MIDDELBURGSCHE COURANT. N' SS. Zondag 3 Juni. ffiinmnlanft. Editie van Zaterdag avond 8 uren. BEHENJIÜIAKING, De Burgemeester van Westdorpe brengt ter kennis: dat de stukken bedoeld bij art, 6 der wet van 28 Au gustus 1851 (Staatsblad no. 125) betrekkelijk den Spoor weg van Sluiskil (Neuzen) naar de Belgische grenzen in de richting van Gent, voor zooveel de gemeente Westdorpe betreft, gedurende dertig dagen, ingaande den 7 dezer maand, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Belanghebbenden worden tevens herinnerd, om vol- fens het bepaalde bij art. 8 der voorschreven wet, hunne ezwaren mondeling of schriftelijk aan burgemeester en wethouders van Westdorpe op te geven binnen de dertig dagen na de bij art. 7 derzelve wet bedoelde bekendma king aan de ingezetenen, en welke zal plaats hebben den 6 dezer maand. Westdorpe, den 1 Juni 1866. De burgemeester voornoemd, N. KERCKHAERT. Middelburg 3 Juni. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich aan staanden Dinsdag naar het Loo begeven. Bij beschikkingen van 1 Juni heeft de minister van binnenlanasche zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaalin het hoofdkiesdistrict Leiden, noodzakelijk geworden door de optreding van den heer mr. R. J. graaf Schimmel- penninck als minister van financiën; in het boofdkies- district Zwolle, noodzakelijk geworden door het optreden van den heer mr. P. Mijer als minister van koloniën in het hoofdkiesdistrict Arnhem, noodzakelijk geworden door de optreding van den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt als minister van buitenlandsche zaken; zal geschieden op Dinsdag den 12 Juni a., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plgat3 hebben op Dinsdag den 26 Juni daaraanvolgende. Men schrijft ons uit Groningen 30 Mei B0p luisterrijke wijze werd heden de spoorweg van Groningen naar Leeuwarden geopend. Voortaan zullen wij niet meer 10 vervelende uren in een diligence behoeven door te brengen om van Groningen naar Harlingen te komen, maar in drie uren de stoomboot kunnen bereiken, die ons van Harlingen naar Amsterdam brengt. Het is dus een ware feestdag voor Gruno's oude veste. De gemeenteraad begreep het en nam daarom 5500 uit de gemeentekas om de autoriteiten op een delicieus diner van ƒ28 het couvert te onthalen (ditdiner alleen kost f'3000), verder het volk wat muziek te doen hooren en goochelaarskunsten te laten aanschouwen. Ook zal er heden avond een vuurwerk worden afgestoken. Ziedaar eene improductieve consumtie, welke aan het ancien régime herinnert en sommigen pruttelen doet. Bij gelegenheid van de groote academie-feesten van September 1864 bracht de gemeentekas ook reeds een offer van ƒ5000. Wellicht is het veroorloofd te wenschen, dat er voortaan niet meer van regeeringswege worde feestgevierd, maar de ingezetenen zelve door vrijwillige bijdragen zich feestvreugde bezorgen. Maar in enkele opzichten is onze eeuw nog zeer ouderwetsch. Wat hier thans geschiedt, ziet men nog overal gebeuren. „Het spoorwegstation is netjes ingericht. Alles blinkt er van nieuwheid. Jammer slechts dat het ministerie van oorlog verboden heeft een flink steenen gebouw op te trekken. Men vreesde dat „de vijand" zich daarin te eeniger tijd nestelen zon. Alsof het niet uiterst gemak kelijk ware met behulp van een paar kanonnen een steenen gebouw in een oogwenk te vernietigen. Ik geloof dat dit niet meer tijd kost dan een houten gebouw af te breken. Of is onze eeuw nog niet vindingrijk genoeg, als het er op aankomt te vernielen? Maar het minis terie van oorlog kan in een klein land, dat bij alle Europeesche verwikkelingen liefst onzijdig blijft, geen groote maatregelen nemen daar het nochtans blijken van zijn ijver geven wil, kan het niet anders dan soms zeer kleingeestig en kwelziek