up ¥11 MM®. ll eener pistool gestort was. Dit kruit nu werd vonk van de sigaar ontstoken, hetgeen ten 60 ,d dat een kruithoorn in stukken sprong en de wagenmakersknecht J. Luteyn vrij ernstig in het aan gezicht verwond werd. Uithoofde dezer verwondingstond van de Woestijne eergisteren mede voor de rechtbank alhier terecht. Hij beriep zich echter op zijne onschnld en gaf op, dat hij niet wist of weten kon dat er kruit op de tafel gestort was toen hij met zijn sigaar daarbij kwam. Hel openbaar ministerie meende echter flat de beklaag de met moedwil moet hebben gehandeld, omdat hij dien dag met een ander onaangenaamheden had gehad en naar aanleiding daarvan na het gebeurde ook gezegd heeft: „dat was op den een gemikt en een ander gepikt." De rechtbank heeft echter den moedwil niet als bewe zen aangenomen, maar den beklaagde schuldig verklaard aan het door onvoorzichtigheid of gebrek aan voorzorgen veroorzaken van kwetsuren, gepleegd onder verzachten de omstandigheden. Zij beeft hem te dier zake veroor deeld tot eene geldboete van 10 en in de kosten, de boete bij niet-betaling binnen twee maanden na aanma ning te vervangen door drie dagen gevangenisstraf. Bij verstek is aan het moedwillig toebrengen vgn slagen of stooten, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, door de schuldig verklaard Johanna Theresia Scheppen, oud 40jaren, vrouw van J. Huijghe,te Aardenburg. In den namiddag van den 18 April jl. speel den twee harer kinderen, vijf en driejaren oud, bij den kant eener sloot. Het jongste viel er in en verkeerde reeds in gevaar, toen het door den getuige J. J. de Voldere werd gered. Het andere kind schreide omdat het zusje in de sloot was gevallen; de moeder kwam er bij, greep het schreiende kind aan, bracht het onder scheidene slagen en stooten toe en wierp het tegen den grond. De substituut-officier van justitie gaf bij de resumtie der plaats gehad hebbende omstandigheden, waaruit hij het bewijs van de schuld der beklaagde putte, nog te kennen dat hij eene mededeeling heeft ontvangen, volgens welke die beklaagde is een brutaal mensch, een kwaadspreekster en lasteraarster, die door ieder geschuwd wordt. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, 8 boete en in de kosten. Tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten is wegens eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, bij verstek veroordeeld S. Vermeulen, oud 14 jaren, wonende te Schoondijke. De veroordeelde had den 29 Maart jl. arglistig weggenomen en zich toege- eigend eenige houten blokken van een hoop hout, langs den grindweg op den Nieuwlandschen dijk, onder Bier vliet, liggende. In de zitting der rechtbank van gisteren is Pieter Ferdinand Everse, 38 jaren, kuiper alhier, schuldig ver. klaard aan bedelarij en veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf en in de kosten. Mede is aan bedelarij schuldig verklaard Jacoba Hoen derdos, 45 jaren, wonende alhier, en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten. Petrus Johannes Suurland, smid alhier, is veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent of bij niet betaling binnen twee maanden na aanmaning tot een dag gevan genisstraf, en zulks wegens het niet binnen drie dagen na de geboorte aangeven van de geboorte van een kind. Ter zake van laster is tot 8 geldboete en in de kosten veroordeeld Catharina de Vey, arbeidster te Oost burg, met bepaling dat de boete, bij niet-betaling binnen twee maanden na daartoe aangemaand te zijn, zal ver vangen worden door twee dagen gevangenisstraf. Gemengde berichten. In de Donderdag te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de voorzitter medegedeeld dat het bericht in de dagbladen, meldende dat hij als burge meester dier gemeente zijn ontslag had aangevraagd, waarheid behelst. Zaterdag 19 dezer heeft hij daartoe een adres