O U R A N T. N* 85. 860. Dinsdag 29 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 38 Met. Volgens een gisteren avond te 's Gravenhage verspreid gerucht, zon het nieuwe ministerie aldus samengesteld lijn: van Zuylen, buitenlandsche zakeo>; Heemskerk, tinnenlandsche zaken; Mijer, koloniën; Schimmelpen- Diuck, financiën; Borretjustitie; Andreae, marine. Omtrent de portefeuille van oorlog meldt het gerucht Diets. Den 25 Mei is in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam éen persoon ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 354. By den burgemeester dier gemeente is sedert de laat ste opgave nog aangifte gedaan van 4 cholera-gevallen. Uit Harlingen schrijft men 23 dezer: Heden avond had alhier eene bijeenkomst plaats van de leden der Harlinger zeil-en roeivereeniging, ten einde een besluit te nemen, uitgegaan van Z. K. H. prins Hen drik der Nederlandenbeschermheer van onderscheidene seil- en roeivereenigingen in ons vaderland, om van al die vereenigingen éen genootschap te maken, onder den Daam: „Koninklijke Nederlandsche vereeniging voor Zeewezen en scheepvaart." Met algemeene stemmen werd door de talrijk opgekomen leden tot de toetreding besloten, terwijl er tevens werd bepaald, dat de jaarlijks bier te houden wedstrijd, bij gunstigen gezondheids toestand en na bekomene vergunning van het stede lijk bestuur, ook dit jaar op een nader te bepalen dag zal plaats hebben." Benoemingen en besluiten. ridderokden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de beeren: F. van Vollenhoven, wethouder van Rotterdam; jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, referendaris bij bet departement van binnenlandsche zaken; L. R. Biscbofsheim te Parijs, en mr. C. W. E. Vaillant, president van het provinciaal gerechtshof in Zeeland. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. F. Hoffman, als burgemeester van Rotter dam, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten in die betrekking bewezen; en tot burgemeester van Rotterdam benoemd de heer J. van Vollenhoven. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. W. May, als consul-generaal van Nederland te Londen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen langdurige diensten; en als zoodanig benoemd de heer J. W. May jr., thans consul aldaar. hooge raad van adel. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, als lid van den hoogen raad van adel, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd tot voorzitter van den hoogen raad van adel •Dl'. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, thans lid van dien raad; en tot leden van gemelden raad: oir. A. C. baron Snouckaert van Schauburg; mr. W. baron van Goltstein; jhr. C. A. van Sypesteyn; en mr. L. Ph. C. van den Bergh. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. D. ter Braak, met ingang van 1 Juni a., uit zijne betrekking van notaris te Oud-Vossemeer, arron dissement Zierikzee. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Sneek de heer J. F. Mansfeldt, thans ontvanger dei- directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Workum, uit welke betrekking hij tevens eervol wordt ontslagen. Kerknieuws. De algemeene kerkeraad der Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen heeft gisteren avond het bestaande twaalftal predikanten aangevuld met den heer d. Westr ik, predikant te Driebergen; daarna uit het twaalf tal het viertal aangevuld met den heer P. A. van Toore- Denbergen, predikant te Barneveld, en uit het viertal 'net meerderheid van stemmen beroepen de beer P. A. van Toorenenbergenpredikant te Barneveld. c De heer S. Essenius Greefif predikant bijdeNederd. Hervormde gemeente te Koog aan de Zaan heeft het beroep naar Dordrecht aangenomen. Hlarlne en leger. De officier van administratie 2e klasse B. L. van Daa- len Wetters, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gebracht. Met den 15 Juni a., wordt de luitenant ter zee le klasse J. Scheurleer, dienende als le officier op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, op non-activiteit gebracht, en vervangen met den 16 daaraanvolgende door den luite nant ter zee le klasse J. A. Baart de la Faille; metlaatst- gemelden datum wordt de luitenant ter zee le klasse J. P. van Rossum op Zr, Ms. wachtschip te Willemsoord geplaatst. De officier van gezondheid 2e klasse G. Karssen, thans gedetacheerd by het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht, wordt met den 6 Juni a. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden op Zr. Ms. instrnctievaar- tnig Urania. De luitenant ter zee le klasseH. E.Bunnik, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, wordt met den laat sten dezer maand op non-activiteit gebracht, en de offi cier van gezondheid 2e klasse P. J. van Wageninge, alsmede de adelborst le klasse J. W. Groenemeijer, beiden behoorende tot de rol van Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden, met den le Juni a. overge plaatst, de eerste op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de laatstgenoemde op Zr. Ms. korvet van Speyk. Er is sprake zegt het Hulster blad dat het garnizoen te Neuzen eene belangryke versterking zal ontvangen en dat er alsdan waarscbijnlyk ook detache menten zullen gelegd worden in sommige andere plaat sen, onder welke men Hulst mede noemt. Koloniën. De gisteren ontvangen mailberichten leveren weinig op. Het Bataviaasch handelsblad constateert dat de rijstoogst overal zeer gunstig is uitgevallen. Van de expeditie naar de Pasumah-landen in de residentie Palem- baug was nog niets belangryks vernomen. Gemengde berichten. In het afgeloopen jaar had, zooals wij