öuitmlcmö. Europeesche verwikkelingen. uitbreken van een brand, bet vuur binnen weinige oogenblikken te blusschen. Voor de proefneming heeft men een teerton gevuld met krullen, daarover petroleum gegoten, vervolgens eene boeveelheid boomtakken daarop geworpen en een en ander in brand gestoken. Op een gegeven sein werd de spuit in werking gebracht en was het vuur binnen weinige seconden geheel gebluscht. De proef werd andermaal herhaald en mocht, volgens het oordeel der aanwezigen, even als de eerste zeer goed geslaagd worden genoemd. Men beweert dat Victor Hngo door het faillisse ment van een der Londensche banken 375,000 franken verloren heeft. Er heeft een wedstrijd plaats gehad om het „cham- pionship" van Engeland tusschen de bekende boksers James Mace en Joseph Goss; de uitgeloofde prijs bestond in den klassieken gordel en 200. p. st. De toeschouwers echter gingen onbevredigd weg, daar er geen bloed gestort en geen enkele ernstige wond toegebracht werd. De helden van het schouwspel schenen elkander niet recht aan te durven en bepaalden zich tot een spiegel gevecht. De bevolking in de koloniën der Maatschappij van weldadigheid, Frederiks-, Willems- en Wilhelmina's-oord, bestond bij den aanvang dezes jaars uit 335 huisgezin nen, tellende 2130 personen en behoorende tot drie gemeenten, in even zoovele provinciën, als: Steenwgker- wold in Overijsel, Weststellingwerf in Friesland en Vledder in Drenthe. Naar hunne godsdienstige belijdenis worden zij verdeeld in1514 hervormden, 587 roomsch- catholieken en 29 israëlieten. De hervormden hebben twee kerkgebouwen, éen te Frederiksoord met een predi kant, en éen te Willemsoord met een hulpprediker. De roomsch catholieke te Frederiks- en Wilhelmina'soord hebben een eigen kerkgebouw; die te Willemsoord gaan te Steenwgkerwold ter kerk. De israëlieten, allen te Willemsoord wonende, hebben daar eene synagoge met eigen leeraar. Aangezien er zich sedert ruim 14 dagen geene cholera-gevallen binnen 's Bosch hebben voorgedaan, heeft de aartsbisschop van Utrecht, apost. administ. van het bisdom te 's Hertogenbosch, de vergunning om op de vastendagen, Vrijdagen en Zaterdagen vleescbspijzen te gebruiken, voor de roomsch-catholieken te 's Hertogen bosch ingetrokken. De Figaro te Weenen levert volgens de regelen der logica het volgende bewijs dat de tegenwoordige toestand in Europa de volmaakte toestand is: „Oostenrijk en Prui sen staan tegenover elkander. Zij kunnen elkander niet aanvallen, want zij verfoeien dit. Zij kunnen zich niet verdedigen, omdat men hen niet aanvalt. Zij kunnen den oorlog niet beginnen omdat er geen casus belli bestaat. Zij kunnen geen vrede maken, want er is geen oorlog geweest. Zij kunnen geen wapenstilstand sluiten, want de vijandelijkheden zijn niet begonnen. Zij kunnen niet ontwapenen, want zij verklaren beide dat zij niet gewapend hebben. Zij kunnen niet onderhandelen, want de onderhandelingen zijn geheel en al geëindigd. Zij kunnen die onderhandelingen niet heropenen, want zij zijn niet officieel gesloten verklaard. Oostenrijk en Prui sen kunnen derhalve elkander niet aanvallen, noch zich verdedigen, noch den oorlog beginnen, noch vrede maken, noch een wapenstilstand sluiten, noch de vijan delijkheden aanvangen, noch ontwapenen, noch onder handelen. Beide zijn dus tot werkeloosheid genoopt. Derhalve kan dc tegenwoordige toestand niet gewijzigd worden. Een toestand die niet gewijzigd kan worden, kan niet verbeterd worden. Wat niet verbeterd kan worden is volmaakt, q. e. d." Het dagblad la Liberté bevat het volgende: „De wet die thans de preventieve detentie regelt, wil