e s s g a .5-1 1 directe belastingen en accijnaen over de gemeenten Diepenveen en Bathmen, op den voet van éen kantoor, onder voortdurend beheer van den ontvanger jhr. mr. S. Trip. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse P. F. baron van Heerdt, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlan den, is met den 20 dezer op non-activiteit gebracht. De officier van administratie 2e klasse K. J. Adams en de officier van gezondheid 2e klasse L. P. Vlaanderen worden met den 1 Juni aanstaande geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis, laatstgenoemde om te wor den gedetacheerd op Zr. Ms. kostschip te Rotterdam. Met den genoemden datum wordt mede geplaatst de scheepsklerk J. A. Torré, op Zr. Ms. korvet Pallas, te Willemsoord. Het examen der onder officieren, dingende naar den rang van 2en luitenant-kwartiermeester, is afgeloopen. Deze week zal het examen aanvangen van de adspiran- ten naar den rang van 2en luitenant administrateur van kleeding en wapening. Gemengde berichten. De Doopsgezinde gemeente te Groningen heeft de tweede dagen der kerkelijke feesten, als godsdienstige feestdagen, afgeschaft. In deN. Rotterd. courant van gisteren leest men het volgende: „Tot ons leedwezen hebben we andermaal een diefstal te vermelden. In den afgeloopen nacht heeft men namelijk weten door te dringen in het kantoor en pakhuis van de heereu Surie en Kouwenhowen, aan de Noordblaak. De dieven hebben op hun doode gemak de buitendeur met valsche sleutels of daartoe bestemde werktuigen, zonder eenige braak te plegen, geopend; op het kantoor de gesloten lessenaars op dezelfde wijze als de buitendeur ontslotenalles met kalmte en zonder eenige overhaasting doorsnuffeld: een zakje met geld (de kleine kantoorkas) gevonden, het geld daaruit ge nomen en het zakje met een paar quitanties achter gelaten; een blikken spaarpot van het werkvolk ontdekt en zich van den inhoud meester gemaakt; een half fleschje cognac opgespoord en zich aan den inhoud daarvan verkwikt; de lessenaars, althans een daarvan, weder gesloten en toen zijn zij langs de buitendeur vertrokken, altijd bedaard en op hun gemak, daar zij zich zelfs de moeite getroost hebben ook die buitendeur weder te sluiten, al hebben zij het slot slechts éen keer doen overgaan, in plaats van de dubbele nachtsluiting, waariD zij het gevonden hadden. Dat alles heeft plaats gehad op de Noordblaak, in het beste gedeelte der stad, in de onmiddellijke nabijheid van de Beurs, en op geen seconde afstand van een der politie-bnreaux, zouder dat de nachtwacht er iets van heeft gemerktNa al hetgeen wij zelf en anderen in de laatste dagen over de politie hebben geschreven, achten we het overbodig hier iets verder bij te voegen. De feiten spreken te sterk voor het onhoudbare van den tegenwoordigen stand van zaken en voor de dringende noodzakelijkheid eener onmiddel lijke reorganisatie van de politie, dan dat we voorheden er verdere beschouwingen behoeven bij te voegen." Uit Rotterdam meldt men, dat Zaterdag weder drie banken te Londen hare betalingen hebben gestaakt, waaronder de European bank (limited). Dientengevolge heeft ook de bijbank dezer instelling te Rotterdam opge houden te betalen. Op den Derby-wedren hoeft het paard lord Lyon, toebehoorende aan den heer R. Sutton, den grooten prijs behaald. Het traject van anderhalve mijl werd afgelegd in 2 minuten 49 seconden. De behaalde prijs bedroeg 7350 souvereinen; bovendien wint de eigenaar nog onge veer 40,000 p. st., ten gevolge van aangegane wedden schappen. De kassier van een bijkantoor der Fransche bank, de heer Bertonné, is in hechtenis genomen, onder ver denking van een diefstal gepleegd te hebben van drie millioen. Naar men zegt maakte hij valsche onderpanden, vaische décharges en valsche biljetten. Hij genoot het volle vertrouwen en was tegelijkertijd met de teekening belast. Uit Aardenburg schrijft men 18 Mei: Dat de Nederlandsche geest levend blijft, ook bij de landverhui zers in de staten van Amerika, kunnen we aantoonen door het feit dat aldaar in Maart 11., te Holland (Michigan) een weekblad is opgericht, getiteld: De Hope, weekblad in het belang van maatschappij, school en kerk. Waren we nu ontslagen van het drukkende zegelrecht op de dagbladen, dan kregen we wekclijksche goede en goed- koope berichten, 't zij in advertentiën, 'tzy in ingezonden artikelen van honderden bekenden en