indertyd mededeelden, een kind op de hofstede van den land bouwer Mesu te Kleverskerke, het ongeluk van in het water te vallen; het werd schijndood er uitgehaald en het mocht den heer J. W. Loyseu Dillié, geneeskundige te Arnemuiden, gelukken, de drenkeling uit dien toestand te redden en verder te herstellen. Wij vernemen dat dezer dagen door den correspondent der Maatschappij tot redding van drenkelingen aan dien heer de gouden medaille, van wege die maatschappij, is uitgereikt. Volgens L'lndépendance Beige is de pretendent op de kroon der Elbe-herlogdommen, prins Frederik van AugusteDburg, te 's Gravenhage aangekomen en zou men zich in gissingen verdiepen omtrent de reden van dit bezoek ouder do tegenwoordige omstandigheden. Van elders is ons omtrent dit alles niets bekend geworden. De vroegere president der Zuidelijke Araerikaan- sche staten zal omstreeks haifJuni terecht 6taau voor het hof, hetwelk te Richmond zal vergaderen. Gedurende den laatsten tijd heeft men op bevel van den president Johnson alles in bet werk gesteld om zijne gevangen schap te verlichten. Als verdediger van den beer Jefferson Davis zal de New-Yorksche advocaat O'Connor optreden. Zijne verdediging schijnt te zullen berusten op bet be ginsel van de rechten der bijzondere staten der Unie en op de verplichting der burgers om de besluiten van de besturen der staten, waarvan zij deel uitmaken, te handhaven. Omtrent de ongeregeldheden te Blerick vernemen wij nog het volgende: Van bet te Venlo in garnizoen liggend regement kavallerie waren eeuigen op den 21 dezer naar de kermis in genoemd dorp geweest, en had den van de inwoners dier gemeente beleedigingen out- vangen, die zy meenden te moeten wreken. Den volgenden dag ging tot dat doel een groot aantal dragonders der waarts; de boeren waren evenwel daarop voorbereid en hadden zich in grooten getale bij een in aanbouw zijnd huis verzameld, om de kavalerie daar af te wachten. Omstreeks 5-1 uur werd er eene patrouille uit Venlo afgezonden, sterk 6 man, waaraan echter eene verster king werd toegevoegd van nog 1 sergeant en 4 man van de hoofdwacht, 2 man van het fort en 12 kavalleristen, ten einde de zich daar bevindende militairen te arres teeren. Zij werd echter dadelijk door de burgers meteen salvo van steenen begroet, waardoor vele manschappen gekwetst werden, zoodat men tot de overtuiging kwam, dat, wanneer men de militairen in arrest wilde nemen, van de patrouille niets terecht zou komen. Men besloot derhalve met de zich aldaar bevindende onderofficieren en korporaals van beide wapens op de burgery in te gaan, doch men moest ten gevolge van de steenen, die werden toegeworpen, terugtrekken en zich verdekt opstellen. Over dien terugtpcht ontevreden, werden de geweren geladen en ging men nogmaals op de burgers in onder een hagelbui yan steenen. Het gevecht dat tpen geleverd werd was hevig en zon heviger zijn geworden, indien niet eene versterking was gekomen op bet oogenblik dat de burgers met ge weren en stokken op de patrouille aankwamen. Men marcheerde met sectiën hen tegemoet, een sergeant liet halt houden en deed de gewone sommatie„gehoor zaamheid aan de wet, naar huis, of geweld zal worden gebruikt!" Nauwiijks was deze sommatie geschied, of de sergeant werd met steenen geworpen, waarop een dra gonder vuur kommaudeerde. Een schot viel tusschen de muitenden, en toen dat eene schot was gevallen, ontvin gen zij er zoo vele dat er onderscheidene van hen in de buizen gesleept werden. De gewapende macht mar cheerde door en kwam ter hoogte van eene heg waar zy wederom eenige steenen ontving. Vyf man legde te gelijk op de plaats, waarvan de steeuen gekomen warenr aan den volgenden morgen vond men er een lijk met een hoop steenen naast zich. Dit alles had de gewenschte gevolgen. In Venlo was alles in beweging; bet overige van het bataillon stond onder bevel zijner officieren te wacbten> om op bet eerste sein te hulp te komen. Een opgaaf van deu burgemeester aan den plaatselij- keri komoiandant spreekt van 27 gekwestcn, waarvan 20 in levensgevaar, en van een doode. Men beweerde dezer dagen dat graaf von Bismarck in de Malkasten te Dusseldorf was gezien. De opmerking, dat dit niet waarschijnlijk was, daar by niets met de schilders bad te maken, werd beantwoord met de woor den: „toch wel; men heeft hem te Berlyn niet goed getroffen." De Moniteur behelst een keizerlijk besluit, waarbij het monopolie der zoogenaamde Compagnie des petites voitures wordt afgeschaft. Van 15 Juni af mag elk, met inachtneming van de voorschriften der politie, te Parys huurkoetsier zyn. De tarieven wordeu echter door de autoriteiten vastgesteld. De Fransche Moniteur behelst bet volgende „Door zekere dagbladen is herhaaldelijk verzekerd dat de Parijsche wereldtentoonstelling uitgesteld was tot het jaar 1868, en wel omdat de voorbereidselen niet zoo spoedig vorderden als men had verwacht, of omdat er geruchten van oorlog in omloop waren. Doch dat bericht is geheel ongegrond; de tentoonstellers zullen zeker niet achterlijk blijven; het gebouw zal tijdig gereed 'zijn; en er is ook in de laatste dagen zelfs niet gedacht aan het vertragen der teutoonstellingdeze zal worden geopend op het door den keizer aanvankelijk bepaalde tijdstip, dat is op 1 April 1867." Het gerucht, sedert een paar dagen in omloop omtrent een faillissement van het kantoor van de kassiers Hartevelt cu Roskes te Leiden, eene firma sedert jaren gunstig bekend en in het bezit van het algemeen ver trouwen, heeft zich helaas bevestigd en allerwege sensatie teweeggebracht. De chef dier firma, de heer J. Hartevelt,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1