aan Z. M. den koning ingediend. Volgens het Utrechtsch dagblad hebben twee inwo ners van Utrecht, beide hoofdofficieren der marine, een blijk van sympathie gegeven in de oprichting van een vrijwilliger-korps van studenten, door eene niet onbe langrijke som tot aankoop van wapenen ter beschikking der commissie te stellen. Men verzekert dat 1 Juni een proefrid op de spoor- weglijn Hengelo-Enschedé zal plaats hebben, terwijl den 10 daaraanvolgende de weg voor het publiek opengesteld zou worden. (Handelsblad.) Op verlangen van Z. M. den koning zullen bij den verjaardag der koningin dit jaar wegens de tijdsomstan digheden nergens openbare feestelijkheden plaatshebben. (N. Rolt. cour.) Woensdag avond zijn bij gelegenheid van eene kermis te Blerick (een dorp ongeveer een kwartier van Venlo gelegen) de inwoners en eenige cavaleristen hand gemeen geworden, met het gevolg dat twee burgers en een cavalerist aan de bekomen wonden spoedig zijn over leden. Het kostte de gewapende macht zeer veel moeite om de in woede zijnde partijen vaneen te krijgen. Eenige vereerders van den heer Peabody, waaron der verscheidene leden van bet Engelsche parlement, zijn voornemens gelden bijeen te brengen, om ter eere van dien grooten weldoener een standbeeld in de City voor bem op te richten. Er is weder een nieuwe lichtstof, nigroin genaamd, voor den dag gekomen, die naar alle waarschijnlijkheid uit Breslau in den handel wordt gebracht. Het verlich tingtoestel bestaat uit een blikken kannetje; voorde opening is een zeer fijn gevlochten draad aangebracht, daar is eene spons bijgevoegd en een los gedraaid dun lampkatoentje wordt door het blikken pijpje gedaan. Het nieuwe en eigenaardige dezer nieuwe soort van verlichting bestaat daarin, dat niet de lichtstof zelve brandt, maar een gas er zich uit ontwikkelt, dat de vlam levert. Men giet nl. het lampje vol en laat de spons vol zuigen, het overblijvende giet men weder in de flescb. Het katoentje wordt droog in de lamp gebracht en blijft ook gedurende het branden droog. De lamp geeft zeven uren lang een fraai wit licht en heeft het voordeel, dat ze omvergeworpen kan worden, zonder iets te bemorsen, daar ze geene vloeistof bevat; ook brandt de vlam verder, wanneer men de lamp direct omkeert. Deze nigroin- lampen worden ook Ligroin-lampen, wonderlampen, genoemd. Er bestaat hierbij echter ook een nadeel, n. 1. dat eene gereed gemaakte lamp, na verloop van zeven uren, ook zonder gebrand te hebben, haar gas heeft ver loren; er ontbreekt nog eene hermetische sluiting aan en wanneer men er in slaagt ook deze aan te brengen, dan zal deze nieuwe stof, die zoo helder als bronwater is en volgens den reuk uit steenkool schijnt vervaardigd te zijn, rëeds een toekomst hebben, daar deze wijze van verlichting de goedkoopste van alle bestaande schijnt te zullen zijn. Volgens het Weekblad van het recht heeft de arron- dissements-rechtbank te Utrecht uitgemaakt dat indien eene provinciale vérordening onder strafbepaling voorschrijft dat, alvorens tot de begraving van een aan de veeziekte gestorven rund worde overgegaan, door het hoofd van het plaatselijk bestuur de plaats ter be graving moet worden aangewezen de eigenaar van het gestorven rund strafbaar is, als hij het gestorven rund niet heeft begraven, na behoorlijk van den dood van het rund bij het hoofd van het plaatselijk bestuur aan gifte te hebben gedaan, terwijl deze laatste in zijne ver plichting nalatig is gebleven. Voor eenige dagen begaven zich twee slachters uit Oostenrijksch Silesië naar de nabij do grenzen gelegen Pruisische stad Neisse. Nadat zij hunne zaken hadden afgedaan, bezochten zij eene herberg waar zij vele Prui sische soldaten aantroffen, die zich spoedig allerlei niet zeer gewenschte vrijheden ten opzichte van de beide „vijanden" veroorloofden. Wel waren de beide Oosten rijkers