öuitenlcmïx Europeesclie verwikkelingen. BRIEVEN UIT BELGIË. heel eind kon «enden. Nu heb ik ook nog wel nooit getelegrapheerd, maar ik zou dit geen reden vinden om het algemeen belang tegen te bonden, en tegen de goed koopte staat immers over: „tijd is geld." Eene voor ons district belangrijke zaak is toch onlangs lot stand gekomen. Ik bedoel dat eindelijk de plannen Voor het uitwaterings kanaal naar den Spieringpolder Zijn goedgekeurd. Wanneer de klejne bagatel van geld, 4 ton, er nn maar was! Zeker is het voor leeningeu tegenwoordig geen beste monson. 't Is echter te hopen dat ^en als de leening wordt opengesteld ook bier de han den ineen zal slaan; er zit hier toch geld genoeg, althans ?eker om een groot gedeelte te fourneeren. Intusschen 's de hoop op een betere uitwatering weder verlevendigd en dat is goed ook, want men begon al te denken dat de zaak verschoven zoude worden ad caletidas Gracas, of liever totdat ons land weder zou jouisseeren van eene inundatie als in dejaren'30, treuriger gedachtenis (de inundatie namelijk). De vreugde wordt eenigszins getemperd^ door de choleraphobie, een klein weinig opgewekt (zij het ook tüet de beste bedoelingen) door de aanschrijvingen van hooger hand. Deze hébben op de meeste plaatsen geleid tot de vraag: zal het kermiszijn? Eene vraag die niet zoo gemakkelijk te beslissen is als gij wellicht zoudt denken. Zegt men het is kermis, dan toont men geen eerbied voor het hooger bestuur; zegt men het is geen kermis, dan geeft men ongenoegen aan de ingezetenen, dus ook aan de kiezers en dan kon men bij gelegenheid wel eens van het kussen raken. Op verscheidene plaatsen heeft men zoo wat geschipperd: wel kermis maar geen kunstenaars of vreemde kramers. Te W. mogen geen kramen komen, zelf niet van]ingezetenen;er kwam er jaarlijks éen.Te E. hetzelf de verbod,er kwam er nooit een. Intusschen leert de onder vinding reeds ook in deze streek, dat als et een besluit geno men wordt tot repressie het publiek spoedig een huismid deltje vindt om het te ontduiken. De vreemde kramers of carouselhouders hebben toevallig Cadzandsche neven. Dat kan niemand beletten. En dat deze voor hunne vreemde neven of nichten eenigen tijd de zaken doen kan ook niemand beletten, en dat de laatsten, zoolang de kermis duurt, toevallig in de plaats komen logeeren, wat is daaraan te doen? Op dat punt is men al even inventief als in den Haag. Meent men nu dat de cholera per se moet overgebracht worden, dan is de maatregel maar half, en zoude men een cordon rond het land moeten trek ken maar gelooft men dat ze door plaatselijke omstan digheden kan ontstaan, dan dient men het dansen op de herbergzolders te beletten, want die zouden wel eens pépinières voor de ziekte kunnen zijn. Te Sluis, en ik geloof ook te Breskens is men in zoover consequent ge weest en heeft men de kermis finaal verboden. In de eerste plaats is er nog sprake geweest van een verzoekschrift van ingezetenen aan den koning om wel kermis te hebben. Ik weet niet of het is ingediend, ik denk echter dat als dit het geval is, de adresanten wel geen leges voor eene gunstige beschikking zullen behoeven te betalen. Bij u zal men wel al van de aanstaande verkiezing Spreken. Hier hoort men er niet veel van, en ik geloof dat men nog al eens zal hooren vragen: voor wie moet er gekozen worden? Wij wachten van u een woord tot opwek king; een goed woord vind licht enz. Maar mijn brief wordt telang.Voorik eindig echter een nieuwtje, dat zeer pleit voor de verdraagzaamheid van sommige roomscb-catholieken. In de bijna uitsluidend foomsche gemeente Eede heeft de gemeenteraad, met algeraeene stemmen, een gereformeerde hulponderwijzer henoemd. Adieu! Mijnheer de redacteur, tot de naaste keer zulle Algemeen overzicht. Omtrent de congres-onderhandelingen verneemt men nader dat de officieele voorstellen van Frankrijk, Engeland en Rusland thans te Weenen en te Berlijn 'ijn aangenomen. Overigens leveren de regeeringen van Pruisen, Oostenrijk en Italië door de voortzetting der Wapeningen