de toe passing bij wanbedrijven slechts in zeer ernstige en bijzondere omstandigheden. Hoe wil men dan de toepas sing hiervan rechtvaardigen in het volgende geval? Een boer die zich een veertiental dagen geleden des avonds te Hal bevond en slechts eenige weinige stuivers bij zich had om zich een nachtverblijf en sober avondeten te verschaffen, kwam op de gedachte om van de gen darmerie dier plaats de gastvrijheid in te roepen. De heeren gendarmes geven echter geen nachtverblijf aan eerlijke lieden en hij zeide derhalve tot hen dat hij een ontslagen galeiboef en rupture de ban was. Onmiddellijk werd hij nu gearresteerd en hij ontving z'ijn nachtverblijf en avondeten. Den volgenden morgen ver haalt hij aan zijne gastheeren dat hij zich slechts als een ontslagen galeiboef had voorgedaan om te worden inge nomen; hij bedankt hen voor de ontvangst en wil nu vertrekken. Dit werd hem echter beletmet den meest mogelijken ernst wordt door de maréchaussée te Hal proces verbaal opgemaakt en de arme kerel moet terecht staan voor de correctioneele rechtbank, beklaagd van oplichting, daar hij „met gebruikmaking eener valsche qualiteit zich bedriegelijk had meester gemaakt van eens anders bezittingen." De valsche qualiteit was die van ontslagen galeiboef; de bezittingen, waarvan hij zich had meester gemaakt, waren het gebruik van een bed en avondeten; het slachtoffer der oplichting was de Belgische staat, alles ter waarde hoogstens van 1 fr. 50 centimes. Onnoodig is het te zeggen dat de rechtbank van Brussel slechts in dit alles eene vrij zon derlinge aardigheid zag en den armen boer vrijsprak. Tot dusverre wekt deze geschiedenis slechts een glimlach op, maar hetgeen deze geheel doet verdwijnen is dat de ongelukkige gevangen is gebonden van het oogenblik dat hij op het denkbeeld kwam om aan de deur der gen darmerie te kloppen,' tot op het oogenblik dat hij werd vrijgesproken, zijnde tien of twaalf dagen. Het ware wenschelijk dat deskundigen op dit gebied eens wilden aantoonen waarin het ernstige gelegen is, hetgeen dezen strengen maatregel rechtvaardigt." Een luchtballon wordt te Eio Janeiro vervaar digd, om naar de wereldtentoonstelling te Parijs te worden gezonden. De ballon is 150 el hoog en 28 el breed, en bestaat uit een geraumte van ijzeren platen, dat overtrokken is door een sterk waterdicht lijnwaad, om het uitstroomen van gas te beletten. Wanneer hij voor drievierde met gas gevuld is, heeft hg dezelfde zwaarte als de lucht. Hij moet met behulp van reusachtige schroeven, die van voren en achteren zgn aangebracht, rgzen en dalen, maar om zich horizon taal te bewegen, moet men zich bedienen van de hoogere luchtstroomen. De kapitein, Juan Loredo, is een bekwaam en in Brazilië zeer bekend ingenieur. Hij hoopt met behulp van de Septemberwinden het vasteland van Europa te bereikenhij zal voor twee maanden provisie en 20 personen medenemen. De ballon draagt den naam van de Nieuwe Wereld; men werkt er met ijver aan voort. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 27 dezer: F. W. D. Alten,jm. 28j. met J. J. Baab, jd. 27 j. P. Andriesse, weduwn. 40 j. met L. Boone, jd. 36 j. (Van 19 tot 26 Mei.) Vi-issiNgen. Gehuwd: P. Gasille, jm. 32 j. met J. P. Heijbloin, jd. 22 j. Bevallen: A. M. Huijsen, geb. Adriaanse, z. C. J. Ver- nieuwe, geb. de Coninck, z. Overleden: L. Wondergem, wed. van R. Roelofs, 84 j. F. J. Willemse, d. 9 vv. M. A. Gobert, vrouw van P. F. Petyt, 71 j. P. J. Demejne, z. 12 dagen. Goas. Gehuwd: G. van Kalinthout, jm. 24 j. met J. van Ockstee, jd. 28 j. A. J. de Veij, jm. 25 j. met E. S. Ross, jd. 31 j. M. Dronkers, jm. 29 j. met P. Molhoek, jd. 27 j. Bevallen: G. van Deijck, geb. Denderinck, z. D. de Kok, geb. van Oosten, z. Overleden: B. de Schutter, weduwn. van C. E. Muller, 65 j. M. B. Ortelee, d. 4 m. Zierikzee. Gehuwd: J. Janse, weduwn. 