der tegenwoordige omstandigheden nog geen aanleiding i gevonden om de bijeenkomst te verdagen. Twee gouden medailles zijn uitgeloofd voor maatschappijen van accli- matie en matigheid, die sinds het congres te Amsterdam, tot aan de opening van't congres te Turijn, zullen zijn opgericht. Het locaal comité van Turijn, bij't welk de noodige inlichtingen zullen te bekomen zijn, is samen- gesteld uit een aantal der voornaamste burgers; er zijn senatoren, afgevaardigden, gemeenteraadsleden, profes soren, advocaten, doctoren, handelaren en de redacteurs der zes dagbladen van Turijn leden van, terwijl secretaris van het bureau is professor J. Molenschott, onze vroe gere landgenoot. Dezer dagen verliet een jongeling, Cohn geheeten, heimelijk Weenen, zich begevende naar Gratz, De oorzaak van het plotselinge vertrek was de volgende: hij had aan zijn patroon, een koopman, op wiens kantoor hij sedert geruimen tijd was geplaatst, 1200 florijnen ont vreemd en deze som had hem in staat gesteld die reis te ondernemen. De vader van den jongeling vernam ter nauwernood hetgeen had plaats gehad, of hij volgde: i den zoon, die hem met berouw zijne schuld beleed en alles mededeelde hetgeen op het gepleegde feit betrek- king had. Onverwijld keerde de vader naar de hoofdstad 1 terug en begaf zich naar het kantoor waar zijn zoon j zich aan de gemelde ontvreemding had schuldig gemaakt, i Hier werd de zaak na lange debatten eindelijk op deze wijze geregelder zou geene aanklacht geschieden en de ontvreemde som zou voor de helft worden vergoed i door den vader van den lichtzinnigen jongeling. Deze j overeenkomst is echter door den koopman verbroken, want hij verkreeg kort daarna de zekerheid dat de jon geling bij de aankomst zijns vaders te Gratz slechts 100 fl. had verteerd en derhalve nog in het bezit van 1100 fl. was. Er is nu eene aanklacht geschied tegen gemelden jongeling en tegen diens vader. Het aantal schouwburgen in Frankrijk bedraagt 337in Spanje zijn er 168, in Engeland 159, in Oostenrijk 152, in Pruisen 76, in Rusland 44, in België 34, in Zwit serland 20, in Portugal 16, in Zweden en in Denemarken 10, in Noorwegen 8, in Griekenland en in Turkije 4, in Rumenië en in Servië 1. De commissie van landbouw in de provincie Groningen heeft op nieuw gevraagd een doelmatig werk tuig om koolzaad op het veld te dorschen, waarbij stoom als beweegkracht zal dienen. De commissie looft f 75 uit voor eene goede teekening en f 500 voor het werktuig zïlf, dat het eigendom blijft van den inzender. In het dorpOttery St. Mary nabij Exeter is II. Vrijdag brand ontstaan, die zoo snel de overhand verkreeg, dat ondanks alle pogingen tot blussching, 116 woningen iu de ascb waren gelegd, alvorens het gelukte het vernie lende element te betoomen. Van de bezittingen der onge lukkige ingezetenen is slechts weinig gered. Te Baden Baden zal de openbare speelbank gedu rende dit jaar hare laatste „campagne" maken. Het Journal des débats heeft eene eigenaardige bijdrage geleverd in het belang des vredes. Het blad heeft uitgerekend wat heden ten dage de oorlog kost. De Amerikaansche oorlog heeft, volgens de Débats, 15,000 millioen fr. gekost in 4 jaren; de Italiaansche oorlog in 1859, die slechts weinige weken beeft geduurd, heeft aan Frankrijk 500 millioen gekost en dit land heeft voor zijn aandeel niet minder dan 1000 millioen besteed gedurende den Krimoorlog, die 18 maanden duurde. Men heeft te Parijs een bankier in hechtenis geno men, die voor drie millioen aan valsche wissels heeft gemaakt. De ongelukkige had gepoogd zich van het leven te berooven. Verkooplngen en aanbestedingen. Woensdag jl. zijn te Biggekerke ten verkoop aange boden de navolgende perceelen: I. Eene hofstede, ge naamd Groot Valkennissebestaande in - woonhuis, schuur, bakkeet en verdere gebouwen, met 13 bunders 91 roeden 45 ellen bosch-, bouw- en weilanden. 