wel het bewijs dat zij van het congres eene Vredelievende oplossing der hangende quaestiën niet Verwachten. Zeer juist doetdan ook b. v. the Standard, een Engelsch tory-orgaan, opmerken dat degenen, die zich eenig resul taat voorspellen van een congres, moesten bedenken dat in de nieuwere geschiedenis nog nooit eenige oorlog Werd belet door eene dergelijke vergadering van mogend heden gedurende den vrede. Zulk eene conferentie 'egt het blad zou wellicht in staat zijn om de aange legenheden van eenig klein rijk te regelen, aan hetsrelk 'ij met haar gezag een besluit kan opdringen, maar ®ooit is eenige krijg tusschen groote mogendheden op dergelijke wijze belet. Men beweert wel eens dat som mige ziekten der volken slechts door bloedvergieten kunnen genezen worden en zeker is het althans dat in den lateren tijd geen ernstig conflict werd opgelost zon der dat men tot dergelijk geneesmiddel de toe vlucht nam." Overigens zegt the Standard dat er een zeer sterk ^Prekende overeenkomst bestaat tusschen 1859 en 1866. "hans zijn Pruisen en Italië aanvallers,doch even als vroe- wordt Oostenrijk tot slachtoffer gekozen omdat dit ',ch als hinderpaal bevindt op den weg welken door de eerzucht hun ter bewandeling wordt aangewezen. .Het voorstel dor Nederlandsche regeering om Limburg Jï'1 den Duitschen bond te doen treden, is eergisteren op °e bondsvergadering te Frankfort in handen eener com missie van vijf leden gesteld om daaromtrent rapport uit te brengen. Het medegedeeld bericht is onjuist gebleken, volgens hetwelk de Oosterscbe quaestie, welke Europa sedert de Februari-revolutie te Bucharest bedreigt, zich reeds door bet binnenrukken van Russische en Turksche troepen nader zou hebben afgeteekend. De regeeringen te Con- stantinopel en te St. Petersburg hebben zich tot dusver bepaald bij het protesteeren tegen de troonsbestijging van den prins von Hohenzollern. Deze heeft intusschen «ich reeds een ministerie gekozen, samengesteld uit de beeren Lascar Catardji, president, tevens belast met de portefeuille van binnenlandsche zakenMaurogeni, minis ter van buitenlandscho zaken; Ghika, minister van oorlog; Bratiano, minister van financiën; Rosetti, minis ter van eeredienst; Cantacnsene, minister van justitie en Demetriits Stourdza, minister van openbare werken. In de Spaansche kamer van afgevaardigden is de regee ring geïnterpelleerd omtrent het gesprokene in het Engelsch parlement over het bombardement van Valpa- raiso. In antwoord hierop heeft de minister van buiten- landsche zaken verklaard dat de vreemde mogendheden kennis droegen van het voornemen der regeering om alle middelen in den oorlog tegen Chili te baai te nemen tot het doen van afbreuk aan den vijand. De laatste tijdingen uit Chili melden dat natuurlijk dus ook de Chilische regeering deze wijze van oorlogvoeren zal volgen en reeds een begin heeft gemaakt om de op haar grondgebied gevestigde Spanjaarden gevaugen te nemen en hunne eigendommen onder sequestratie te stellen. Ook de Peruaansche regeering heeft dit voorbeeld gevolgd. Berichten uit New-York van 16 Mei melden dat een door de beide vertegenwoordigende lichamen bekrach tigd wetsontwerp tot opneming van het grondgebied van Colorado als een nieuwen staat in de Unie, door den president Johnson niet is bekrachtigd. Weenen. Donderdag. De krijgstoerustingen en het vormen van vrijkorpsen duren voort. De staat van zaken is, in weerwil van het congres-plan, oorlogzuchtig. De minister van financiën heeft het verbod tot uitvoer van graan, met uitzondering van haver, naar de tolvereeni- ging en Zwitserland opgeheven. Het verbod tot uitvoer van slachtvee en granen naar Italië, alsmede van voeder voor paarden, blijft gehandhaafd. Met de werkzaamheden aan de aardewerken tot oprichting van schansen ter verdediging van Weenen is reeds een begin gemaakt. De veldpostdienst is georganiseerd. Prins Nicolaas van Nassau en de prins van Lippe Scbaumburg zijn, naar men beweert, voornemens in Oostenrijksche krijgsdienst te treden. In berichten