29 j. met A. Trousper, jd. 26 j. P. van den Houten, jm. 25 j. met E. Blom, jd. 25 j. J. Geldhof, jm. 24 j. met A. van Beem, jd. 22 j. H. Neerhout, jm. 29 j. met L. Romer, jd. 28 j. J. Boot, jm. 25 j. met L. van Bloppoel, jd. 34 j. BevallenC. Admiraal, geb. van der Mussele, z. C. P. Bal, geb. Was, d. Overleden: J. T. Moermond, d. 3 j. Thermometers land. 28 Mei. 's av. 11 u. 57 gr. 29 'smorg.7u.59gr.'smidd.lu.70gr.'sav.llu.53gr. 30 'smorg. 7u.56 „'smidd. 1 u. 62 gr. Gemeenteraad van Xierlkatee. Zitting van Maandag 23 Mei. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van der Grijp en Landsknegt. De voorzitter geeft te kennen dat de vergadering met gesloten deuren zal worden voortgezet. Bij heropening wordt vastgesteld het kohier van den hoofdei ij ken omslag voor i866, opeen bedrag van /T 1,791.621, hetwelk alsnog gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage zal worden gelegd en daarna aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Het te Berlijn algemeen verspreid bericht dat de Turksche troepen de Donau-vorsteudomraen waren bin nengerukt, is gebleken onwaar te zijn. Volgens eene nadere mededeeling zouden de vertegenwoordigers van Turkge bij de groote mogendheden wel het bevel uit Constantinopel hebben gekregen om het plan van den sultan tot het bezetten van Moldavië-Walachije mede te deelen, doch hadden zij nog op het laatste oogenblik tegenbevel ontvangen. Intusschen schaart de meerder heid der Romaansche bevolking zich rondom den troon van den prins von Hohenzollern en stelt deze laatste alles in het werk om zich populair te maken. Zoo heeft hij afstand gedaan van het aan de kroon toegelegd inko men van honderd duizend dukaten en slechts eene zeer kleine som daarvan behouden. De quaestie der Donau-vorstendommen heeft overigens aanleiding gegeven tot eene interpellatie der Engelsche regeering in het lagerhuis. De heer Layard verklaarde, in antwoord hierop, dat de conferentie geene enkele mogendheid de bevoegdheid had verleend om in de vor stendommen tusschen beide te treden. Wat overigens de conferentie-onderhandelingen aan gaat, heerscht er in de verschillende berichten daarom trent eene niet geringe verwarring en schijnt men het er voor te moeten houden dat alle partgen het over de conferentie zelfs nog niet eens zijn, zoodat de telegram men, welke de toetreding van alle belanghebbenden meldden, slechts als beursspeculatiën zijn te beschouwen. Al krachtiger en krachtiger doet inmiddels in Duitsch- land de volksstem zich hooren tegen den oorlog en tegen de thans in Pruisen gevolgde politiek van den minister von Bismarck. Deze uitingen hebben zelfs gedurende de laatste dagen in de voornaamste steden des lands, en ook in de hoofdstad, zulk een ernstig karakter erlangd, dat de regeering bevreesd is om sommige garnizoenen naar elders te laten marcheeren. Men voorziet toch dat, waar de minister von Bismarck zich zoo beijvert om het „macht gaat boven recht" toe te passen, ook de natie, zich op dat ministerieel standpunt plaatsende, macht tegenover macht zal stellen, om zich, met al de haar ten dienste staande middelen, tegenover dien minister recht te verschaffen. Behalve de ontzettende rampen van allerlei aard, welke eene oorlogsuitbarsting over ons werelddeel zou uitstorten, wees dezer dagen dr. Petteköfer in de Augsb. Zeitung nog op eene omstandigheid, welke wel dc aan dacht