stevige, krachtige mannen, maar de overmacht was te groot, om zich te weer te stellen, zoodat zij weldra een goed heenkomen zochten. Zij bestegen hunnen wagen en verwijderden zich zoo spoedig mogelijk. Zij vatteden echter het stellige plan op, om zich te wreken over den aangedanen hoon en volvoerden dit op de volgende wijze. In de nabijheid der poort gekomen, steeg een der beide mannen uit den wagen, ging naar den schildwacht, pakte hem onverhoeds om het lijf, zoodat hij zich niet kon verweeren, legde hem op den wagen, waar de ander met een paardendek gereed stond, om de zonderlinge vracht in ontvangst te nemen. In een oogenblik werd de ont hutste schildwacht in het bedoelde dek gewikkeld, en te gelijkertijd verwijderden zich de beide Oostenrijkers in vollen galop. Aan de grenzen gekomen, bondon zij den geroofden militair handen en voeten samen en bevestig den hem vervolgens aan een boom, waar hij later door voorbij reizende personen werd aangetroffen en in vrijheid gesteld. Het Journal de St. Pétersbourg deelt het volgende mede ten aanzien van de walrusvangst op Nova-Zembla (Nowaja Semlja). De jagers begeven zich in het begin van Juni, wanneer de zee vrij van ijs is, naar Nowaja Semlja. De jacht duurt slechts 2 maanden en heeft op tweeërlei wijzen plaats: men grijpt de walrussen namelijk aan, terwijl zij zwemmen of zich aan de kust of op het ijs bevinden. In het laatste geval tracht men eerst die te dooden, welke het dichtst bij het water zijn, opdat hunne lichamen de overigen zouden beletten, om snel in het water te vluchten. De jagers gebruiken daarbij groote lansen. Als de walrussen zwemmen, worden zij met harpoenen afgemaakt en deze jacht is zeer gevaar lijk, daar de gewonde walrus zich op zijn aanvaller stort, en men moet dan met alle inspanning roeien, om de slagtanden van het dier te ontwijken. In den zomer van 1865 waren er 13 vaartuigen met 106 man met de vangst bezig; zij brachten 600 walrussen, 26 zeehonden, 20 ijsbeeren, 110 rendieren, 350 zalmen en 25,400 pond spek van Nowaja Semlja aan. Twee van de 13 schepen, met 16 man aan boord, leden schipbreuk en zijn spoor loos verdwenen. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren had alhier aan het lokaal van het provinciaal bestuur de aanbesteding plaats: 1. Van het doen van eenige vernieuwingen aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen en Veere, alsmede aan de havenwerken van Veere met het onderhond van detje laatste gedurende het jaar 1866, in 3 perceelen. Van het le perceel is aannemer geworden de heer J. Filis, te Vlissingen, voor 9,248; van het 2e perceel de heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 3,748, en van het 3e perceel de heer P. Monjé, te Breskens, voor ƒ3,634. 2. Van bet afdammen, droogmaken, drooghonden en herstellen der westelijke binnensluis te Neuzen, waarvan aannemer is geworden de heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 694. Tliermometerstand. 23 Mei. 's av. 11 n. 53 gr. 25 'smorg.7u.49 „'smidd.lu. 62gr. Eenigen tijd geleden had gij, mijnheer de redacteur! de beleefdheid mij door een uwer gewone correspondenten te laten uitnoodigen u van tijd tot tijd iets van deze kanten mede te deelen. Het vereerende der invitatie deed mij die aannemen hoewel, zooals gij bemerkt hebt, niet zonder lange aarzeling, en dat om meer dan eene reden, 1. valt bier zeer weinig merkwaardigs voor, dat men om een eenigszins dragelijke causerie te schrijven een heelen tijd moet verzamelen, en dan wordt de helft zoo oudbak ken, dat het publiek het niet kan digereeren2. mijne mindere geschiktheid tot de taak, doch dit moet g ij weten, gij deed de invitatie en valt het nu tegen dan zeg ik: tu Vas voulu! Maar toch had ik liever gehad dat een vroegere correspondent van u het op zich had genomen; hij is er beter voor berekend (jan ik. Ik geloof