MiDDELBURGSCHE COURANT. N°- 78. Donderdag 1866. 17 Mei. CBinmnlattö. Editie van Woensdag avond 8 uren. aanbesteding. AANBESTEDING. Op Vrijdag, den 25 Mei 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het afdammen, droogmaken, drooghouden. en herstellen der westelijke binnensluis te Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko men bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in do voornaamste gemeenten des rijks. Den 7en en 4en dag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur te Neuzen, 's Gravenhage, 25 April 1866. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. Op Vrijdag, den 25 Mei 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het doen. van eenige vernieuwingen aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen en te Veere, alsmede aan de havenwerken van Veere, met het onderhouden van die ha venwerken, gedurende het jaar 1806, en zulks in 3 perceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7en en 4en dag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur aldaar, 's Gravenhage, 23 April 1866. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend dat de Kermis in die gemeente krachtens raadsbe sluit van heden, in 1866 niet zal worden gehouden. Vlissingen, den 12 Mei 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, T. C. DOMMISSE, L. S. Middelburg 1G Mei. De gemeenteraad alhier hield heden namiddag de aan gekondigde zitting, waarin onder anderen door burge meester en wethouders rapport is uitgebracht omtrent het in de vorige zitting in hunne handen gestelde voor stel der commissie van toezicht over de geneeskundige school. Dit voorstel strekte, zooals wij in ons verslag mededeelden, om de thans bestaande inrichting te be stemmen tot eene natuurkundige en pharmaceu- li sche school. Burgemeester en wethouders adviseerden om dit voor stel goed te keuren en over te nemen, onder voorwaarde dat de provinciale staten van Zeeland voortdurend de subsidie van f 1500 ten behoeve dier school blijven ver- leenen en bovendien de helft dragen in het dan overblij vende kwade slot, doch slechts tot een maximum van f 250; terwijl de gemeente zich alsdan zou verbinden tot het verleenen eener vaste subsidie van f 450, behalve de voorziening in het overschietende kwaad slot. Dit voorstel met 9 tegen 6 stemmen verworpen zijnde, werd een voorstel van den heer de Jonge in stemming gebracht, hetwelk de strekking had om de provinciale staten uit te noodigen tot het overnemen der genees kundige school voor rekening der provincie, en in dat geval van wege de gemeente eene bijdrage van hoogstens f 400 's jaars te verleenen. Ook dit voorstel is evenwel verworpen en wel met 10 tegen 5 stemmen. Eindelijk is aangenomen een voorstel van den heer Lantsheer, hetwelk in hoofdzaak de strekking had: 1. aan gedeputeerde staten kennis te geven van de bij den raad ingekomen voordracht der commissie van bestuur over de geneeskundige school, met aanbieding eener jaarlijksche bijdrage van f 450 en gratis afstand van een schoollokaal, voor het geval dat de school voor rekening der provincie worde overgenomen en 2. indien de pro vinciale staten tegen die overname bezwaar mochten hebben, de gemeenteraad zich bereid verklare om de school voorloopig voor den tijd van vijfjaren in stand te houden, mits van wege de provincie gedurende dien tijd een subsidie van f 2000 's jaars worde verstrekt, terwijl alsdan binnen dat tijdsverloop door den raad een voorstel over het al of niet wenschelijke eener verdere instandhouding dier school zal worden gedaan. Dit voorstel is met 11 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Tot vierden hulponderwijzer op de school voor kinde ren van onvermogenden is benoemd de heer J.A. de Man. In deze zitting is ingekomen een request van eenige neringdoenden in deze gemeente, die verzoeken dat de gemeenteraad niet moge besluiten dit jaar alhier geen kermis te doen houden, daar zoodanig besluit huns inziens den handel en het vertier zou benadeelen zonder dat bet doel hetwelk daarmede zou worden beoogd, het tegengaan der cholera namelijk, daardoor kan worden bereikt. Dit request is tot het inwinnen van advies gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Op een tweetal verzoeken tot het verkrijgen van ge meentegrond in koop of erfpacht, door de heeren C. van de Putte en J. J. van der Harst ingediend, is de beslis sing aangehouden. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Mr. J. A. van Hoek heeft gisteren in eene zitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland den eed afgelegd voor zijne betrekking van substituut-officier van justitie te Goes. Den 12 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 6 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 281. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 18 choleragevallen. Den 13 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 6 personen ingeschreven als aan cholera overleden, den 14 dezer 17 sedert het begin der epidemie 304. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 38 cholera gevallen. Staatscour In de Staatscourant van gisteren zijn op last van den minister van binnenlandsche zaken de voorwaarden medegedeeld, waarop die minister, namens den koning, aan den heer J. J. van der Maadeu te Amsterdam con cessie heeft verleend voor een spoorweg van Amsterdam langs Alphen naar Rotterdam. Naar aanleiding van een gerucht, dezer dagen in de dagbladen vermeld, dat hier te lande eene bestelling gedaan zouzijn van 6000paarden, die voor het Italiaanse!:e gouvernement moeten geleverd worden, komt in het Utrechtsch Dagblad een artikel van den hoogleeraar G. W. Vreede voor, waarin deze vragen worden gesteld: 1. of, zoo de paarden over land naar Italië moesten ver voerd worden, niet een groot deel daarvan ter versterking der Fransche ruiterij onderweg zal achterblijven? en 2. of, nu van verschillende zijden op de onmiddellijke ver meerdering onzer eigen krijgsmacht, in dezen hagche- lijken tijd, wordt aangedrongen, middelerwijl de vreem deling wel moet worden verrijkt met betgeen wij al zeer spoedig zelf zullen kunnen noodig krijgen „Onze regeerkunde van het voorgeslacht," zegt de hoogleeraar, „begreep dit anders." En ten bewijze daar voor haalt hij onder meerdere twee verbodsbepalingen tegen den uitvoer van paarden aan, in tijdsomstandig heden aan onzen tegenwoordigen gelijk, uitgevaardigd door Oldenbarnevelt en door van de Spiegel. De hoog leeraar doet voorts opmerken, dat uitvoer van paarden bij de voornaamste schrijvers over het volkenrecht en in eene reeks van tractaten als contrabande wordt aange merkt, terwijl dan ook Wurtemberg dezer dagen het voorbeeld tot verbod van den uitvoer van paarden reeds gegeven heeft. De hoogleeraar besluit zijne opmermerking met de volgende vraag. „Vergunnen wij integendeel thans het vervoer, hetzij dan naar Frankrijk of Italië, en gaau wij onbekommerd voort, terwijl al onze naburen zich wapenen, de grenzen van ons grondgebied voor eiken inval of strooptocht open te stellen, zonder te bedenken hoe Amersfoort eens door Montecuculi werd verrast, wie zal eenmaal voor de gevolgen van het onverantwoordelijk verzuim aanspra kelijk zijn?" Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Portugal te Batavia, de heer L. J. H. Bouman. Kerknieuws. Te Arnemniden is het bericht ontvangen, dat de heer A. T. A. du Cloux voor de beroeping tot predikant dier gemeente beeft bedankt. Jl. Zondag avond hield de heer W. Astro zijne intree rede als predikant te Rotterdam en zulks naar aanleiding van Handel. 4 29b. Des morgens was hij bevestigd door zijn ambtgenoot N. de Graaf, die Math. 28 29 tot tekst had gekozen. Marine en leger. De luitenants ter zee le klasse W. Enslie en J. B. Everwijn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en dezer dagen met partiknliere gelegenheid in Nederland teruggekomen, zijn, te rekenen met den 4 dezer, op non activiteit gebracht. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Breskens heeft ook besloten om de op handen zijnde kermis, uithoofde van de cholera- epidemie, onbepaald uit te stellen. Zooals reeds gemeld is, had de gemeenteraad te Heenvliet besloten de kermis wel te doen plaats hebben, doch heeft de burgemeester geweigerd dit besluit in uitvoering te brengen, en zich deswege tot gedeputeerde staten gewend. Deze hebben, alvorens de zaak ter be slissing van den koning te brengen, den gemeenteraad uitgenoodigd om, wegens het groot belang der zaak, op zijn besluit terug te komen. In de zitting van Zaterdag werd dan ook, ingevolge het verzoek van gedeputeerde staten en den ernstigen aandrang van den burgemeester, besloten om op het genomen besluit terug te komen en de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Maandag avond te 11^ uren is de prins van Oranje te Brussel aangekomen, komende van Parijs. Vele hoog geplaatste personen, waaronder ook de Nederlandsche gezant, waren ter ontvangst aanwezig. De koning heeft den prins een bezoek gebracht. De Pat ijzenaars, bekend om hunne zucht naar woordspelingen, hebben weder eene aardigheid uitge vonden die in alle kringen waar gespeeld wordt in zwang is gekomen. Zoodra iemand namelijk bij het spelen bij abuis of met opzet een punt te veel marqueert, maakt men hem onverbiddelijk de opmerking: l^ous bis-marquez. Als een staaltje hoe men in Pruisen reeds rond springt ten einde de oorlogstoebereidselen voort te zet ten, kan dienen, dat op last der regeering allerwege de paarden in beslag worden genomen. Tot zelfs bet paar-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1