verdient. Deze geneesheer, wiens studiën over de cholera in Duitschland op medisch gebied zeer bekend zijn en gewaardeerd worden, herinnert dat een oorlog onmiddellijk de cholera in Europa op eene verschrikke lijke wijze zou doen uitbreken, door de in dat geval noodzakelijke groote opeenhoopingen van menschen en paarden, alsmede door de schadelijke uitdampingen der slagvelden. Dg zitting van den senaat en het wetgevend lichaam te Parijs zon op 21 Juni moeten eindigen. Eeu officieus regeeringsorgaan verklaart echter dat de keizer de zitting niet zal sluiten voor het einde der conferentie „omdat hij gedurende de gewichtige omstandigheden, welke aanstaande zijn, en met het oog op de moeielijk- heden, welke misschien zich zullen voordoen, deze eerste staatslichamen wenscht te kunnen raadplegen." Volgens eene mededeeling van the Morning Post zou de vertegenwoordiger van Chili bij het Engelsche hof zijne passen hebben gevraagd. Berichten uit Vera Cruz van 7 Mei melden dat de keizerlijk Mexicaansche regeering in onderhandeling is met bankiershuizen in Europa tot het sluiten eener zeer belangrgke leening. Berlijn. Maandag. De troepen van de garde, die heden zouden uitrukken, hebben bevel ontvangen, om nog tot nader order in hunne kwartieren alhier te blijven. Parijs. Maandag. Het bericht omtrent het binnen rukken der vorstendommen door de Turken, is onjuist. Weenen. Maandag. Naar men zegt, zou de graaf von Mensdorff aan den hertog do Grammont vöor diens ver trek naar Parijs hebben verklaard, dat Oostenrijk deel neemt aan het congres, doch slechts onder de uitsluitende rekening van de legitime rechten en verdragen als grondslagen. Naar men verder verzekert, zal Oostenrijk voorstellen, dat, met betrekking tot Venetië, heltractaat van Zurich, en met betrekking tot Sleeswij k-Holstein, het Weener verdrag tot grondslagen der onderhandelingen zullen worden genomen. Dresden. Maandag. De Saksische landdag is heden geopend. In de troonrede des konings wordt o. a. gezegd: In dit gewichtig tijdstip, nu de verwikkelingen tusschen de Duitsche groote mogendheden met een bloedigen oorlog bedreigen, heb ik gemeend u om mij heen te moeten verzamelen. Er kan voor de Duitsche staten, die niet daarbij zijn betrokken, geen quaestie van zijn om voor eene der strijdvoerende deelen partij te kiezen, maar slechts van pogingen om den bondsvrede te hand haven. Dit is nog heden het doel van mijn streven, dat ik, in vereeniging met mgne Duitsche bondgenooten, naar vermogen tracht te bereiken. Daartoe was het onvermijdelijk schikkingen te treffen om de strijdkrach ten van den bond beschikbaar te kunnen stellen. Wegens deze schikkingen met militaire maatregelen bedreigd, heb ik mij met vredelievende bedoelingen tot den bond gewendom zijne tusschenkomst, maar tevens hier de troe pen ouder de wapens geroepen, om niet door een onver- hoedschen aanval verrast te worden. Ook de minder mach tige zou zich onteeren, wanneer hg niet met mannelgken moed tegenover onrechtvaardige bedreigingen optrad. Met vertrouwen verwacht ik van de stenden de goed keuring der uitgaven, die niet uit te stellen waren, en machtiging tot het nemen van financieele maatregelen, welke door den staat van zaken en vóór alles door den bedreigenden toestand van den handel noodzakelijk worden geacht. Nog behoeft de hoop op eene vreedzame oplossing der bestaande jgeschillen niet te worden opgegeven. Mijne bemoeiingen zgn rusteloos naar de bereiking van dat doel gericht, en ik zal met vreugde bereid zijn om de hand te leenen tot eene bondshervorming, overeen

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2