echter dat hij een paar jaren geleden, door eene question bruiante wat on voorzichtig aan te vatten, eene min aangename ervaring heeft opgedaan en nu, gedachtig aan het chat échaudee craint l' eau froide, er liever een ander mede belast. Maar om kort te gaan, ik heb dan besloten u een of meer Cadzantenaars te zenden, éen als deze u niet bevalt, meeralszulks wel het geval is.Om nu mijn eertesauveeren weet ik er niet beter op dan dat gij dezen in twee keeren plaats met de nummers een en twee, als er dan geen meer komen weet het publiek nog niet waar het aan licht. Ik doelde daar straks op eene question bruiantename lijk de verbinding van dit district met het Nederlandsche telegraafnet, behalve dat het sedert drie jaren zuchten daarnaar, bij enkelen wat kwaadbloed heeft gezet, zijn wij daar nog even ver mede, nog altijd is er geen ant woord op het request dat den 13 Februari 1863 door de collegiëu van burgemeester en wethouders van 15 gemeenten aan den minister van binneniandsche zaken is ingezonden, evenmin op het herinnerings- schrijven dat den 31 October 1863 door burgemeester en wethouders van Oostburg namens de gemeentebestu ren aan denzelfden minister is ingezonden. Gij zult mij toestemmen dat om in het geheel niet te antwoorden vrij onbeleefd is, wat helpt het nu of men al v e r ant- woordelijke ministers heeft als zij niet eens willen antwoorden. Maar toch zijn wij iets verder, de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in dit gewest heeft bij omzendbrief van 12 Februari 11. aan de raden der gemeenten voorgesteld om aan het rijk de kosten te guarandceren die aan het vestigen van een rijks-telegraaf kantoor zijn verknocht. Die kosten werden daarbij opge geven ƒ1500 te zullen bedragen terwijl tevens eene per centsgewijze verhouding werd opgegeven, waarnaar elke gemeente zou moeten bijdragen. In aanmerking nemende dat er nu reeds van de nabijgelegen Belgische kantoren veel telegrammen hier komen of van hier verzonden worden, was het zeker te berekenen dat het deficit in de opbrengst het eerste jaar niet hooger dan de helft van 1500 zoude beloopen, zoodat elke gemeente slechts eenige percenten var, 750 zoude moeten dragen. Algemeen is dit echter zoo niet begrepen, immers men meende dat eene gemeente die 4 pet. had toegestaan zich had verbon den voor 60. Als dit nu maar waar was dan was er ook guarantie, immers in de laatste vergadering is geble ken dat er voor 79 percent is deelgenomen, 4 gemeenten (Schoondijke, St. Anna ter Muiden, Biervliet en Cad- zand) hebben totaal geweigerd, 2 (Zuidzande en Sluis) de helft toegestaan van hetgeen hun gevraagd is. Daar men nu zeer goed begrijpt dat zoolang de volle 100 percent niet wordt gewaarborgd, de zaak niet tot stand komt, heeft de vereeniging besloten nogmaals bij de weigerachtige besturen aan te dringen om in het algemeen belang mede te werken. Het antwoord daarop is nog niet bekend. Men verhaalt dat een handelaar zich bereid zoude verklaard hebben, om eenige percenten te guarandeeren en ook te trachten het te kort komende door verderen waarborg van particulieren te vinden, doch dat de vereeniging vreesde dat de minister daarin bezwaar zoude zien. Ik geloof dit ook. Alles komt echter aan op de vraag of de vereeniging den aanbieder soliede genoeg hield om zijn woord gestand te doen. De redenen die door enkelen tegen de verbinding zijn aangevoerd deel ik u wellicht nader mede. Een wil ik li ook thans niet verzwijgen. Te Z. is bij de behandeling van het voorstel in den raad gezegd, door iemand van wien men zoo iets door relatie en stand niet verwachten zoude, dat hij er het nut niet van inzag, daar hij nog nooit getelegrapheerd of een telegram ontvangen had, en het ook duur was» terwijl men, tegenwoordig voor vijf cent, een brief al een

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2