der vorige week in 't logement de Arend, van de weduwe van Lunteren, eene dame af, die voorgaf te zijn mejufvr. Klaassens, komende met het doel om voor de familie Engelbrechts, op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, te dezer plaatse kamers te huren. Eene goede bediening verlangende, liet ze zich alles wèl sma ken en begaf zich 11. Zaterdag avond met de dochter van den logementhouder naar den winkel van den manufac- turier T. J. Boks en kocht aldaar een blouse-rok (bruin rips), benevens eene kraag met daarbij behoorende man chetten, tot een bedrag van 12.47j, terwijl zij tevens eene gemaakte zomer paletot bestelde, met verzoek bij bezorging van de laatste tevens de nota over te leggen. Maandag morgen uit de roomsch catkolieke kerk komende verzocht zij aan de jufvrouw in het logement, voor haar plaats te nemen op de diligence naar Deventer, waar zij voorgaf dien dag te moeten zijn. Werkelijk toog zij henen, liet zich door den conducteur op den dijk voor Deventer afzetten, om daar 's avonds ook weder plaats te nemen, en de dame schijnt het spoor bijster geworden te zijn, want tot op dit oogenblik is zij niet geretourneerd. Id het begin der vorige week nam een reiziger's avonds zijn intrek in het hotel de 1'Europe, te Rijssel. Den volgen den middag vei nam de hotelhouder, dat de reiziger zijne ka mer nog niet verlaten had en dat men hemookniet hoorde. Nadat men te vergeefs aan het vertrek had geklopt, liet de I li6.telhonder de deur openbreken. Daar de reiziger met het hoofd voorover op tafel lag, meende men dat hij onge steld was geworden, doch spoedig bemerkte inen dat hij zich had doodgeschoten. Op den grond lagen eenige ver brande papieren en opde tafel een brief van den volgenden inhoud: „lk verzoek den eigenaar van dit hotel, het aan een ongelukkige te willen vergeven, dat hij hem zulk een

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1