O U R A N T. N°' 87. Zaterdag 2 Juni. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. Lijst der 55 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland. 2. Vervolg van het in dit noromer voorkómende ver slag der jongste zitting van den gemeenteraad van Vlissingen. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 1 Juni. De Staats courant van gisteren bevat het volgende be richt, betrekkelijk de samenstelling van een ministerie.: 's Gravenhage, den 30 Mei. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van den 30 Mei, no. 46, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den heer I. D. Fransen van de Putte, als minister van koloniënonder dankbetuiging- voor de vele aan Z. M. en aan den lande bewezenegewichtige diensten, en met ingang vaii die dagtéekening tot minister van koloniën te benoemen den heer mr. P. Mijer, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Z. M. heeft voorts bij besluit van den 30 Mei, no. 47, beschikkende op het. adres van de heeren mr. P. P. van Bosse, minister van financiën; mr. E. J. J. B. Cremers, minister van buitenlandsche zaken mr. C'. J. Pické, minister van justitie; mr. J. H. Geertsema Czn., minister van binnenland- sche zaken; J. W.Blanken, minister van oorlog, ook tijdelijk belast met het beheer van het departement van marine; daarbij hun eervol ontslag verzoekende, aan voormelde heeren met ingang van den 1 Juni als zoodanig een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele aan Z. M. en aan den lande bewezene gewichtige diensten, terwijl door den koning bij hetzelfde besluit mede met ingang van den 1 Juni 1866 zijn benoemd: tot minister van buitenlandsche zakende heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, lid van de tweede kamer der staten-generaal; tot minister van justitie, de heer mr. E. J. H.Borret, lid van den raad van state; tot minister van binnenlandsehe zaken, de heer mr. J.Heemskerk Azn.,raadsheer in het provinciaal gerechts hof van Noordholland; tot minister van financiënde heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, lid van de tweede kamer der staten- generaal tot minister van marine, 's konings adjudaut in buiten gewone dienst, de heer G. G C. Pels Rijcken, schout bij nacht, directeur en kommandant der marine te Wil lemsoord tot minister van oorlog, 's konings adjudant, de heer J. A. van den Bosch, kolonel van den generalen staf. Gisteren ochtend te 10 uren werden de nieuw be noemde ministers door den minister van koloniën, tijde- lijken voorzitter van den raad van ministers, den beer P. Mijer, aan Z. M. den koning voorgesteld, waarna zij in handen van Z. M. den voorgeschreven eed hebben afgelegd. De beer Mijer had reeds Woensdag den eed afgelegd en onmiddellijk daarna de portefeuille aanvaard. Heden treden de overige ministers in functie. Tengevolge der optreding van de heeren van Zuylen van Nyevelt, Schimmelpenninck en Mijer als ministers, zullen in hunne plaats in de hoofdkiesdistricten Arnhem, Leiden en Zwolle nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben voor leden van de tweede kamer der staten-gene raal. De heer van Zuylen moest, dit jaar en de heeren Schimmelpenninck en Mijer in 1868 aftreden. De opening van den spoorweg ter verbinding van de provinciën Groningen ea Friesland heeft Woensdag plaats gehad. Den 29 Mei is in de registers van den burgerlijken, stapd, te Rotterdam éen persoon ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 362. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 2 cholera gevallen. Den 30 Mei zijn in de registers van den burgerlijken staDd te Rotterdam 3 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 365. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laat ste opgave nog aangifte gedaan van 3 cholera-gevallen. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Roraey is ook in de haven van den kerkelijken staat, Civita- Vecchia, eene quarantaine van zeven dagen opgelegd aan de schepen komende uit Rotterdam, in te gaan met den 24 Mei. Ter varkensmarlet- te Oostburg waren Woensdag aangebracht ruibJ 350 biggen, die allen zijn verkocht van f 3.50 tot f 11.75. Benoemingen en besluiten ridderorden. Vergunning verleend aan mr. H. Ro- chussen te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door Z.M. den koning der Belgen geschonken. ministerieels departementen. (Zie hiervoren). meteorologisch institüut. Op verzoek eervol ont slag verleend aan dr. F. W. C. Krecke, uit de betrek kingen van directeur der afdeeling waarnemingen te land van het Koninklijk Nederlandsen meteorologisch instituut en van directeur van het meteorologisch observatorium te Utrecht, onder dankbetuiging voor de vele en. gewichtige diensten, door hem daarin aan de wetenschap bewezen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsenen Rijnvaartrechten te Gorinchem, de heer W. F. Lamoraal Wichers, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Gouda. Eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Spies, ten gevolge van zijne benoeming tot andere functiën, uit zijne betrekking van controleur der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Vlissingen. Gedetacheerd aan het departement van financiën de heer W. J. L.Grobbée, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te 