öuitmlanJD. Europeesche verwikkelingen. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. eene persoonlijke toelage van f 200 toe te kennen, ter wijl burgemeester en wethouders cene toelage van f 100 hadden voorgesteld. Het wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Hiervan zal aan den heer Oosterman en den gemeente ontvanger worden kennis gegeven. Wordt gelezen een adres van J. Olree c. s., timmer mansknechts, verzoekende dat bij besteding van ge meentewerken hun daggeld worde bepaald op f 1.30. De voorzitter geeft te kennen dat hierop geen gunstig be sluit kan genomen worden, noch dat daarin door den raad kan worden voorzien, volgens de wijze zooals in deze gemeente de openbare werken worden aanbesteed. Den minsten inschrijver, wien het werk wordt gegund, kan geenerlei verplichting daarbij worden opgelegd, tot beta ling van een vast daggeld aan zijne knechts. Wel is dit het geval bij het meerder werk, als wanneerditeeniger- mate hierop invloed kan uitoefenen. In het prijstarief voor de stadswerken zijn dan ook de loonen zoo gesteld dat aan het verlangen van adressanten wordt tegemoet gekomen. Hij stelt mitsdien voor en dienovereenkomstig wordt besloten, om op het adres in dien geest te be schikken. Namens burgemeester en wethouders stelt de voorzit ter voor, om een gedeelte grindweg van den boerenweg naar de meestoof „het Hart," waarvan de toestand niet gunstig is, met 1 Juli e. k. in onderhoud over te geven aan de commissie voor de grindwegen in Schouwen, zijnde deswegens een overeenkomst met die commissie getroffen. Jaarlijks zou voor onderhoud moeten betaald worden f 30, mits de weg vooraf in een behoorlijken toe stand gebracht worde, waarvoor een crediet van plns minus /"105 wordt aangevraagd. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens worden benoemd tot leden der commissie voor de zaken der schutterij de heeren Goemans en Nauta van der Grijp, en als plaatsvervangers de heeren Landsknegt en van der Vliet; tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal op 12 Juni e. k., de heeren Koole en Goemans en de overige leden als plaatsvervangers; tot leden der commissie voor de commerciewerf, ter vervulling van twee vacatures, ontstaan door overlijden, de heeren de Jonge en de Crane. De voorzitter geeft namens burgemeester en wethou ders te kennen dat, naar aanleiding eener circulaire van den commissaris des konings door hen voorzorgs-maat- regelen zijn genomen betrekkelijk de cholera epidemie. Een cholera hospitaal is in gereedheid gebracht en even als vroeger zal isolement bevorderd worden. De genees- heeren zijn uitgenoodigden hebben zich bereid verklaard om' zich als voorloopigo commissie te constitueeren. Enkele geriuge uitgaven zijn geschied, waaromtrent later een voorstel zal worden gedaan om die op de begrooting te vinden. Voorts wordt crediet verleend om zoo noodig te dier zake nog enkele uitgaven te doen. De voorzitter deelt mede dat eerlang de uitgaven van het pensioen- en weduwenfonds der gemeente-beambten de inkomsten van dit fonds zullen overschrijden, daar de gemeenteveldwachter zijn voornemen heeft te kennen gegeven om zijn ontslag te vragen en die ambtenaar alzoo recht zal hebben op pensioen, waartoe do fondsen alsdan niet toereikende zullen zijn. Overeenkomstig de bepalingen van het reglement zouden in dat geval de trekkende leden uit het fonds percentsgewijze moeten worden verminderd wat voor deze zeer onaangenaam zou zijn. Hij stelt voor in principe aan te nemen om telkens wanneer dit fonds het zal behoeven, het tot het noo- dige bedrag uit de gemeentekas aan te vullen, hetgeen geen groot cijfer zal kunnen bedragen en waardoor de trekkende leden voor teleurstelling worden gevrijwaard. Op 28 Juni e. k. zal een volksfeest gegeven worden door de sociëteit tot Nut en genoegen, die tot dat einde Verzocht beeft afsluiting van een gedeelte der wandeling en eenige tégemoetkoming in de kosten, waartoe burge meester en wethouders een crediet van hoogstens f 50 Vragen. Na discussie wordt volgens het voorstel van bur gemeester en wethouders besloten en wel zonder hoofde, lijke stemming wat de afsluiting betreft, en met alge- meene stemmen op éen na (die van den heer Zuurdeeg) Wat het gevraagde crediet aangaat. Bij monde van den heer Fokker brengt de commissie "d hoe verslag uit op de rekeningen over 1865, van den straatweg naar Brouwershaven, het