vriendenhet blad toch kost slechts 2 dollars 'sjaars en is zoo groot als ons Handelsblad, maar er komt 9 cent zegelrecht per nummer hij! Het blad is doorgaans in een streng religieu- seu toou geschreven en bevat, naar zijnen aard, hoogst belangrijke berichten, waaronder school- en kerknieuws uit Nederland. Onder de berichten trokken onzeaandacht, dat Holland (de stad) wordt opgemeten en er eene Holland- sche gereformeerde kerk wordt gesticht. Dat er eene ge meente Zeeland met dito kerk en predikant bestaat, datde klassis van Holland zal vergaderen in de eerste Holland- sche gereformeerde kerk te Holland en de classicale preek zal gedaan worden door ds. J. Huijssoon van Drenthe. Deze laatste bekendmaking is gedagteekend uit de stad Friesland; men ziet, Nederlandsche taal. Nederlandsche herinnering leeft ginds nog!" Sluisch Weetbl.) Eenige Belgische dagbladen achten het waarschijn lijk dat koning Leopold II in den loop van dezen zomer een bezoek zal afleggen bij het Nederlandsche hof. De kroonprins van Denemarken zou gisteren uit 'sHage een bezoek aan Amsterdam brengen en heden de residentie verlaten. Men schrijft uit Dusseldorp, dat het comité van het Nieder-Rheinische muziekfeest, in spijt vau de politieke verwikkelingen en militaire toebereidselen, rustig voort is gegaan met de voorbereidende maatregelen voor het feest. De eenige invloed dien de mobielverklaring hierop zal uitoefenen is, dat het aantal koorzangers van 735 tot op 500 zal verminderd worden. De stemming van het publiek mag intusschen zeer zonderling genoemd wor den; terwijl voor veertien dagen de entree biljetten met 100 pet. agio werden betaald, daalden zij bij het bevel tot mobiel-verklaring onder pari. Talrijke hoqders ver voegden zich zelfs bij het comité eu verlangden hun geld terug, hetgeen echter formeel geweigerd werd. Thans echter betaalt men gaarne weder eenige procenten agio en het lijdt geen twijfel of het muziekfeest zal ook ditmaal zeer druk bezocht worden. Maandag 11. hield de afdeeling letterkunde der Ko ninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam eene gewone vergadering. De heer Naber sprak, naar aanleiding van Dundorf's uitgave over de critiek van Dio Cassius. Hij toonde aan dat Dio, een zeer partijdig ea oncritisch geschiedschrijver, de zuivere Attische vor men, waarvan hij zich bedient en die door Dundorf op vele plaatsen uit de handschriften hersteld zijn, aan de studie van Phrinichus en andere grammatici te danken had, en wees met verscheidene voorbeelden aan, dat de tekst nog niet genoeg gezuiverd is. Daarna las de heer Leemans eene bijdrage, ingezonden door het buiten- landsch lid, den heer F. Chabas, waarin gehandeld wordt over Egyptische werktuigen uit bet rijks museum te Leiden. Platen uit de werken vau Champollion, Lepsius ea Leemans dienen tot verklaring en opheldering der bijdrage. Eindelijk leverde de heer Te Winkel een be toog, dat de taal der Psalmen van Wachteudonck, voor het eerst in 18 IS te Breslau door von der Hagen uitge geven, en van de glossen van J. Lipsius, het ouds bekend overblijfsel der Nederduitsche taal is. Hij wijst aan dat de woorden noch oud Saksische, noch Nederrijnsche zijn, eu dat de Hoogduitsche woorden die er in gevonden worden aan een afschrijver te wijten zijn. Deze bijdrage gaf aanleiding aan de heeren Moll, Boot en Delprat, om verschillende vragen tot den spreker te richten. Allen drongen er op aan, dat de heer Te Winkel, zoo wel in de papieren van Lipsins op de Leidsche bibliotheek als in België, nasporingen zal doen naar het handschrift, waar aan die belangrijke overblijfselen zijn ontleend. Bij de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst zijn mededeelingen en teekeningen ontvangen van den heer M. Berntsente Beek, gemeente 's Bosch, en van den heer J. H. L. van der Schaaff te Lochera (nu te Leiden). Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. Mei 1866. =3 A Win< bb .S _o S 1. "3 Barometer bij Oo. Thermometer C. r* rs üEP'3 £U -C AC ïfl AC 75 -*= A< «3 Regen in 24u, Aanmerking en. 13 N.NW. ii 761.0 10.2 0.68 6.72 10.8 bew. reg. met hagel. 11 N.NW. 7 766.0 8.6 0.77 6.90 3.2 bew. reg. buiig hag. 15 N. t. O. 8 770.2 lO.i 0.71 7.38 3.6 bew. lichter. 1. bew. 16 N. NO. 25 772.6 12.0 0.68 7.10 0.4» lichtbewolkt. 17 NO.t.O. 1 "70.9 13.2 0.67 7.90 0.0 lichtbewolkt. 18 ZOost. 3 768.1 15.8 0.60 8 15 0.0 lichtbewolkt helder. 1» ZOost. 