's Gravenhage, thans voor 'srijks dienst tijdelijk buiten 'a lands. Verplaatst de volgende controleurs der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accQnseu, als: naar Gouda, de heer L. R. Wenthol.t, thans te Amsterdam naar Amsterdam, de heer J.Goossens, thans te Schiedam naar Schiedam, de heer W. F. H. Teupken, thans te Zevenbergennaar Zevenbergen, de heer P. C. Kooy, thans te Tilburg; en naar 'sGravenbage, (2e afdeeling), de heer L. E. Uytfenhooven, te Alphen, thans reeds tijdelijk belast met de waarneming der conti öle 's Gravenhage. leger. Op verzoek pensioen verleend ten bedrage van f 1050 'sjaars, aan den kapitein K. H. Glimmerveen, van het le regement infanterie: aan den luitenant-kolonel M. J. de Bruijneerstaanwezend ingenieur te Maastricht, ten bedrage vau f 1500, onder toekenning van den rang van kolonel. Benoemd bij het le regement tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant E. A. van der Meulen, van liet korps. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van bet leger iu Oost-Indi de 2e luite nant G. Vink, van het le regement infanterie. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1080 'sjaars, aan den kapitein, administrateur vau kleeding en wape ning A. Meijer, van het regement veld-artillerie. Benoemd tot 2en luitenant-kwartiermeesterbij het 2e reg. infanterie de sergeant M. L. Moggenstorm, van het korps; bij het 3e reg. infanterie de fonrrier A. Veld- hoedt, van het 3e reg. dragonders, en de sergeant N. W. Torré, van het instuctie-bataljoubij het 4e reg. 1866. infanterie de Bergeant A. E. Winckel, van het korps,, en de Bergeant S. van den Bent, van het 6e reg. van het, wapen; bij het 2e reg. dragonders de wachtmeester- titulair J. J. H. Swyser, van het 4e reg. van het wapen; en tot 2en luitenant, administrateur van kleeding en wapening, bij het instructie-bataljon de sergeant L. J. H. Schadée, van het le reg. infanterie,. consulaten. Erkend en toegelalende heer W.C.Pfis ter als consul van Uruguay voor Amsterdam, en zulks op,den voet van Nederlandsch onderdaan. Herknieuws. Door den kerkeraad der christelijk afgescheidene gemeente te Zierikzee is op 28 Mei jl. in vereeniging met de manslidmaten dier gemeente een tweetal ge vormd, bestaande uit de heeren: K. Kreulen, predikant te Giesendam, en P. Kapteijn, predikant te Sleeswijk. Daaruit is met meerderheid van stemmen beroepen de heer K. Kreulen. Marine en leger Men schrijft uit Neuzen: Het gerucht,als zoude eer lang het garnizoen alhier belangrijke versterkingen on>. vangen en er ook detachementen in sommige plaatsen, onder welke men mede Hulst noemt, zouden gelegd wor den, is geheel en al ongegrond. Landbouw en»* Uit het Westland vernemen wij dat de gewassen, dank zij de betere weersgesteldheid, bevredigend staan, en de verzending van aardappelen begint toe te nemen. Eer gisteren werden reeds 30 manden met aardappelen voor Amsterdam gescheept en verzonden. Omtrent de veld gewassen onder Venr wordt ons gemeld, dat door de veelvuldige koude het meest de tuinboonen hebben gele den, die dan ook veel ten achteren zijn. Te Rijnsburg staat de onlangs gepoto bloemkool niet onvoordeelig te veld. Leidsche cour.) Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden, op requisitoir van het openbaar ministerie, bevolen dat J. P. de Bond en J. F. de Kaart, beide wonende te Vlis- singeD, als verdacht van het afleggen van valsche getui genis in eene strafzaak ten laste van den heer Mozes Hakker, te Vlissingen, zouden worden in hechtenis gesteld. Aan dit bevel is onmiddellijk voldaan, terwijl de verdere behandeling der zaak zelve is geschorst tot na den afloop van het onderzoek ten aanzien der ge noemde getuigen. ficiuengdc berichten. In eene eergisteren alhier gehouden vergadering van timmermans,- metselaars,- schilders- en loodgieters knechts, is met algemeene steramen besloten om aan hunne bazen een verzoekschrift in te dienen, waarin zjj verzoeken om verhooging van hun daggeld, en wel met 20 cent per dag of 4 cent per schoft. Zij doen dit uit hoofde der duurte hunner eerste levensbehoeften en de verhöoging hunner huishuur. Zij hebben verzocht om binnen den tijd van acht dagen antwoord te mogen ontvangen. Te Stockholm is dezer dagen een gedeelte van de in aanbouw zijnde roomsch-catholieke kerk ingestort. Eeu dertigtal werklieden werden onder de puinhoopen bedolven. De koning begaf zich onmiddellijk van zijn palcis naar de plaats des onlveils en beval aan eene com pagnie mineurs,om met de noodige voorzorgsmaatregelen het puin weg te ruimen. Achtereenvolgens werden toen een, dertigtal zwaar gekwetste en omgekomen personen tc voorschijn gebracht. De ontzettendste tooneelen van wanhoop en vertwijfeling van de zijde der toegesnelde vrouwen en kinderen dier werklieden hadden daarbij plaats. De oorzaak dezer instorting is nog niet met zekerheid bekend. Ook te Leiden, even als te Utrecht, heeft zich onder de studenten eene commissie gevormd, ter bevor dering van de vrijwillige wapening. De vijfde zitting van het congres der Association internationale pour le progrès des sciences sociales zal dit jaar te Turijn bijeenkomen. Het comité heeft in den aard

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1