evang. luthersch Armbestuur, de brei- en naaischool, en het pensioen- en weduwenfonds der gemeente-ambtenaren, strekkende de °onclusie van allen tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. Bij monde van den heer van der Grijp (daar de heer Eokker het praesidium waarneemt, hebbende de heeren Dau en Landsknegt zich verwijderd) wordt mede rapport 'dtgebracht omtrent de rekening van de bank van lee ning. Overeenkomstig de conclusie, strekkende tot goed keuring, wordt besloten. Hierna wordt de zitting met gesloten deuren voortge zet en, heropend zijnde, de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. De Fransche en Duitscbe dagbladen blijven opgevuld met berichten, verzekeringen en voorspellingen omtrent de congres-onderhandelingen. Intusschen vermeerdert de verwachting dat deze tot geen resultaat zullen leiden, omdat .Rusland en Engeland Napoleon III wantrouwen, en voorts, gelijk ook onze Parijsche correspondent op merkt, omdat de Fransche keizer zelf den oorlog verlangt te zien uitbarsten. Inmiddels is de houding der kleine staten van Duitsch- land eenigszins gewijzigd. De meerderheid schijnt thans ten gevolge van den invloed óf van Rusland óf van Pruisen eene meer neutrale houding in hetOostenrijksch- Pruisisch conflict te willen aannemen, hetgeen de positie van de Pruisische regeering weder zeer veel heeft verbeterd. Een bewijs van deze veranderde houding der Duit scbe staten leverde ook de Zaterdag gehouden bonds vergadering te Frankfort. Daar is weder eeu voorstel gedaan, hetwelk niets hoegenaamd beteekent en onder de tegenwoordige omstandigheden slechts een glimlach van medelijden in Europa zal opwekkeu. De conferentiën te Bamberg hebben het voorstel doen geboren worden, volgens hetwelk de bondsdag zal vragen aan alle leden van den bond, welke tot wapening zijn overgegaan, of zij op een door de bondsvergadering nader te bepalen dag tot eene gemeenschappelijke ontwapening zouden willen overgaan. In deze zelfde vergadering heeft voorts de Nederland- sche vertegenwoordiger het voorstel ingediend, om Lim burg uit den bond te doen treden. Dit voorstel zal Don derdag in behandeling worden genomen. Uit de Donan-vorstendommen wordt gemeld, dat aldaar weder belangrijke gebeurtenissen worden te gemoet ge zien. In strijd met het besluit van de Parijsche confe rentie, heeft men te Bucharest de keuze van prins Karei van llohenzollern gehandhaafd en is de laatste reeds in Moldavië-Walachije aangekomen. Dit alles doet een inval der Turken in de Donau-vorstendommen te gemoet zien. Reeds heeft er tusschen eene Romaansche en Turksche patrouille eene botsing plaats gehad en een bericht uit Bucharest van Vrijdag doet van uur tot uur het overtrekken van den Donau door de Turken verwachten. De laatste tijdingen uit New-York van 10 Mei melden dat de Spaansche vloot, welke Valparaiso heeft gebom bardeerd, de reede dier stad heeft verlaten om nog meer dere Chilische havensteden te gaan vernielen. Londen. Zaterdag. Do European bank heeft hare betalingen geschorst. Weenen. Zaterdag. Met de krijgstoerustingen, vooral met de vorming van vrijkorpsen, wordt steeds voortgegaan. Volgens de alhier ontvangen berichten, worden door de Fransche en Engelsche consuls-gereraal in Venetië toebereidselen gemaakt tot huisvesting en verpleging van de bemanningen der Fransche en Engelsche oorlog schepen, die ter bescherming van de onderdanen dezer mogendheden daarheen zuilen worden gezonden. Berlijn. Zaterdag. Men verzekert dat eenige hoog geplaatste personen besloten hebben, om drieregementen huzaren en drie bataljons jagers op eigen kosten op te richten. De daartoe bonoodigde gelden zijn reeds verza meld, terwijl thans het verlof tot oprichting wordt verzocht. Frankfort. Zaterdag. In de heden gehouden zitting van den bondsdag is door eenige staten van den tweeden rang het volgende voorstel ingediend: „De hooge ver gadering besluit, aan alle staten van den bond, die hun krijgswezen tot een sterkte, hooger dan op den voet van vrede, hebben uitgebreid, of voornemens zijn krijgstoe rustingen te maken, eene uitnoodiging te doen toeko men, om in de eerstvolgende bondszitting te verklaren of, en zoo ja, onder welke voorwaarden, zij bereid zijn om gelijktijdig, op een onderling in de bondsvergadering vast te stellen tijdstip, hunne strijdkrachten weder op den voet van vrede terug te brengen." Bij de omschrij- l ving der motieven