11. 58 roeden 30 ellen bouwland, aan den Zandweg. III. 98 roeden 70 ellen bouwlaud en bosch. IV. 64 roe den 70 ellen bouwland. V. 41 roeden 20 ellen bouw land. VI. 94 roeden bouwland. VII. 1 bunder 12 rocd. 70 ellen bouwland. VIII. 86 roed. 40 ellen weiland, aan het Duinwegje. IX. 81 roed. 70 ellen weiland. X. 69 roed. 85 ellen weiland. XI. 1 bund. 39 roed. bouwland. XII. 74 roed. 90 ellen bouwland, aan het Duinwegje. XIII. 60 roed. 30 ellen bouwland, aan het Duinwegje. XIV. 60 roed. 25 ellen boschgrond, aan het Duinwegje. Allen te zamen verkocht voor f 10,565.25. XV. 24 roed. boschgrond. Verkocht voor ƒ72. XVI. 24 roed. 50 ellen boschgrond. Verkocht voor 160. XVII. 53 roeden 10 ellen bouwland, aan Pieter Klaassens wegje. Verkocht voor 614. XVIII. 98 roed. 10 ellen weiland, aan den Zandweg. XIX. 42 roeden 30 ellen bouwland, aan den Zandweg. XX. 46 roed. 90 ellen weiland, achter den vorigen koop. Te zamen verkocht voor ƒ2081.50. XXI. 78 roed. 50 ell. en weiland, aan den Zandweg. Verkocht voor 1006. XXII. 1 bund. 70 ellen weiland, aan het wegeling achter den vorigen koop. Verkocht voor 1168.50. XXIII. 1 bund. 26 roed. 10 ellen weiland, aan den Bekerkschen weg. Verkocht voor 1684. XXIV. 64 roed. 20 ellen boschgrond, aan het Duinwegje. Verk. voor 226.95. XXV. 52 roed. 20 ellen boschgrond, aan het Duinwegje. Verkocht voor 311. XXVI. 1 bund. 11 roed. 70 ellen bouwland. Verkocht voor 930.50. XXVII. 72 roed. 90 ellen bouwland. Verkocht voor 415. XXVIII. 88 roeden 90 ellen weiland. Verkocht voor 300. XXIX. 78 rocd. 40 ell. weiland. Verkocht voor 315. XXX. 1 bund. 5 roed. 25 ellen boschgrond, tegen het Vroon. Verkocht voor ƒ905. XXXI. 78 roed. 65 ellen boschgrond, tegen h t Vroon. Verkocht voor 595. XXXII. 58 roed. 20 ellen boschgrond, tegen het Vroon. Verkocht voor 300. XXXIII. 1 bund. 45 roed. 50 ell. weiland, genaamd de Hooge weide. Verkocht voor 1175. XXXIV. 1 bund. 51 roed. weiland, aan den Zuid weg. Verkocht voor 1560. XXXV. 1 bunder 9 roed. 40 ellen weiland, aan den Bergweg. Verkocht voor 1860.26. XXXVI. 52 roed. 50 ellen weiland, te MelLskerke. Verkocht voor 591. XXXVII. 58 roed. 60 ellen weiland, te Meliskërke. Verkocht voor 801. XXXVIII. 1 bund. 19 roed. 40 ellen weiland, aan den Zandweg te Zontelande. Verkocht voor 1800. XXXIX. 46 roed. 50 ellen weiland, aan den Blauw- poortschen weg, te Zoutelande. XL. 56 rood. 90 ellen bouwland. Te zamen verkocht voor 1133.75. Tliermometersland. 30 Mei. 's av. 11 u. 53 gr. 31 'smorg. 7 u. 59gr.'smidd. 1 u.69gr. 'sav. 11 u.55gr. 1 Juni 'smorg. 7 u.59 „'smidd. 1 u. 70 gr. Gemeenteraad van Vlisslngcn. Zitting van Maandag 28 Mei. Benoeming stembureau idem hoofdonderwijzeres idem hulponderwijzerwijziging gemeentobegrooting 1866; concessie tolheffing rijweg adres veeziekte; voorstel middelbaar onderwijs rncdedee- ling maatregelen cholera; verordening begraving lijken; ingekomen stukken, enz. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Tideman. Na resumtie van de notulen der vorige zitting wordt overgegaan tot de benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. Als leden worden gekozen de heeren van der Hijden en Hector, en als plaatsvervan gers de heeren de KruijfF en van der Os. 1 Geschiedt voorlezing van eene voordracht van vier personen, opgemaakt ter benoeming eener hoofdonder wijzeres voor de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Op deze voor dracht zijn geplaatst de dames: Cornelia Bijleveld, te Leiden; Johanna van den Kamp, te Hees; Dorothea Louisa van der Velden, te Boxtel, en Hendrika Aletta Jacoba Bekkers, te Geertruidenberg. Tot eene dadelijke benoemingovergegaan zijnde, wordt met 13 van de 14 stemmen benoemd mejufvrouw C. Bijle veld, zijnde éen biljet oningevuld ingeleverd. Deze benoeming zal met 1 Augustus in werking treden. Daar de benoemde eerst op genoemd tijdstip hare be trekking aanvaarden zal en de tegenwoordige hoofd onderwijzeres, mejufvrouw van der Staal, tegen 1 Juli baar ontslag heeft verzocht, vraagt de heer Pot voor wie alsnii het aan de maand Juli, zijnde de vacantie-maand, verbonden tractement zal bestemd wezen; zijns inziens komt dit niet toe aan de nieuwe hoofdonderwijzeres, die eerst met Augustus in betrekking treedt, en evenmin aan de gemeentekas, maar behoort het rechtens aan mejufvrouw van der Staal, omdat de vacantie is een tijd van rust, die volgt op volbrachte werkzaamheid. De heer Hector daarentegen meent dat mejufvrouw Bijle veld, hoezeer eerst met 1 Augustus hare betrekking aan vaardende, toch eenigen tijd vooraf noodig heeft om zich voor die betrekking gereed te maken, zoodat zij moet geacht worden reeds vóór Augustus eenige aanspraak op bezoldiging te hebben. Beide zienswijzen worden echter door verschillende leden bestreden, totdat ten slotte de regeling van dit punt aan het dagelijksch be stuur wordt opgedragen. Wordt overgegaan tot de benoeming van een hulp onderwijzer op de school voor onvermogenden, hoofd onderwijzer de heer R. Scherer. Op de in de vorige zitting ingekomen voordracht, welke andermaal wordt voorgelezen, zijn geplaatst de heeren G. K. Allaard, te Colijnsplaat; A. A. Verhorst, te Wissekerke, en J. P. Kop- pelle, te Hoedekenskerke. Eerstgenoemde wordt be noemd met 12 stemmen, zijnde 2 stommen op den heer Verhorst uitgebracht. Deze benoeming gaat in met 1 Juli a. Is ingekomen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende opmerkingeu betreffende een paar artikelen van de gemeentebegrooting voor 1866 en uitnoodiging tot wijziging dienovereenkomstig. De wijzigingen hebben betrekking, in de eerste plaats op het in de begrooting opgenomen art.: vergoeding aan het rijk van 2.jr pet. van het 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel, welk artikel is ver vallen, terwijl de onvoorziene uitgaven met dat bedrag 516.70) zijn vermeerderd en voorts de post van uitga ven voor kwade posten is verhoogd, zijnde verschillende vroeger goedgekeurde besluiten tot af- en overschrijving aan de teruggezonden begrooting toegevoegd. Op voordracht van burgemeester en wethouders is tot de voorgedragen wijzigingen besloten. {Zie verder het bijvoegsel.) öuitrnlmtïi Algemeen overzicht. Sedert wij ons vorig overzicht schreven, is in den toe stand, in het algemeen, geene verandering gekomen. De Engelsche, Russische en Fransche regeeringen ver wachten het antwoord van Pruisen, Italië, Oostenrijk en den Duitschen bond op hare conferentie-voorstellen terwijl intusschen de wapeningen in de verschillende rijken worden voortgezet en vooral Italië met de reorga nisatie van leger en vrijwilligerkorps ijverig voortgaat. Overigens richten wij de aandacht onzer lezers op de in dit nommer voorkomende zeer onderhoudend geschreven tijdsbeschouwing van Louis Blanc. Den tekst der drie gelijkluidende uitnoodigingen van Rusland, Engeland en Frankrijk tot het houden eener conferentie zal men onder de rubriek „Europccsche verwikkelingen" aantreffen. Uit de Donau-vorstendommen wordt nader gemeld dat de ex-luitenant der Pruisische dragonders, thans vorst Karei 