zich betoonen. Zoo moch ten, zegt men, eenige jaren geleden de rails der spoor wegen in ons land niet denzelfden afstand hebben als in den vreemde, omdat dan de vijand de grenzen zou kunnen overrijden, zonder zelfs van wagens te verwisselen. Zou het niet gemakkelijk zijn geweest een eind weegs in dagen van nood de rails eenvoudig weg te nemen? Thans zullen wij uit Groningen door een zeer enge en lange poort naar het spoorwegstation moeten wandelen op ge vaar of van plat gedrukt of overreden te worden, want de vesting zou van haar kracht zijn beroofd, indien de poort werd afgebroken." Den 31 Mei is in de registers van den burgerlij ken stand te Rotterdam 1 persoon ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 366. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laat ste opgave nog aangifte gedaan van 2 eholera-gevallen. Te Amsterdam overleed den 30 Mei een knecht van den schipper der Delftsche pakschuit aan cholera. Iljj was des morgens van Delft gekomen. Volgens bericht van den consul-generaal der Neder landen te Alexandrië, van 19 Mei jl., heeft de Egyptische regeering ten gevolge van de gunstige opbrengst van den jongsten oogst, het verbod van uitvoer van granen, in 1864 uitgevaardigd, weder opgeheven, Staatscour Benoemingen en besluiten. eeketeekenen. Verleend, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffelijk getuig schrift, aan F. Campbell te Melbourne, wegens het redden van den Nedeilandschen consul-generaal aldaar uit de rivier de Campaspe, op den 31 December 1865. notarissen. Benoemd tot notaris in het arrondisse ment Zierikzee, ter standplaats de gemeente Oud-Vosse- meer, de heer M. W. J. de Visser, candidaat-notaris en gemeente ontvanger te Tholen. Kerknieuws. Eenige predikanten te Dordrecht hebben het voorne men opgevat om eene kinderkerk te openen. Uitgaande van de ervaring, dat de toespraken bij de openbare gods dienstoefeningen niet zelden boven de bevatting der kinderen zijn, wenschen zij met de kinderkerk bevorder lijk te wezen aan de godsdienstige opleiding van het aankomend geslacht. Met het oog op de eigenaardige bezwaren, aan deze taak verbonden, willen zij echter hun pogen slechts als eeue proeve aangemerkt hebben, en behouden zij zich het recht voor, te beslissen in hoe verre hun doel langs dezen weg door hen bereikt kan worden. De kerkeraad der Waalsche gemeente heeft, op hun verzoek, bereidwillig zijn kerkgebouw voor dit doel ten gebruike gesteld, vertrouwende dat de kinderen zich in alle opzichten betamelijk zullen gedragen. (üordr. cour.) Marine en leger. Men verneemt dat ruim 200 adspiranten zich heb ben aangemeld, om in den loop dezer maand geëxami neerd te worden voor eene plaatsing als kadet op de koninklijke militaire academie te Breda, welkeexamina's in de volgende vveek aan die inrichting zullen aanvangen. Rechtszaken. De zaak ten laste van Mozes Hakker, vleeschhouwer te Vlissingen, welke, zooals wij gisteren mededeelden, voor een tweetal getuigen zulke treurige gevolgen heeft, komt hierop neder. In den avond van den lOMei keerde de beklaagde in gezelschap van de getuigen van het Zwaantje naar Vlissingen terug, toen hij volgens het proces-verbaal de onvoorzichtigheid had zijn hond op te hitsen door te zeggen „petjepetje!na vooraf gezegd te hebben: „wij zullen eens een grap hebben" toen zekeie J. D. Stube, brouwersknecht te Vlissingenhem was voorbijgegaan. De hond liep Stube achterna; toen deze, die de gesproken woorden bad gehoord, den hond op zich zag toeloopen, greep hij zijn pet in de hand, het geen ten gevolge had dat de hond hem in de pols beet I en ook zijn jas scheurde. De behandeling dezer zaak is geschorst totdat het onderzoek zal zijn afgeloopen in de zaak der van valschbeid in hunne verklaringen ver dachte getuigendie ter