15 768.3 18.0 0.51 8 18 0.0 helder. Tliermometcrstand. 19 Mei. 's av. 11 u. 53 gr. 20 'smorg. 7 u. 53gr.'s midd. 1 u. 67 gr. 'sav.llu.54gr. 21 'smorg.7 u.53 „'smidd. 1 u. 62 gr. Staten-generaal TWEEDE KAMEK. Zitting van Zaterdag, 19 Mei. Behandeling van verschillende wetsontwerpen; aan de ordestelling van andere; ingekomen koninklijk besluit In deze zitting zijn verschillende wetsontwerpen aan genomen. 1. Verleening van vergunning tot het tijdelijk voe ren der Nederlandsche vlag. Bij die gelegenheid gaf de regeering te kennen, dat eene herziening der wet van 1819 op het stuk der zee- brieven en Turksche paspoorten gereed ligt, en dat die herziening in zeer milden geest zal geschieden; voorts dat de bestaande wetten de regeering de middelen aan de hand geven, om in tijden van oorlog het leveren van schepen en oorlogstuig of contrabande door Nederlan ders aan oorlogvoerende staten tegen te gaan, maar dat het nog een punt van overweging zal uitmaken, of ook hierin voorziening zal behooren te komen. 2. Regeling der grensscheiding tusschen de gemeenten, stad en ambt Ommen. 3. Onteigening van perceelen, ten behoeve der ver breeding eener straat, leidende naar het spoorwegstation te Roermond; 4. Onteigening van perceelen ten behoeve der verbree ding van de Brugstraat te Maastricht. Bij die gelegenheid gaf de regeering te kennen, dat eene herziening der onteigeningswet spoedig kan worden tegemoet gezien, want dat de préparatoire werkzaam heden daartoe reeds zijn aangevangen. 5. Onteigening van perceelen ten behoeve der verbe tering van de rooiing der Helmstraat te Maastricht. 6. tot het verleenen van naturalisatie aan G. Rosenthal en negen anderen. 7. Tot het verleenen aan W. E. Kimball van een nade ren termijn tot vervulling der voorwaarden, gesteld bij art. 9 der wet van 28 Juli 1850 (Staatblad no. 44). 8. Vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1866. 9. Vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst 1866. 10. Wijziging eu aanvulling van hoofdstuk VI der begrooting vau staatsuitgaven voor het dienstjaar 1865. Bij de behandeling van dit wetsontwerp vroeg de heer Heydenrijck den minister van oorlog, of het waar was dat eenige buitengewone lichtingen zijn opgeroepen en of er maatregelen waren genomen ter completeering van de magazijnen De minister van oorlog antwoordde, dat dagelijks al die maatregelen genomen worden, noodig om gereed ze zijn als het vereischt werd, maar dat de vragen voorbarig waren. Er was echter geen last gegeven om schepen naar Oost-lndië te zenden. Op de vraag of er in den laatsten tijd pogingen zijn aangewend, om in de vacature bij het departemeut van marine te voorzien, zeide de minister, dat de omstandigheden op dit oogenblik van dien aard zijn, dat hij daarop het antwoord zal schuldig blijven. De heer van der Maesen was verwonderd èn over de vraag van den heer Heydenrijck èn over het antwoord des ministers. Hij achtte toch het tegenwoordig oogen blik ongeraden tot het doen van interpellatiën over bui- tenlaudsche politiek, maar vreesde ook dat men uit het antwoord des ministers zou kunnen opmaken, dat men het aangenomen standpunt van strikte neutraliteit had verlaten en eene gewapende neutraliteit in de plaats daarvan gesteld. Hij gaf nog in overweging, om, nu er sprake is om de handgelden te verhoogen, dat voor het Limhurgsch bondscontingent te stellen op het dubbele van dat voor de overige korpsen van het leger. Dinsdag te 11 uren beraadslaging over eenige wets ontwerpen van ondergeschikt belang. Ingekomen is een koninklijk besluit, houdende nadere bepalingen omtrent de samenstelling en den werkkring van den hoogeu raad van adel. Gemeenteraad van 2£ierikzee. Zitting van Vrijdag 18 Mei; Toelage onderwijzer armen school; adres timmermansknechts; overdracht grindweg; benoemingen maatregelen cholera uitgaven pensioen en weduwenfonds gemeente-beambten; volksfeest sociëteit tot Nut en Genoegen; goedkeuring rekeningen. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren de Crane, wegens huiselijke omstandigheden, en van Dongen. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goed gekeurd. Wordt in stemming gebracht het voorstel van den heer van der Grijp, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten. Dit voorstel strekte om den hoofdonderwijzer op de armenschool J. T. Oosterman

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2