uit Venetië wordt gemeld, dat eerst daags de uitlevering van alle wapens en ammunitie, die in het bezit van particulieren zijn, zal geëischt worden, terwijl het ongeoorloofd bezit van wapenen volgens het krijgsrecht met strenge straffen zal bedreigd worden. Deze maatregel wordt beschouwd als een voorbode van de in staat van beleg stelling in dat gewest. Frankfort. Donderdag. De Pruisische regeering heeft confidentieel aan het hof van St. Petersburg eene huwelijksverbintenis tusschen den nieuwen vorst van Moldavië-Wallachije den prins von Hohenzollern en de prinses van Leuchtenberg doen voorstellen. Aan de Augsb. Zeitung wordt geschreven dat de 1 tegenzin der Pruisische bevolking, welke, deel uitma kende van de Landwehr, onder de wapenen moet komen steeds toeneemt. Te Dortinund hadden verschillende ongeregeldheden dientengevolge plaats gehad en was het stationskofiiehuis geheel en al vernield geworden. Weenen. Vrijdag. Dat er een congres zal hijeen- komen wordt thans bier door niemand meer betwijfeld, doch algemeen wordt gemeend dat dit niet tot het behoud des vredes zal leiden. Berlijn. Vrijdag. De regeeringen van Rusland, Frankrijk en Engeland hebben twee programma's voor de grondslagen van het congres voorgesteld aan Oosten rijk en Pruisen. Het eerste werd door Pruisen aangeno men en door Oostenrijk geweigerd. Na eene verklaring van Engeland en Rusland echter dat zij in een oorlog niet neutraal zouden blijven en voorts nog een vertoog van Engeland dat indien Oostenrijk weigerde om toe te treden, aan die mogendheid vredesvoorwaarden zouden kunnen worden voorgeschreven, door de wapenen onder steund, heeft de regeering te Weenen hare goedkeuring gehecht aan het tweede programma, zoodat thans alle partijen tot het congres zijn toegetreden. Berlijn. Vrijdag. Men beweert dat ook de Dnitsche bond op het aanstaand congres zal worden vertegen woordigd en wel door den Saksischen minister von Beust. -In de politieke kringen hier wordt groot ge wicht gehecht aan de veranderingen welke door het congres, wat daarvan ook de uitslag zij, zullen kumen in de positie van Pruisen tegenover Europa. Pruisen zal zich overigens zooveel mogelijk verzekeren van het poli tiek voordeel om niet aan te vallen, maar aangevallen te worden. Uit Praag wordt gemeld dat er Pruisische troepen op de grenzen van Bohemen zijn aangekomen. Berlijn. Vrijdag. Hoewel thans alle partijen tot het congres zijn toegetreden, zal eerst eene conferentie worden gehouden om de grondslagen te bepalen waarop later het congres zal worden gehouden. Frankfort. Vrijdag. Er is een voorstel van Olden- burg bij den bondsdag ingediend om scheidsrechters te benoemen, ten einde uitspraak te doen ten opzichte der erfopvolging in Holstein. Dit is geheel tegen Oostenrijk gericht. Oldenburg meent dat, nu Oostenrijk het Ween^r- verdrag heeft losgelaten, de aanspraken yan Oldenburg op Holstein daardoor in aanmerking komen. Parijs. Vrijdag. Een telegram uit Genua meldt dat Garibaldi Caprera heeft verlaten en zich naar dë kust der Adriatische zee heeft begeven. -Parijs. Vrijdag. Heden heeft de conferentie ter regeling van de quaestie der Donau-vorstendommen weder eene zitting gehouden. De Turksche regeering heeft tegen de troonsbeklimming van den prins van Hohenzollern geprotesteerd. Men heeft zich echter be paald daarvan acte te nemen. Florence. Vrijdag. Het stedelijk bestuur heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij bevolen wordt om pp alle paarden beslag te leggen, ten behoeve van het léger. Brussel24 Mei. De correspondenten der Fransche en Hollandsche bladen hebben met veel ophef melding gemaakt van een uitstapje van den koning en de koningin. Deze berich ten dat zij den Haag, gene dat zij bet hot der Tuilerips zouden bezoeken. De Belgische bladen hebben ook het bericht overgeno men en nu wordt het voor waar gehouden. Doch laat mij u zeggen dat beide berichten canards zijn, of liever dat zij een soort van larven zijn, die nog niet zijn, wat zij wor den moeten. Het zijn goed