terechtzitting zeer tegenstrijdige verklaringen aflegden omtrent de woorden „petje!petje!" welke zij thans opgeven niet gehoord te hebben, terwijl ook de afstand tusschen den beklaagde en Stube, op het oogenblik dat eerstgenoemde bedoelde woorden gesproken heeft, thans op 40 of 50 pas door hen wordt begroot en zij dien afstand vroeger op slechts 25 passen hebben geraamd. Jacoba Adriana Dekker, oud 30 jaar, vrouw van J. F. v. d. Meijer, greep den 9 Mei 11. in de Nieuwe Oostersche straat alhier het vijfjarig knaapje M. L. Lacor vast, drukte het met bet hoofd tegen den muur en gaf het onderschei dene vuistslagen. Dientengevolge eergisteren voor de rechtbank gedaagd, gaf de beklaagde op dat bedoeld knaapje haar kind eerst had mishandeld. Het open baar ministerie merkte evenwel op dat de beklaagde eene lastige vrouw is, die reeds eenmaal wegens mishan deling en eens wegens het uiten van smaad en scheld woorden is veroordeeld. Het requireerde dus hare schuldigverklaring aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten en veroordeeling tot eene maand gevangenisstraf, 8 geldboete en in de kosten. De rechtbank heeft de beklaagde gisteren schuldig verklaard en veroordeeld tot f 8 boete en in de kosten. Nog werd wegens een gelijksoortig feit, overeenkomstig het requisitoir van bet openbaar ministerie, schuldig verklaard en tot 3 geldboete en in de kosten veroor deeld Pieternella Cornelia Hamelinck, wed. van Sluys, die den 3 Mei 11., ten gevolge van een twist over het dichtslaan eener deur, aan Leuntje Steendam in het voorhuis harer gemeenschappelijke woning in het St. Jorishofje alhier, slagen heeft toegebracht. Albert Snoeijerbos, 32 jaren, matroos, geboren te Mep- pel en laatst wonende te Vlissingen, tbaus gedetineerd alhier, is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten, ter zake dat bij den 29 Maart jl., na den 7den te voren als matroos op het barkschip Walcheren, gezagvoerder van der Borden, te zijn aangemonsterd, te Cardiff is gedeserteerd. Den 28 April jl. begaf Maatje Meerman, oud 35 jaren, wonende te Arnemuiden, zich in den tuin van Blaas Klaassen aldaar, waar zij eene hoeveelheid nog niet rijpe radijs en een paar stokrozen moedwillig uittrok en ver nielde, en zulks na eenige dagen te voren in het open baar beleedigend gezegd te hebben dat genoemde Klaas sen haar driemalen tot overspel heeft aangezocht. De beklaagde erkende het in de laatste plaats genoem de, doch ontkende in den bedoelden tuin te zijn geweest. De rechtbank heeft haar echter schuldig verklaard aan het vernielen van te veld staande vruchten enz. en aan bet bezigen van beleedigende uitdrukkingen ten aanzien van Blaas Klaassen, en haar veroordeeld tot acht dagen gevangeniss Taf, benevens ƒ2.50 boete en in de kosten. Mede stond eergisteren terecht Cornelis de Zeeuw, schippersknecht te Breskens, beklaagd dat hij in den avond van den 24 April 11., bij het verhalen van schepen in de haven te Breskens, beleedigend tot den haven meester heeft gezegd: „Ben jij havenmeester? je weet er niets van! ge zijt een pruts! enz., en dat hij vervol gens dien havenmeester gedreigd heeft om hem, als er niemand bij was, in het water te werpen. De recht bank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan belee- diging met woorden en bedreigingjegens een bedienend beambte in de uitoefening zijner functie, en hem ver oordeeld tot eene geldboete van 10 en in de kosten. De hoofdonderwijzer J. de Klerck te Nieuwvliet ver wijderde den 24 Januari jl. om wettige redenen een meisje van zijne school, hetgeen de verbittering van Johanues Cappon aldaar schijnt te hebben gaande ge maakt. Genoemde persoon begaf zich namelijk te onge veer twee uren in de openbare schooi en overlaadde den

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1