1, voortgaat met zijn bestuur te organiseeren. Sommige mededeelingen spreken van een nieuwen brief door hem aan den sultan, zijn süzerein, gericht, waarin wordt verklaard dat hij weldra een bezoek te Constan- tinopel zal komen afleggen. Ten gevolge van dit plan alsmede van het votum der conferentie te Parijs tegen de interventie van eenige mogendheid afzonderlijk, zou dan ook de Turkscbe regeering haar plan om troepen naar de vorstendommen te zenden, geheel en al hebben opgegeven. Het Engelsch ministerie heeft dezer dagen eene kleine nederlaag geleden in het lagerhuis. De heer Reynalt Knightly had als lid der commissie over de reform-bill voorgesteld om maatregelen te verordenen tegen de omkooping bij verkiezingen. Ondanks de daartegen gevoerde oppositie van de zijde der regeering bij monde van den heer Gladstone is dit voorstel aangenomen met 248 tegen 238 stemmen. The times betoogt te dien opzichte echter dat het ministerie dit voorstel niet zoo zeer heeft bestreden omdat het dit in beginsel afkeurde, maar omdat het meende dat dit voorstel than3 ontijdig zou zijn en nadeelig voor de reform-bill. Overigens ver wijt het orgaan der city aan de oppositie dat het der gelijke kleingeestige middelen te baat neemt om het kabinet te bestrijden en niet meer ridderlijk te velde trekt tegen het hervormings-ontwerp. Volgens berichten uit Parijs heeft niet alleen de Chi- lische vertegenwoordiger bij het Engelsche hof zijne passen aangevraagd, maar is dit ook geschied door de Chilische vertegenwoordigers te Parijs en te New-Yorlc. De Chilische regeering wil deze drie legatiën opheffen. Europeesche verwikkelingen. Uit Napels wordt de proclamatie medegedeeld, waar mede de syndicus de bevolking opwektom dienst te nemen bij de vrijwilligers „Napolitaansche burgers, „Uw syndicus behoeft niet veel woorden te bezigen orn u uit te noodigen tot optreding, waar blijken van moed en vaderlandsliefde moeten gegeven worden. Het vader land maakt zich gereed tot den laatsten strijd tegen den vreemden vijand en tegen de heerschappij der clericalen. Deze twee woorden zijn genoeg om de gevoelens in u op te wekken, waarmede gij twee eeuwen geleden, onder Mazaniëllo, den vreemden vijand deedt verbleeken, waarmede gij, onder Mormilo, het inqnisitie-decreet aan flarden scheurdet. „Inde zuidelijke provinciën worden veel hoogere cijfers van ingeschreveu vrijwilligers opgegeven, dan werden gevraagd. Napels zal met zijne bekende geestdrift deze nog voorbij streven en de koninklijke regeering aanmoe digen om nog een grooter aantal bataljons op te roepen. „Ik heb u het doel van den aanstaanden strijd gemeld; nog wil ik n mcdedeelen dat koning Victor EramaDuel het bestuur des oorlogs op zich zal nemen en dat de generaal Garibaldi u onder de bevelen des konings zal aanvoeren." Florence. Woensdag. Het officieel orgaan bevat een koninklijk besluit waarbij het opgericht korps vrij willigers onder Garibaldi wordt vermeerderd met twintig bataljons infanterie, een escadron guides en twee batal jons bersaglieri. Weenen. Woensdag. Men stelt hier weinig ver trouwen in de resultaten, welke eene conferentie zal opleveren. Het antwoord der regeering op de uitnoodi gingen van Engeland, Frankrijk en Engeland zal de verklaring bevatten dat zij tot eene conferentie wil toe treden om de laatste poging, in het belang des vredes gedaan, niet te verhinderen. De Oostenrijksclie vertegen woordiger bij het Fransche hof zal voorts bevel ontvangen om als programma te handhaven bepaalde afwijzing van elk voorstel om Venetië af te staan onbevoegd verklaring

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2