en wel berichten uit de lucht gegrepen, die zeer goed mogelijk door de uitkomst zullen bewaarheid worden, maar die voor het oogenblik niet den minsten schijn van waarheid hebben. Alvorensovereen bezoek naar den Haag te denken, is het niet meer dan passend dat de koning eerst een feestelijken intocht houdt in de voornaamste steden van zijn rijk. Hij heeft reeds een aanvang met zijn rondreis gemaakt, door het feest te Laeken te bezoeken. Om er met de koningin henen te gaan, behoefde hij slechts een paar passen buiten zijn paleis te doen, want het hol heeft zich sedert eenige dagen te Laeken gevestigd. Nu zal spoedig volgen het bezoek van den koning te Gent, Ant werpen, Lnik, Namen, enz. Van eene reis naar Parijs is op dit oogenblik volstrekt geen sprake. De tegenwoor dige omstandigheden zouden aan een dergelijk bezoek een te groot gewicht geven en het komt er bij den toe stand, waarin Europa tegenwoordig verkeert, juist op aan dat de kleine rijken, door zich binnen hunne gren zen te houden, geene bewijzen van inschikkelijkheid geven, noch naar den eenen, noch naar den anderen kant. Laat mij u hier a propos van kleine rijken als tusschen twee haakjes mededeelen, de groote verbazing met welke ik de vreemde uitlegging gezien heb die de heer van Zuillen van Nyevelt in uwe kamer gegeven heeft aan artikel II van den Duitschen bond, ten einde den heer Cremers, minister van buitenlandsche zaken, te kunnen aan vallen,naar aanleiding van de motie, gedaan door den Nederlandschen gezant in de zitting van den bondsdag van 19 Mei. Waar heeft de heer van Zuijlen van Nyevelt gelezen, dat artikel 11 den bond voor ontbonden en de verbonden staten vrij verklaarde van alle ver bintenissen, zoodra de eene of andere staat bij hunne onderlinge geschillen zijn toevlucht tot de wapenen zoekt. Het lijkt er niets, volstrekt niets naar. Dat leit van het verzet van éen staat, maakt de andere leden van den bond niet vrij van hunne verplichtingen en artikel 5 van hetzelfde verbond, dat behelst dat de Duit- sche bond zichzelven niet kan ontbinden, blijft van kracht. Ik vraag n vergiffenis voor deze uitweiding en keertot mijn onderwerp terug. Koning Leopold II zal dan dezen zomer Parijs waarschijnlijk niet bezoeken en toch is hij er gaarne, en dit verwijten hem zijne ooms, de prinsen van Orleans, op eene vrij scherpe wjjze. Iemand gaf bij zekere gelegenheid den koning, toen hij nog her tog van Braband was, het ongenoegen te kennen, waar mede de hertog van Aumale gezien had dat de erfprins van België zijn bezoek aan het hof der Tuileries rekte. De hertog van Brabant die even als nu veel hield van een puntig antwoord en van eene onschuldige spotternij, antwoordde: Waarom zou ik mij niet amuseeren aan bet hof der Tuileries, men dineert er tegenwoordig beter dan bij het leven van mijn grootvader. Ik sta u in voordewaarheid van dit antwoord, dat,over gebracht naar Claremont, eerst toorn gaande maakte, maar waarom men eindigde met lachen, daar men begreep dat de hertog dezen pikanten vorm gekozen had om hun een kleine les te geven, dat hij niet meer die kleine jongen was, die nog een leiband noodig had. De minister van binnenlandsche zaken heeft zoo even bekend gemaakt dat de koning 200,000 franken uit ziju eigen kas heeft afgestaan tot het oprichten van een nationaal gedenkteeken voor Leopold I. Er is nog geeue beslissinggenomen over den vorm dien het monu- mptfTü^l frhtpben. Enkelen spreken van een gesticht /foor K^nvernyigende onderwijzers. Anderen willen een Een van onze beste architecten heett 'onlangs ^eljplt^ gemaakt van eene prachtige eereboog. Maar tefi dqjten oprichte is nog niets bepaald. De tweede kamer heeft Zaterdag hare werkzaamheden x-afgedaani De .senaat zal spoedig op zijne beurt geëin digd hebben, én dan zal de Moniteur den ytjdgatpdetpdag de sluiting der zittingen aankondigen, Al onze bladen zijn reeds opgevuld aanbe v el i tl ge n voor de verkiezingen. De strijd zaL^fér hevig zijn en -ij»

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3