tot dit voorstel werd gewezen op de vredelievende verklaringen van Oostenrijk en Saksen, zoowel als op de verklaring van Pruisen dat zijne krijgs toerustingen alleen een defensief doel hebben. Hierbij werd tevens de verwachting te kennen gegeven, dat de positie van Pruisen met betrekking tot het Europeesch evenwicht geen inbreuk kan maken op de verplichtingen dezer mogendheid ten opzichte van den bond. Hierbij werden de discussiën over de prioriteit der krijgstoerus tingen gesloten verklaard. Saksen heeft aan het voor stel geen deel genomen, doch te kennen gegeven dat het daarmede instemt. Weeuen. Zaterdag. Betrekkelijk de tijding, door Pruisische bladen verspreid, dat eene Oostenrijksche patrouille de Pruisische grenzen zou overschreden hebben, zegt de Abendpost, dat de kommaudant der betrokken afdeeling dit bericht loochent. Er is bevel gegeven een onderzoek in te stellen, terwijl aan de bevelhebbers is gelaat om de bestaande bevelen streng na te leven, ten einde zoodoende elke gegronde reclamatie te voorkomen. Bucharest. Zaterdag. Volgens verschillende be richten is het overtrekken van den Douau door de Tur ken zóo aanstaande, dat het gouvernement bevolen heefty dat de piketten Rumanen, die den linker oever van de rivier bewaken, zouden terugtrekken. Er is bij de kamer van afgevaardigden een crediet van zeven millioen piasters aangevraagd, om een kamp aan te leggen, ten einde Bucharest te dekken. Uit Saksen schrijft men dat een gedeelte der troe pen ijverig bezig is om mijnen te leggen onder verschil lende spoorwegbruggen, om deze bij het binnenrukken der Pruiseu onmiddellijk te kunnen laten springeu. Berlijn. Zaterdag. De krachtige en herhaalde ver- toogen van Rusland bij de kleinere Duitscbe staten, waarvan de souvereinen aan het. keizerlyk vorstenhuis zijn verwant, hebben grooten invloed uitgeoeteud en zullen ten gevolge hebben dat die staten zich niet bij Oostenrijk sullen aansluiten. Berlijn Zaterdag. Daar Oostenrijk op officieuse wijze voorloopig heeft geweigerd om toe te treden tot een congres, hebben Engeland en Rusland aan de regee ring te Weeuen te kennen gegeven dat eene definitieve weigering haar verantwoordelijk zou maken voor al de gevolgen daarvan. Napels. Zaterdag. Er zijn vermoedens gerezen dat de hier plaats gehad hebbende reactionaire beweging het werk is geweest van Oostenrijksche agenten. De steeds zeer goed ingelichte berichtgever te Brussel van le Temps meldt het volgende, hetgeen de opinie van onzen Parijschen correspondent eenigszins bevestigt: „Gij hebt dezer dagen de tijding opgenomen dat door de Fransche regeering eenige geruststellende woorden tot ons gouvernement zijn gericht met het oog op eene uitbarsting van den oorlog',welkede diplomatie thans nog zoekt te voorkomen. Ik kan u de bevestiging van die tijding berichten, zouder echter het karakter dei- uit Parijs ontvangene mededeeling nader te kunnen aangevenik geloof daarbij dat hieraan eene persoon lijke tusschenkomst van keizer Napoleon te deDken is." Weenen. Zaterdag. Op nieuw is hier het gerucht in omloop dat de heer Auersperg belast is metdesamen- stelling van een nieuw ministerie. Parijs. Zaterdag. Men beweert dat van regeerings- wege bevel is gegeven aan verschillende militaire leve ranciers tot het vervaardigen van 15,Ü00 paren schoenen, 12,000 zadels en 50,000 teuten. Voorts wordt aan ver schillende rijks-artsenalen met den meesten ij ver gewerkt, om de noodige toebereidselen te maken tot aflevering van krijgsbehoeften. Uit G'orfu wordt van 8 Mei geschreven dat de gene raal Kalergis op 5 Mei aldaar uit Parijs wasaangekomen en nog denzelfden dag naar Athene was vertrokken. Frankfort. Zoudag. Men verzekert dat Pruisen tot de verschillende Duitscbe vrije steden in Noord Duitsch- land dringende vertoogen heeft gericht om met 't bestuur over hare militaire en diplomatieke aangelegenheden te worden belast. Parijs 19 Mei. Je vois Hen qu'on fait semblant tfempécher ee qrjon vent voir arriver zou de prins vonMetternicli dezer dagen hebben gezegd en ofschoon ik zeer betwijfel of die woorden, dezen staatsman iu den mond gelegd, werkelijk door hem zijn geuit, zonden zij toch volkomen de houding onzer regeering kenschetsen. Napoleon III wil oorlog en het zoujrem jjl zeer tegenvallen als, in strijd met de waarscljifhiijtebeid, zyne pogingen in 't belang des vredes

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3